SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓDSZABADIDŐRECEPTEKBABANEVEK

Miért lesznek balkezesek manapság a gyerekek?

Szabó Csilla [cikkei] - 2013-01-29
Mi okozza, hogy sokkal nagyobb számban vannak a balkezesek manapság?
A cikket vitaindítónak szánom.
Már itt jelzem, hogy a kezességnek, illetve a szem és a kéz dominanciájának kialakulását, megszilárdulását elsősorban az írástanulás szempontjából tartom fontosnak. Kiemelve, hogy szerepe főleg a szigorú iskolai írástanítás miatt jelentős.
Azt is fontos tudni, hogy balról jobbra haladó írásunk alapvetően a jobbkezes írásnak kedvez, mert így nem takarjuk el a leírt szöveget.

Mi okozza, hogy sokkal nagyobb számban lesznek balkezesek a gyerekek manapság?

2010. márciusban egy tanköteles korú kisfiúnál figyeltem fel arra, hogy nem keresztezi a manipulációt igénylő tevékenységeknél az előtte lévő teret.

Így fél évvel az iskolakezdés előtt kellett őt intenzív mozgásfejlesztés, intenzív keresztmozgás-fejlesztés és háromszor kontrollált dominancia teszt elvégzése után "ÁTSZOKTATNI" a ténylegesen domináns kezére, amit a gyermek a hétköznapokban nem mutatott meg.

Nagy szerencse volt, hogy a gyermek - nyilván okos szülei jóvoltából - intenzíven sportolt. Így a terápiáját nem kellett az alapoktól indítani. Ha ez nem így van, akkor nem is lehetett volna a folyamatot ilyen késői időben végigvinni.

Ha nem fedezem fel, ez a kisfiú valószínűleg végig kínlódta volna az iskolai éveket, és valószínűsítem, hogy előbb utóbb magatartás problémák is jelentkeztek volna nála.

Nem szeretném misztifikálni a dolgot, de azért a kisfiú példája nem egyedi eset. Legyünk tehát nyitottak és nyújtsunk változatos mintát főleg az egymással szemben végzett tevékenységeknél!
 

Hogyan lehet felismerni ezt az elakadást?

A gyermek például nem keresztezi a maga előtti teret. Nem nyúl át az ellenkező oldalra, nem manipulál ott ellenkező kezével, erre a szülők, de a gyerekkel foglalkozó pedagógusok is felfigyelhetnek.

Hozzá tartozik a dologhoz, hogy általános ügyetlenség, a mozgásfejlődés általános elmaradása és kóros reflexek is meghúzódhatnak a dominancia kialakulásának, megerősödésének elmaradása mögött! Figyeljünk hát jobban rájuk!


Miért lesznek balkezesek manapság a gyerekek?

Több, egymást követő eset apropóján gondolkodtam el ezen a problémán.

  • A domináns jobbkezes anyukák a gyerek jobb kezét fogják, hiszen a másik, domináns kezük másra kell, például ajtózárat nyitni. Mi marad a gyerek számára? A balkéz, ez marad szabadon, ezt tudja használni.
  • A szemben evésnél, munkálkodásnál a gyermek tükörben utánozza a szülőt, vagyis megint csak a balkezét használja.
  • Olyan erősen meggyökeresedett már a szülőkben, hogy ártalmas a presszió, az átszoktatás, hogy kétkezessé sem válik sokszor a gyerek, mielőtt saját dominanciáját megválaszthatná.
  • Az ujjszopás is megzavarja a fejlődést, elfedheti a valódi dominanciát. Akár csak egy törött kéz vagy kar.
     

Mit javasolok:
 

  • Váltott kézzel vezetni a gyermeket - amíg szükséges - aztán elengedni a kezét.
  • Szemben való tevékenységeknél a szülő bátran használja a nem domináns kezét, hiszen a tükörben utánzó gyermek számára így változatos kézhasználati mintát tud adni.
  • Bizonytalan eseteknél mozgásvizsgálat javasolt a mozgásfejlődés elmaradásának feltárására, a domináns kéz megállapítására.
  • Végül hangsúlyozni szeretném, hogy nem a balkezes írás ellen született ez a cikk. Ha a mozgásfejlődés, a dominancia megválasztása problémamentesen zajlik, akkor nincs okunk feltételezni, hogy a gyermek spontán választása nem megfelelő.

Viszont minden olyan eset különös figyelmet igényel, ahol valamilyen elmaradás tapasztalható. Legyen az mozgás-, beszéd- vagy értelmi elmaradás.

fotó: http://piqs.de
Indexkép: Vassilis / Flickr.com

betöltés...
betöltés...
Szabó Csilla

Szabó Csilla
Szakvizsgázott gyógypedagógus, mozgásterapeuta

Idegrendszer fejlesztő mozgásterápia óvodásoknak, kisiskolásoknak: kedd, szerda, péntek 17-19 h. között a XXII. kerületben.

Elérhetőségeim:
Jelentkezni lehet:
Telefon: 06-30/325-38-88
E-mail: szcsilla66@gmail.com
Facebook:
  • http://www.facebook.com/csilla.szabo.980

  • http://www.facebook.com/mozgasterapia?fref=ts

  • http://www.facebook.com/pages/CsiMoTa-Fejleszt%C5%91-Napk%C3%B6zi/210578542412380?fref=ts
  • LEGOLVASOTTABB

    Hogyan fegyelmezzünk szeretettel? – Válaszkereső Pécsi Rita neveléskutatóval

    Szeretettel fegyelmezni nem ridegséget jelent, és a határok sem a gyerek ellen vannak. Pécsi Rita neveléskutató szerint a gyerek akkor érzi magát biztonságban, ha a szülő nem tűnik el mellőle a "baráti" szerep mögé, hanem nyugodt, következetes vezetést ad neki.

    Amit a képernyő elvesz a gyerekedtől, és észre sem veszed

    A telefon és a tablet sok családban a leggyorsabb béketeremtő: előkerül étteremben, autóban, várakozás közben, vagy akkor, amikor a szülőnek végre két szabad percre lenne szüksége. Uzsalyné Dr. Pécsi Rita neveléskutató szerint éppen ez a látszólag ártatlan szokás veheti el a gyerekektől azt, amiből az idegrendszerük, az önbizalmuk és a kapcsolati képességük épül.

    A túlzásba vitt bőrápolás kamaszkorban többet árthat, mint használ

    Egyre több tizenéves használ felnőtteknek szánt, aktív hatóanyagokat tartalmazó kozmetikumokat - pedig a túlzásba vitt bőrápolás ebben az életkorban akár ronthat is a helyzeten. Tinédzserkorban a rosszul megválasztott bőrápolási rutin bőrszárazsághoz, irritációhoz, sőt akár fájdalmas vagy viszkető allergiás reakcióhoz is vezethet- mondja dr. Kovács Anikó, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika bőrgyógyásza.

    Képernyő vagy kaland? Így találjuk meg az egyensúlyt a gyerekek digitális és offline világa között

    A digitális világban élünk, de a gyerekkor varázsa továbbra is a képernyőkön kívül történik. Hogyan találhatjuk meg az egészséges egyensúlyt szülőként anélkül, hogy démonizálnánk az okoseszközöket? Mutatunk néhány bevált, gyakorlatias tippet, és elmeséljük, hogyan segíthet a közös játék akár a legnehezebb helyzetekben is.

    Az embrióból szűrték ki a súlyos SMA betegséget - egészségesen született a kisfiú a Semmelweisen

    Egészségesen született és jól van az a kisfiú a Semmelweis Egyetemen, aki azért fogant mesterséges megtermékenyítéssel, hogy még embrió korában kiszűrhessék az orvosok a családban öröklődő SMA betegséget egy modern eljárásnak köszönhetően. Az úgynevezett preimplantációs genetikai vizsgálat azoknak a pároknak segít, akik az ismert genetikai betegségüket szeretnék kiszűrni az embriókból, annak érdekében, hogy egészséges gyermekük születhessen. A hazai orvosegyetemek közül elsőként a Semmelweis Egyetemen vált elérhetővé tavaly ez a korszerű diagnosztikai módszer a lombikprogramban részt vevő párok számára. És ez az első eset hazánkban amikor ezzel az eljárással, teljes egészében állami keretek között, egészséges gyermeknek adott életet egy édesanya.

    © 2004-2026 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
    Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
    ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
    A szerkesztő ajánlja