SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ne engedd be az életedbe a zaklatókat! - a Facebook adatvédelmi beállításai

Németh Noémi [cikkei] - 2015-09-25
Sokan használják úgy a Facebookot, hogy nem is tudnak róla, mennyire megkönnyítik azoknak a rossz szándékú embereknek a dolgát, akik esetleg ártani akarnak nekik. Most bemutatjuk pontról pontra, mit kell beállítanod ahhoz, hogy ne tudjanak kapcsolatba lépni veled - családoddal, gyermekeiddel - veszélyes idegenek.
Ne engedd be az életedbe a zaklatókat! - a Facebook adatvédelmi beállításai

Korábbi cikkünkben felhívtuk a figyelmet a szülők felelőtlen Facebookozási szokásaira, mellyel nagy veszélybe sodorhatják gyermekeiket. Ahogy ígértük, most bemutatjuk a Facebook adatvédelmi funkcióit, amiket helyesen beállítva kivédheted, hogy idegenek találjanak rá gyerekedre, családodra.


Kivel szeretnéd megosztani az egyes posztjaidat?

Legtöbbünknek sok olyan ismerőse van a Facebookon, akiket csak felületesen ismerünk, esetleg egyszer futottunk össze velük. A családi fotós posztokat érdemes csak azokkal megosztani, akikkel szoros kapcsolatot ápolunk és maximálisan megbízunk bennük.

Első lépésként hozzunk létre olyan listákat, amik segítségével rendszerezhetjük ismerőseinket. Amikor kiteszünk valamit az üzenőfalra, beállíthatjuk, hogy csak az egyes listák tagjai láthassák azt. Ezen a linken tudsz új listát készíteni: https://www.facebook.com/bookmarks/lists

Kattints a Lista létrehozására.
 


Adj neki nevet, majd az alsó mezőbe kezdd el begépelni azoknak az ismerőseidnek a nevét, akiket szeretnél oda csoportosítani, a Facebook pedig azonnal felismeri majd a személyeket. Ha végeztél, kattints a Létrehozásra.
 


A kezdőlapon, a bal oldali menüben látod majd a listáidat, ott tudod kezelni őket ezután.
 


Minden alkalommal, amikor egy új ismerőst veszel fel, rögtön tedd is be valamelyik listádba, így nem lesz később kavarodás.

Amikor megosztasz valamit a Facebookon, mielőtt rákattintanál a küldésre, a mellette lévő gombbal be tudod állítani, hogy kik láthassák az adott posztot.
 

Ha nem is akarod épp valamely listára korlátozni a láthatóságot, akkor is érdemes legalább az Ismerősöket beállítani ezen a fülön, a Nyilvános beállítás ugyanis azt eredményezi, hogy bárki láthatja a posztjaidat, még az is, aki csak véletlenül tévedt az adatlapodra.

Ha átállítod az “Ismerősök”-re, onnantól kezdve az lesz az alapértelmezett beállítás, nem kell minden egyes posztnál újra beállítani. Amíg nem szűkíted tovább a láthatóságot egy másik posztodnál, addig csak az ismerőseid látják majd a képeidet, idegenek nem.

Ha ugyanitt a “További lehetőségek”-re kattintasz, akkor megjelennek az elkészített listáid - értelemszerűen arra kell majd kattintanod, amelynek tagjaival szeretnéd megosztani az aktuális posztot.


 

Olyat is tud a Facebook, hogy minden ismerősöd látja egy posztodat, kivéve 1-2 embert, akiket te magad jelölhetsz ki. Ezt úgy tudod elérni, hogy ugyanitt az “Egyéni”-re kattintasz, majd a "Nekik nem látható" mezőbe begépeled azoknak a személyeknek a nevét, akik elől el szeretnéd rejteni a posztot.

 

Ki láthatja azokat a posztokat, melyeket mások írnak az üzenőfaladra, illetve amikben meg vagy jelölve?

Ahogy azt korábbi cikkünkben olvashattátok, hiába titkosítjuk adatainkat az ismeretlenek elől, ha ismerőseink nem teszik meg ugyanezt. Amikor megjelöl téged valaki egy közös fotón (amiből akár ki is lehet találni a helyszínt, hogy merre laktok, hogy hogy néz ki a házatok kapuja, stb…), a kép láthatóságát pedig nyilvánosra állítja, akkor azt a képet bárki láthatja, még akkor is, ha te helyesen használod a saját adatvédelmi beállításaidat. Ahhoz, hogy ilyen ne történhessen, ezt is módosítanod kell, az Adatvédelem alatt az “Idővonal és megjelölés”-re, vagy a következő linkre kattintva: https://www.facebook.com/settings?tab=timeline
 

A pirossal bekeretezett pontokat szűkítsd az ismerőseid körére, vagy az egyes listáidon szereplő személyekre.


Ki találhat rád a Facebookon?

Az Adatvédelmi hivatkozásoknál beállíthatod, hogy ki találhat rád a Facebook keresőjében, illetve telefonszámod, vagy e-mail címed alapján. Kattints az oldal tetején, az üzenetektől jobbra található kis lakat képére.
 


Ugyanez elérhető ezen a linken is: https://www.facebook.com/settings/?tab=privacy.

A pirossal jelölt pontot kell módosítanod ahhoz, hogy idegenek ne tudjanak rád találni. A legbiztosabb, ha a keresőn kívül azt is letiltod, hogy telefonszám, vagy e-mailcím alapján találjanak meg.


Mit láthatnak adataidból az egyes alkalmazások?

A legtöbb alkalmazás, Facebookos játék, teszt, mind-mind hozzáférést kér az adatlapodhoz, és csak az engedély megadásával használhatod őket. Sokan utáljuk az ilyet, és ha már engedélyt kér egy alkalmazás, azonnal be is zárjuk. Azt már kevesebben tudják, hogy sok olyan alkalmazás létezik, ami az ismerősök adataihoz is szeretne hozzáférést kérni, és ezt általában meg is kapják. Ezt is módosítani kell a biztonságos Facebook-használat érdekében, az alábbi linken teheted meg: https://www.facebook.com/settings?tab=applications.
 


Ha minden mezőből kiszeded a pipát, akkor a jövőben azok az alkalmazások sem férhetnek hozzá adataidhoz, amikkel az ismerőseid játszanak.
 




 

Mit tehetsz, ha zaklat valaki?

Szintén az Adatvédelmi hivatkozásoknál adhatod meg annak a személynek a nevét, aki zaklat - ezután nem fog tudni kapcsolatba lépni veled, és adataidat, posztjaidat sem látja majd.
 


Megteheted ezt úgy is, hogy az adatlapjára kattintasz, ott pedig a borítóképén található, 3 pöttyből álló ikonra:
 


Itt letilthatod, de akár jelentheted is a Facebooknak, ha úgy érzed, veszélyt jelent másokra, vagy olyan dolgokat posztol, melyeknek nincs helyük a Facebookon (pornográf, erőszakos tartalom, stb.).

Ha a fenti pontokat a leírás szerint módosítod, azzal biztonságossá teszed Facebook-fiókodat. Kérd meg gyermekedet (ha már facebookozik), hogy ő is tegye meg ugyanezt, így sok kellemetlen és veszélyes helyzettől óvhatjátok meg magatokat a jövőben. 

Indexkép: geralt / Pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja