SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni. Kislányom 2016 júniusban lesz 3 éves, addig itthon maradok vele gyesen. Közben viszont már tervezzük a kistestvért, aki előreláthatólag 2016 ősszel születne.
Az lenne a kérdésem, hogy a gyes lejárta után milyen lehetőségeim vannak, ha nem szeretnék visszamenni terhesen dolgozni (ennek több oka van, a kérdés szempontjából ez nem fontos)? Ki tudom venni a szabadságomat a gyes lejártát követően, és utána elmehetek táppénzre? Ha igen, ez a táppénz hogyan befolyásolja a második babánál a csed, gyed összegét? Vagy ugyanazt az összeget veszik figyelembe, mint az első babánál? Ha a táppénz befolyásolja a későbbi ellátásaim összegét, akkor érdemes a lehető legkorábbi időponttól (szülés várható időpontja előtt 4 héttel?) igényelni már a csedet?
Úgy számoltam, hogy a szabadságom kb. szeptember vége körül járna le. Amennyiben a szabadság lejárta és a szülés várható időpontja között 4 hét vagy annál kevesebb idő lesz, akkor mit érdemes a szülésig kérnem, táppénzt vagy csedet? Nem tudom, hogy befolyásol-e valamit az, hogy az első babánál a terhesség 7. hetétől a szülésig végig táppénzen voltam, 1 hónap megszakítással, amikor a szabadságomat kivettem. A munkahelyemen 2010. októbertől határozatlan idejű kormánytisztviselői jogviszonyban állok.
Válaszukat előre is köszönöm!
A szabadságot kötelezően ki kell adni a munkáltatónak az ún. akadályoztatás megszűnését követően. Ha ezután táppénzre mész, az egyáltalán semmit sem befolyásol hátrányosan, mert a csedhez, gyedhez az átlagot csak a bérezett napokból számolják, a táppénzt figyelmen kívül hagyják.

Ha a gyes végét követő 1 éven belül szülsz és az általános szabályok szerint kevesebb lenne az új csed, gyed, mint az előző volt, akkor ugyanannyit kapsz megint, mint az előző babánál.

Hogy a csedet mikor érdemes megkezdeni, az sokmindentől függ és itt egyelőre semmi konkrétum nincs, ami ezt eldöntené.

Szakbarbár
2015-10-11 11:37:52
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja