SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan oldjuk a gyerek félelmét, szorongását? - A szakértő szerint ez a legrosszabb, amit tehetünk

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-03-22
Rágja a körmét, a szájába tömködi a kezét, üti a fejét, bepisil éjszaka, pedig már régóta szobatiszta. Elkezd tikkelni, csavargatja vagy tépegeti a haját. Ezek a jelek mind arra utalhatnak, hogy a gyerek szorong. A legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha elvesszük tőle azt, ami a feszültségét oldja, például a cumiját, vagy egyfolytában rászólunk, hogy ne csinálja. Szakértő segítségével mutatjuk meg, mit tehetünk, hogy elmúljon a szorongás.
Hogyan oldjuk a gyerek félelmét, szorongását? - A szakértő szerint ez a legrosszabb, amit tehetünk

A szorongás kezelése gyermekkorban

Jelek, amik arra utalhatnak, hogy a gyerekünk szorong

A kisebb gyerekek még nem tudják elmondani, hogy miért szoronganak. Mégis sokféleképpen jelzik a külvilág felé, hogy baj van.

Például látszólag minden rendben van, napközben sokat mosolyog, de

  • éjszakánként azonban bepisil, pedig már régóta szobatiszta,

Látszólag semmi baj az új ovival, vidáman megy minden nap és bent sincs rá panasz, de otthon

  • kezelhetetlen, nagyon anyás, sokat sír,

Úgy tűnik, szereti az új lakást/házat és nem viselte meg a költözés, de

  • rágja a körmét,
  • csavargatja vagy tépkedi a haját,

Puszilgatja és szeretgeti a kistestvérét és nem tűnik féltékenynek, mégis

  • ütögeti a fejét,
  • a felnőttekkel szemben agresszív megnyilvánulásai vannak,
  • tikkel, stb.
     

"A gyerekek a felnőttek viselkedésének a tükrei. Folyamatosan jeleznek, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy valamiből elegük van, vagy valami nagyon bántja őket. Ez megnyilvánulhat egy krónikusan visszatérő náthában is" – mondja Horváthné Iványi Erika, kineziológus, aki sok hasonló esettel találkozott már.

"Volt egy olyan kisfiú, akinek az apukája katona volt és emiatt nagyon keveset volt otthon. Az anyuka 3 gyerekkel volt otthon egyedül, ez a kisfiú volt a legnagyobb. Mindenre agresszióval válaszolt, ami mögött az apahiány állhatott: vagyis apát én nem érdeklem, nem vagyok jó neki, stb. Emiatt alakulhatott ki nála a szorongás."

Egyes élethelyzetek fokozottan előidézhetik a szorongást a gyerekeknél, ezek:

  • a válás,
  • a költözés,
  • a kistestvér születése,
  • a bölcsödei vagy óvodai beszoktatás,
  • egy új óvoda vagy iskola,
  • vagy bármilyen nehézség a család életében, például betegség, halál.

"Még ha nem is beszélnek előtte róla, a veszekedések nem a gyerek előtt történnek, attól még megérzi, hogy baj van és elkezdhet szorongani" – mondja a szakértő, aki szerint azonnal segítséget kell kérni, ha úgy érezzük, hogy ez az állapot már régóta tart és mi nem tudjuk megoldani.
 

Hogy múlik el a szorongás?

A legfontosabb leszögezni, hogy a körömrágás vagy a visszatérő ujjszopás, stb. nem gyereknevelési kérdés. Az a legrosszabb, amit tehetünk, ha a tünetet akarjuk megszüntetni.

"Sokszor mondják, hogy kinövi, én úgy gondolom, hogy ez úgy lehetséges, ha megoldódik a probléma, például sokat veszekednek a szülők, aztán elválnak."

Vagyis a probléma gyökerét kell megtalálni, azt kezelni, és utána magától elmúlik a szorongás és annak tünetei is.

A kineziológus szerint:


1. Ilyenkor nagyon fontos a szülő jelenléte

"Akár egy mesével vagy szerepjátékkal ki lehet bogozni, hogy mi a probléma, az is lehet, hogy az óvónéni leszidta, amit még nem tud elmondani, és úgy jön ki rajta, hogy elkezd tikkelni."
 

2. A problémát és nem a tünetet kell kezelni

Vagyis az nem segít, ha folyton rászólunk a gyerekre, hogy ne rágja a körmét, esetleg bekenjük neki valami erőssel, aztán pedig magára hagyjuk. Sokkal többet ér, ha átöleljük, beszélgetünk vele, megpróbáljuk megfejteni, mi okozza a szorongását, és azt kezeljük. Például ha a testvérére féltékeny, akkor megpróbálunk több időt tölteni vele.


3. Teret adunk annak, hogy valamilyen más módon vezesse le a feszültséget

"Volt egy kisgyerek, akinek azt javasoltam, hogy a kedvenc színű zsírkrétájával nagyon erősen rajzoljon össze egy papírt."

De segíthet még a:

  • gyurmázás,
  • mesélés,
  • bábozás,
  • ujjfestés,
  • hancúrozás, birkózás,
  • sok ölelgetés, szeretgetés,
  • sok szabad játék a jó levegőn.
     

Olvasd el ezt is: Szorongó gyerekek pótcselekvései - mi lehet az oka a körömrágásnak, és hogyan szoktathatjuk le róla a kicsit?

Indexkép: Depositphotos.com
 

Iványi Erika szaki

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja