SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Sólyom Vanda


Sólyom Vanda
Logopédus

Elérhetőségeim:
E-mail: solyomvanda@gmail.com
Honlap: http://logopedia.hupont.hu

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

kisfiam beszédfejlődésével kapcsolatban szeretném kérdezni.Ő márciusban lesz 3 éves és elég nehezen érthetően beszél.2 éves koráig csak babanyelven beszélt,egy két szót mondott (mami,papi,brüm-brüm).Az elmúlt egy évben annyi változott,hogy szinte egész nap beszél,mindent mond,ismétel 3-4 szavas mondatokban,de még mindig nem érthető szerintem,inkább csak mi szülei értjük...Ön szerint nagyon meg van késve,kell e forduljak szakemberhez,vagy ahogy oviba kerül beindul talán...?!Írok pár példát;minyom-finom,nenni-menni,apa-papa,anya-ava,Domi-momi,traktor-takko,búsz-úúú,mentő autó-iuiu tató,nyuszi-iszi,innivaló-innivaó,hol van-hoa...és hasonló szavak..kicsit el vagyok keseredve,hogy mikor kezd el beszélni...kell forduljak szakemberhez,vagy szeptemberig várhatok ,addig sok minden változhat,amikor az ovit kezdi?
azt hozzátenném,hogy családunkban a elég későn kezdtek el beszélni a gyerekek,testvérem kisfia 5,testvérem 3,apukám 4 évesen beszélt...ez öröklődhet?Mivel fejleszthetném a beszédét?Köszönöm segítségét!
Kedves Anyuka!

A gyermek beszédhangjainak 4.5-5 éves korig kell letisztulnia. Ha nem rendeződnek a hangok, akkor ebben az életkorban érdemes szakemberhez fordulni.
Ha a gyermek 3-4 szavas mondatokban beszél, az normálisnak tekinthető ebben az életkorban.
Jelenleg a tiszta, helyes beszédpéldával tudnak neki segíteni, hogy azok a hangok javuljanak, amiket helytelenül ejt.
Ha 1.5-2 év múlva még mindig lesznek hibás hangjai, akkor el kell menni egy logopédiai felmérésre, és szükség esetén megkezdeni a terápiát.

Üdvözlettel

Sólyom Vanda
2012-02-02 18:02:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktornő!

Novemberben volt 3 éves az unokám Tomika,oviba jár ugyan,de nem beszél-pár szót(keveset)ugyan mond
de ellenben mindent megért.A játékok általában nem érdeklik(kivéve a zenés dolgok)meg minden olyan
amin van valamilyen kapcsolási lehetőség,vagy a szerszámok,nagyon mozgékony(rengeteget lépcsőzik)
létrára mászik vagy bordásfalra.A szoba tisztaság lassan alakul.Kérdésem kell e a beszédével foglalkozni
tehát logopédushoz vinni.Várom válaszát--egy aggódó nagypapa,előre is köszönöm.
Kedves Nagypapa!

Ha egy gyermek 2.5 éves korára nem kezd el beszélni, akkor fennáll a megkésett beszédfejlődés lehetősége. Mindenképp javaslom hallásvizsgálat elvégzését, majd az eredmény birtokában, logopédus felkeresését, aki elvégzi a felmérést, illetve szükség esetén megkezdi a beszédindítást.

Fontos, hogy időben megkezdődjön a terápia, hogy ne vesztegessenek el értékes időt a gyermek fejlődésének érdekében.

Üdvözlettel:

Sólyom Vanda
2012-02-02 15:49:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Vanda! 2,5 éves kislányom nemrég került óvodába, az óvónők panaszkodnak rá, hogy nem értik a beszédét. Ez nem csoda, mert sok hang hiányzik a hangkészletéből Az i helyett e vagy a, az é helyett á, az ö, ü helyett o, u, az l és r helyett j, az ny és ty helyett n és t, a gy helyett valami d-szerű hangot használ, de sok más hangja (f, z) sem tiszta. 2 évesen, fél évvel ezelőtt kezdett egyáltalán beszélni, naponta 1-2 szóval gyarapodott az aktív szókincse, 6 hét múlva alkotott önálló mondatokat. Persze 2 éves kora előtt is mindent megértett.
Énekel, mesét, verset, mondókát mond, csak sajnos a szülein kívül nem sokan értik. Egyébként szerintem mindenben megfelel a korának, pár dologban jóval meg is haladja a kortársait (főleg a festési-rajzolási ügyessége és a rendkívül nagyfokú önállósága miatt gondolom így).
Ráadásul fordított szempontú a kislány beszéde, például az, hogy "kérsz inni" azt jelenti: kérek inni, az "odaadom" pedig azt jelenti: add oda… Nem szoktam javítgatni, nem akarok benne gátlásokat kialakítani, de vajon mikorra fogja helyes számban/személyben megfogalmazni a mondandóját?
Kell-e logopédushoz vagy orvoshoz fordulni? Javasoltam az óvónőnek a logopédiai szakvélemény kérését, bár pedagógus végzettségem van, és úgy tanultuk, 5 éves kor előtt nem kezdik meg a beszédhibák javítását, legfeljebb a beszédindítást. Az óvónő is korainak tartja a logopédiai foglalkozást, ugyanakkor mégis panaszkodik a kislány beszédére. Mit tehetnék?
Köszönöm
Ágnes
Kedves Ágnes!

A kislány beszédét valóban nem érdemes 4,5-5 éves kor előtt javítani. ennyi idősen ez normális jelenség.
az óvónő meg fogja szokni a hibáit, és idővel érteni fogja.
jelenleg semmi más teendő nincs, csak szép beszédpélda nyújtása, helyes hangok kiemelése.
Piszkálni valóban nem szabad, nehogy feleslegesen elmenjen a kedve a beszédtől. Kicsit nagyobb odafigyelést igényel, de ezen kívül ez ebben a korban természetes.

Sólyom Vanda
2011-10-17 09:42:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Szakértő!
Kérdésem az lenne,mikortól érdemes a gyerekeket elvinni logopédushoz?
Kislányom 9 hónaposan már elkezdte a szótagokat összekötni,1 évesen gazdag szókincse volt,most 2,5 évesen szószerint mindent mond,versikéket,énekeket tud kívülről.
Az ö betűt ó-nak mondja,és az autót rendszeresen ótónak.
megfigyeltem azt is,hogy amikor nagyon mondani akar valamit,nem dadog,de mintha nem jutna eszébe egy-egy szó: és....és.....és....és...... aztán mondja tovább a mondandóját.ez még nem a dadogás jele? Vagy valami előjel?
lehet,hogy nevetségeset kérdeztem,elnézést érte.
Köszönettel,egy anyuka

Kedves Anyuka!

Nem nevetséges a kérdése, inkább öröm olvasni, hogy figyel a gyermek beszédére.

Az első kérdésre a válasz, hogy a gyermeket legkorábban 4.5-5 éves korában érdemes vizsgálatra, majd ha szükséges terápiára vinni. Addig a hangok javulnak. Ami eddig az életkorig nem változik, azt logopédusnak célszerű fejleszteni.

Az akadozással kapcsolatban azt tudom írni, hogy ez ebben az időszakban természetesnek, élettaninak mondható. A gyermek szókincsének gyarapodásával el fogja ezt hagyni.
Ha 6-9 hónapig fennáll egy dadogásnak tűnő beszédhiba, akkor érdemes elkezdeni erre odafigyelni.

Üdvözlettel:



Sólyom Vanda
2011-09-29 14:07:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Olyan problémám lenne, hogy a kisfijam2,5 évesen elkezdett dadogni úgy , hogy némely szavak kezdőbetűjét ismételgette ez kb. 1 hónapig tartott most 3 éves és megint elkezdett dadogni de most az egy szótagú szavakat ismétli pl nem nem nem nem nem tudom és már észre vettem van amikor fel is adja, vagy azt mondja majd anya mondja. Megint úgy tegyűnk mintha semmi nem lenne? Ez már tényleg dadogás? először csak azt vettem észre, hogy nagyon sok mondani valója van de nem találja a szavakat. Még mondogatták is, hogy mennyire mondaná. Most meg szó ismétlődéses dadogás lett és egy kicsit hunyorog is.
Kedves Szülő!

Ezt így látatlanban nehéz megmondani, ennyi információból.
Javaslom logopédus felkeresését egy hosszabb beszélgetés erejéig.

Üdvözlettel:

Sólyom Vanda
2011-09-28 09:41:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Hello!
Ide is feltenném kérdésem ha nem gond jobb ha több helyről informálódok véleményem szerint, problémám volna, hogy a nyelvem talán nem tudom megfelelően kinyújtani, most a pontos nevét nem tudom de talán ott lent kéne felvágni picit- régebbi háziorvosom említette. Beszédproblémával nem küzdök, és nem is volt vele problémám
1edüli okom talán a nyelvi izgatás volna, érdemes megcsináltatni 19 éves korbán is?
előre is köszi a válaszért!
Üdv
Kedves Kérdező!

Ezt a problémát sebészi úton fél perc alatt megcsinálják. Ha szükséges, kérjen beutalót, ne halogassa.

Üdvözlettel:

Sólyom Vanda
2011-09-28 09:39:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kisfiam 2 és fél éves, minden különösebb előzmény nélkül kb 5 hete elkezdett dadogni. Sok esetben 4-5x is belekezd egy szóba mire sikerül kimondania. Nincs tudomásunk semmilyen olyan tényről amely esetleg lelkileg sérülést okozhatott neki és ezért dadogna. Én mint anyuka és egyben óvodapedagógus sokat foglalkozom vele, folyamatosan éreztetjük, hogy családban mindenki szereti sőt mai napig anyatejet is kap. Teljesen tanácstalanok vagyunk, mivel kisfiam még nagyon kicsi kideríthetőek e az okok és elkezdhető e a kezelés ebben a korban. Vagy az is előfordulhat, hogy egyszerűen magától elmúlik? Segítségében bízva egy aggódó anyuka.
Kedves Anyuka!

Az Önök esetében valószínűleg élettani dadogásról lehet szó. Ez ebben az életkorban, ha nem érte a gyermeket komoly kiváltó trauma, akkor teljesen természetes. A fejlődés velejárója lehet.

Ha a probléma 6-9 hónap múlva nem javul, illetve szűnik meg, akkor javaslom logopédus felkeresését vizsgálat céljából.
Addig is nagyon figyelni kell arra, hogy ne tudatosítsák a kicsiben az akadozást, mert ebben az esetben nagyon könnyen valódi dadogássá válhat.

Javaslom tanulmányozásra az élettani dadogással kapcsolatos írásokat, az interneten nagyon sok található. Saját oldalamon is van ezzel foglalkozó rész. logopedia.hupont.hu

Sólyom Vanda
2011-08-02 14:22:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Vanda,
kisfiaim 3 éves ikrek, 1 éve bölcsisek.
Kb. 6 hónapja egyszerre kezdtek kicsit dadogni, az egyikük szépen elhagyta, a másikuknál
viszont azóta se maradt abba. Az ő beszéde, szókincse mindig gyengébb, kisebb volt, ő a hallgatagabb is.
Kell ezzel az ő korában valamit kezdeni, személyesen megnézni vagy hagyjak még neki időt?
A bölcsi pszichológus azt tanácsolta, hogy egy logopédus meg tudja állapítani, lelki eredetű-e a dadogása,
és akkor lehet vele azon a vonalon foglalkozni, vagy inkább hangképzéssel kapcsolatos.
Attól tartok, hogy már ilyen hosszú ideje tart, nehogy ez az állapot rögzüljön nála.
Szeptemberben óvodába mennek, nem szeretném, ha bármilyen gúnyolódás célpontjává válna.

Köszönöm válaszát!

Agiko
Kedves Anyuka!

Úgy emlékszem erre a kérdésre már válaszoltam. Kérem, ha rosszul emlékszem, mindenképp írjon.

Sólyom Vanda
2011-08-02 14:18:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Kedves Vanda!

Én egy 28 éves dadogó kismama vagyok. Nagyon várom kisfiam születését, és a legjobbat szeretném neki. Hogyan kerülhetem el, hogy ő is beszédhibás legyen, hiszen leginkább engem hall majd 2-3 éves koráig beszélni, és ráadásul a hajlama is meglesz rá? A párom tudom, hogy segítségemre lesz, ő szívesen fog mondókákat, meséket, verseket olvasni neki, de több segítséget szeretnék nyújtani a gyermekemnek.

Segítségét előre is köszönöm!

Kedves Anyuka!

A dadogás jelensége nagyon összetett beszédhiba. Ilyen esettel konkrétan még nem találkoztam, úgyhogy személyes tapasztalatot, illetve példát nem tudok rá mondani, de...

A dadogás kialakulása nem mindig köthető egy dologhoz. Lehet örökletes (bár inkább az apa részéről), előjöhet pszichés zavar, trauma hatására, illetve állandó feszültség miatt is. Előfordulhat ezek keveredése, és más problémák hatása is.

Ha a gyermek családjában mások nem küzdenek ezzel a problémával, akkor nem nagy a valószínűsége annak, hogy a gyermek ezt "átveszi". Nagyon jó, ha az apuka is sokat foglalkozik a gyermekkel a beszédfejlődés kapcsán, de Önnek nem szabad emiatt visszafognia magát.
Nagyon sok példát láthatunk olyan kicsikre, akik tökéletesen beszélnek, minden rendben van náluk ezen a téren, bár szüleik siketek, esetleg némák.

Tehát javaslom, hogy emiatt ne aggódjon, a gyermek minden bizonnyal a legjobbakat fogja kapni Önöktől ezen a téren is.
 



Sólyom Vanda
2011-08-02 14:16:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Vanda!
A problemam a kovetkezo en mar 30 eves vagyok es 7 eves korom ota van nagyot hallasi problemam gondolom ebbol adodott a posszesegem is sajnos ez iranyba sose voltam vizsgalaton, mert nem tudtam,h ez mi , csak mondjak, h possze, vagy, olyan furan beszelsz, te is magyar vagy... nekem ez sajnos naon kellemetlen de nem tudom hogy ebben a korban is lehet kezelni? javitani rajta? kerem adjon tanacsot mit tegyek
udv:Mimi
Kedves Mimi!

A hallássérülés miatti beszédhibákat szurdopedagógus segítségével tudja javítani. Az interneten fellelhető olyan kolléga, aki foglalkozik ezzel. Biztos sikerül találni valakit, aki tud segíteni.

Üdvözlettel:

Sólyom Vanda
2011-06-20 19:07:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Vanda
A barátnőm gyermekkorátol dadog(4-5 éves korátol) Látta logopédus,pszichológus,ideggyógyász is,és semmi eltérést nem találtak.Nemrég tudta meg hogy az apja gyermekkorában a falhoz vágta,lehet ez az oka a dadogásának,és hipnozis segitségével megszüntethető lenne?Most 38 éves,és még mindég dadog.
Kedves Kérdező!

Sajnos nem tudom megállapítani látatlanban, hogy mi lehet az oka a barátnője dadogásának. Elképzelhető, hogy ez a gyermekkori trauma (és ezzel együtt az "apukával" való kapcsolat minősége) is befolyásoló tényező.

Az, hogy a hipnózis megfelelő terápia lesz-e, csak kipróbálás után tudható meg. Mindenkinek más válik be.
Egy jó pszichológus, egy megfelelő terápia is hasznos lehet az ő esetében, amelyben fel tudná dolgozni az elszenvedett sérelmeket.

Sólyom Vanda
2011-05-30 23:04:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Kedves Vanda!

Kislányunk 2011 júliusban lesz 3 éves és van egy másfél éves kisöccse, akivel 3 éves koráig itthon leszek gyesen, így a kislányom \"ráér\" csak 2012 őszétől menni oviba, mert addig itthon lehet velünk.

Mindenesetre nézegetem már az ovikat és találtam egy önkormányzatit, ami angolos kéttannyelvű. Magyar szülők gyerekeinek szól a program, nem kell előzetes nyelvtudás és elvileg nincsen direkt oktatás, csak annyi,hogy a két magyar óvónő mellett egy angol anyanyelvű is ott van egész nap a 25 fős csoportban és aki akar, játszhat vele, így természetesen \" ragad\" a gyerekekre a nyelv. Mivel nagyon fontos manapság a nyelvtudás, gondolkodunk rajta, hogy ide írassuk, de van egy aggodalmunk.

A kislányunk kb. 26 hónapos kora óta mondatokban beszél (az r, gy és l hangokat sokszor hibásan ejti, de azért meg lehet érteni), okos, mindent megért, de valamiért nem szeret beszélgetni, idegeneknek még arra a kérdésre se válaszol, hogy hogy hívják, hány éves, csak elnéz másfelé, zavarba jön, boltban csak nagyon ritkán sikerül elérni, hogy mondjon egy halk csókolomot, eldöntendő kérdésre még egy bólintással, igen-nemmel se reagál, ezért sokkal rosszabb képet mutat magáról, mint amennyi valójában a tudása.
Egyszóval a kommunikáció valamiért nem az erőssége és az lenne a kérdésem, hogy mivel tudnánk ezt célirányosan fejleszteni nála?

Itthon szerintem sokat beszélünk hozzá, mondókázunk, mesélek, énekelek, járunk játszócsoportba kortárs gyerekek közé, játszótérre, csiribiri tornára, tücsökzenére, nagyszülőkhöz. TV-t nem néznek, csak legfeljebb animált gyerekdal-dvd-ket.A mutogatós mondókákat egyébként nagyon szereti, ha olyanja van, elmondja elejétől végig, de a szabad beszédben valamiért gyengébb.

Egyes ismerősök szerint jobb lenne már most mennie oviba, hogy fejlődjön a kommunikációban, mások szerint jobb lenne várni egy évet és az alatt fejlődni még ebben, nehogy kirekesztődjön vagy butának, neveletlennek gondolják. Ön mit javasolna?

Ráadásul itt ez az angolos ovi, ahova nehéz bekerülni, illene már idén jelentkezni, de mi van, ha a szeptemberig hátralévő 4 hónap alatt nem sikerül megerősítenünk a kommunikációs képességeit? Csak ártana neki az angol? Csak a \"cserfeseknek\" való a kétnyelvű ovi?

Kíváncsian várjuk válaszát és előre köszönjük!

Kedves Szülő!

Elnézést kérnék a késői válaszért.

Az én véleményem az, hogy a gyerkőcnek nem elsősorban a kommunikációs képességeit kell fejleszteni, hiszen, mint írja is, ez nem problémás. Valószínűleg ő kicsit nehezebben oldódik, idegenek között, idegen helyen nem igazán találja meg a helyét. Talán kicsit zárkózottabb, mint az egy gyermeknél megszokott. Van ilyen is, ezt el kell fogadni.
Emellett persze meg kell tenni mindent annak érdekében, hogy jól érezze magát ilyen szituációkban is. Az óvoda is jó ötlet, nem fogják butának, neveletlennek tartani, hiszen még olyan kicsi...ez természetes. Én azt gondolom, hogy a beilleszkedés után (ami lehet, hogy nála lassabban fog menni) meg fog nyílni.
Nem muszáj az egész napos ellátást választani, eleinte meg lehet próbálni a fél napos óvodai létet is.
Arra nagyon figyeljenek, hogy a gyermeket ne erőltessék, ne produkáltassák idegenek előtt. És főként ne éreztessék vele azt, hogy a viselkedése rossz, nem megfelelő. Ezzel csak az önbizalmát, önképét csorbítanák, és neki most nem erre, hanem sok-sok pozitív megerősítésre van szüksége.
Fogadják el, hogy nehezen oldódik, menjenek vele gyakran (eddig ismeretlen) társaságba, és álljanak mellette a kezdeti zárkózottabb időszak alatt. Nem szabad mély vízbe dobni.
Javaslom, hogy ne csak a megszokott helyeket keressék fel. Kutassanak minden héten új játszóteret, játszóházat, ahol addig ismeretlen gyermekekkel is találkozhat.
Remélhetőleg ahogy a gyerkőc cseperedik, egyre magabiztossá válik, és nem lesz nehéz neki beilleszkednie.


Az óvodáról: javaslom, mint logopédus, hogy a gyermek először az anyanyelvet sajátítsa el tökéletesen, majd csak aztán az idegen nyelvet. Ebbe véleményem szerint nem szabad beleavatkozni, ha csak nem kétnyelvű családról van szó. Vagy esetleg külföldi letelepedésről.
Emiatt én nem támogatom az ilyen pici gyermekek idegen nyelvi tanítását, idegen nyelv bevonását.



Sólyom Vanda
2011-05-30 22:54:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Vanda!

14 éves lányomnál nyelvlökéses nyelés alakult ki. Tudna ajánlani olyan logopédust Budakeszi környékén vagy Budapesten, aki foglalkozik ezzel a problémával? Fogszabályozásra szeretném vinni, de semmit nem ér, ha közben a rossz szokás megmarad. Van esetleg egyéb útja a probléma megoldásának (speciális fogszabályozó, stb.)?
Válaszát előre is köszönöm.
Anna
Kedves Anna!

A nyelvlökéses terápia valóban csak a fogszabályzó szakorvos, és a logopédus együttes munkájával lehet hasznos.
A speciális fogszabályzóról a fogszakorvos tud tanácsot adni.

Kérem, ha igénye van rá keressen fel, személyes találkozó érdekében, ahol a kislány problémáját megfigyelve, megbeszélhetjük a teendőket.

Üdvözlettel:

Sólyom Vanda
2011-04-22 10:09:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Vanda,
kisfiaim 3 éves ikrek, 1 éve bölcsisek.
Kb. 6 hónapja egyszerre kezdtek kicsit dadogni, az egyikük szépen elhagyta, a másikuknál
viszont azóta se maradt abba. Az ő beszéde, szókincse mindig gyengébb, kisebb volt, ő a hallgatagabb is.
Kell ezzel az ő korában valamit kezdeni, személyesen megnézni vagy hagyjak még neki időt?
A bölcsi pszichológus azt tanácsolta, hogy egy logopédus meg tudja állapítani, lelki eredetű-e a dadogása,
és akkor lehet vele azon a vonalon foglalkozni, vagy inkább hangképzéssel kapcsolatos.
Attól tartok, hogy már ilyen hosszú ideje tart, nehogy ez az állapot rögzüljön nála.

Köszönöm válaszát!

Agiko
Kedves Agiko!

Ebben az időszakban elsősorban azt kell eldönteni, hogy élettani dadogásról van-e szó, vagy valamilyen trauma hatására kialakult problémáról. Az élettani dadogás általában 6-9 hónap alatt magától rendeződik.
Általában a pszichológus és a logopédus team munkája hozza a javulást. Bármilyen eredetű is legyen az.
Hasznos a szülőcsoportos dadogás terápia is. Ha úgy érzi nem javul a helyzet, az interneten utána tud ennek nézni, érdemes lehet akár egy vizsgálat erejéig elvinni a picit.

Üdvözlettel:

Sólyom Vanda
2011-04-06 15:17:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt!A kislányom 4,5 éves és bizonyos betüket nem mond,vagyis a"t" helyett a "k" mondja a "d" helyett "G"!pl.tojás-kojás,tati-kaki stb.Szeretném megtudni,hogy szükség van e logopédus segitségére vagy ez idövel javulhat e magátol!Szeptembertöl indul az ovodában és attol félek,hogy majd csufolni fogják ez miatt!Sajnos a cumitol az elsö felsö fogai elkoptak,létezik,hogy ezért beszél helytelenül?!Elöre is köszönöm a válaszát!

Kedves Szülő!

A cumizás valóban okozhat helytelen hangképzést, mert sajnos az izomműködésre, a beszédszervek állapotára is hatással van, nem csak a fogak állapotára. Érdemes minél előbb felhagyni vele.
A hangok általában 4.5 éves korra szoktak rendeződni. Azok, amik eddig az életkorig nem javulnak, általában már csak szakember segítségével fognak rendeződni.
Az óvodában sajnos nagyon sok a beszédhibás gyerkőc, valószínűleg nem lesz gond a többi gyermek visszajelzésével.



Sólyom Vanda
2011-04-01 11:31:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Kedves Vanda!

Kislányom beszédfejlődésével kapcsolatban szeretnék kérdezni Öntől valamint magam számára is világossá tenni néhány kérdést.17 hónapos lányom a következő szavakat használja:apa,anya,papa,mama,baba vmint állathangokat utánoz és néhány szónak az első betűjét v első két betűjét használja.Én úgy mondanám ha ezt mind össze számolom úgy 10-15 szót használ, ami nekem nagyon kevésnek tűnik.A hallásával nincs semmi probléma,mert mindent megért és bonyolultabb utasításokat is végre hajt.Viszont én nagyon aggódom, hogy nem elég fejlett ezen a téren és hogy lemaradásban vagyunk főleg hogy kislány.Az interneten nagyon sokat olvastam a beszéd fejlődéséről és az ott leírtak alapján én már aggódom.Elmondaná nekem mit is kell megindult beszédnek tekinteni?Mert az hogy valaki szavakat mond számomra még nem tekinthető beszédnek.Egy kislány esetében valóban 2 éves koráig lehet várni a beszéd beindulására és ha ebben az életkorban sem indul be a beszéd mit kell tenni hová kell elsődlegesen fordulni?Ezt már megkésett beszédfejlődésnek kell tekinteni?Én sokat beszélek a lányomhoz és nézünk könyveket,Verseket, mondókákat mondok é szinte minden házimunkába bevonom és mondom mit kell csinálni és mért csináljuk.Amúgy a maga kis nyelvén mindent elmagyaráz és én erre mindig értelmesen válaszolok.Vagy is megpróbálok valami olyat mondani a beszédére ami éppen az aktuális cselekvésünkre vonatkozik.
válaszát előre is köszönöm és remélem nem tart nagyon aggódó anyukának de a saját megnyugtatásom érdekében kérdezek.Esetleg ha baj van idejében kérhessek segítséget.
Köszönettel:egy aggódó anyuka

Kedves Anyuka!

Általában valóban 2-2,5 éves korban kell eljutnia a gyerlőcnek oda, hogy "beszéljen". Ebben természetesen nagy eltérések lehetnek. Nem érdemes összehasonlításokat végezni más gyermekekkel, mert mindenki másképp fejődik.
Az, hogy a lányok hamarabb érnek ezen a területen is, az tény.
Az, hogy mindenbe bevonja, és mindent kommentál neki, nagyon jó, és nagyon hasznos.

Ha aggódik amiatt, hogy a gyermek nem beszél megfelelően, először hallásvizsgálatot kell végeztetni, ez az első lépés. Ezután kell esetlegesen szakembert felkeresni, aki megvizsgálja a gyermek képességeit, és javaslatot tesz a továbbiakra vonatkozóan. Én azt mondom, inkább aggódjunk, mint elkéssünk valamivel. :)
 



Sólyom Vanda
2011-04-01 11:02:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Kedves Vanda!
Kisfiam 28 hónapos, és még nem beszél. Néhány hónapja járunk egy képességfejlesztő foglalkozásra, ott javasolták a hallásvizsgálatot. Két hónapja ezt el is végezték, a hallása rendben, viszont a fülzsírt csak orvos tudta eltávolítani a füleiből. A vizsgálatot végző szakember szerint ez a beragadt fülzsír akár 20-30 DB-lel is csökkenthette a hallását, ami oka lehet a megkésett beszédnek. Azóta valóban jobban reagál a hangokra - bár előtte nekem nem tűnt fel, hogy nem jól hall esetleg -, néhány szót próbál kimondani, inkább a szó eleji szótagokat. Mutogatással viszont nagyon jól elboldogul, mintha nem is lenne rá igénye, hogy beszéljen. Közben a bölcsiben is elkezdett vele foglalkozni egy fejlesztő pedagógus, szerinte értelmi probléma nincs a gyerekkel, de még 3-4 hónap kell ahhoz, hogy eredménye legyen a munkájának. Ön szerint lehet, hogy ez a fülprobléma okozza a megkésett beszédet, és legyek még néhány hónapig türelmes, vagy jobb, ha már most elviszem logopédushoz, esetleg más szakemberhez? Általában mennyi idő kell a beszéd beindulásához, ha a hallási probléma megszűnt? Üdvözlettel: aggódó anyuka

Kedves Anyuka!

Valóban létezik olyan, hogy a hallás csökkenés "mellékhatása" a beszéd késése. Azoknál a gyermekeknél, ahol ez fennáll rövid idő múlva beindul a beszéd fejlődése is. Persze, arra nem lehet számítani, hogy rögtök elkezd folyékonyan beszélni, de észrevehetők olyan jelek, hogy a gyerkőc a javulás útján van. Emellett persze, a kimaradt idő miatt (ami a beszédfejlődésből kiesett) ajánlott szakember felkeresése. A fejlesztő pedagógus is tud segíteni, emellett otthon is foglalkozhatnak a beszéddel. A napi tevékenységek során mindenképpen jó, ha mindent kísérnek beszéddel, magyarázattal, illetve lassanként a gyerkőctől is "elvárják", hogy mutogatás helyett beszéddel érje el, amit szeretne. Ez eleinte egy egy szó legyen, nem kell rögtön egész mondatos kijelentéseket kérni tőle.



Sólyom Vanda
2011-03-07 13:59:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Kislányom 6 éves, nem tudja kimondani az R betűt. Jövőre megy iskolàba. Az óvodai logopédus eddig nem kezelte, mert \"majd nagycsoportban\". Most ugyan már nagycsoportos,de még mindig nem kap kezelést. Az újabb indok, hogy az R betű hiánya kis beszédhiba, tehát a sor vêgére került a kevésbé súlyos esetek közé. De így nem jut rá a logopédusnak ideje.
Milyen lehetőségeink vannak az óvodai ellátáson kívül? Hová fordulhatnék, hogy a lányomat végre kezelje valaki?
Fleischmanné Erzsi
Kedves Erzsi!

Magán úton is lehetőség van logopédus felkeresésére. Ez természetesen több költséggel jár, de ha nem kapja meg a kislány a megfelelő fejlesztést, akkor mindenképpen érdemes erre áldozni.

Sajnos az óvodában valóban nagyon kevés idő, és alkalom jut a gyermekek fejlesztésére, ami miatt gyakran marad meg egy egy hibás hang az iskola idejére is.

Az interneten nagyon sok logopédus fellelhető, így akár a lakóhely, vagy óvoda közelében is lehet szakembert találni.

Üdvözlettel:

Sólyom Vanda
2011-03-07 13:48:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Kedves Vanda!

Középső lányunk ősszel múlt 4 éves. Tavaly tavasszal kivették az orrmanduláját. Reméltük ezután majd szebben beszél. Tévedtünk. Bajok vannak a K (t), a C, CS, Z, ZS, S (sz) és a G (d) betűkkel. Például a K betűt ki tudja mondani, ha akarja. De nem akarja. Mivel tudnám rávenni, hogy gyakoroljunk és komolyan vegye. Sajnos elbutáskodja. Kérem, adjon ötlete, mert a legkisebb (2 éves) most kezd el beszélni és attól félek, hogy a rosszat hallva, azt fogja megtanulni.

Köszönettel:
mari_enn

Kedves mai_enn!

Javaslom szakember felkeresését, mert a rosszul rögzült hangokkal nagyon sok probléma lehet a későbbiek folyamán.
Minden gyermeket mással lehet "rávenni" arra, hogy szépen dolgozzon, de ennyi idős korban ennek muszáj játékosan történnie. Egy 4 éves kisgyerektől nem várhatjuk el, hogy leüljön, és 45 percen keresztül tanulja a hangokat.
A szakember minden hangot a maga idejében, megfelelő eszközökkel és technikákkal javít. Nem szabad otthon, nekikezdeni ennek a munkának, főleg úgy, hogy nem áll a háttérben egy logopédus, aki az otthoni feladatokhoz is ad segítséget.

A legkisebb gyerkőc esetében mindenképpen fontos a szülői példamutatás. Egyáltalán nem valószínű, hogy "eltanulja" a csúnya hangokat, mert ezek nem így alakulnak ki. Sokszor mozgási, és egyéb képzési problémák okozhatják a hangok nem megfelelő ejtését.

Üdvözlettel:



Sólyom Vanda
2011-02-22 12:20:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Vanda!

Az én kisfiam már 12 éves. Sajnos nála időről-időre vissza tér a dadogás az első betű megismétlése. Vannak időszakok mikor kicsit alábbhagy, de valami oknál fogva újból visszatér. Jellemző nála, hogy nem tudja kimondani a szót. Ilyenkor szinte remeg a feje és nem jön ki hang a száján. Volt időszak mikor éreztük, hogy idegenek vagy közösség előtt való megszólalásnál tapasztaltuk ezt. Sajnos mostanában itthon egy házi feladat felmondásánál is sokszor előfordul vagy egy sima beszélgetés közben. Alapjában egy jó képességű gyerek, de nagyon stresszel minden kis apróság miatt. Nem tudom mi válthatja mindezt ki belőle, mert egy kiegyensúlyozott, harmonikus családban élünk. Korábban bíztunk benne, hogy majd kinövi, de sajnos nem azt tapasztalom. Szabolcsban lakom, milyen segítséget tudna nekem javasolni. Azt szeretném megtudni, hogy mit tehetnék a gyermekem érdekében.

Üdvözlettel: Egy aggódó anyuka
Kedves Szülő!

Javaslom egy ottani gyermekpszichológus, és egy logopédus felkeresését is. A dadogás ezen formájánál szükség van szakember segítségére.
Ők bizonyára javasolni fognak otthon végezhető feladatokat is.

Üdvözlettel:

Sólyom Vanda
2011-02-21 11:17:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja