SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szemtréning - Íriszdiagnosztika 4.

Dr. Ozsváth Mária [cikkei] - 2009-07-03
A szemünket is edzeni, tornáztatni kell, hogy ne "lustuljon", ne fáradjon el hamar. Ehhez elég óránként felállni néhány percre a számítógép elől, speciális gyakorlatokat végezni, rendszeresen tornáztatni. Megfelelő gyakorlatokat a www.alternativszemdr.hu weboldalon lehet találni. Ha megszokjuk és alkalmazzuk is ezeket, sokkal kisebb a látásromlás veszélye, hiszen nem felejt el pislogni, könnyet termelni a szemünk, a nyak izmai sem fáradnak el.
Szemtréning - Íriszdiagnosztika 4.

Szemgyakorlatok

Pihenés és nézés
Palmírozás és vizualizálás
A palmírozás (a latin palma szó jelentése - lapos kéz) a hagyományos szemgyakorlatok közé tartozik és a két belső kézfelület segítségével a külső látásbenyomásokkal szemben a szem eltakarását jelenti. Ennek következtében a látószerveink megnyugszanak és megvédjük a túlterheléstől ezeket. Ez az egyszerű, azonban hatásos módszer minden egyes szemgyakorlat után alkalmazandó. Mivel látószerveink naponta igen nagymértékben vannak igénybe véve, a palmírozás erős munka alatt pihenési szünetként is ajánlatos (pl. olvasásnál, kötésnél, írásnál, vagy amíg a képernyőn dolgozunk stb.). A palmírozás technikáját ún. vizualizálással egészítjük ki. Vizualizálás alatt „a belső szem” lelki elképzelő erejét kell érteni. Míg a szemet a külső optikai behatásoktól eltakarjuk, egyidejűleg egy helyzetet vagy tárgyat képzeljünk magunk elé. Ekkor fontos, vajon milyen intenzitással emlékezhet a látott képre. A vizualizálási gyakorlatok segítségével trenírozza lelki fantáziáját és vizuális emlékezőképességét és javítja azt. Ezzel a lazító „szemmeditációval” szemeit jó érzettel pihenteti és oldhatja az izomszerű feszültségeket.

Szempihentető szünet

Először készítse elő a kezét a palmírozáshoz. Tegye a kezét az asztalra és mindkét karját könyökkel támassza rá (esetleg tegyen párnát alá). Fogja meg a jobb kéz mutatóujját és hüvelykujját és nyújtsa ki a bal kéz belső felületét. A nyújtások egyszer függőlegesen, majd vízszintesen történnek és egyszer mindkét átlós irányba. Ismételje meg az egészet a jobb kéz belső felületével. Ezután mindkét kézfelületét erőteljesen dörzsölje össze, amíg jóleső meleget nem érez. Ez az előkészület lazítja a kezeket és energetikailag feltölti. Ha a kéz kellemes meleg, fedje le csukott szemét kissé beboltozott belső felülettel. Ügyeljen arra, hogy ne szorítsa a szemgolyóra és hagyja szabadon az orrát a légzéshez. Az árnyékolás alatt vegyen egy párszor mély lélegzetet és figyelje meg, mit lát csukott szemmel:

  • színes csillogó fénypontokat,
  • meghatározott színeket,
  • vonalakat,
  • figurákat vagy
  • csak mély, fekete pontokat.


Ha szemét szilárdan összezárja, akkor belsőleg még inkább feszített lesz. Hagyja a szemhéjakat kissé lesüllyedni és pihenni. Kezdetben fordítson sok időt a palmírozásra. Az optimális lazítást akkor éri el, ha már csak mély, feketét lát és a szemhéjak nem görcsösek.

Vizualizálás

Ismét „palmírozó helyzetben” van, vagyis boltozott kézfelületével lefedi csukott szemét. Hagyja légzését könnyedén és rendszeresen átfolyni a testén. Ha eléggé lazává vált, próbálja meg a szobának, amelyben éppen tartózkodik, valamelyik tárgyát maga elé képzelni. Ez például lehet egy váza, egy virág, asztal vagy ehhez hasonló. Fontos, hogy belsőleg tisztán meghatározott tárgyra összpontosítson. Próbáljon a tárgyra emlékezni és belső szemével minden részletét megjegyezni.

Ha a vizualizálás nem sikerül első nekifutásra, fordítson rá még egy kis időt. Ilyen esetben nagy segítség lehet, ha „belső nézés”-re hagyatkozik. Minden ember rendelkezik ilyen képességgel, gyakran csak az idő szorítása és a teljesítmény akadályozza ebben. Ezért ismételje a gyakorlatot addig (esetleg egy későbbi időpontban), amíg a kiválasztott tárgyat tisztán és világosan láthatja belső szemeivel. Ha sikerült a tárgy vizualizálása, bővítse ki a gyakorlatot több tárgyra (pl. szoba berendezésére, az egész lakásra stb.).

Miután az ismerős környezetet fáradság nélkül maga elé képzelte, most aktív fantáziájára hagyatkozhat. Képzeljen el például egy lágy zöld rétet, sárga virágokkal. Rövidlátók számára a fantáziaképek igen alkalmasak, amelyeknél a pillantást a távolba kell irányítani. Egy madár, amely az égen felszáll, a távoli tenger a horizonton hajókkal stb. A távollátók számára a gyakorlat abban áll, hogy lehetőleg közeli környék tárgyait vizualizálják, például sakkjátékot, a tű fokába a szál befűzése stb. Próbálja meg látászavarát megfelelő vizualizálási gyakorlattal megtalálni és ezt olyan gyakran végezni, ahogy ez lehetséges. Tágabb értelemben is bekapcsolódhat a kísérletbe. Érezze a virág szagát, érezze, miként melegíti fel a nap a testét, vagy hallja a madarak csicsergését. Engedje fantáziáját egyszerűen szabadon és élvezze a belső látás képességét.

Mielőtt a palmírozást és a vizualizálást befejezi, erre belsőleg elő kell készülnie. Ezért ne vegye le hirtelen a kezeit, hanem lélegezzen mélyen és egy párszor pislogjon a szemhéjakkal. Ezután kezeit lassan nyissa ki. E gyakorlat ideje a nyugalom és a lazulás iránti igénytől függ.

Akkomodáció

Akkomodáció alatt (accomodare - latin), jelentése - beilleszkedés) a szem beállítását értjük a mindenkori látástávolságra. Ez a művelet a szem- és lencseizmok rugalmasságával szemben magas követelményeket támaszt, amelyre azért van szükségünk, hogy a tárgyat követhessük vagy egy közeli tárgyról távolabbi tárgyra pillanthassunk, és fordítva. Maga az akkomodációs művelet a szemgyógyításban ma is még vitatott. Az a kérdés, vajon önmagában a szemlencsének és a cilliáris izmoknak kell-e abban részt venniük (orvos-gyógyászati felfogás) vagy azoknak a külső izmoknak is, amelyek a szemgolyót lezárják és formáját megváltoztatják (Dr. Bates véleménye), tudományos oldalról eddig még nem került megválaszolásra.

Az egységes szemtréning mai képviselői arra a feltevésre hajlanak, hogy mindkét izomcsoport részt vesz az akkomodációban (mind a külső, mind a belső). Fontos azonban először, hogy a rövidlátó, valamint a távollátó szem sincs megfelelő helyzetben az akkomodációhoz. A lentebbi gyakorlatok segítenek annak megtanulásában, hogy a szemet tudatosan és szándékosan megváltoztatott távolsági pontra állítsuk be, hogy a szem és a lencse izomzat mozgékonyságát trenírozzuk. Rendszeres gyakorlattal az akkomodációs képesség fokozatos javítása érhető el így, ami igen nagy jelentőségű, elsősorban a rövidlátóknál, a távollátóknál és az öregedés miatt rosszul látóknál.

Vándorlás a szemmel

Az alábbi akkomodációs gyakorlatok fontos előkészülete a szem jobb központi beállításának gyakorlása. A központi beállítás alatt olyan módszert értünk, amelynél a beeső fény ismét jobban összpontosul a látógödörre (legélesebb látás helye). Annak érdekében, hogy ezt a gyakorlatot elvégezhessük, felosztott négyzet ábrájára van szükségünk.

Tartsa úgy maga elé az ábrát, hogy azt még éppen jól vagy szinte már elmosódva lássa (természetesen látás kisegítés nélkül). Keresse ki a négyzetben azt a helyet, amelyen kezdeni akar és vándoroltassa azután a pillantását szakaszról szakaszra, amíg megkapja a teljes kép benyomását. A fejét is mozgassa a mindenkori látás irányába. Ezzel el kell kerülni, hogy a merevség miatt a szemét túlterhelje. Hagyjon sok időt az egyes szakaszok átpásztázásához. Ne feledje el a hunyorítást és a légzést se. Ha a négyzeten egyszer átvándorolt, a másik alkalomnál ügyeljen arra, hogy milyen szem- és fej helyzetben látja a legélesebben a szakaszt. Ebben a helyzetben a beeső fénysugár optimálisan ér a látásgödörre. Fejezze be a gyakorlatot palmírozással és próbálja meg a beosztott négyzetet még egyszer belső szemével átpásztázni (az egész gyakorlat időtartama mintegy 5–8 perc).

A Mandala
Egy másik gyakorlat, a Mandala (a szó indiai eredetű és annyit jelent - kör), igen alkalmas arra, hogy a szemet lépésenként trenírozzuk a vonalak és görbék kutatásában. Ezen túlmenően a mandala erős hatást gyakorol tudatos és tudattalan gondokozásunkra. Miközben a kört a díszítéseivel intenzíven nézzük, lelki erőinket fokozatosan a középpontra, a mandala centrumára összpontosítjuk. A harmonikus és a szimmetrikus formák következtében a szem fáradságmentesen mozoghat, és lelkünk kellemes feloldódását érezzük. Kezdje a külső körön valamelyik hellyel. Ezután befelé haladva a belső vonal minden egyes centiméterét tapogassa le szemével. Ha elérte a középpontot, vegyen mély lélegzetet és hagyja az egész képet magára hatni. Tartsa a képet az első pásztázásnál olyan távol vagy közel magától, hogy mindent élesen láthasson. Másodszor az ábrát a határtartományának távolságába tegye oda, ahol még jól lát vagy szinte már elmosódottan lát. A tárgyakat is átvándoroltathatja, amelyek a környezetében találhatók (pl. naptár, kép vagy hasonló). Először pásztázza át a tárgy külső vonalait és körvonalait, azután a belső vonalakat, amíg a képet teljesen rögzítheti. Egy további lehetőség abból kínálkozik, hogy lépésenként kikutatja a -szintkülönbségeket, a kontrasztokat vagy a fényes-sötét árnyékokat.

Ha egy gyengén és egy jól látó szeme van, akkor a gyakorlatot a következőképpen kell végezni, fedje le a jó szemét a kéz belső felületével. A szem azonban nyitva van, hogy a másik szem mozgásait követhesse. Tartson egy könyvet a határtartományba, amelyben még éppen jól lát vagy szinte elmosódottan lát. Pásztázza át a gyenge szemmel minden szakaszát. Ezután árnyékolja le a rosszul látó szemét, míg a jó szem átkutatja a betűket. Ismételje ezt a műveletet összesen háromszor és fejezze be a gyakorlatot palmírozással.

Az „ostor”

Az ostor rég bevált szemmozgató gyakorlat, amelynek segítségével igen hatásosan befolyásoljuk a szem akkomodációs képességét. Rendszeres alkalmazásával hozzájárulhat az izomzat rugalmasságának fokozatos javulásához és feloldhatja a krónikus feszültségeket. A gyakorlat azonban igen megerőltető és fárasztó a szemizmok számára. Ezért a gyakorlat végén a szemet palmírozással pihentesse.

Az ostort elsősorban a kor miatt rosszul látók és az erősen rövidlátók gyakorolják, amennyire csak lehetséges. Ha egy gyenge és egy erős szeme van, akkor ez a gyakorlat feltétlenül a napi gyakorlási tervbe beiktatandó. Kezdje először a jobb szemmel.

Tegye ehhez a jobb kézfelületét a bal szemére. A kezet ugyanúgy, mint a palmírozásnál kissé boltozva tegye a szemre, mindkét szeme azonban legyen nyitva úgy, hogy azok együttesen mozoghassanak. Tartsa a bal kezét szemmagasságban annyira balra, hogy éppen még láthasson a jobb szemmel. Nézze a bal kézfelületet egy darabig és vezesse ezután ezt a kezet lassan a jobb szemhez. Ha a kéz néhány centiméterre van a jobb szemétől, mozgassa azt, ismét viszonylag gyorsan a kiinduló helyzetbe vissza. Ekkor fontos, hogy a kezét ide-oda vezetésnél mindig kövesse. Kisegítésként a kéz belső felületére egy pontot festhet vagy kiindulási pontként meghatározott kézvonalat figyelhet. Mihelyt érzi a szemizmok fáradását vagy túlterhelését, meg kell szakítani a gyakorlatot és a szemet először pihentetni kell (palmírozás).

Nem ésszerű, ha arra kényszeríti magát, hogy ennek ellenére a gyakorlatot folytassa. Ez a krónikus izomgörcsösödést nem lazítja, hanem elősegíti. Vegyen egy párszor mély lélegzetet és hagyja, hogy szeme élvezze a jól megérdemelt pihentető szünetet. Ha a jobb szemmel körülbelül tízszer tizenötször gyakorolt, akkor váltson át a bal szemre.

Három távolsági pont

E gyakorlat segítségével aktív behatást gyakorol szemének akkomodációs képességére, mivel a lencsének különböző távolságban fekvő pontokra kell beállnia. Ehhez tartsa az ujját kb. 15 cm-re az orrától a szeme elé és figyeljen egy darabig. Ezután tartsa a másik kezének az ujját azonos magasságban kb. kétszer olyan távolságban (30 cm) a szeme előtt. Váltakoztassa most a pillantását lassan a közeli ujjáról a távolabbi ujjára és ekkor lélegezzen be és lélegezzen ki.


Egyenletes nézés ritmusa
Ezután keresse meg a harmadik, jóval távolabb fekvő tárgyat, mint pl. a gyertya, amelyet előzőleg megfelelő helyzetbe állított. Engedje, hogy pillantása a harmadik tárgyra is átvándoroljon, azután vissza az első ujjához stb. Próbálja ekkor lassan egyenletes nézés ritmust betartani és élje át tudatosan szemének távolság beállását. Ismételje meg ezt a gyakorlatot egy párszor és ezt követően fedje le a szemét a kéz belső felületével (palmírozás). A gyakorlat időtartama mintegy 3 perc.

Közeli és távoli kártya
A látópróba tábla
A látópróba táblát számos rosszul látó ember diagnózis műszerként ismeri. A mi esetünkben a látáspróba kártya azonban csupán a közeli-távoli beállítás céltudatos gyakorlásához használatos.
Eljárásmód rövidlátóknál
Rövidlátóknál az eljárásmód a következő - rögzítse az egyik kártyát (távkártya) a falra úgy, hogy a tábla ülésnél szemmagasságban legyen. Menjen most székével olyan közel a kártyához, amíg a betűket és a számokat még éppen jól, vagy szinte már elmosódottan látja. A közeli kártyát ezzel szemben tartsa kézzel maga elé, hogy a jeleket világosan és egyértelműen leolvashassa. Nézze most az első jelet a kézkártyán és cserélje ki azután a falikártya első jelével. Pásztázza át ezt a jelet és próbálja szemét és fejét olyan helyzetbe állítani, amelynél a legjobban láthat. Miután a jelet egészében rögzítette, cserélje ki a második, a közeli kártyán található betűre. Közben ne felejtsen el hunyorítani, és ügyeljen arra, hogy a betűk ne legyenek merevek. A második átpásztázásnál próbálja meg pillantását valamivel gyorsabban váltakoztatni a kártyák egyes jelei között. Ha érzi, hogy koncentráció képessége csökken és szemei görcsössé válnak, fejezze be a gyakorlatot palmírozással.
Eljárásmód távollátóknál
A távollátók számára ez a gyakorlat pontosan a fordított - először nézze a falikártyán a jól leolvasható jeleket. Ezután nézze a közeli kártyájának első, elmosódott jelét. Az összes többi gyakorlat megfelel a rövidlátóknál alkalmazott eljárási módoknak. A közeli-távoli kártyák olvasása olyan emberek számára is alkalmas, akik farkasvakságban szenvednek. Ehhez szükséges, hogy a jelek olvasásánál és átpásztázásánál kevesebb fényt alkalmazzanak (esetleg függönyt húzzanak oda vagy a lámpát fordítsák el). Az összpontosító képesség szerint ez a gyakorlat 15 percig végezhető.

A fúzió

A fúzió gyakorlatok a szemtréning hagyományos technikái közé tartoznak. Fúzió alatt (összeolvadás) a jobb és a bal szem képeinek egyetlen képpé történő egyesítését értjük. Az összeolvasztás az agy látóközpontjában történik. Ennek következtében válik számunkra lehetővé, hogy térbeli képet lássunk, hogy felbecsülhessük a mélységet és a távolságot (binokuláris mélységlátás).
Fúziós problémák
Az egyik szem elvesztésénél igen erősen korlátozódik a háromdimenziós látás. Fúziós problémák azonban nem csak a gyengén látásnál fordulnak elő, hanem egyébként érintetlen látóképességű embereknél is. A túlzott alkoholfogyasztás, a fáradság vagy az emocionális stresszhatások olyan tényezők, amelyek fúziós zavarok idézhetnek elő. A hiányos koordináló képesség a legrosszabb kifejezési módjánál kancsalságban és kettős látásban nyilvánul meg.

A fejfájás, az elmosódott látás vagy a szem körül a feszültség érzete a kevésbé erősen kifejezett fúziós gyengeség szimptómái lehetnek. Az alábbi gyakorlatok segítségével fokozatosan javíthatjuk a szempár koordinálási képességét, ami a kancsal emberek számára rendkívül fontos.

Az ujjak képzete - „ujj-kapu”

Helyezkedjen el kb. 2 m távolságban az ablak előtt és tartsa az egyik keze mutatóujját 30 cm távolságban szemmagasságban pontosan az orra elé. Nézze először az ujját és ekkor lélegezzen be és ki. Ekkor az ujján át nézzen előre az ablakra. Amíg a szempár a távoli ablakra beáll és egyidejűleg a mutatóujját figyeli, a másik ujj benyomása alakul ki Önben. Ezt a látásbenyomást „ujjkapunak” nevezzük, mivel a két ujj egy kaput vagy egy aknát képez (reális és imaginárius). Próbáljon ezen a kapun keresztül az ablakra pillantani. Ha nem alakul ki új kapu, mialatt az ablakra néz, győződjön meg arról, az ujját nem tartja-e ferdén az orra előtt. Az ujját a szem előtt az orr közvetlen meghosszabbításában kell tartania. Segíthet, ha az ujjával először megérinti az orrát és azután egyenes irányban előre mozgatja. Ha a távolba pillantva az ujj megfelelő tartása ellenére még mindig nem alakul ki az ujjkapu, jóval távolabbi tárgyak elmosódnak vagy kettőzöttnek látja, akkor ez a fúziós nehézségek biztos jele. Mivel a fúziós gyakorlat igen megerőltető, közben mindig ismételten pihentesse a szemét (palmírozzon).

Kerülje el azt is, hogy a tárgyra meredjen, ami görcsösödéshez vezet és ezáltal a látóképességet hátrányosan befolyásolja. Ha az ujjkapu gyakorlat már nem jár nehézségekkel, akkor lassan mozgassa fejét és a mutatóujját jobbra és balra. A kapun át nézzen mindig különböző távolságban elhelyezett tárgyakra. Álljon meg ekkor egyik tárgynál és pásztázza át azt, miként a központi beállításnál gyakoroltuk. Fontos, hogy valamennyi gyakorlási fázisnál ügyeljen a hunyorításra és a légzésre. Az egész gyakorlás időtartama mintegy 5–8 percet vesz igénybe.

Hüvelykujjfúzió

Hasonlóan, mint az ujjkapu gyakorlatnál, ezúttal a hüvelykujjat használja a gyakorlat ellenőrzéséhez és szemünk fúzió képességének trenírozásához. Kényelmesen helyezkedjen el a székben vagy a karosszékben és párszor lélegezzen be és ki. Pislogjon egy keveset a szemhéjakkal. Nyújtsa ki most mindkét karját - a kezét zárja ökölbe, a hüvelykujjat nyújtsa ki - szemmagasságban maga elé. A két kéz közötti távolság olyan nagy legyen, hogy az ujjcsontot szinte érintse. Ha most pillantását a távolság felénél a hüvelykujjra irányítja és egy kicsit kancsalít, akkor a harmadik hüvelykujj képzelt képe alakul ki, amely a két valóságos hüvelykujj között található. Ha a gyakorlat nem sikerül azonnal, akkor kérjen meg valakit, hogy tartson szemmagasságban féltávolságra egy ceruzát. Összepontosítson most egy másodpercig a ceruza hegyére. Ebben a pillanatban legalábbis néhány pillanatra látnia kell a harmadik hüvelykujjat. Többszörös gyakorlat után a hüvelykujj fúzió egyre könnyebb lesz Önnek, úgy hogy a fantom ujjat hosszabb ideig és élesebben láthatja.

A következő lépés abból áll, hogy a hüvelykujja mögött egy pontra összpontosít. Eleinte ismét kérje meg, hogy egy partner ceruzát tartson vagy egy tárgyat (vázát, ablakot vagy ehhez hasonlót) kisegítésképpen. Ennél a valamivel nehezebb változatnál is a harmadik hüvelykujj illúziója alakul ki. Ha most a hüvelykujj előtt féltávolság és a hüvelykujj mögött távoli pont között cserél akkor a harmadik ujjat világosan és egyértelműen látja. Mivel a hüvelykujj fúziónál a szemizomzat igen nagymértékben van igénybe véve, feltétlenül szükség van arra, hogy ezután a szemét palmírozással pihentesse és lazítsa.

Jelfúzió

Ha az előző fúziós gyakorlatokat sikeresen gyakorolta, akkor a következő gyakorlat már nem jelenthet nehézséget Önnek. Ehhez a két-két térképes ábrára van szüksége, amelyet kinyújtott karral szemmagasságban tart maga előtt.

A gyakorlat célja, hogy a kép két részét egy képpé olvassza össze. Vegye segítségül a mutatóujját, amelyet féltávolságban és szemmagasságban tart a kártya elé. Irányítsa pillantását a mutatóujjra és egyidejűleg figyelje, mi történik az ábrával. Megkérhet egy partnert is, hogy jóval a kártya mögé tartson egy ceruzát. Ha most a ceruzára pillant és az ábrát is látja, akkor ugyanez a hatás alakul ki. Ne feledkezzen meg a hunyorításról, hogy a szeme ne merevedjen meg és laza maradjon. Ha feszültséget érez, akkor néhány másodpercig palmírozzon és ismételje meg a gyakorlatot.

Zsinórfúzió

Ahhoz, hogy a zsinór fúzió sikerülhessen, az előző gyakorlatokat már uralni kell és legyünk megfelelően lazák és nyugodtak. Be kell szerezni 2-3 m hosszú zsinórt, amelyre 30 centiméterenként vastag csomót kötünk. Az egyik végét a széktámlára erősítjük, míg a másikat az orrunk hegyéhez tartjuk a kezünkkel. Mélyet lélegzünk és azután pillantásunkat az első csomóra irányítjuk. Ha távollátók vagyunk, akkor válasszunk ki egy távolabb fekvő csomót. Amíg a csomókat intenzíven nézzük, két zsinór optikai illúziója alakul ki, amelyek pontosan a csomókban keresztezik egymást. Ha ezt nem látja, akkor győződjön meg arról, hogy a zsinórt közvetlenül maga előtt az orra hegye meghosszabbításában tartja-e. A zsinórt nem szabad ferdén tartani.

Ha a keresztezést nehézség nélkül felismeri, térjen át a következő csomóhoz. Esetleg azt észlelheti, hogy a két zsinór nem pontosan a megfigyelt csomón keresztezi egymást. Ezen a helyen fúziós gyengesége világossá válik. Eleinte a zsinóron csak négyszer-ötször vándoroljon végig, mivel szemeit nagymértékben igénybe veszi. Később azonban próbálja meg a gyakorlatot olyan gyakran elvégezni, amennyire csak lehetséges, hogy fúziós problémáinak észlelhető javulását érhesse el. Fejezze be a zsinór fúziót palmírozással, amikor is még egyszer képzelje maga elé a gyakorlat egyes fázisait.

A cikksorozat további részei:

Szemtréning - Íriszdiagnosztika 1.

Szemtréning - Íriszdiagnosztika 2.

Szemtréning - Íriszdiagnosztika 3.

Szemtréning - Íriszdiagnosztika 5.

Szemtréning - Íriszdiagnosztika 6.

Szemtréning - Íriszdiagnosztika 7.

Dr. Ozsváth Mária


Dr. Ozsváth Mária
Szemész

Dr. Szem Egészségközpont


Elérhetőségeim:
Telefon: 06-20/545-79-40
               06-20/980-54-72
Honlap: http://www.alternativszemdr.hu
             http://www.gloriamentis.hu

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Még valóra válthatta élete legnagyobb álmait a bakancslistás Csire Zsuzsi - a lány szíve hétfőn adta fel a harcot

Még valóra válthatta élete legnagyobb álmait a bakancslistás Csire Zsuzsi - a lány szíve hétfőn adta fel a harcot

A 21 éves lány két szívtranszplantáción is átesett, harmadik szíve pedig hétfő este feladta a harcot. A lány tudta, hogy csak hónapjai vannak hátra, ezért bakancslistát írt - a halála előtt több álma is valóra vált.
Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

A Covid-vakcinák megjelenése óta már nem új keletű jelenség az oltásellenes hozzáállás. A kicsit is szkeptikus szülők könnyen meggyőzhetőek arról, hogy egy-egy vakcina milyen károkat okozhat a gyermek szervezetében. Ezáltal az olyan, több évtizede használt oltások sem kerülnek beadásra, amelyek a gyermekek életét egyszerűen megmenthetnék. Tömegesen lépnek fel szülők háziorvosok ellen, akik, ha el akarják kerülni a bírósági tárgyalást, kénytelenek igazolást adni.
Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

A nassolás, vagyis az étkezések közötti kisebb ételek fogyasztása gyakori szokás, amely sokak számára okoz gondot, különösen akkor, ha egészséges életmódot szeretnénk folytatni. Azonban néhány egyszerű trükk és változtatás segítségével könnyen kordában tarthatjuk a nassolási szokásainkat, anélkül hogy megfosztanánk magunkat az étkezés örömétől. Íme 5 hasznos tipp, amely segíthet ebben.
Az én időmben még fel sem merült, hogy a nőknek élvezniük kellene az együttléteket

Az én időmben még fel sem merült, hogy a nőknek élvezniük kellene az együttléteket

A férfi munka után fáradt, hagyni kell őt enni és pihenni. Akkoriban mindenki így tartotta. Ami pedig a házaséletünket illeti: akkoriban senki sem beszélt arról, hogy a nőknek élvezniük kellene az együttléteket. Igazából én úgy voltam vele, hogy amikor a férjem kívánta, akkor hagytam magam.
A szerkesztő ajánlja