SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!

A családi adókedvezményes papírt akkor adtam le a munkáltatómnál mikor már táppénzen voltam, tehát táppénz ideje alatt igényeltem meg. Akkor nem mondtak semmit sem. Az egyetlen információ annyi volt, hogy az elmaradott hónapokat majd adóbevalláskor kapom vissza. Mikor megjött a bérjegyzék, közölte a kolléganőm, hogy nekem ez nem fog járni, mert táppénz ideje alatt nem jár.
Én ezt nem értem, nem így tudtam. Ha így lenne, akkor nem is gondolkoztam volna rajta, hogy beadjam-e vagy sem. Akkor visszakértem volna jövőre.
Most elbizonytalanodtam, és nem tudom, jár-e vagy sem. A munkahelyem nem kifizetőhely, a Magyar Államkincstárhoz tartozunk. A kérelmem oda lett továbbítva. A bérjegyzéken nem tudok eligazodni. Nem egyértelmű számomra, hogy számolják-e vagy sem. Ha az ember táppénzen van egyébként sem egyszerű eligazodni a bérpapíron. Sőt már olyan verziót is hallottam, hogy majd az OEP-től kapom.
Jár nekem most havonta a családi adókedvezmény vagy sem? Honnan tudom meg, hogy számolják-e? Nem is tudom kit kérdezhetnék meg ezzel kapcsolatban. A kolléganő nem tudta elmagyarázni mi van a bérpapíron.
Azt sem szeretném ha duplán járna, és a végén még nekem kell visszafizetni. Vagy ha most teszem azt esetleg a bérszámfejtő sincs tisztába a dologgal, és nem számol, akkor az úgyis kiderül majd, amikor megkapjuk a papírt az adóbevalláshoz?
Hogyan ellenőrizhetem le, hogy számolják vagy sem, jár-e vagy sem?
Köszönettel.
Minden további nélkül lehet érvényesíteni a táppénzből a családi kedvezményt. A táppénz ún. összevonandó adóalapba tartozó jövedelem és a családi kedvezmény pont az ilyeneknek az alapját csökkenti. Viszont ha nem kifizetőhely a cég, akkor nincs miből figyelembe venni - ott, de az egészségbiztosítónál már van miből, úgyhogy oda kéne eljuttatni a nyilatkozatot.

A bérjegyzéken nincs nézegetni, azon az első olyan hónaptól, amikor már 1-én táppénzen voltál, végig csupa 0 lesz.

Miután beküldöd az egészségbiztosítóba a nyilatkozatot, úgy tudod ellenőrizni, hogy számolnak-e a kedvezménnyel, hogy a bankban a közlemény rovatban benne van a bruttó és a levont adóelőleg és ha utóbb nem a bruttónak a 16%-a, hanem kevesebb, akkor figyelembe lett véve. 1 naptári napra kb. 329 Ft, mindig annyi napra adják ezt is, mint amennyire a táppénzt, vagyis attól függ, hogy 1-1 leadott igazoláson milyen időszakot igazol az orvos.

Amit nem vettél igénybe év közben, azt a bevallásban tudod érvényesíteni.

Szakbarbár
2015-08-23 19:47:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja