SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!

Babát tervezünk, és ha minden jól megy, akkor jövőre megérkezhet, ezért rám már az új szabályok vonatkoznak. Ez azért is elszomorító, mert tavaly november vége óta nincs munkám. Most dolgoztam egy pár hetet, de megint munkanélkül vagyok, segélyt sem kaptam idén.
A kérdéseim a következőek lennének:
- mivel nincs 365 nap biztosítási viszonyom, ezért csak a gyes jár?
- ha be tudom jelenteni magam családon belül, és összehozom a 365 napot, akkor mi alapján számolják a tgyást és a gyedet, ha mondjuk ez nem összefüggő 365 nap?
- a munkanélküli segély beleszámít a 365 napba bármilyen formában?
- ha bejelentünk és terhes leszek, akkor elmennék táppénzre, de mivel nem voltam előtte két évig végig bejelentve, akkor csak 50%-ra leszek jogosult és csak annyi ideig, amíg be voltam jelentve a jogosultság előtt, ha megszakadt a jogviszony, akkor az előtte lévő idő már nem számít?
- ha táppénzen leszek, de már nem kapok járandóságot az előbbi okok miatt, ez hogyan érinti a tgyást, gyedet?
- az apuka elmehet gyedre, vagy csak gyesre jogosult? Úgy is elmehet, hogy közben anyukának nincs munkája, tehát otthon lehetne a gyerekkel gyesen?

Elnézést a sok kérdésért, de eddig ahány helyen kérdeztem, olvastam mindenki mást mondott.
Válaszodat előre is nagyon köszönöm,
Andrea
Tgyásra és gyedre akkor leszel jogosult, ha legalább a tgyás első napján biztosítási jogviszonyban állsz és a szülést megelőző 2 évben rendelkezel 365 nap előzetes biztosítással. Ez akárhány részletből is összejöhet. Ha az egyik jogosultsági feltétellel nem rendelkezel, akkor az alanyi jogon járó gyest igényelheted majd.

Az álláskeresési járadék és segély időtartama biztosításban töltött idő, de az összegük nem számít bele az ellátások alapjába.

Ha most egy hosszabb szünet után biztosítási jogviszonyba kerülsz, akkor annyi táppénzre vagy jogosult, amennyi ezen a helyen a folyamatos biztosításod. A táppénz mértéke 50%. A tgyás és a gyed alapja a bérből és a betegszabiból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, a táppénz nem számít bele az ellátások alapjába.

1 gyerek után csak 1 ellátást lehet igényelni, azt eldönthetitek, hogy melyik szülő legyen ez és ő mit igényeljen. Apuka gyedre és gyesre jogosult, előbbire természetesen csak akkor, ha rendelkezik a jogosultsági feltételekkel. De ha apuka igényli az ellátásokat, akkor Neked semmilyen jogviszonyod nincs, fizetni kell az egészségügyi ellátásért és a szolgálati időd sem ketyeg. Én meggondolnám, hogy akarjam-e növelni ennek az időszaknak a hosszát, mert így is milyen hosszú volt már az az időszak, amikor csak lógsz a levegőben. Idősebb korodban ebből komoly gondok lehetnek.

Szakbarbár
2009-11-04 08:29:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbabrbár,
Segítséget szeretnék kérni a TGYÁS lehető legkedvezőbb igénybe vételéhez.
2007 máj 1-én szültem ketteskét (az első gyermekem születése után 1 évvel 2005-ben vissza mentem dolgozni) és a munkabérem 2007-ben szreződés szerint havi 528.325 Ft volt .Február közepéig dolgoztam majd május1-ig betegállományban-táppénzen voltam.
Jelenleg GYES-en vagyok és komolyan elgondolkodtunk a harmadikon.
Rendelkezem majdnem 60 nap szabadsággal.Sajnos pontosan nem tudom, mert 2007 októberi munkabérjegyzéket horgásztam csak elő és itt 2006-ról 2nap 2007-ról 25 nap szabit olvastam, + ehhez jön 2008.. (1972-ben születtem)
Amennyiben jövőre terveznénk a babát, hogy érdemes kivenni a szabit vagy betegállományba menni? Vissza kell-e mennem dolgozni, hogy annyi TGYÁSt kapjak mint az előző gyermekeimnél, vagy meg lehet oldani másképp?
Még egy kérdésem lenne.Ha végkielégítést kapnék amikor lejár a GYES+ (van rá esély) és 1999 okt. óta dolgozom a cégnél, akkor 2010 májusban hány hónap fizetést számolnak el? Előre is köszönöm a választ és a segítséget!!! Zsófi

Bruttó 528.000-es bérrel teljesen mindegy, hogy mit csinálsz, a következő tgyás alapja mindenképpen a minimálbér kétszerese. Legalább 180 bérezett nap kellene egy korlátlan tgyáshoz, amibe a szabadság és a betegszabadság számít bele.

A gyed alapja vagy szintén a minimálbér kétszerese, vagy az egyszeres minimálbér, attól függően, hogy mit csinálsz előtte. Ha szabadságon vagy táppénzen leszel, akkor a minimálbér kétszerese, de ha egyik sem lenne, akkor is nagyon szerencsétlenül kell a dátumoknak alakuliuk ahhoz, hogy ne a kétszerese, hanem az egyszeres inimálbér legyen a gyed alapja.

A táppénzed lapja a 2006-os átlag, felső határ nélkül, de a táppénz mértéke csak 60%. Vagyis ez az, amivel jól tudsz járni, ha már a tgyással nem.

11 év munkaviszony után 3 havi végkielégítés jár.

Szakbarbár
2009-11-03 22:16:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

SAjnos már tegnap nem tudtam válaszolni a kérdésedre.
Az a másfél hónapom január 19-től 03.06-ig az kiesett mert ugyan dolgoztam csak a fönök nem jelentett be ahogy még pár embert sem.
Előtte meg nem tudtam elhelyezkedni ahogy meg hallották hogy van egy gyerekem már nem is beszéltünk másról.:-(
Még egy kérdés felmerült bennem decemberben igényeljem meg a t-gyást mig van szerződésem vagy januárban ?Hogyan járok jobban vagy az én esetemben mi a jobb mivel a szerződés dec.31.van .

Köszönöm a segítséget igazán kedves

Szép napot Bea
Össze-vissza kérdezel itt is és a másik helyen is és össze-vissza jönnek az információk. Fejezzük ezt be, mások érdemben, először szeretnének kérdezni, ne foglald előlük a mindössze napi 2 kérdés felét.

Szakbarbár
2009-11-03 22:03:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

2007. július 27-én született gyermekem, akivel most gyes-en vagyok. A kistestvért 2010. június 15-re várjuk. Mivel a gyes összege elég csekély, így felmerült bennem, hogy elmennék táppénzre vagy kivenném az eddig felhalmozott szabadságomat, de nem tudom, hogy ez hogyan befolyásolná második gyermek születése után kapott tgyás-t, gyed-et. Hogyan járnék jobban? Jelenleg a bruttó bérem 150.000,- Ft.
Azt szeretném megtudni, hogy menjek-e táppénzre, kivegyem-e a szabadságom és mi után kapom majd a második gyermek utáni járandóságomat. Kb. 45 nap felhalmozott szabadságom van. Ezidő alatt mi történik a Gyes-emmel?
Másik kérdésem: Mi a különbség a betegszabadság és a táppénz között?
Táppénzre nem azért megy az ember, mert több pénzre van szüksége, hanem mert keresőképtelen.
A keresőképtelenség első 15, vagy bizonyos esetekben arányosítás miatt kevesebb napjára a munkáltató betegszabadságra járó bért fizet, ennek a kimerítése után jön a táppénz. Erről részletesen olvashatsz a kisokosban vagy tudásbázisban vagy ahogy most hívják, de itt a honlapon van valahol.

Ha táppénzre mész, akkor valamennyivel mindenképpen rontod a tgyásodat és a gyededt, mert maga a táppénz nem számít bele az átlagba, az előtte lévő 70%-os betegszabadság igen és nagyon kellemetlen 2 évig a 70%-nak a 70%-át kapni. Úgyhogy mindenképpen legyen előtte sok szabadság, így ez és a betegszabi együtt átlagolódik, ez lesz a tgyás és a gyed alapja.

Gyes és táppénz a Te estedben nem működik együtt, ha együtt kérnéd, akkor csak egy rövid ideig és a minimálbér után járna. Ha átadod a gyest, akkor az általános szabályok szerint jár és kb. annyi, mint a gyed volt .

Szakbarbár
2009-11-02 10:57:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Röviden leirom 2008.10.14-től 2009.01.19-ig Bruttó 69900ft
2009.03-06-tól jelenleg is dolgozom Bruttó 94250ft

A szerződésem December 31-van most táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesként augusztus 3-tól.
Mennyi t-gyásra és gyedet fogok kapni?
És még Decemberben megkell igényeljem a T-gyást hogy jogosult leegyek rá.
És még annyi hogy közalkalmazottként dolgozom nyáron szabin voltunk és mivel elmentem táppénzre modositották a szabadságomat julius 27-31 fizetetlen szabi amit most vonnak vissza.
És azt irták julius 01-től 20-ig terjedő rendes szabit 2009 .julius 01-24-ig modositva?
Ezt nem igazán értem és nem igazán tudták megmondani miért ez van kész.

A másik kérdés mennyi táppénzt kell hogy kapjak 1 hónapra? mert erre sem tudtam választ adni .Mennyit vonnak vissza arra az 5 napra?
Mert a hónapba táppénz gyanánt 23465 ft-ot kaptam ,valamit nem számoltak el?.

Köszönöm a segítséget előre is.
Ebből amit tudtunk, azt már megbeszéltük az indexen. Az összegekkel kapcsolatban először tudni kellene, hogy mit csináltál a kieső másfél hónapban, ha nem csak lógtál a levegőben, akkor az is érdekes lehet, hogy 2008-ban október előtt mi volt.

Szakbarbár
2009-11-02 10:52:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Jelenleg gyeden vagyok itthon a 6 hónapos kisfiammal.A cég ahol dolgoztam januárban jogutód nélkül megszűnik.A kérdésem az lenne,hogy végkielégítést mikor,hogyan kaphatom meg? Most bemenni és közös megegyezéssel felmondani,vagy kivárni a végét? Mi biztosítja,hogy tényleg megkapom e pénzt ha kivárom a végét?2005.január óta dolgozom ott.2006 októberében táppénzen voltam,majd 2007 májusában megszületett az első gyermekem.Kb mennyi végkielégítésre számíthatok?33 éves vagyok,a tgyásom összege 49900ft.Egyhavi bér+szabadság?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:
Janka
Januárra már 5 éves munkaviszonyod lesz, amivel 2 havi végkielégítés, 45 nap felmondási idő és a tgyás és a gyed 1. éve alatti időszakra járó szabadság pénzbeli megváltása jár.
Felszámolásnál a dolgozói követelés az első, ha arra sincs pénz, akkor a Bérgarancia Alapból tudja igényelni a felszámoló a járandóságokat, ezek a pici összegek sokszorosan beleférnek abba a keretbe, amennyit fejenként maximálisan fizet a Bérgarancia Alap. Csak arra figyelj, hogy a felszámoló tudjon Rólad, mert ha nem tud, és ez nagyon gyakori, akkor nem tud lépni ezek érdekében.

Szakbarbár
2009-10-30 09:56:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Történetem röviden: 2007. 01. 01-től magasabb összeg (havi 130.000 Ft) után egyénileg fizettem a járulékokat, hogy magasabb összegű ellátásokat kapjak. Miután terhes lettem 2007. 08. 16-tól táppénzre , 2008. 02.23-tól TGYÁS-ra - márciusban szültem -, majd 24 hét múlva GYED-re (ami jelenleg 76-78 ezer Ft) mentem, ami azóta is folyamatban van. Pár hónapon belül szeretnék teherbe esni és szeretném megkérdezni, hogy érdemes lesz-e megszüntetni a GYES-t és fizetni a max. GYED-hez szükséges járulékot (és meddig?), valamint, hogy elmehetek-e táppénzre és hogyan, illetve hogy megéri-e anyagilag?
Előre köszönöm válaszát!
Ha nem mész vissza dolgozni, akkor is jogosult leszel tgyásra és gyedre, feltéve, hogy az a jogviszony, ahonnan eljöttél szülni, még él. Táppénzre ne menj közvetlenül, mert akkor a táppénz előtti 70%-os betegszabiból számított átlag lenne a tgyás és a gyed alapja. Ha van előtte szabadság, akkor ez együtt átlagolódik a betegszabival és a kettőből számított átlag, de - ha ez érdekes lenne, mert a 130.000-nél több után járulékolnál - legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja.

Egy mostani táppénz kb. annyi lenne, mint a gyed, mert az alapja ugyanannyi, a mértéke 10%-kal kevesebb, viszont ebből nem jön le 9.5% nyugdíjjárulék/tagdíj, úgyhogy a vége kb ugyanott van, mint a gyednek.

Szakbarbár
2009-10-30 09:52:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

A kisfiam Szeptember 22-én született!Kérdésem az lenne,hogy adott hónapra a családi pótlék időarányosan fizetik ki vagy teljes havi pótlék jár?Sehol nem találtam választ rá!

Elöre is köszönöm!

Tisztelettel:Balogh András
A családi pótlék törthónapra is teljes összegben és nem időarányosan jár. Ha az adott hónapban legalább 1 napra jogosult rá valaki, akkor arra az 1 napra is a teljes havi összeget fogja kapni. Az igénybejelentőt úgy kell kitölteni, hogy szeptember 22-től igényelitek, a határozat is úgy fog szólni, hogy szeptember 22-től jár, de - ha 1. babáról van szó - 12.200 Ft-ot fogtok kapni szeptemberre.

Szakbarbár
2009-10-29 08:53:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!

Ha egy GYED-et igénylő kismama első munkaviszonyának első hónapjában megszül, munkába lépés előtt nappali tagozatos tanulóként 4 éven keresztül folyamatosan biztosított volt, de nem volt más jövedelme, akkor bruttó 100 E Ft-os bér és kb. egy hónap munkaviszony után milyen összegű GYED-re számíthat?
Válaszát előre is köszönöm.
Szerintem semmilyen összegű gyedre nem számíthat, mert azt nem fogják megállapítani, amire számíthat, az egy biztosítási jogviszonyt törlő határozatra meg esetleg büntető feljelentés ellene és/vagy a cég ellen, ez már az ellenőr vérmérsékletétől függ.

9 hónapos terhes hirtelen munkaviszonya annyira életszerűtlen, hogy arra azonnal lecsap az ellenőrzés és rövid úton bebizonyítja, hogy az egész dolgozósdi színlelt volt, mert nem munkavégzés volt a célja, hanem az ellátások megszerzése. Miután ezt megállapították, a jogviszonyt törlik, további büntetési tétel, hogy a befizetett közterhek viszont nem járnak vissza és akár társadalombiztosítási csalás miatti büntető felejelentés is lehet belőle.

Egyébként biztosított soha nem volt a nappali tagozatos, azzal csak egészségügyi szolgáltatásra volt jogosult és beszámíthatóak a tanulmányok a biztosításba - de május 1. után született babánál a szükséges 365 napba csak 180 nap számítható be ilyen címen. Úgyhogy utána már elméletben sem működik a dolog. Addig elméletben igen, a gyakorlatban nem.

Ha nem tud legalább 3 hónapot dolgozni, de azt úgy, hogy bizonyítható legyen később, akkor inkább a gyest igényelje.

Szakbarbár
2009-10-29 08:49:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbabrbár,
Segítséget szeretnék kérni a TGYÁS lehető legkedvezőbb igénybe vételéhez.
2007 máj 1-én szültem ketteskét (az első gyermekem születése után 1 évvel 2005-ben vissza mentem dolgozni) és a munkabérem 2007-ben 528.325 Ft volt
Jelenleg GYES-en vagyok és komolyan elgondolkodtunk a harmadikon.
Rendelkezem majdnem 60 nap szabadsággal.Sajnos pontosan nem tudom, mert 2007 októberi munkabérjegyzéket horgásztam csak elő és itt 2006-ról 2nap 2007-ról 25 nap szabit olvastam, + ehhez jön 2008.. (1972-ben születtem)
Amennyiben jövőre terveznénk a babát, hogy érdemes kivenni a szabit vagy betegállományba menni? Vissza kell-e mennem dolgozni, hogy annyi TGYÁSt kapjak mint az előző gyermekeimnél, vagy meg lehet oldani másképp?
Még egy kérdésem lenne.Ha végkielégítést kapnék amikor lejár a GYES (van rá esély) és 1999 okt. óta dolgozom a cégnél, akkor 2010 májusban hány hónap fizetést számolnak el? Előre is köszönöm a választ!
Elég pongyolán fogalmaztál, ebből pont az egyik legfontosabb információt nem tudom kihámozni. Az 528.325 Ft az egy havibér vagy 2007.01.01-04.30-ig terjedő bér vagy az eddig terjedő bér, betegszabi (esetleg táppénz is)? Ezt tisztázzuk először.

Szakbarbár
2009-10-28 09:03:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Gyesen lévő (2010.júl.4-ig) anyuka vagyok, aki vissza szeretne menni dolgozni. Régi munkáltatóm azt mondja nincs munka, nem tud visszavenni.
1. Milyen jogaim vannak ebben az esetben? Mit követelhetek tőlük? Mit tanácsol mit tegyek?
2. Azt is szeretném kérdezni, hogy mennyi szabadság kumulálódott? 2004.dec.től vagyok itt alkalmazásban, 2005-ben nem vettem ki szabadságot (elévült-e?), 2005.08.24-től -2006.02.06-ig TGYÁSon, 2006.02.07-2007.07.03-ig Gyeden, 2007.07.04-től 2007.12.18-ig ismét Tgyáson, 2007.12.19-től 2009.06.29-ig Gyeden és 2009.06.30-től most GYesen vagyok.
3. Kérhetem-e, hogy ha nem is tudnak visszavenni, legalább a szabadságom adják ki most a Gyes alatt?
Válaszát nagyon köszönöm,
M.Andrea
A gyedhez/gyeshez kért fizetés nélküli szabadság csakis és kizárólag Tőled függ, hogy mikor veszed igénybe, a munkáltató csak asszisztál hozzá azzal, hogy tudomásul veszi. Bármikor dönthetsz úgy, hogy nincs szükséged tovább fizetés nélküli szabadságra. A fizetés nélküli szabadság lejártát követően a munkáltatónak ki kell adnia a felhalmozódott szabadságot, ami a tgyásra és a gyed 1. évére járt mindkét babával. Ezt hadd ne számoljam ki, hogy mennyi, mert időigényes, nem is menne a korod nélkül. A 2005-ös sem évült el, mert azt már akadályoztatás miatt nem lehetett kiadni (tgyáson voltál, talán előtte táppénzen is), tehát nem csak "simán" nem volt kiadva, hogy elévült volna 3 év alatt.

Ha tehát vissza akarsz menni dolgozni, akkor nemcsak hogy kérheted a szabadság kiadatását, hanem ez egyenesen a kötelessége is a munkáltatónak. Ha nem mennél vissza, akkor viszont csak akkor kell kiadnia, ha ez esedékes lesz a munkába állás.

Ha gyesről vissza akarsz menni dolgozni, akkor a munkaszerződés szerint a korábbi paramétereknek megfelelően kell foglalkoztatnia, vagy közös megegyezéssel tudjátok ezeket a kondíciókat módosítani és akkor a megállapodás szerint foglalkoztat.
Ha egyik sem megy, akkor állásidőre járó bért kell fizetnie, amiért viszont napi 8 órán keresztül malmozni kell a munkahelyen. Ezt a játékot valaki előbb-utóbb megunja, feladja és a másik nyert: vagy Te, és akkor bejárás nélkül is kapod az állásidőre járó bért, vagy a munkáltató, mert mégis inkább visszamész gyesre, mert kellemetlen a helyzet és akkor nem kerülsz pénzébe.



Szakbarbár
2009-10-28 09:00:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Az lenne a kérdésem, hogy jelenleg GYED-en vagyok nov. 9-ig az első kislányommal aki akkor lesz 2 éves. Utána GYES-re vagyok jogosult. Viszont 2010. február elejére ki vagyok írva a második kislányommal. Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben újra igényelhetem a GYED-et, TGYÁS-t, anyasági támogatást amint megszületik a második baba vagy csak a GYES-re vagyok jogosult? Illetve mi alapján számítjak a GYED-et, TGYÁS-t? A 2007-es bérem után vagy a 2009-es év GYED-e után számítják? Dolgozni már nem fogok visszamenni, úgysem jönne ki a 180 nap biztosítás.

Köszönettel
Dóri
Ha a munkaviszonyod él és még a "régi rendszerben" szülsz, akkor minden további nélkül - pl. 180 nap ledolgozása nélkül - jogosult leszel tgyásra és gyedre a következő babával is. Ezek alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimlbér kétszerese.

Szakbarbár
2009-10-28 08:40:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Kedves Szakbarbár!

2009 február óta nincs munkám, munkanélküli vagy bármilyen segélyt nem kapok. Viszont a TB-t fizetem magam után. Nemrég derült ki, hogy terhes vagyok. Mire számíthatok Gyes és Gyed terén? Melyikre van jogosultságom így, hogy fizetem a TB-t? Igaz, ahogy fentebb írtam nem kapok munkanélküli segélyt, de Ön szerint
érdemes lenne kérelmezni? Mi alapján számítják?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: ragazza85

Az egészségügyi szolgálatatási járulék fizetésével a természetbeni ellátásokra szerzel jogosultságot, pénzbeliekre nem. Aktuális biztosítási jogviszony hiányában tgyásra és gyedre semmiképpen nem vagy jogosult, de valószínű, hogy a másik jogosultsági feltétellel sem rendelkeztél, úgyhogy ezek teljesen esélytelenek. Az alanyi jogon járó gyest fogod tudni igényelni a szülés napjától, meg persze, mert ezek mindentől függetlenül járnak, az egyszeri anyasági támogatást és a családi pótlékot. Nagyon fontos, hogy a gyesre jogosultság napjától nem kell fizetned az egészségügyi szolgáltatási járulékot, mert a gyes mellé "jár az egészségügyi szolgáltatási járulék", de nem elég csak nem fizetni, hanem ezt be is kell jelenteni az APEH-nál azon a nyomtatványon, amin bejelentkeztél rá, jövőre valószínűleg 10T1011-nek fogják hívni. Ha nem teszed, az adóhivatal továbbra is előírja a fizetési kötelezettséget és emiatt adótartozásod lesz.



Szakbarbár
2009-10-28 07:58:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Szakértő!
2008.12-től állok munkaviszonyban jelenlegi munkahelyemen, június óta határozatlan szerződéssel. Első gyermekünket 2010. április közepére várjuk. Bruttó bérem 110e. Ft, de mivel több műszakos munkarendben dolgozom ebben az évben az eddigi bruttó keresetem kb. havi 150e.Ft. November hónaptól már kevesebb, mivel nem műszakolhatok. A kérdésem a következő lenne: jól járok-e, ha a bentlévő 10nap szabadságomat, ill. 15nap betegszabadságomat december hónapban kiveszem, és 2010 januártól mennék el táppénzre? /December hónapban már nem szeretnék dolgozni, ha megoldható/. Kb. milyen összegű ellátásokra és mikortól leszek jogosult /táppénz, Tgyás, gyed/? Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: P

A táppénz nem számít bele az átlagba, úgyhogy nem befolyásol semmit, a 15 nap betegszabi pedig egyrészt olyan kicsi súllyal szerepel az átlagban a 11 hónapnyi magasabb bér mellett, hogy elhanyagolhatóan húzza csak le az átlagot, ráadásul ha többműszakos vagy, akkor a műszakpótlékokkal növelt távolléti díjad és nem az alapbéred 70%/-a a betegszabi.

Minimálbér kétszeresét el nem érő vagy akörüli bérrel nincs különösebb jelentősége, hogy a tgyás mikortól indul a -28. nap és a szülés napja között.

A táppénzedre nem tudok mit mondani, mert nem írtad, hogy 2008-ban máshol dolgoztál-e, pedig ha folyamatos a biztosításod, akkor a korábbi helyen szerzett jövedelem is beleszámít az átlagba, de a folyamatos biztosításod hosszáról sem írtál semmit, márpedig ez a mértékét befolyásolja.

Bruttó 150.000-ből jövőre - ha az új szuperbruttós adózást jól alkalmazom, mert ez tb ellátásoknál érdekes lehet, de még nem teljesen látom át a rendszert - nettó 102.000 körüli tgyás és 91.000 körüli gyed várható - adójóváírással, amit jövőre nyugodtan kérhetsz, mert egész évben járni fog. Több oka is van annak, hogy miért ilyen jó a nettó bér és a nettó ellátás aránya: adókulcsok és adójóváírás változása, 0 illetve gyednél kevesebb járulék, a lényeg, hogy nem, nem tévedés, hogy ennyire magas a megszokott bérhez képest.
Bruttó 150.000-ed, amivel az egyszerűség kedvéért számoltam, nem lesz átlagban az utolsó havi műszakpótlék kiesése és a betegszabi átlagot kissé lehúzó hatása miatt, de ezek a kicsi súlyuk miatt nagyon csekély mértékben módosítják csak a 150.000-ből számolt összegeket.



Szakbarbár
2009-10-28 06:27:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Szakértő!
Kisfiammal 2009. március 9.-éig voltam Gyeden. A cég, ahol dolgoztam Gyed alatt megszűnt, gyakorlatilag nem volt hová visszamennem dolgozni, ezért kiskönyvvel kezdtem dolgozni, egy másik cégnél. A jelenlegi munkahelyemen június közepétől dolgozom, augusztustól vagyok bejelentve 8 órában a Gyes mellett. Kérdésem az lenne, eljöhetek-e táppénzre, ugyanis 2010. március 2-re vagyok kiírva a második babával, ráadásul ez a cég is meg fog szűnni decembertől. Igényelhetek-e majd tgyást és gyedet, valamint miből állapítják meg ennek az összegét? Jelenleg átlag 75000 forintot kapok kézhez. Az első terhességem alatt 100000re emeltük a bruttóm, de táppénzre kényszerültem kb. 1 hónap múlva egészen szülésig. Honnan igényeljem a tgyást/gyedet? Esetleg mindkét helyről? Létezik ilyen? Mintha a MEPnél valami ilyesmit mondtak volna. Hogyan járnék jobban anyagilag szülésig is?!
Válaszát előre is köszönöm!
Lívia
 

Olyan nincs, hogy egy cégről előre tudjuk, hogy decemberben meg fog szűnni. Ennyi idő alatt még végelszámolással sem tud megszűnni, nemhogy felszámolással, márpedig utóbbi a gyakoribb, infó hiányában inkább ezt vélelmezem.

Hogy mennyi időre mehetsz táppénzre, az attól függ, hogy a táppénzt a gyes mellé kéred-e vagy sem (mert azt esetleg más igényelné, ez akkor merül fel, ha így összességében jobban járhattok).
A passzív gyed és a gyes ún. jogfenntartó idő, úgyhogy összekötötte a biztosítási jogviszonyokat, így a biztosításod hosszú és folyamatos, a táppénz akár 1 évig is jár - ha nem a gyessel együtt kéred. Ha a kettőt együtt kéred, akkor egy speciális szabály lép be és csak annyi időre vagy jogosult táppénzre, amennyit előtte gyes mellett dolgoztál. Tehát ha most elmész táppénzre nem húzod ki márciusig, bár ha pár napot vársz, akkor a tgyás kezdetéig kihúzhatod - a tgyás a szülés várható idejét megelőző 28. naptól már igényelhető. Ha akkor még létezik a cég, akkor utána már végig jár a tgyás és a gyed akkor is, ha közben jogutód nélkül megszűnik a munkáltató. Egyetlen jogviszonyod van, így csak onnan tudsz igényelni, nem értettem azt a kérdést, hogy honnan meg hány helyről tudsz ellátást igényelni.

A kiskönyves fizetés és a táppénz nem számít bele az tgyás és gyed alapját képező átlagba. Ha a nettód 75.000, akkor a bruttód 97.000 lehet. Bruttó 97.000-ből nettó 66.000 körüli tgyás és 60.000 körüli gyed várható.
Nagyon rövid az az időszak, ami beszámít az átlagba, az augusztusi munkaviszony kezdettől a táppénz előtti betegszabi utolsó napjáig, ez csak kb. 3 hónap. 3 havi béren egy jutalommal megemelni nem olyan vészes költség a munkáltatónak, esetleg próbálkozhatsz ezzel. Havi átlagban várhatóan bruttó 150.000 kell a maximális gyedhez.



Szakbarbár
2009-10-27 11:51:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

2007. június 23-án született kisfiam, akivel most gyes-en vagyok. A kistestvért 2010. május 28-ra várjuk. Mivel a gyes összege elég csekély, így felmerült bennem, hogy elmennék táppénzre vagy kivenném az eddig felhalmozott szabadságomat, de nem tudom, hogy ez hogyan hatna a második gyermek születése után kapott tgyás-ra, gyed-re. Hogyan járnék jobban? A gyermekem születése előtt a besorolási bérem bruttó 93 ezer Ft volt, majd 2008. november 1-től megemelték bruttó 99 ezer Ft-ra. Első fiam születése előtt 2007. jan. 3-tól táppénzen voltam veszélyeztetett terhesként, nem tudom ez van-e befolyással a mostani dolgokra.
Azt szeretném megtudni, hogy menjek-e táppénzre, kivegyem-e a szabadságom és mi után kapom majd a második gyermek utáni járandóságomat.
Férjem nem szeretné a gyes melletti táppénzkorlátozás miatt a gyest helyettem igényelni, így felmerült, hogy a nyugdíjas édesanyja nevére kérjük meg. Neki ez adózásnál jelent-e plussz jövedelmet, ami miatt esetleg változik az adómentessége a nyugdíj mellett?

Válszát előre is köszönöm!
Ha a nagyinak csak nyugdíja van, akkor neki nemhogynem kavar be a gyes, de még a 9,5% nyugdíjjárulékkal több is nettóban, ha az ő nevére jön, mert ő nem fizet belőle nyugdíjjárulékot. Nagyon fontos, hogy időben legyen lemondva a gyes, mert visszamenőleg nem lehet és amíg nincs lemondva, addig Neked nem jár a tgyás.

Alapesetben 99.000-es bérrel azt mondanám, hogy eszedbe ne jusson rengeteg szabadság kiadatása előtt táppénzre menni, mert a táppénz ugyan nem számít bele az ellátások alapjául szolgáló átlagkeresetbe, de az előtte lévő 70%-os betegszabi igen és nagyon kellemetlen a 70%-nak a 70%-át kapni 2 évig, úgyhogy előtte sok, 100%-os bérrel kifizetett szabadsággal ajánlott emelni az átlagot. Ha szabadságon és táppénzen vagy ketteske előtt, akkor az utána járó tgyás és gyed alapja a szabadságból és a betegszabadságból számított átlag. Ezt nem tudom megmondani, hogy mennyi, mert a kivett szabadságnapok számától függ.

A sok szabi egy nonprofit tanács, a Te estedben viszont a dátumok szerencsés alakulása miatt más, kedvezőbb megoldás is számításba jöhet. A fizetős szolgáltatásom tudna olyasmit javasolni, amivel nemcsak hogy nem veszélyezteted a későbbi ellátásaidat egy táppénz esetén, de kevés - értékes - szabadság fogyasztása mellett a 99.000-es bérből 120.000 körüli átlagot tudna kihozni tgyás és gyedalapnak.


Szakbarbár
2009-10-27 11:37:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

2,5 éve dolgozom jelenlegi munkahelyemen, ahol 4 órás minimálbérre vagyok bejelentve. Érdeklődni szeretnék, hogy ha esetleg innen mennék szülni, akkor milyen összegű Gyed-re, T-gyásra számíthatok? Van e valami, amit tudnék tenni, hogy többet kapjak?

Előre is köszönöm a válaszát!

Üdvözlettel:

Kata
Ha ez a 4 órás minimálbér azt jelenti,hogy a 71.500 Ft-os minimálbér vagy a szakképzettséget igénylő munkakörben dolgozónak járó 87.500 Ft-os ún. garantált bérminimum fele a bérd - és nem az ún. elvárt járulékalap (minimálbér kétszerese) 4 órás összege - akkor abból olyan kevés gyed várható, hogy annál az alanyi jogon járó gyes is több. Ez most nettóban 25.795 Ft.
A tgyás a részletektől függően vagy kevesebb, vagy esetleg egy jelentéktelen összeggel több, ezt esetleg érdemes számolgatni - de ilyen pongyolga kérdésből ezt nem lehet.

Az előzetes biztosítási időd rendben van, ez a nehezebb része egy tgyásnak és gyednek. Az összeg feltornászásában a fizetős szolgáltatásom tud segíteni, ha aktuális lesz és ha időben jelentkezel.

Szakbarbár
2009-10-23 21:01:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár,

2005. február óta tartó folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem, most bruttó 210.000 Ft-os fizetéssel. Jelenleg veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok, várhatóan 2010. március közepén fogok szülni.
Munkahelyemen leépítések kezdődtek és engem is szeretnének elbocsájtani (közös megegyezéssel, ha sikerül megegyeznünk). Próbáltam utána járni a dolgoknak és úgy látom hogy a munkanélküli ellátásom alapján is jogosult lennék ugyanakkora összegű tgyásra és gyedre is, csak a szülésig/tgyásig álláskeresési járadékot kapnék, ami viszont sokkal kevesebb lenne mint a mostani táppénzem.
Ha viszont nem tudunk megegyezni akkor is előfordulhat, hogy márciusig a cég jogutód nélkül megszűnik (és ezzel a munkaviszonyom is), ezért is lenne fontos tudnom hogy jól látom-e a dolgokat, illetve mit ajánlanál ebben a helyzetben.

Köszönettel:
vildiko
Már most is gondok vannak az álláskeresési járadékról igényelt gyeddel, vannak repek, akik ugyanabban a helyzetben elutasítják, amikor másik megállapítja. Senki sem tudja, hogy mi, mikor, hogyan változik, de benne van a pakliban, hogy az évek óta tartó szigorításoknak (már ne ketyeg alatta a biztosítás, emiatt később minden nehezebb), igénylés megnehezítésének (gyedhez vissza kell menni pár nap járadékra a tgyás után) az lesz a vége, hogy járadékról nem lehet majd jogosultnak lenni tgyásra és gyedre. Én nem kockáztatnék a helyedben. Főleg nem így, hogy nem sürget az idő.

A tgyást már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól is tudod igényelni és ha a tgyás 1.napján még van biztosítási jogviszonyod, akkor utána passzív jogon végig jár a tgyás és a gyed is. Február közepéig még végelszámolással sem tud megszűnni a cég, még az is sokkal tovább tart ennél, egy felszámolás pedig akár évekig is eltart, úgyhogy teljesen kizártnak tartom, hogy a tgyás kezdete előtt megszűnjön a munkaviszonyod, ha még egyik eljárás sincs folyamatban.
Attól sem kell félned, ha azt mondják, most még ki tudnak fizetni, később már nem, mert akkor ott a Bérgarancia Alap, ami ilyenkor fizet és bőven beleférsz abba az összegbe, ameddig igénybe lehet venni.

Egyértelműen maradnék és nem mennék bele közös megegyezéssel a munkaviszony megszüntetésébe.

Szakbarbár
2009-10-23 20:46:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
A segítségét szeretném kérni.
2006-jan-tól 4-órásként voltam bejelentve,2008.júl.9.-én megszületett a kislányom,terhesség alatt táppénzen voltam,2008.júl.9.-től,2008.12.23.-ig TGYÁS-on,2008.12.24.-től alanyi jogon Gyesen,második gyermekünket 2010.03.20.-ára várjuk.Az lenne a kérdésem,hogy a második gyermekünkre csak családi pótlékot fogok kapni?Esetleg a férjem lehetne Gyesen az elsővel én viszont TGYÁS-on a másodikkal,onnantól,ha megszületett?Anyagilag hogyan járnánk jobban?A férjem cégnél dolgozik.
Válaszát és segítségét előre is köszönöm!!
Üdvözlettel:egy anyuka..
A családi pótlékot mindkét gyermek után fogjátok kapni, viszont a tgyás, gyed, gyes közül összesen egyfélét tudtok igényelni, vagy csak Te igényelsz valamit az egyik gyermek után, vagy csak a férjed igényel egyetlen ellátást valaki után.

Nem írtad, hogy tart-e még a munkaviszonyod és ha igen, akkor mennyi lehet ott a béred. (Még ha a minimálbér időarányos részét kaptad is annó, ott is van sima minimálbér meg szakképzettséget igénylő munkakörben dolgozónak járó ún. garantált bérminimum, úgyhogy nagyon nem mindegy az összeg.) Enélkül a másik kérdésre nem tudok válaszolni.

Szakbarbár
2009-10-22 17:39:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Kedves szakbarbár!

2007. június 1-től 2008. október 1-ig volt bejelentett 8 órás munkaviszonyom, 72.000 Ft jövedelemmel. Ezután 10 hónapot töltöttem külföldön, nyelvtanulás céljából, ott mellette nem dolgoztam. Most szeptemberben jöttem haza, 17 hetes terhes vagyok, és jelenleg a munkanélküli járadékomat intézem. 2010 március 30-ra vagyok kiírva. Az lenne a kérdésem, hogy a szülés után milyen járandóságokra leszek jogosult, és hogy a volt munkaviszonyomat figyelembe veszik-e majd.
A választ előre is köszönöm.

 

Neked még csak 2 éven belül 180 nap előzetes biztosítás az egyik jogosultsági feltétel, ez meglesz a munkaviszony végéből és a járadékból. Ha emellett egy aktuális biztosítási jogviszonnyal is rendelkezel a tgyás elején, akkor jogosult leszel tgyásra és gyedre.

Kb. 3.5 hónap álláskeresési járadékot kapsz, ha csak ez az egy munkaviszonyod volt az előző 4 évben, ennek kellene kitartania a tgyás elejéig - a tgyást már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól is igényelheted. A 3.5 hónap csak úgy fog kitartani március elejéig, ha nem igényeled meg most a járadékot, vagy ha közben alkalmi munkavállalói könyvvel megspórolsz napokat.

Ha így teszel, akkor a tgyás és a gyed alapja a járadék alapját képező átlagkereset, ha esetleg érdekes lenne, akkor legfeljebb a minimálbér kétszerese. Mivel nagyon régen dolgoztál utoljára, lehet, hogy nem a saját béred, hanem a munkaköri országos átlag lesz a járadék alapja. De még ha a saját bért veszik is járadékalapnak és így tgyás- és gyedalapnak, abból is közel duplája a tgyás és a gyed annál, mint amit akkor kapsz, ha nem húzod ki a tgyás kezdetéig biztosítással, mert ebben az esetben csak az alanyi jogon járó, idén nettó 25.795 Ft-ot gyes.

A fizetős szolgáltatásom magasabb összeg elérésében is tudna segíteni, illetve szívesen áll a rendelkezésedre a "napspórolós" kérdésben.



Szakbarbár
2009-10-22 17:35:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja