SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

Kislányom idén novemberben lesz 2 éves, jelenleg otthon vagyok vele gyed-en, 2016 áprilisára várjuk a kistestvért. 2012 júliusa óta vagyok alkalmazásban munkáltatómnál, határozatlan idejű szerződéssel. A baba születése előtt nem szeretnék visszamenni dolgozni, addig gyes-en leszek, viszont szeretném kivenni a felgyülemlett szabadságaimat, majd utána táppénzre menni. Az lenne a kérdésem, hogy a munkáltatónak kötelessége-e kiadni a szabadságaimat, vagy csak a "jóindulatán" múlik, hogy kiadja-e azokat. Amennyiben sikerül kivennem a szabadságaimat, jogosult maradok a gyes-re is? Milyen mértékű csed-re, gyed-re számíthatok, ha kiveszem a szabadságaimat, majd táppénzre megyek, illetve hogyha csak a gyes-t kapom a baba születéséig?

Válaszát előre is köszönöm!
Ha bejelented, hogy nem veszed tovább igénybe a babázáshoz kért fizetés nélküli szabadságot, akkor - ha ennél rövidebb időben nem tudtok megállapodni - , a bejelentéstől számított 30. napon vége van a fizetés nélküli szabadságnak. Ekkor a munkáltatónak kutya kötelessége kiadni az ún. akadályoztatás miatt korábban kiadni nem tudott, babázás alatt felhalmozódott szabadságot (a gyed első 6 hónapjának a végéig járt.) Addig tudja kiadni, amíg keresőképtelen nem leszel, mert keresőképtelen dolgozónak nem lehet szabadságot kiadni.

A szabadság és az utána következő táppénz alatt kaphatod a gyest, de akkor tényleg muszáj szabadságnak lennie először, mert egyébként az lenne, hogy vagy gyes, vagy táppénz, de ha voltál szabin, az olyan, mintha dolgoztál volna és a gyes melletti munkából igényelt táppénz már nem kavar be a gyesnél.

A csed és a gyed alapja az általános szabályok szerint a most aktuális bérből számolódik, ennél magasabb bérnél legfeljebb a minimálbér kétszerese az alapja, de van egy kedvezményszabály, ami itt alkalmazható, eszerint ha az előző tgyás és gyed több volt, akkor a többet kapod megint.

Szakbarbár
2015-10-18 16:53:02
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

Szeretném megkérdezni,hogy 8 év munkaviszony után,ha felmondok a felmondási időbe(ami két hónap,úgy tudom)beleszámít,ha betegállományba megyek vagy szabira?
Köszönettel:Helga
Munkavállalói felmondásnál a felmondási idő a munkaviszony hosszától függetlenül egységesen 30 nap. (Munkáltatói felmondásnál van az, hogy több munkaviszonynál hosszabb.) Ha a felmondási idő alatt betegállományban és/vagy szabadságon, akkor kevesebbet kell tényleges munkával tölteni, mert ezek alatt is ketyeg a 30 nap, vagyis ezek is beleszámítanak.

Szakbarbár
2015-10-18 16:46:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

2009 szeptemberétől állok közalkalmazotti munkaviszonyban (2011 szeptemberétől határozatlan idejű szerződésem van). 2014 január 7-én született a kisfiam. Szülés előtt október 1-től betegállományban voltam. TGYÁS-t 2014 január 7-től igényeltem. Jelenleg GYED-et kapok még január 7-ig. Második gyermekem április vége felé fog megszületni GYES ideje alatt.
Kérdésem az lenne, hogy a második gyermek után jogosult leszek-e CSED-re, GYED-re? Ha igen ezeknek mi lesz a számítási alapja? (240.000 forint a jelenlegi szerződésbeli bruttó fizetésem ez év szeptemberétől). Illetve az első gyermekem után továbbra is kapom majd a GYES-t?

Előre is köszönöm segítségét, tánácsát!
Egyeske után ki tud futni a gyes, mert jár a ketteske utáni csed és gyed mellett.

Az új csed és gyed alapja az általános szabályok szerint a Te esetedben a minimálbér kétszerese lenne, mert ennél több a béred és nincs legalább 120 bérezett napod, aminél magasabb bérrel korlátlan lehetne a csed. Van viszont egy ún. kedvezményszabály, ami szerint ha az általános szabályok szerinti csed, gyed kevesebb lenne, mint az előző csed, gyed volt, akkor az előzőt kapod megint.

Ez Nálad csak a csedről szól, a gyed az mindenképpen maximális lesz. Ha a régi tgyás annó többől számolódott, mint amennyi a 2016-os minimálbér kétszerese lesz, ez olyan 220.000 körül várható szerintem, akkor az új csed a régi tgyással fog megegyezni. Ha egyeske előtt kevesebb volt az átlagod, akkor meg a minimálbér kétszerese lesz a csed alapja.

Szakbarbár
2015-10-18 16:41:47
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

2016.05.10-re vagyok kiírva. Főállású munkaviszonyom 2016.02.28-ával megszűnik, mert kivonul a cég az országból. 2016.03.01-től lesz egy megbízási jogviszonyos állásom 2016.06.30-ig (itt az a cég alkalmaz, akit megbízott a kivonuló cégem irattárolásra és a cég iratkezelésre adna nekem megbízást erre a három hónapra, ez lehet munkaviszony is, ha az jobb, nem tudom mit gondol erről) ahol a bruttó bérem (megbízási díjam): 230.000 Ft lesz, valamint lesz egy másik 4 órás állásom is 2016.03.01-től (határozatlan idejű munkaszerződéssel), ahol a bruttó bérem 240.000 Ft lesz. Kérdésem az lenne, hogy mindkét helyről jogosult leszek-e csed-re és gyed-re, illetve ezek összege mennyi lesz, valamint elmehetek-e a munkaviszonyból táppénzre április 1-től és ez mekkora összeg lesz, valamint a céget mekkora összeg fogja terhelni a táppénz kapcsán? Köszönettel várom válaszát.
Jobban jársz a munkaviszonnyal, mert megbízásnál csak a 90% lenne a járulékalap és csak ennyi után járnának az ellátások, munkaviszonynál pedig a teljes bérből számolódik minden.

Többes jogviszonnyal most aktuálisan épp az van, hogyha 1 jogviszony megszűnik és lesz utána 2, akkor előzményként mind a 2-nél figyelembe vehető a régi, így mind a két új helyen meglesz a 2 éven belül legalább 1 év előzetes biztosítás és mind a két helyről jogosult leszel csedre, gyedre, utóbbira csak az egyszeres maximumig. A 2 csed a minimálbér kétszereséből fog számolódni, a gyednél a részletek lényegtelenek, csak az fontos, hogy maximális lesz.
A táppénznek - amire miért ne mehetnél az új hely(ek)ről - pedig a teljes bér az alapja, ennek a 60%-ának az 1/3-a terheli a munkáltatókat, mindenkiét a vele fennálló jogviszonyból kapott összeg után.

Azért mondtam az elején, hogy most aktuálisan szerencsés a helyzet, mert többször változott az elmúlt években, hogy mi van többes jogviszony esetén. Elképzelhető, hogy mire szülsz, addigra megint másképp lesz.

Szakbarbár
2015-10-18 16:30:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
2010 április óta dolgoztam, 2012 februárjában táppénzre mentem veszélyeztetett terhesség miatt. 2012 szeptember 18-án megszületett kisfiam. 2015 szeptember elején küldtem levelet a munkáltatómnak, hogy legyenek szivesek kiszámolni ill. kiadni a szabadságaimat, utána ismét táppénzre szeretnék jönni, mert novemberre várom második gyermekem. Sajnos erre egy hónap után sem kaptam választ, közben sikerült kiderítenem, hogy több tulajdonosváltás és székhelyváltás is történt azóta, kaptam új címet, amit beütöttem az interneten, azt dobta ki, hogy a cég 2015. 09. 18. óta (gyermekem akkor töltötte be a 3. évét) "kényszertörlés alatt". Mit tudok tenni ebben az esetben? Nem szeretnék TB nélkül maradni föleg a szülés miatt! (Semmilyen tájékoztatást nem kaptam eddig hivatalosan) Gyesen kívül bármire eszek jogosult, amint megszületik gyermekem?
A munkaviszonyod egyelőre fennáll, hiszen megszüntetni nem lehetett, mert felmondási tilalom védett. A munkaviszony biztosítási jogviszonyt hoz létre, amibe beletartozik az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság. Viszont egy ilyen felelőtlen cég lehet, hogy már rég kijelentett, ezt érdemes lenne ellenőrizni - ügyfélkapu, TAJ szolgáltatások.
Ha ott nyitottként látod, akkor legalább emiatt nem kell aggódni. Ha azt látod, hogy kijelentettek, akkor ezt ha nagyon macerásan is, de lehet rendezni, addig is a gyes végét követő 45 napig így is zöld a lámpád és senki nem zaklat azért, hogy fizetned kell az egészségügyi ellátásért.

Itt most inkább az az érdekes, hogy hogyan fogsz hozzájutni a kilépőpapírokhoz, a felmondási időre járó bérhez, szabadságmegváltáshoz, végkielégítéshez. Ha szerencséd van, akkor a kényszertörlés át fog fordulni felszámolásba, lesz egy felszámolóbiztos, aki ezeket mind intézi Neked. Ha a cégjegyzékben látsz NAV-os végrehajtást, akkor tuti, hogy felszámolás lesz belőle.

Ha kevésbé vagy szerencsés, akkor Neked kell lépned ahhoz, hogy a felszámolásba csapjon át a történet - egyébként ezt elővigyázatosságból akkor is megteheted, ha várható, hogy Tőled függetlenül is felszámolás fog kezdődni. A kényszertörlési eljárás megindításáról szóló végzés - megtalálod az e-cegjegyzek.hu-n - végén mindig van egy felhívás, hogy akinek követelése van, az jelentse be 60 napon belül. Neked van, mert szeptemberre járt volna bér és annak az esedékessége tegnapelőtt volt. Keress egy ügyvédet, aki tudja, hogy milyen formában kell ezt a bejelentést megtenni.
Ha nem lesz felszámolás, akkor kijelölnek egy bérgarancia biztost, aki intézi Neked a járandóságoknak a Bérgarancia Alapból történő megigénylését, az igazolások kiadását és azoknak az adatszolgáltatásoknak a NAV-hoz történő beadását, amik később fontosak lehetnek.

2006. évi V. törvény
a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról

117/A § (4) Ha a 117. § szerinti határidőben vagy a kényszertörlési eljárás jogerős befejezése előtt a 117. § (2) bekezdés e) pontjában foglalt okból munkavállalói bejelentés történik - feltéve hogy a cég elleni felszámolási eljárás megindításának feltételei egyébként nem állnak fenn -, a cégbíróság a felszámolói névjegyzékből jelöli ki a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolások kiadására és a Bérgarancia Alapból igényelhető támogatással összefüggő feladatok ellátására jogosult személyt (a továbbiakban: Bérgarancia biztos.

Semmilyen gyakorlati tapasztalatom nincs a témában, ha meglépnéd, akkor megköszönném, ha beszámolnál róla, hogy mi és hogy történt.

Szakbarbár
2015-10-11 12:48:47
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbàr!

2013.02.21.-én született meg első gyermekünk. Szetetnénk neki
kistestvért, aki valószìnű júniusban fog megszületni. Munkahelyemen 2009. december óta dolgozom. Munkaviszonyom hatàrozatlan idejű. 2012. október 1. től tàppénzen voltam egyeskével, majd ezt követte a tgyàs és a soron kövezkező juttatàsok. Jelenleg gyesen vagyok. Nem szeretnék a két gyermek között munkàba àllni. Milyen és mekkora mértékű juttatàsra leszek jogosult? Szabadsàgot hàny napot kell kivennem hogy jogosult legyek tàppénzre? Ha apukànak àtadom a gyest, akkor gondolom a tàppénz megigénylésének a napja meg kell hogy egyezzen azzal a nappal, amikortól apukànak a gyest àtadom? Szíves vàlaszàt előre is köszönöm szépen!
Ha nem dolgozol legalább 120 napot ketteske előtt, akkor az általános szabályok szerinti a következő csed és gyed alapja a most aktuális bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Van viszont egy szakzsargonban kedvezményszabálynak hívott rendelkezés, ami azt mondja, hogyha a gyed, gyes alatt vagy ezek végét követő 1 éven belül szülsz és az általános szabályok - az előzőek - szerint számolt ellátás kevesebb lenne, mint a régi azonos típusú volt, akkor az új csed annyi lesz, mint a régi volt, az új gyed pedig meg fog egyezni az előzővel.

Ha legalább 1 nap szabadságot kiveszel a táppénz előtt, akkor jár egyszerre a táppénz és a gyes. Ha nem tudsz vagy nem akarsz szabadságra menni, akkor a táppénz előtti nappal mondd le a gyest és igényelje meg apuka.

Szakbarbár
2015-10-11 11:57:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Cím!

2007 óta folyamatos munkaviszonyban vagyok. Első gyermekem 2013.05-ban született, aki után jelenleg gyes-t kapok, mely mellett megbízási szerződéssel dolgozom egy másik cégnél ez év februárja óta heti 20 órában, így nyilván sokkal kisebb összegért. Most várandós vagyok, ketteske 2016. márciusban érkezik. Jól gondolom hogy a megbízási szerződés nem számít majd bele a későbbi ellátásokba, hanem a régi bérem alapján számolandó? Illetve, jelenleg jogosult lennék-e táppénzre ezt a munkaviszonyt felmondva a régi céghez visszamenve, akár szabadság kivétel után? Köszönöm, hogy időt fordít rám.
Ha Neked valahol heti 20 órát fix időben ott kell ülni, az nem megbízás, az munkaviszony - egy helyen Te is annak emlegeted - , ilyen jellegű munkára nagy valószínűséggel nem lehetett volna megbízással szerződni, de ennek a kérdés szempontjából nincs jelentősége, csak úgy mondom. Illetve abból a szempontból érdekes lehet, hogy megbízásnál nincs felmondási tilalom, tehát lehet, hogy rögtön megszüntetik, amint táppénzre mész, nem jár szabadság, felmondási időre járó bér, végkielégítés, így babázás vége után, ha nem tudnak Veled mit kezdeni, ezektől elesel.

Ha marad a megbízás, akkor ha a főállásodban visszamondod a fizetés nélküli szabadságot, akkor mindkét helyről jogosult leszel táppénzre. Hogy a gyest is megtarthasd és ne kelljen apukának átadni, később meg vissza, ezért célszerű a táppénz előtt pár nap szabit kivenni, így már jár együtt a táppénz és a gyes.
Ha a csed 1.napján még mind a két jogviszony fennáll, akkor csedre és gyedre is, de utóbbira csak az egyszeres maximumig.

Az ellátásokat jogviszonyonként külön-külön állapítják meg, mindig csak azt veszik figyelembe, ami az adott helyen volt, tehát mintha a másik nem is lenne. A megbízás utáni ellátások az ott eltöltött biztosítási idő és jövedelem függvényében alakulnak, a munkaviszonyból járók pedig az ott megszerzett előzetes biztosítástól és bértől.

Szakbarbár
2015-10-11 11:51:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni. Kislányom 2016 júniusban lesz 3 éves, addig itthon maradok vele gyesen. Közben viszont már tervezzük a kistestvért, aki előreláthatólag 2016 ősszel születne.
Az lenne a kérdésem, hogy a gyes lejárta után milyen lehetőségeim vannak, ha nem szeretnék visszamenni terhesen dolgozni (ennek több oka van, a kérdés szempontjából ez nem fontos)? Ki tudom venni a szabadságomat a gyes lejártát követően, és utána elmehetek táppénzre? Ha igen, ez a táppénz hogyan befolyásolja a második babánál a csed, gyed összegét? Vagy ugyanazt az összeget veszik figyelembe, mint az első babánál? Ha a táppénz befolyásolja a későbbi ellátásaim összegét, akkor érdemes a lehető legkorábbi időponttól (szülés várható időpontja előtt 4 héttel?) igényelni már a csedet?
Úgy számoltam, hogy a szabadságom kb. szeptember vége körül járna le. Amennyiben a szabadság lejárta és a szülés várható időpontja között 4 hét vagy annál kevesebb idő lesz, akkor mit érdemes a szülésig kérnem, táppénzt vagy csedet? Nem tudom, hogy befolyásol-e valamit az, hogy az első babánál a terhesség 7. hetétől a szülésig végig táppénzen voltam, 1 hónap megszakítással, amikor a szabadságomat kivettem. A munkahelyemen 2010. októbertől határozatlan idejű kormánytisztviselői jogviszonyban állok.
Válaszukat előre is köszönöm!
A szabadságot kötelezően ki kell adni a munkáltatónak az ún. akadályoztatás megszűnését követően. Ha ezután táppénzre mész, az egyáltalán semmit sem befolyásol hátrányosan, mert a csedhez, gyedhez az átlagot csak a bérezett napokból számolják, a táppénzt figyelmen kívül hagyják.

Ha a gyes végét követő 1 éven belül szülsz és az általános szabályok szerint kevesebb lenne az új csed, gyed, mint az előző volt, akkor ugyanannyit kapsz megint, mint az előző babánál.

Hogy a csedet mikor érdemes megkezdeni, az sokmindentől függ és itt egyelőre semmi konkrétum nincs, ami ezt eldöntené.

Szakbarbár
2015-10-11 11:37:52
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Az alábbi kérdéssel fordulnék Önhöz.
Első kisgyermekem után a gyes 2016.január 13-án fog lejárni. Azonban újra babát várok, aki várhatóan június elején érkezik és a gyes lejárta utáni kb 5 hónapra nem szeretnék visszamenni dolgozni. Mivel jelenleg külföldön vagyok hosszabb távon, így az új szabályok szerint nem igazán tudom megoldani, hogy havonta hazautazzak a táppénzes papír miatt, habár orvosilag (korábbi cukorbetegség miatt) ez indokolt lenne. Ebben az esetben hogyan tudom megoldani ezt a helyzetet a munkahelyemen? Kérhetem a fizetés nélküli szabadság folytatását?És ha igen ez befolyásolja-e a későbbi gyes,gyed stb. összegét?Illetve, amennyiben a kismama gondozásom külföldön történik, ez érinti-e bármelyik juttatás igénybevételét?
Természetesen fogok hazautazni a terhesség bejelentése miatt és orvosi vizsgálat miatt is, de a rendszeres havi orvoshoz járást Magyarországon nem fogom tudni megoldani.
Köszönöm szépen a segítségét!
Ha a külföld EU tagállamot jelent, akkor van rá lehetőség és nyomtatvány, hogy a keresőképtelenséget kinti orvos igazolja, ez a magyar táppénzes papírral egyenértékű. A magyar így néz ki, http://www.oep.hu/data/cms985171/NEU.69.K.pdf, minden tagállamnak van saját E116-osa, amin minden nyelven ugyanazt jelentik az egyes pontok, amiket ki kell tölteni.

De sokkal egyszerűbb, hogyha úgyis jössz haza, akkor kérsz egy itthoni nőgyógyásztól egy szakorvosi javaslatot, ami alapján a háziorvos kiír és akárkinek odaadja 2 hetente a táppénzes papírt.

Ha nem tudod hitelt érdemlően bizonyítani, hogy azért nem voltál Magyarországon 4-szer terhesgondozáson, mert külföldön voltál, akkor elesel az egyszeri anyasági támogatástól. Schengen-i határon belül mozogva nem fogod tudni bizonyítani, mert nincs nyoma a határátlépésnek, arról meg még nem hallottam, hogy külföldi terhesgondozásról szóló igazolást elfogadnának.

Ha nem vagy táppénzen, hanem fizetés fizetés nélküli szabadságon vagy, akkor megszakad a biztosításod, sőt erre az időre nincs is, de ez ebben a konkrét helyzetben az ellátások összegénél a gyakorlatban nem okoz gondot.

Illetve többes számban nem beszélhetünk ellátásokról, csakis a csedről, mert ha EU tagállamban élsz, ahol apuka a munkájára tekintettel családi ellátást kap, akkor nem vagy jogosult gyedre, mert az is családi ellátásnak minősül és családonként csak egy ilyen kapható.



Szakbarbár
2015-10-11 11:34:22
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
Jelenleg gyed mellett dolgozom napi 8 órában, havi 100 ezerre vagyok bejelentve. Az érdekelne, hogy a mostani szabályozás alapján ez az összeg hogyan befolyásolná a táppénzemet, későbbi nyugdíjamat. (100 ezer alapján számítanák, vagy megemelné.)
Köszönöm válaszát,
Tünde
Először is: teljes munkaidőben még szakképzettséget nem igénylő munkakörben is legalább bruttó 105.000-nek kellene lennie a bérednek, mert ennyi a minimálbér.

A nyugdíjhoz a nyugdíjjárulék alapot képező jövedelem számít be, mivel a gyed is ilyen, ezért nyugdíj szempontjából most a gyed és a bér együtt a jövedelmed.

A táppénz alapja csak a pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem, ez csak a bér. Ha táppénzre mész, a gyedet az addigi összegben kapod mellette, az egy "extra".

Szakbarbár
2015-10-11 11:16:26
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

Hatarozott idejű munkaviszonyomat márciusban határozatlanná tettek. Tavaly augusztusban kaptam a regi munkaviszonyombol vegkielegitest es szabadsagmegvaltast (7 ev 160 e ft utan). Jelenlegi helyen 14 honapja vagyok 150 e ft ert. Ugy nez ki nem tudok/birom idegekkel tovabb ottmaradni. Felmondasom eseten milyen lehetosegeim vannak? Min. hany napot kellene dolgoznom torvenyszerint? Kozben elmehetnek táppenzre? Tavaly augusztusban 14 nap allaskeresesin voltam, most ujra kezdodne a 90 nap, vagy 76 van ervenyben? Koszonettel:Éva
dupla

Szakbarbár
2015-10-11 11:11:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Hatarozott idejű munkaviszonyomat márciusban határozatlanná tettek. Tavaly augusztusban kaptam a regi munkaviszonyombol vegkielegitest es szabadsagmegvaltast (7 ev 160 e ft utan). Jelenlegi helyen 14 honapja vagyok 150 e ft ert. Ugy nez ki nem tudok/birom idegekkel tovabb ottmaradni. Felmondasom eseten milyen lehetosegeim vannak? Min. hany napot kellene dolgoznom torvenyszerint? Kozben elmehetnek táppenzre? Tavaly augusztusban 14 nap allaskeresesin voltam, most ujra kezdodne a 90 nap, vagy 76 van ervenyben? Koszonettel:Éva
Nem igazán értem a kérdés lényegét, mert nincs benne tervezett vagy meglévő terhesség és itt ezzel kapcsolatban szoktak kérdéseket feltenni.
A felmondási idő 30 nap, munkavállalói felmondás esetén az egészet le kell tölteni, de a munkáltató be szokta látni, hogy jobb egy közös megegyezés, mint egy szabadulni akaró alkalmazott, akinek a munkájában már sok köszönet nincs. Ha kiírnak táppénre, akkor ott is megvárhatod a 30 nap leteltét.
Idő közben több napot "termeltél újra", mint amennyit járadékot elfogyasztottál, úgyhogy megint 90 nap járadékra leszel jogosult.

Szakbarbár
2015-10-11 11:10:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbar!

Augusztus 9-en szuletett masodik gyermekem, aki utan mult heten kaptam meg az elso csed utalast. Az osszeg azonban sokkal kevesebb volt, mint amit a cegem berszamfejtoje, illetve egy masik konyvelo is elore jelzett. Ok mindketten azt mondtak, kozel ugyannyi lesz, mint amit eloszor kaptam 2013. oktober 13-an szuletett lanyom utan. 


A tudnivalok: a ket gyermek kozott nem mentem vissza dolgozni, a jelenlegi cegemnel 2013. jan. 7-e ota dolgozom havi 300.000 brutto fizetesert. Elotte 2009. dec.1-tol 2012. dec. 31-ig dolgoztam elozo munkahelyemen magasabb fizetesert, havi atlag 450.000 bruttoert. 

Az elso, akkor meg tgyas neven folyositott ellatasom alapja napi 13.945 forint volt, most pedig 7000 forintot allapitottak meg napi alapnak.


A kerdesem az, hogy ezt vajon mi alapjan szamoltak ki, jogos-e vagy erdemes ujraszamolast kernem?

Halas koszonettel,
Kcs


dupla

Szakbarbár
2015-10-11 11:05:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Babát tervezünk…a jelenlegi munkahelyem viszont előreláthatólag 2016.04.30-val meg fog szűnni. Számolgattam, és arra jutottam, hogy onnan már biztos nem mehetek csedre (ha ebben a hónapban lesz baba, ő is június végén születne, tehát a 42 napban sem lennék már benne. Van egy másik cég ahol dolgozom, mert ez a megszűnőben lévő csak heti 24 órás. A másik helyre nem vagyok bejelentve, akkor fognak, ha ez megszűnik. Tegyük fel a baba 2016.06.28-án születik, engem a másik hely 05.01-től bejelent 240.000 Ft-ra (úgy tudom így kapom a max. gyed-et majd). A CSED-et mi alapján kapnám? Illetve gondolkoztam egy olyanban is, hogy egy barátnőm is bejelentene 05.01-től szintén 240.000 Ft-ra, akkor a CSED-et két helyről kapnám, vagy amit olvastam, hogy több jogviszony, az nem lehet két munkaviszony? Gondolkoztam egyéni vállalkozásban is, de most fizetnem kéne magam után, mert nincs meg a 36 órát meghaladó munkaviszony mellette. Azért szeretnék kicsit többet kapni legalább a 168 nap alatt, mert jó fizetésem volt ennél a megszűnő cégnél, amit valószínűleg végelszámolnak majd és nagyon fáj, hogy ezt egyáltalán nem vennék figyelembe mint előző jogviszonyt, pedig 6 évig dolgoztam itt és elég sok járulékot befizetett utánam a cég.

Köszönöm előre is válaszodat.

Táppénz, csed, gyed alapja csak az aktuális helyen elért jövedelem, ha ebből nincs a számítási időszakban legalább 120 nap, akkor legfeljebb a minimálbér kétszerese. Úgyhogy ha a 240.000-es bérű helyről szülsz pár hónap munkaviszony után és mondjuk, hogy jövőre 220.000 Ft a minimálbér kétszerese, akkor 220.000-ből számolódnak az ellátások.

Nincs olyan szabály, ami mindenkinek kedvező. Korábban folyamatos biztosítás esetén az előző helyen kapott jövedelem is beszámított, ha a számítási időszakra esett, kb. 2 éve már csak az utolsó hely érdekes.

Egy végelszámolás simán eltarthat 1 évig...

Szakbarbár
2015-10-10 11:42:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbar!

Augusztus 9-en szuletett masodik gyermekem, aki utan mult heten kaptam meg az elso csed utalast. Az osszeg azonban sokkal kevesebb volt, mint amit a cegem berszamfejtoje, illetve egy masik konyvelo is elore jelzett. Ok mindketten azt mondtak, kozel ugyannyi lesz, mint amit eloszor kaptam 2013. oktober 13-an szuletett lanyom utan. 


A tudnivalok: a ket gyermek kozott nem mentem vissza dolgozni, a jelenlegi cegemnel 2013. jan. 7-e ota dolgozom havi 300.000 brutto fizetesert. Elotte 2009. dec.1-tol 2012. dec. 31-ig dolgoztam elozo munkahelyemen magasabb fizetesert, havi atlag 450.000 bruttoert. 

Az elso, akkor meg tgyas neven folyositott ellatasom alapja napi 13.945 forint volt, most pedig 7000 forintot allapitottak meg napi alapnak.


A kerdesem az, hogy ezt vajon mi alapjan szamoltak ki, jogos-e vagy erdemes ujraszamolast kernem?

Halas koszonettel,
Kcs


Gyesbe, gyedbe vagy ezek vége után 1 éven belül szülve az új csed alapja akkor lesz annyi, mint a régié tgyásé volt, ha az előző tgyás alapjában csak a mostani munkáltatónál szerzett jövedelem volt. A régi szabályok szerint a 2013-ban induló csed alapja a 2012-es jövedelem volt, ott pedig még máshol dolgoztál. Ezért ezt az új kedvezményszabályt Nálad nem lehet alkalmazni. Az új csed alapja 0 bérezett nappal, minimálbér kétszeresénél magasabb bérrel a minimálbér kétszerese. Ebből a napi alap 210.000/30=7.000, tehát jól lett megállapítva a csed.

Szakbarbár
2015-10-06 02:43:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

A 2014. áprilisában született gyermekem után thgy-t kaptam, most jelenleg gyedben részesülök. A munkaviszonyom 2006.03.01.-től kezdődött és határozatlan idejű. Szeretnénk neki testvért és nagyon úgy néz ki, hogy a gyed lejárta után fog a gyes ideje alatt megszületni. Nem terveztem, hogy visszamegyek dolgozni a gyes ideje alatt. Így milyen ellátásra lennék jogosult ha a második gyerek a gyes ideje alatt születne meg?
Köszönöm válaszát.
Az általános szabályok szerint 0 bérezett nappal a csed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, a gyedé pedig sokmindentől függően ugyanennyi, vagy az egyszeres minimálbér - utóbbi nagyon ritka. Ha a gyes alatt vagy utána 1 éven belül szülsz és az előzőek szerinti csed, gyed kevesebb lenne, mint az egyeske után kapott volt, akkor a régi, magasabb összeget kapod újra.

Szakbarbár
2015-10-04 18:43:51
Olvasói értékelés: 5/5
szia,

11. 25.-ére vagyok kiírva, 10.31.-ig tart a munkaviszonyom, és 4 héttel a baba várható születése előtte megigényelném a CSED-et. Viszont a 6 hónap lejárta után, a párom igényelné meg a GYED-et, majd 1 hónap múlva a GYED Extrát. Kérdésem az lenne, hogy ez így minden gond nélkül kivitelezhető?
én pedig a CSED lejárta után igénybe venném a munkaviszonyom után járó álláskeresési járadékot, ami kb. 2-3 hónap, s ez után magamnak fizetném a TB-t. Ez is működik így?

úgy gondolom, ez így rendben lenne, de nem vagyok benne 100%-ig biztos, és szeretném kérni a segítségedet. előre is köszönöm! üdvözlettel!
Apuka is igényelheti a gyedet, de csak a baba 1 éves kora után dolgozhat mellette, tehát előtte csak akkor kaphatja, ha otthon van a babával. Egyébként rendben van, működik így, ahogy elgondoltad.

Szakbarbár
2015-10-04 18:41:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

A helyzetem a következő!Biztosítási jogviszony:2013/07/23-2015/07/10-ig-határozott idejű szerződés,bejelentett,napi 8óra
Táppénz: 2015/04/30-2015/06/18-ig
CSED: szülés várható időpontja előtt 28 nappal, 2015/06/19-től.

Mivel megszűnt a biztosítási jogviszonyom 2015/07/10-én, ezért passzív CSED-et és GYED-et fogok kapni. Szeretnénk majd kistestvért, csak az a kérdés, hogy mikor és hogyan éri meg. Mit kell hozzá tennem, hogy a második baba után is kapjak CSED-et, GYED-et? Miből fogják számolni, hogyan járunk a legjobban?
Csedhez, gyedhez egy aktuális biztosítási jogviszony mellett a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap előzetes biztosítással kell rendelkezni. Csednél ebbe beszámíthatóak az előző passzív ellátások, gyedhez nem. Az előzetes biztosításod július óta nem ketyeg, tehát 2015. július utáni szülésnél már nem fogsz rendelkezni ezzel a jogosultsági feltétellel.

Ha van egy cég, aki legalább nem sokkal a szülés előtt alkalmaz, akkor a csedet fogod tudni kapni, mert arra még jó lehetsz a passzív cseddel, gyeddel, amik csak a csedhez beszámíthatóak a 365 napba. Alapja az ottani bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz, vagyis a bérnek ezt célszerű elérnie.

Ha valamikor a baba 1 éves kora után, amikor már dolgozhatsz a gyed mellett, létesítesz egy munkaviszonyt és 1 hónap után ezt fenntartva visszamész gyedre, akkor így ketyegni fog közben az előzetes biztosítás és bőven meglesz a 365 nap a következő babáig.

Szakbarbár
2015-10-04 18:37:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Jelenleg babát várok. Több éves folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem, viszont terhességem utolsó hónapjában álláskeresési járadékban fogok részesülni (munkaviszonyom a szülés várható időpontja előtt 1 hónappal szűnik meg). A kérdésem az lenne, hogy jogosult vagyok e minden ellátásra, illetve az ellátások megállapításánál a korábbi munkabérem szolgál e alapul?

Válaszát előre is köszönöm!
Lehet álláskeresési járadékról csedet és gyedet igényelni, de így legfeljebb csak a minimálbér lehet ezek alapja, vagyis ha a minimálbérnél több a béred, akkor ezzel rosszul jársz.

A csedet már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól is lehet igényelni. Ha ezen a napon még fennáll a munkaviszony, akkor az ottani bérből számolódik a csed és a gyed és mindegyik ugyanaddig, ugyanolyan összegben jár, mintha nem szűnt volna meg a munkaviszony.
Biztos elég sokat fizetsz az orvosnak azért, hogy úgy ítélje meg, hogy a -28. nap a munkaviszony megszűnése előtti pár napban van...

Szakbarbár
2015-10-04 18:29:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Helyzetem a következő lenne, 2016. január 24-re várom a babámat, rendelkezem a csed-hez és a gyed-hez szükséges biztosítási idővel, viszont álláskeresési járadékról venném ezeket igénybe amennyiben lehetséges. Kérdésem az lenne, hogy 3 hónap álláskeresési járadék, majd a szülést megelőző 28 napban igénybe vett csed után jogosult vagyok-e gyed-re. Álláskeresési járadékon október 12-től lennék, majd 2016.január 4-től csed-en, ezután jár-e gyed számomra, vagy hogy lehetne ebből a helyzetből a legkedvezőbbet kihozni.
Lehet álláskeresési járadékról csedet, gyedet igényelni, ha a csed 1. napján még kapod a járadékot, de így legfeljebb csak a minimálbér lehet az ellátások alapja. Ha lenne egy munkahelyed, vagy egyéni vállalkozó lennél, akkor ezt pont meg lehetne duplázni. Munkaviszonyhoz egy 240.000-es bér lenne optimális, vállalkozáshoz pedig egy tanácsadás nálam, ennek a részleteiről.

Szakbarbár
2015-10-04 18:22:11
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja