SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
E. Tóbiás Sára


E. Tóbiás Sára
Pszichológus, agressziókezelési tanácsadó

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/365-71-40
E-mail: e.tobias.sara@gmail.com
Honlapok:
http://www.lelekportal.hu
http://www.konfliktusklinika.blogspot.hu
http://www.lelekportal.blogspot.hu
A szakértőnk jelenleg nem fogad kérdéseket, ezért csak az eddig neki feltett kérdéseket és az ezekre adott válaszokat tudod megtekinteni!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Kedves Sára.Nekem rengeteg problémám van,A 4,5 éves kisfiam az elmúlt 2-3 hétben nagyon megvadult,nemfogad szót,ha megkérem valamire nem csinálja meg,pl:pakoljón össze.inkább szétpakol.Nagyon pőrgöss gyerek,egész nap mozog mégsem fárad le,és már nem tudok neki mit kitalálni,futóbiciklije van,rengeteget megy vele még sem fárad.Tiltakozik az alvás ellen,de ha nem teszem le aludni napközben akkor meg nyűgős,hisztis.Az óvodában van a csoportunkban van egy autista fiú,idősebb az én kisfiamnál.Az elmúlt hetekben egyfolytában csúnyán beszél:kakis,gyagyás,pisis,ezt mondja mindenkire,rám,mama,apa.Nagyon rosszul esik mert nem tőlem tanulja,bármit csinálok nem hagyja abba,.Nagyon nehéz lekötni a figyelmét,ha sikerül akkor is csak 2-5 percre.Mindig valami elvonja a figyelmét,az oviban sem tudják bevonni a közösségi foglalkozásokba.Nagyon félek tőle hogy problémák lesznek vele iskola előtt,hogy vissza fogják majd,akkor már 7,5 éves lenne.Nagyon durva dűh kitörései vannak,ha nincs neki engedve amit szeretne,vagy amikor szeretne. Dobálózik,ütöget,és semmivel sem lehet hatni rá.Köszönöm szépen hogy meghallgatott,és köszönöm szépen előre is a válaszát.

Kedves Anyuka!

Határozza meg, mi az a három legfontosabb dolog, amihez mindenképpen tartania kell magát a gyermekének.

Tartsuk szem előtt, hogy azt kívánjuk megtanítani gyerekünknek, hogy a fizikai agresszió semmilyen formában nem megengedhető. Amikor azt mondjuk: NEM, fontos, hogy alternatívát is kínáljunk, hogy az ütés helyett, hogyan fejezze ki érzéseit gyermekünk. Ebben sokat segít a szerepjáték, amelyet gyermekünkkel nyugodt pillanatokban játszhatunk. Játszunk el azokat a helyzeteket, amelyekben gyakran előfordul, hogy gyermekünk agresszívvá válik! Legyen a játékban egy tanácsadó figura, aki elmondja, mi a helyes megoldás, amikor hasonló dolog történik. A dühös érzéseket megszemélyesítő figurát is választhatunk, amelyik kimondja, mit érez! A szereplőket megszemélyesítő figurákat válasszuk ki együtt! Adjunk neki neveket! Éles helyzetben is segítségül hívhatjuk ezeket a szereplőket, akik segítenek felidézni, mi a helyes megoldás, amikor csak szükséges!

Tanítsuk meg gyermekünknek, hogyan fejezze ki dühös érzéseit! A düh természetes és elfogadható, ugyanakkor azt keressük, hogy milyen formában szabad és milyen formában nem szabad kifejezésre juttatni, ami történik bennünk! Gyermekünk számára megengedett, ha azt mondja: „Ez feldühít.” vagy „Ez rosszul esik!”, illetve „Bántasz engem!” Tanítsuk meg gyermekeinknek, milyen érzelmeket élünk át különböző helyzetekben, és milyen arckifejezések tükrözik, amit átélünk! Készítsünk közösen érzelmeket kifejező arcocskákat és ha beszélgetni kezdünk gyermekünkkel, kérjük, hogy mutassa meg, melyik állapot írja le leginkább, ami történik vele. A célunk mindig az, hogy segítsünk gyermekünknek egészséges, megengedhető formában kifejezni érzéseit!

Lehetőleg úgy adjunk nyomatékot mondandónknak, hogy leguggolunk a gyermekhez és innen tartjuk vele a szemkontaktust.

Másrészről a feszültségoldó technikák elsajátítása kerül most előtérbe, vagyis meg kell tanítania gyermekének, hogyan vezesse le a kellemetlen, feszítő érzéseket, anélkül, hogy mások ellen fordítaná indulatait!

A mágikus segítő lehet saját készítésű őrangyal baba is, vagy válasszanak egy kedvenc figurát, amelyik mindig kéznél van, akihez bármikor lehet fordulni és megnyugtató a jelenléte. Ha anyagból van a figura, érdemes levendula illóolajjal átitatni, aminek kellemes nyugtató hatása van.

Tanítsa meg a hasi légzés egyszerű technikáját gyermekének! Végezzék el együtt azt a fantázia-gyakorlatot, amiben elképzel egy hatalmas levendulamezőt, felidézi vagy akár a valóságban is magába szívja az illatot és képzeletben kilégzéskor egy pitypangot vagy egy szélforgót fúj meg, miközben csak a hasába vesz levegőt és onnan lélegez ki, mintha egy lufit fújna fel a pocakjában és eresztené le, minden egyes kilégzéssel! A citromfű tea szintén nyugtató hatású.

A feszültséget rajzban is ki lehet fejezni. Színeket, formákat lehet rendelni a nehéz érzésekhez.

A nyugtató zene is elcsendesít.

A feszültségoldó kincsestárat egy ládikóban is össze lehet gyűjteni, ahonnan könnyű elővenni, ha szükség van rá, legyen mindig kéznél!

Ha a fenti tanácsok nem hoznak kellő eredményt, érdemes szakember segítségét kérni.



E. Tóbiás Sára
2015-11-03 06:55:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja