SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Makay Zsuzsa


Makay Zsuzsa
Védőnő, családterapeuta

Témakörök

összes téma      alvászavar  

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Védőnő!

Érdeklődnék, hogy melyik almareszelő a jobb az üveg, vagy a műanyag? Eddig üveget gondoltam venni, de hallottam más anyukától, hogy úgy járt, hogy letört egy darab belőle, még jó, hogy észrevette. No persze ez a műanyaggal is előfordulhat, de talán a színeset könnyebb észrevenni.

A másik kérdésem, hogy gyümölcsből, zöldségből érdemes-e biot venni? Annyira nem hiszek a bio dolgokban, most mégis úgy érzem, hogy a lehető legjobban kell megadnom a kisbabámnak. Félek, hogy a nem bio dolgok tele vannak nitráttal.

Most kezdeném a hozzátáplálást, és almát szeretnék venni. Úgy gondoltam, ha olyat próbálunk ki, aminek éppen nincs szezonja, akkor inkább üvegeset veszek, az talán megbízhatóbb. Lesz saját is, de ugye még alma, répa most nincs.

Kerestem a neten táblázatot, ami szimpatikus, ott első helyen az alma, őszibarack, sütőtök, répa szerepel. Ön milyen sorrendet javasolna?

Köszönettel
Kedves Kérdező!

Az üvegből készült reszelőt ajánlom: könnyebb tisztántartani, a gyümölcssav nem marja ki, méreganyag nem kerül az ételbe. Még senkitől sem hallottam, hogy letőrt volna belőle egy darabka. Az én üveg almareszelőm több mint 60 éves, sok generációt kiszolgált és semmi baja.

Minden zöldségben lehet nitrát (akár bioban is), ha a talaj nitrátos. Tapasztalatom szerint a házilag termesztett zöldség nagy része bio, mert az idősebb embernek nincs pénze vegyszerre. Én ezért vásároltam/vásárolok nénikéktől a piacon. Lehet, hogy a szomszédja permetezik és a szél átfújja a vegyszert, de ez áll a kimondottan bio termékekre is.

Üveges dolgok (gyümölcs, püre ) jó, hogy vannak, de rendszeresen azt adni nem javaslom. Legjobb mindig a házikoszt. Alma van a piacon, valamennyi vitamintartalma van még, míg az üvegesnek annyi sem, mert a gyártás során a hőkezelés miatt elveszíti azt. Az íze miatt érdemes adni frisset: 2-3 napig levet: elsőre 5-10 kiskanállal, majd 10-20-szal. 4. nap sok lé, kicsi pép. Napi 30 gr-nál többre nincs szükség (attól függ hány hónapos és milyen súlyú a babája).
Az etetés minden babánál egyéni, ezért nem szeretek látatlanban étkezési tanácsot adni.
Első gyümi az alma, aztán az őszibarack, sütőtök most már nincs, csak bébiitalban. Répának csak a leve adható: lereszelni, kicsi cukor, ami segít kicsalogatni a levet, letakarni, néhány óra alatt levet ereszt. A pép nem adható, fojt. Gyümi cebtrifugával persze minden egyszerübb, de 30-50 gr püréért nem érdemes bekoszolni. Ha a pépben nagyobb darab kerül egy kis folyadékkal le lehet "küldeni".
Sárgarépa és sütőtök hetente egyszer, vagy az egyik, vagy a másik. Sárga belű őszibarack, sárga barack, sárga dinnye 1 év alatt nem javasolt, vagyis én vigyázok a sárga dolgokkal. A bébiételeket sárgarépával ízesítik, mindegyiket. A sok sárga ételtől elöszőr a baba órra, majd az arca, keze lesz sárga, ilyenkor hetekig nem kaphat ilyen ételeke. Felnőttnek sem javasolt.

Remélem tudtam segíteni!
Kellemes nyarat, efészséget kívánok!
Üdvözlettel:

Makay Zsuzsa
2016-05-31 13:54:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja