SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Dr. Balázs Csaba Professzor Úr!

53 éves férfi vagyok. Szemszárazsággal kapcsolatban fordulok Önhöz, ami egy arcüreggyulladást követő műtét után alakult ki. Olvastam, hogy a száraz szem probléma nem egyik pillanatról a másikra alakul ki, hanem ez egy folyamat és mindig van mögötte egy másik szervi probléma pl. alacsony tesztoszteron szint hiány, pajzsmirigy probléma, illetve számtalan más ok miatt is kialakulhat. Jelenlegi hormonális értékeim:

Ösztradiol meghat. 33.0 pg/mL, ref.tart: 13,5-59,5
Progeszteron meghat. 0.2 ng/mL, ref.tart: 0.2-1.4
Totál tesztoszteron 4.06 ng/mL, ref.tart: 2.80-8.00
DHEA-S meghat. 5.43 umol/L ref.tart: 1.20-8.98

Pajzsmirigy értékeim egyéb paramétereimmel együtt az utóbbi vizsgálatok során nem stagnált értékek voltak:

2020.06.26 - TSH 1,150 mU/l, ref.tart: 0,270-4,200
2020.06.29 - TSH-3GEN : 0,873 uIU/ml, ref.tart: 0,450 - 5,330 -
2020.07.10 - TSH (szuperszenzitív meghat.) 0,980 mIU/L, ref.tart: 0,550 - 4,780
2020.07.28 - TSH Supersens. meghat. 0.759 mU/L, ref.tart: 0.350-4.940
2020.07.31 - TSH 0.58 mIU/l, ref.tart: 0.55 - 4.78
2020.08.11 - TSH 1,310 mIU/l, ref.tart: 0,400 - 4,000

Szemorvosom góckutatást javasolt nekem, miután arcüregproblémám is lehetséges, hogy kiújult, amit nem tudtak eddig egyértelműen megállapítani. Sok orvosnál voltam, de összességben senki nem nézett meg, csak valamilyen szintig, pontosan csak a saját szakterületében nézett meg, az összefüggéseket sajnos senki nem kutatta. Mindig csak annyi volt a válasz, hogy műkönnyet kell használni, a száraz szem nem betegség!
Szeretném megkérdezni a Professzor Úrat, hogy kivizsgálná-e hormonális állapotom, hogy ez szerepet játszhat-e szemszárazságom szempontjából, illetve, ha a probléma gyökere nem innen eredeztethető és a problémám kívül esik az ön szakterületén akkor tudna-e segíteni góckutatás kiderítésében, de ha ez nem kivitelezhető, tudna-e ajánlani egy olyan szakembert, akit érdekel a beteg és összességében nézné állapotom és segítene kideríteni mi állhat szemszárazságom hátterében.

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

A Nemzetközi Szemészeti Konszenzus (2017) a „száraz szem betegség” tünetei a következők lehetnek:
• Homályos látás
• Hamar elfárad a szeme, ha számítógépes munkát végez, vagy bármely olyan tevékenységnél, amely tartós vizuális figyelmet igényel
• Égő érzés
• Idegentest érzése a szemben
• Nagyon száraz szemérzés után viszonyt túlzott könnyezés
• Szemfáradtság
• Szemváladékozás
• A szem fájdalma és vörössége (1. ábra)
• Nehéz szemhéjérzés
• Sírásnál nem jön könny a szeméből
• Kényelmetlenné válik a kontaktlencse viselés.

A száraz szem definiciója:
„A száraz szem a szemfelszín multifaktoriális( több ok miatt kialakuló) betegsége, amelyet a könnyfilm-homeosztázis (élettani egyensúly) elvesztése jellemez, és a szemfelszín eltéréseivel, valamint szemtünetekkel (diszkomfortérzés és átmeneti homályos látás) jár, melyekben a könnyfilm hiperozmola¬ritása, a szemfelszín gyulladása és károsodása, valamint neuro-szenzoros eltérések játszanak etiológiai szerepet” (DEWS II Report (TFOS DEWS II Report. Tear Film & Ocular Surface Work Shop II. Report. Ocul Surf. 2017; 15: 269–649.)
A könnyfilm-homeosztázis fogalom arra utal, hogy a szemfelszín kialakításában részt vevő tényezők bonyolult rendszert alkotnak, melynek egyensúlya (komplex működése) a szemgolyót borító könnyfilm kialakulásához, megfelelő ideig tartó fennmaradásához és a pislogás révén újra és újra történő kialakulásához elengedhetetlenül szükséges.
Mindenek előtt lássuk a könnytermelésének mechanizmusát.
El kell oszlatnom azt az elképzelést, hogy a könny csupán „vizes” váladék, ezzel ellentétben fontos három komponensű biológiai védő réteg, amelynek termelődése, mennyisége, összetétele változó.
A szemkönny termelődésében a mirigyek vesznek részt, az általuk termelt könny összetétele is jellegzetes és bármelyik réteg károsodása eredményezheti a száraz szem kialakulását .
A könny élettani körülmények között a következő komponenseket tartalmazza (sajnos az ábrát ide nem tudom betenni!).
A száraz szem betegség kialakulásában több tényező is szerepet játszhat:
• Elégtelen a könnyfilm termelése.
• Elégtelen a könnyfilm minősége, összetétele megváltozik.
• A könnyfilm túlzott mértékben párolog, fokozott a könnyvesztés.
A fontos „lipid”(zsírszerű) réteg kialakulásában az un. Meibom mirigyek játszanak döntő szerepet.
Mik azok a Meibom mirigyek ?
A szemhéjak szélén található un. Meibom-mirigyek a szemben faggyúmirigyekhez hasonlóan sajátos védő anyagot a meibomot választják ki. A szervezet faggyúmirigyeinek nemek közötti különbségei széles körben ismertek. A kóros működésüket Meibom-mirigy diszfunkció elnevezéssel (MGD) illeti az irodalom.
Mi a Meibom-mirigy diszfunkció (MGD)?
• A szemhéjak krónikus gyulladásos betegsége, a mirigyműködése és az általa termelt anyagok mennyisége (meibom) és minősége megváltozik
• Sajátos morfológiai elváltozások jelennek meg
• Szubjektív tünetek jelentkeznek

A száraz szem epidemiológiája

A száraz szem (dry eye disease, DED) krónikus beteg¬ség. A több mint száz felmérés közül 5 olyan volt, mely a tünetek és a jelek prevalenciáját együtt vizs¬gálta. Ezekben a száraz szem (DED) prevalenciája 8,7% és 30,1% közötti értékeknek adódott. A felmérések szerint a száraz szem előfordulása függ az életkortól és a nemtől. Metaanalízissel kimutatták, hogy a prevalencia az életkor előre haladtával növekszik. Nőkön a száraz szem gyakoribb, bár a nemek közötti különbség csak az élet¬kor előre haladtával válik kifejezetté. Az Egyesült Államokban végzett párhuzamos összehasonlító epidemiológiai vizsgálatok eredményei alapján a DED kialakulásának kockázata a nők körében szignifikánsan magasabb. A hormonális hatás a szaruhártyán is megfigyelhető a menstruációs ciklus, a terhesség és a menopauza idején, magukban foglalva a szaruhártya vastagságának, görbületének, hidratációjának, érzékenységének, az idegentest-érzésnek és a látásélességnek a változását egyaránt. A nemi különbségek¬ből fakadó hormonális különbségek hatással vannak a Meibom-mirigy, a könnymirigy, a kötőhártya, a szaru¬hártya, az elülső csarnok, a lencse, az üvegtest és a retina állapotára/funkciójára; befolyásolják a szöveti struktúrát, a könny-termelést, a könny¬film stabilitást, a pislogási sűrűséget, valamint az immun¬funkciókat.
A hormonális hatás a szaruhártyán is megfigyelhető a menstruációs ciklus, a terhesség és a menopauza idején, magukban foglalva a szaruhártya vastagságának, görbü¬letének, hidratációjának, érzékenységének, az endotheli¬alis pigmentációnak, az idegentest érzésnek és a látásé¬lességnek a változásában is . Az endokrin rendszer jelentős szerepet játszik a nemi különbségek és a DED közötti összefüggésben. Különböző hormonok (androgének, ösztrogének, progeszteronok, hypothalamus-hypophysis hormonok, glüko¬kortikoidok, inzulin, inzulinszerű növekedési faktor (IGF1) és a pajzsmirigyhormonok) játszanak szerepet a könnyszekréció csökkenésével járó, illetve az evaporatív (fokozott párolgással járó) DED kialakulásában és/vagy kezelésében. A kóros meibom termelés viszont szintén látászavart eredményezhet.
Szemészeten (ha eddig nem történt volna meg) a Schirmer teszt elvégzését javaslom.
elérhetőségem:
Budai Endokrin Központ
1024 Budapest Lövőház u. 1-5
Mamut II. V. em.
Tel:+36-704319728
info@endokrinkozpont.hu.
Elérhetőségem: Budai Endokrin Központ
1024 Budapest Lövőház u. 1-5
Mamut II. V. em.
Tel:+36-704319728
info@endokrinkozpont.hu.
Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:
Prof. Dr. Balázs Csaba
egyetemi tanár, az MTA doktora



Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-08-24 17:13:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Köszönöm szépen előző válaszát, ami sokat segít jobban megérteni a kezelésemet. Szeretném még megkérdezni, hogy a T3 7,27 pmol/L (ref. 12,7-6,5) értéke nem okoz gondot a magzat fejlődésében? Professzor Úr említette, hogy a várandósság alatt mások lehetnek a referencia értékek. Kissé aggódom a kis babámért.
Továbbá a nőgyógyász-endokrinológus, akihez járok nem javasolja a gyógyszeradag csökkentését, hanem egy hónap múlva akar reverz T3 értéket nézetni? Ez jó megoldás? Nem szeretném felülbírálni senki döntését, de a Professzor Úr véleménye sokat számít nekem ebben a témában. Nem értek a gyógyításhoz, ezért is megyek segítségért orvoshoz. De kissé tanácstalan vagyok ezért fordultam most a Professzor Úrhoz, mert a T3 értékem az elmúlt 3 vérvétel során folyamatosan emelkedett, még akkor is, amikor a T4 érték csökkent.
Köszönöm a munkáját Professzor Úr. Igazán sokat segítenek válaszai.
Tisztelettel:
Kovács Ilona
Tisztelt Kovács Ilona!

Vizit nélkül nem kívánok felülbírálni kezeléseket, csupán az eddigi tapasztalatok és nem a protokollok alapján teszem.
Miért? A dózis sincs kőbe vésve
A pajzsmirigy funkció, a hormon iránti igény a betegség egyes szakaszaiban (pl. terhesség esetén) változhat, ezért a dózis változtatására kerülhet sor. A meddőség, a terhesség esetén más-más egyénre szabott dózisra van szükség. Ezt még akkor is hangsúlyozom, ha napjaink orvosi gyakorlata az uniformisszerű ún. protokollkezeléseket helyezi előtérbe. Az adagolás évszakonként is eltérő lehet. Télen a dózis emelésére, a nyári kánikulában pedig csökkentésre van szükség. Feltétlen egyéni mérlegelést kíván, ha a betegnek más betegsége is van - ez a leggyakoribb eset. Ezen kívül a következő állapotok is egyéni elbírálást igényelhetnek:
- Szívbetegségek, magas vérnyomás: általában a dózis csökkentése szükséges, ha ritmuszavar áll fenn.
- Nagyfokú aluszékonyság fennállásakor – amennyiben a pajzsmirigyműködés korábban már csökkent volt - szintén több gyógyszerre van szükség
- terhesvitaminokban lévő jodid esetén!

Kontroll vizsgálatot javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-08-20 13:19:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Professzor Úr!
Babát szeretnék, nem igazán sikerül. Már 34 éves vagyok. A pajzsmirigyem tapintásra göbös, de a működésben nincs eltérés. Az Anti-Müller-Hormon szintem 5.88. a lelet szerint. Ettől még teherbe eshetek? Előre is köszönöm a választ! Üdv: Liliána
Tisztelt Liliána!

Az AMH mennyisége az életkor előre haladtával, a petesejtek érése során folyamatosan csökken, aktuális szintjéből éppen ezért meg lehet állapítani a petefészek fennmaradó kapacitását, azaz azt, hogy körülbelül mikor „fogynak el” az érett petesejtek.
Amennyiben például az AMH értéke alacsony, nincs esélye az in vitro fertilizációs központokban alkalmazott stimulációs módszer, azaz egy bizonyos mesterséges megtermékenyítési eljárás sikerének.
Az AMH segítségével fiatal korban is meg lehet becsülni az esetleges korai menoapuza bekövetkeztének valószínűségét. A hölgyek mintegy 10 százaléka válik az átlagosnál jóval korábban, akár már a huszas éveik végére terméktelenné, és mivel egyre többen vállalnak gyermeket későbbi életkorban, lényegessé válhat a klimax várható időpontjának megismerése.
Háttérinformációk:
A petefészek kapacitás, ami az éretlen petesejtek számával és minőségével jellemezhető, folyamatosan csökken az életkor előrehaladtával, csökkentve a nők teherbeesési képességét. Az érésre kész petesejtek mennyisége már az élet nagyon korai szakaszában eldől, melyből pubertás korra 3-500.000 korai fejlődési stádiumban levő előalak marad, és amely nagyrésze a fejlődése során elvész, kivéve abban az esetben ha FSH (Follikulus Stimuláló Hormon) stimulus éri. A túlélő petesejtek közül általában mindössze egy válik dominánssá, ami az LH (Luteinizáló Hormon) hatására megérik (ovuláció). Ez a ciklikus folyamat egészen addig zajlik, amíg a petefészek ki nem merül, tehát a menopauza (klimax) eléréséig. A menopauza előtt a megtermékenyítési képesség jelentősen csökken és a menstruációs ciklus általában rendszertelenné válik. Számos olyan kórképet ismerünk, amely nagyban befolyásolhatja a petefészek működését, például a korai menopauza vagy a policisztás ovárium szindróma (PCOS).
Az egyéni petefészek kapacitás (stimulálható petesejt tartalék) meghatározásra általában a ciklus korai szakaszában mért szérum FSH és ösztradiol mérést alkalmazták. Napjainkban ez kiegészült néhány helyen már az inhibin-B szint meghatározással is. Mivel mind az inhibin-B, mind az ösztrogén szintézise az FSH szabályzása alatt áll és ezek egy közös visszacsatolási (feed-back) rendszer részét is képezik, ezen három hormon meghatározása közel sem tekinthető függetlennek egymástól. Ezért vált a klinikusok számára nagyon hasznossá egy nemrégiben igazolt olyan szérum marker, amely szintjét nem a gonadotropinok szabályozzák és pontosan jelzi a petefészek fennmaradó kapacitását. Ez az új hormon az AMH, amelyről nemrégiben olvasni lehetett e lapokon is. Az AMH mennyisége csökken a petesejtek érése során. Ez a specifikus tulajdonsága teszi alkalmassá az AMH-t, hogy az éretlen petesejtek számáról pontos képet alkossunk. Amennyiben a mért szérum AMH értéke alacsony, akkor a petefészek rezervoár kimerült és ekkor a jelenleg ismert, az in-vitro fertilizációs (IVF) centrumokban is alkalmazott stimulációs módszerekkel sem lehet sikert elérni. Ezért egy IVF kezelés előtt mindenképpen érdemes AMH szintet is mérni, hiszen így az ab-ovo sikertelenségre ítélt megtermékenyítési procedurákat el sem kell kezdeni, megkímélve a betegeket. Az AMH arra is használható, hogy fiatal korban megbecsüljük az esetleges korai menopauza bekövetkeztének valószínűségét egyes nőkben.
Tehát elvileg a gyermekáldás lehetséges, de a pajzsmirigy állapotának tisztázása szükséges.
Jó egészséget kívánok, üdv:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-08-19 19:33:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Szeretnék érdeklődni, hogy a T3 normál tartomány feletti értéke jelenthet problémát a várandósság során. Jelenleg 8 hetes kismama vagyok. A T3 értékeim folyamatosan emelkednek, mostanra már a normál tartomány felett vannak az értékek. Autoimmun pajzsmirigy betegségem van, erre szedek jelenleg Letrox125-öt. Az értékeim TSH 3,240 mIU/L (0,4-4) T4 18,50pmoL/L (11,5-22,7) T3 7,27pmol/L (2,8-6,5). Okozhat a magas T3 érték problémát, a magzat egészséges? A Letrox adagom azért lett 100-ról megemelve, mert előtte a TSH, és T4 értékek nagy mértékben romlottak 1 hét alatt, a TSH 5 felett volt, a T4 pedig a referencia tartomány alsó határán mozgott, a T3 viszont már akkor is 6,8 volt, ami a referencia tartomány felett volt már akkor is. Kicsit aggódom, hogy a T3 értékem folyamatosan emelkedik, a többi érték viszont normális tartományban mozognak. Szeretném, ha a gyermekem egészségesen fejlődjön, és biztonságban lenne. Nincsenek, vagy inkább nem tapasztaltam se túl, se a korábbi alulműködésre utaló tüneteket. A hajhullásom szinte elmúlt, székrekedésem ugyan van, továbbá a szokásos émelygés, és fáradékonyság, de ezek talán lehetnek a várandósság tünetei is? Esetleg csökkenteni kell a Letrox adagot? Ezenkívül még egy pár napja volt egy kis vérzésem, amire Progesterone exeltis-t és rutascorbint kell szednem. A vérzést okozhatta az értékek ingadozása, vagy esetleg a magas T3?
Köszönöm válaszát.
Tisztelettel:
Emma
Tisztelt Emma!

Rendkívül aktuális kérdést tett fel, amely sok embert érint. A beteg többsége azt szokta tőlem kérdezni, hogy „ professzor úr miért nem érzem olyan jól magam a kezelés hatására, mint a betegség előtt? A panaszok között a leggyakoribbak a következők: fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás, depresszióra hajlam, hízás, csökkent étkezés mellett, Rekedtség,végtagokban zsibbadásérzés, száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr, székrekedés , halláscsökkenés ,szemhéj körüli duzzanat, menstruációs zavarok, terméketlenség, csökkent libidó (nem vágy) ,lassú szívműködés, emelkedett koleszterin szint. Mindez annak ellenére alakul így, hogy –miként írta a gyógyszert rendszeresen szedi. Nagyon fontos megjegyezni, hogy a nálunk forgalomban lévő hormonok tiroxint tartalmaznak, egy ún. elő-hormont, pedig a pajzsmirigy „igazi” hormonja a trijódtironin, amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető tiroxin. A enzimek (fehérjék), ún. dejodinázok hatására képződik az aktív a pajzsmirigy „igazi” hormonja a trijódtironin, amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető tiroxin. Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív hormon mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a trijódtironin a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a tiroxin mennyisége tehát közel normális lehet, mégis a betegnek aktív hormon hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű trijódtironin képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több tiroxint kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű trijódtironin, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe. Az Ön esetében éppen fordítva több T3 képződik, ezért a Letrox dózisát célszerű volna csökkenteni. Egyébként a T3 értéke várdandósaknál lényegesen más, mint az un. referencia érték, amelyet 1-100 éves korig adnak meg!!! A cél tehát nem egyetlen laboratóriumi adat (pl. a TSH) „beállítása”, hanem a komplex kezeléssel a betegek életminőségének javítása és lehetőség szerinti teljes helyreállítása.
Tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-08-19 10:41:45
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

A véleményét szeretném kikérni.
Van egy 10 és fél hónapos kisfiam. A terhességem 29. hetétől írták fel nekem a Letroxot 3,9-es értékre, napi fél tablettát,25 mgot. A Letroxot szülés után a doktor javaslatára folytattam
Szülés után 2 hónappal, novemberben, az értékem megfelelő volt: 1,46
Majd januárban kellett mennem újabb vérvételre, amikor az érték 21,3 lett.
Megkérdőjelezték szedtem-e a gyógyszert, pedig egy szemet sem hagytam ki. Közben szépen lassan a tejem is elment. A Letrox adagomat 50 mgra emelték. Március elején 5,6 lett a Tsh. Áprilisban kellett volna mennem, de a járvány közbeszólt. Május végén hívtak a kórházból, hogy mehetek újboli kontrollra. Akkor pedig már az értékem 0,003 lett, az alulműködés túlműködésbe váltott. Az FT4 22,990, az FT3 7,140, a Trak 3,5. Akkor gyorsan abbahagytam a Letroxot. 1 hónap múlva mennem kellett ismét, akkor 0,05 lett a TSH, egy nagyon picivel jobb.
Nemrég kaptam levelet a kórháztól, amiben volt egy metothyrin recept, egy lelet és 3 vérvételi időpont.
Tsh vérvételre csak augusztus végére adtak időpontot, de addig szedetnék velem a metothyrint, napi fél szemet.
Önnek mi erről a véleménye?
Olyan nehezen veszem rá magam, hogy elkezdjem a szedését. Ön szerint helyreállna gyógyszer nélkül is, vagy fontos lenne szednem? Átválthat ismét alulműködésbe? Ingadozhat össze vissza ha most elkezdem a gyógyszert?
Illetve még egy olyan kérdésem is lenne,
ha nem javulna ez az állapot és több ideig fennállna a túlműködés, vállalhatok e még gyermeket bármilyen kockázat nélkül?

Előre is köszönöm a válaszát!
Tisztelettel: L. Alexandra
Tisztelt L. Alexandra!

Mindenek előtt ne a laborlelettől várjon diagnózist!
A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.
A TSH értéke önmagában megtévesztő lehet!
Habár a pajzsmirigy rendellenes működése az egész szervezetre kihat, és emiatt kezelését is csak holisztikus megközelítésben, az egész embert, a tüneteket a laborlelettel és egyéb vizsgálatokkal összevetve szabadna végezni, sokan mégis úgy érzik, hogy a diagnózis alfája és omegája a TSH érték.
A napjainkban igen gyakori, főként nőket érintő pajzsmirigy betegségek kapcsán mára számos laborlelet került nyilvánosságra, amit az érintettek maguk tettek közzé különböző fórumokon, csoportokban, a sorstársaktól választ, kiértékelést remélve. Sokan azt gondolják, hogy a laborleltből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában. Fontos: a mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.
Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.
- Autoimmun folyamat fellángolása
-A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Sőt, ellenkezőleg a túlzott bevitellel életveszélye túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.
Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
A TSH mérésével kapcsolatban fontosnak tartom megjegyezni, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”


- A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor-, vagy ultrahang vizsgálati eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek.
Ezerarcú betegség
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre.

Középpontban: az ember
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében .
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.

Ultrahang
A pontos diagnózist segíti az ultrahang vizsgálat is. A képalkotó eljárások között az izotópos módszerek mellett ez a legelterjedtebb. Segítségével a pajzsmirigy felépítésére (göbös jellegére), a gyulladás fennállására, daganatok jelenlétére lehet következtetni. A vizsgálat nem csak fájdalommentes, gyorsan elvégezhető, de a pajzsmirigy egészének állapotáról is képet ad. A vizsgálat alkalmas arra is, hogy a segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) révén eldönthessük a folyamat jó vagy rosszindulatúságát.

Nem a leletet kezeljük, hanem a beteget!
Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigy betegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
Tehát először vizsgálat szükséges és egyénre szabott (!) oki kezelést javaslok.
Elérhetőségem: Budai Endokrin Központ
1024 Budapest Lövőház u. 1-5
Mamut II. V. em.
Tel:+36-704319728
info@endokrinkozpont.hu.
Budai Endokrin Központ
1024 Budapest Lövőház u. 1-5
Mamut II. V. em.
Tel:+36-704319728
info@endokrinkozpont.hu.

Nagy valószínüséggel a szülés után kialakult un. posztpartum tireoiditisz (PPT) zajlot le Önnél. Ez ag egyik leggyakoribb endokrin betegség. Incidenciája kb 5-8%), azaz minden huszadik-tizenkettedik várandós nő közül egy esetében számíthatunk az előfordulására. 1. típusú diabeteses betegeken a prevalencia ennek háromszorosa. Más autoimmun betegségben szintén fokozott mértékű az előfordulás. Nagy a recidíva arány is: egy következő terhesség esetén 56-70% a visszatérés esélye.
Oka:
A PPT autoimmun eredetű destruktív tireoiditisz, mely a terhesség immuntoleranciáját követően exacerbálódik. Fokozott a rizikó a DR-3, DR-4 és DR-5 HLA haplotípusokat expresszáló nőkön. PPT kialakulása során a CD4+/CD8+ arány emelkedik. A humorális immuneltérések (tireoida-peroxidáz elleni antitest /aTPO!/, tireoglobulin ellenes antitest stb) mellett a celluláris immunitás is számos eltérést mutat: az NK sejtek aránya és a monocyta polarizáció csökken, az aktivált T sejtek aránya nő, főleg az aTPO pozitív, klasszikus kórlefolyású esetekben. A szövettani képet limfocita infiltráció vagy diffúz destrukció jellemzi.

Tünetek, diagnózis, terápia

A következők jellemzők :
1. A terhesség előtt vagy alatt nincs pajzsmirigy funkció zavar.
2. A posztpartum időszakban kóros TSH érték alakul ki (magas vagy alacsony).
3. Nincs emelkedett TSH receptor ellenes antitest szint.
Az anamnézisben gyakran szerepel 1. típusú diabetes, autoimmun betegség (pl SLE, reumatoid artritisz, Sjögren szindróma, ritkán Addison kór, de társulhat Basedow kórhoz is). Figyelem felhívó az anamnesztikus posztpartum depresszió, a korábbi PPT illetve a már régebbről ismert aTPO pozitivitás .
Típusos esetben a szülés után fájdalmatlan kis strúmát lehet megfigyelni. Leírták abortusz után is. Posztpartum kb 6-12 héttel enyhe hipertireózis alakulhat ki, mely rövid ideig tart, spontán szűnik. Tünetei megegyeznek az enyhe hipertireózis tüneteivel. Fontos az elkülönítés a Basedow kórtól: segíthet a TSH receptor ellenes antitest jelenléte, az esetleges exoftalmusz, a struma fölött észlelt zörej és surranás, sz.e. a radiojód felvétel (PPT esetén csökken). Az aTPO nem differenciál, hiszen Basedow kórban is lehet aTPO pozitivitás (mint ahogy az esetek 10-20%-ában a TSH receptor ellenes antitest is lehet pozitív PPT-ben! .
A PPT okozta hipertireózis tireostatikus terápiát nem igényel (ilyen kezelés nem is lenne megfelelő, hiszen a sejtdestrukció következtében kiáramló hormon okozza a tüneteket). Szükség esetén béta-blockoló adható (propranolol, emellett szoptatni is lehet). Röviddel ezután hipotireózis jöhet létre, mely sokszor 1 évig is tart, azonban definitív is maradhat . Ezt a klasszikus lefolyást Stagnaro-Green szerint a betegek mintegy 25%-a követi, 32%-ban viszont csak a hipertireotikus fázis mutatkozik, 43%-ban pedig csak hipotireózis .
A hipotireózis járhat enyhébb, szokványos tünetekkel, de feltűnő lehet a koncentráció készség és a memória romlása, az apátia, gyengeség, száraz bőr, a hideg intolerancia. Tipikus helyzetnek írják le a nemrég szült asszony néha rendkívüli kimerültségét, és a gyakran jelentkező postpartum depressziót. A szülés utáni hetek során a kis csecsemő körüli teendők és a gyakori szoptatás nagy fizikai és szellemi megterhelést jelentenek az anyának. A hozzátartozó és az orvos könnyen minősítheti kifáradásnak a PPT és a depresszió tüneteit. Japán szerzők leírták, hogy súlyos esetekben kettős öngyilkosság is előfordul (anya és csecsemő), melyet japánul „Shinjuh”-nak neveznek.
A tüneteket okozó hipotireózist egyénileg kezeljülk (hasonlóan, mint az egyéb okú csökkent működést).

Bízom benn, hogy vállalhat még nem is egy gyermeket!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel.


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-08-12 16:18:53
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Egy korábbi cikke kapcsán /A pajzsmirigy alulműködése és az aluszékonyság kapcsolata
Prof. Dr. Balázs Csaba - 2010-10-14 / szeretnék kérdezni Öntől. Unokahúgomnál ugyanezen tünetegyüttes tapasztalható, mint amiről a cikkben olvastam. Neurológiai kivizsgálás után korai demenciát illetve kezdődő Alzheimer kórt és enyhe depressziót mondtak a családnak, de a pajzsmirigy alapos kivizsgálása nem történt meg. 48 éves az unokahúgom, februárig aktívan dolgozott , március óta folyamatosan romlik a szellemi állapota és csak a 75 mikrogramm Letrox adagját duplázták meg, amit évek óta szed. Azóta pozitív változás nincsen nála. Enyhe cukorbetegsége is van, ami még befolyásolhatja a tüneteit. Nagyon aggódunk érte. Kérdésem, milyen vizsgálatokra kellene elmennie egy alaposabb pajzsmirigy vizsgálathoz. Hova forduljanak ?
Köszönettel : Körmendi Magdolna
Tisztelt Körmendi Magdolna!

Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy a csökkent pajzsmirigy-működés vagy az azt kísérő betegség áll a panaszai hátterében.
Immuno-endokrin kivizsgálását javaslok,
Elérhetőségeim:
Budai Endokrin Központ
1024 Budapest Lövőház u. 1-5
Mamut II. V. em.
Tel:+36-704319728
info@endokrinkozpont.hu.
Elérhetőségem: Budai Endokrin Központ
1024 Budapest Lövőház u. 1-5
Mamut II. V. em.
Tel:+36-704319728
info@endokrinkozpont.hu.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-08-10 17:00:24
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Kérdésem a teherbeeséssel kapcsolatosan szeretném Önnek feltenni (illetve két kérdést.) Kezdeném először is azzal, hogy május 18.-adikán hagytam abba a fogamzásgátló szedését amit még tavaly augusztus elején kezdtem el szedni (diagnózisom pco in obs. volt akkor). A fogamzásgátló letételét követően nem jelentkeztek azok a panaszok amelyekkel orvoshoz fordultam tavaly nyáron (kimaradó menstruáció, aknés arcbőr, erős mindennapos alhasi görcs) menstruációm is a helyére állt, júniusban és júliusban és megjött, a ciklusom beállt, 30 napos. A vérzésem normális, 5-7 napig tart, közepes erősségű. Szabad feltételeznem, hogy esetleg a pcos megszűnt? Az lehetséges? A pcos-t inzulinrezisztencia vagy egyéb betegség nem kísérte, illetve rendszeresen mozgok és a helyes táplálkozásra is igyekszem ügyelni.
Viszont amire szeretnék Öntől választ kapni az az, hogy július 19.-én volt a legutóbbi menstruációm első napja, majd abban a hónapban 26.-án és 31.-én éltem nemi életet védekezés nélkül, majd ebben a hónapban 1.-jén és 4.-edikén. Csináltam e hónap 4.-én ovulációs tesztet ami kimutatta, hogy elértem az LH csúcsot, illetve az ovuláció jeleit is tapasztaltam. Ön szerint lehetséges, vagy egyáltalán mennyire valószínű az, hogy ebben a hónapban megfoganjon a pic vagy megfoganhatott-e már? Sok fórumon olvasgattam már ezzel kapcsolatban és sok helyen azt írták, hogy ez a dolog nem megy olyan gyorsan, viszont valahol az ellenkezőjét állították. Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Szalai Fanni
Tisztelt Szalai Fanni!

a helyzet nem olyan egyszerű, ha nem sikerül a baba, akkor nem kapkodva, hanem tudatosan, lépésről lépésre kell(ene) a sikertelenség okát megkeresni.
Vázalatosan:
A női meddőség okai funkcionális, vagy organikus eredetűek lehetnek. A funkcionális okok közé az endokrin működés vagy a peteérés zavarai, az organikus okok közé a reprodukcióban részt vevő szervek egyéb betegségei tartoznak, pl. petevezeték-elzáródás, méhfejlődési rendellenességek.

Funkcionális okok:
• a hypothalamus működésének zavara
• hypophysis eredetű meddőség
• petefészek eredetű meddőség
• anovulatiós infertilitás
• mellékvese eredetű meddőség
• pajzsmirigy eredetű meddőség
• psychés eredetű meddőség

Organikus okok:
• Petevezeték eredetű meddőség
• Kismedencei endometriosis
• Az uterus myomája
• Intrauterin adhaesio
• A cervixnyák rendellenességei
• Hüvelyfejlődési rendellenesség

Egyénre szabott, oki kezelést javaslok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-08-07 16:50:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm.

Párommal babát szeretn?nk. Sajnos 6?ve sikertelenül. Nögyogyászom csinaltatott, 3.napi ?s 21.napi hormont. Ebben k?rn?m a segits?g?t a ki?rt?kel?sben. Igazából arra lenn?k a legjobban kíváncsi,hogy teherbe es?shez a prolaktin szintnek mennyinek kell lennie? Nekem a 3.napon a Prolaktin szintem 448,33mIU/I ?letkor szerinti ref. 83,50-668,00 . Nos a k?rd?sem az lenne,hogy ez normális? 21.napin a progreszteron szintem normális volt elvileg Progreszteron: 61,97 nmol/L. Nagyon sok mindenkitől hallottam azt,hogy teherbe es?shez 200alatt kell lennie a prolaktinnak. Kíváncsi lenn?k az ön v?lemeny?re. Válaszát előre is nagyon sz?pen köszönöm.
Üdvözlöm!

Sajnos a szöveget nehéz értelmezni a sok elírás miatt (?..)
Nem derült ki, hogy a nőgyógyász milyen vizsgálatot (endokrin, immunológiai stb). végzett. Kapott-e kezelést?
A személyes konzultációt nem pótolja a laboratóriumi "random") vizsgálat.
Az alábbi vizsgálatokat javaslom a konzultáció előtt:
• ciklus 3. és 21. napi hormonpanel: FSH, LH, prolaktin, ösztrogén, progeszteron, tesztoszteron. Ezeknek a hormonoknak a bonyolult összhangja, kölcsönhatása szabályozza a női ciklust. Alap vizsgálatok, melyeket még a nem meddőségi nőgyógyászok is néznek néha (a jobbak legalábbis…), alkalmas a ciklus követésére. Javaslatom: időről időre ellenőriztesse őket, ne csak egyszer.
• nőgyógyászai ultrahang, citogenetika és baktériumtenyésztés: rutin, alap dolgok. Ha baktériumot tenyésztenek ki a hüvelyváladékodból, cervix nyák .
• pajzsmirigy funkciók vizsgálata: TSH, T3, T4, antiTPO, anti-thireoglobulin, esetleg reverz T3 (ha tüneteid indokolttá teszik ezt is). Ezeknek csak egy része érhető el a társadalombiztosítás terhére, viszont a jó endokrinológusnak mindegyik kell, hogy megalapozottan megítélhesse az állapotodat. A fenti javaslatom ide is vonatkozik: időről időre ellenőriztesd, különösen akkor, ha kiderül, hogy eltérnek az értékeid, illetve tüneteid vannak.
• inzulinrezisztencia (IR) megállapítására vércukor és inzulin terheléses vizsgálat: ún. 3 pontos módon: 0. perc, 60. perc és 120. percben. Csak a vércukor nem elég, inzulin érték is kell, mindhárom időpontban. Az eredménnyel aztán irány egy jó endokrinológus, hogy kiértékelje. Ne lepődj meg, ha ugyanazt az eredményt két orvos kétféle módon értelmezi – itt bizony lehetnek „határzónák” – néha az eredmény egyértelmű, néha nem. Itt aztán tényleg fontos az igazán jó orvos, valamint a bizalom.
• AntiMüllerian hormon (AMH): ez egy petefészek által termelt hormon, melynek mennyisége az életkorral folyamatosan csökken, így hát aktuális szintjéből meg lehet állapítani a petefészek fennmaradó kapacitását – mennyi „tartalékod”, mennyi időd van még. Egyszer mindenképp meg kell nézetned, de ha a procedúra hosszúra nyúlik (évek), akkor érdemes megismételtetni. Sajnos csak magánban elérhető.
• spermatogram, a spermiumok „mennyiségének” és „minőségének” vizsgálata: nos, hát igen, erről se feledkezzünk el, sőt. Férfi oldalon „az” alap vizsgálat. Ha nem a legjobbak az eredmények, nem feltétlenül kell elkeseredni: intenzív vitaminkúrával némileg javítható
• férfi-női összeférhetetlenségi vizsgálatok: az esetleges alloimmun folyamatok kimutatására. Meddőségi szakorvos javasolni fogja, ha szükséges.
Ezt követően egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-08-06 16:31:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T Prof.Úr! Már korábban fordultam a problémámmal Önhöz, de most sürgősen az Ön tanácsára van szükségem. A lábujjamon lévő gombás körmöt, mivel helyileg nem sikerült kellően kezelni, eltávolitották két hete. Miután visszamentem a sebészetre, továbbra is gyulladt fájdalmas a helye, elküldtek bőrgyógyászhoz, hogy a köröm alatt látható fonalak és a kellemetlen szag, ami nagyon zavar, a gomba kiirtásával kell kezelni. Mivel sajnos a Flukozamin, amit a bőrgyógyász korábban felirt, nem mertem beszedni, mert a titán-dioxid kisérőanyagra megfigyeltem, allergiás vagyok./sajnos legtöbb gyógyszer tartalmazza/ Ez összefügghet a fémallergiámmal? Az Ön tanácsát kérném, mit javasolna a gomba sürgős kezelésére, mivel a kézkörmön is megjelentA cukormentes diéta ellenére!/ Megtámadhatja-e a többi szerveket? Sajnos vérvétel csak egy helyen van az országban. Köszönettel: Valéria
T. Valéria!

Gombaellenes kezelést javaslok a bőrgyógyászaton.
Jó egészséget:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-08-05 16:36:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!5 éve teljes pajzsmirigy eltávolításom volt.Minden nap 112mcg Syntroxint veszek be reggel.A legutóbbi labornál elfeledkeztem és bevettem labor előtt.Mennyire befolyásolhatta az eredményt?Normoxilt is szedek és azt vetem észre ha még veszek be hozzá szelént/úgy 150-200mcg-ig összesen a Normoxillal együtt/akkor emelkedik a t3 és mentálisan jobban vagyok/van egy szorongásos betegségem/Viszont a szelén szint az értékhatár fölé emelkedik.Mikor és mennyi szelént szabad szedni,mikor nem szabad?A t4 a ref.tart.melyik részén legyen amiből már tud elegendő t3 termelődni?Köszönöm szépen.Üdvözlettel
Tisztelt Kérdező!

Fontos észrevételről számolt be, amely összhangban van az eddigi klinikai és kísérletes megfigyelésekkel.
A következőket válaszolhatom.
• A Syntroxine-t célszerű reggel éhgyomorra bevenni a vizsgálat napján is!!
• Nagy hibát nem követett el,mert a T4 lebomlási ideje általában 7 nap. különben is nem a laboratóriumi éréket kell(ene) kezelni, hanem a beteget. Fontos az, hogy jól érezze magát, ez vonatkozik a szelénre is. A szelén egyik fő hatása valóban, hogy kellő mennyiségű T3 képződik. A szelén iránti igény eltérő, de nem célszerű a 200ug-t rendszeresen túllépni. Miért?
A humán szelénellátottságot többféle módszerrel, többek között a teljes vér, a vérplazma, a szérum összes szeléntartalma, valamint bizonyos szelenoproteinek aktivitásának (pl. teljes vér vagy plazma össz-GPX), ill. koncentrációjának (szelenoprotein P) meghatározásával lehet megítélni. Néhány vizsgálat kézköröm minták, ill. lábköröm minták szelénkoncentrációjának meghatározásán alapult. Napjainkban úgy tűnik, az emberi genom egyedszintű eltérései okán még nem beszélhetünk optimális paraméterről. További szempont az analitikai módszer kiválasztása: a teljes vér és plazma vagy szérum szelén koncentrációjának mérésére ma az ICP-MS (inductively coupled plasma mass spectrometry = induktív csatolású plazma-tömegspektrometria) és a hidridgenerációs atomabszorpciós spektrometria számítanak leginkább elfogadottnak.
Az utóbbi évtized – tudomásom szerint – legnagyobb ilyen irányú vizsgálata, amikor a harmadik NHANES vizsgálat keretében közel 9000 amerikai felnőtt szérum szelén koncentrációját határozták meg. A felnőttek átlagos szérum szelénkoncentrációja 125,7 µg/l volt. Ilyen nagy léptékű vizsgálat Európában még nem valósult meg. 1986-ban megjelent egy átfogó tanulmány az európai szelénstátuszról, melynek keretében 10 különböző európai ország, 17 városából összesen 502 egészséges egyén szérum mintájának szelén koncentrációját határozták meg. A részvevő országok közül a legalacsonyabb szelén koncentrációt, 63±14 µg/l-t, görögökben mérték, a németek szelén koncentrációja 68±10 és 76±9 µg/l között volt lakhelytől függően. A belga, portugál és angol önkéntesekben 100 µg/l feletti volt a szelén koncentráció.
A szelénellátottságot növelő intézkedések:
A szelénhiány megszüntetésére eddig többféle módszert alkalmaztak. A kínai Keshan-tartományban nátrium-szelenit tabletták alkalmazásával sikerült a Keshan-kór kialakulásában egyértelmű szerepet játszó szelénhiányt eradikálni. Finnországban az 1980-as évek első feléig 20-30 µg volt a napi szelénbevitel. Részben ezen alacsony szelénbevitelnek tulajdonítottak szerepet a rossz morbiditási és mortalitási statisztikai mutatók hátterében, ezért 1984 nyarán Finnországban bevezették a termőtalajok kötelező szelénpótlását nátrium-szelenáttal, melynek hatására az átlagos napi szelénbevitelt 124 µg-ra sikerült emelni. Azóta a műtrágyázási előírásokat többször áttekintették és részben módosították. Új-Zélandon is a műtrágya szelénpótlását választották a napi szelénbevitel növelésére. Skóciában a haszonállatok nátrium-szelenittel történő, célzott szelénpótlásával remélték a szelénellátottság javítását, Magyarországon szelénben gazdag élesztővel sütött kenyér adásáról számoltak be, de egyik módszer sem honosodott meg. Surai nevéhez fűződik a baromfiállomány szerves szelénnel történő pótlása, mely átlagosan 30-35 µg szelén plusz bevételt jelent. Jelenleg a világ számos országában lehet hozzájutni szelénnel dúsított tojáshoz, többek között Nagy-Britanniában, Írországban, Mexikóban és Oroszországban.
Végül fontos megjegyezni, hogy az étrend-kiegészítők is igen fontos szerepet tölthetnek be a napi szelénbevitel optimalizálásában.
Tehát a referencia tartomány nem abszolút fogalom, mert országonként is változhat.
Jó egészséget kívánok,üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-08-02 16:51:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A kérdésem a következő lenne 3.napi hormon labor eredményem a következő:

TSH 2,250 mU/l
Anti-TG 15,9 lU/ml
Anti-TPO 5,1 lU/ml
LH 3,4 U/l
FSH 3,90 U/l
Ösztradiol 144 pmol/l
Testoszteron 2,40 nmol/l
Prolaktin 12,70 ng/ml

Elég megfelelő e a teherbe eséshez?
Válaszát köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Kérdése úgy értelmezhető. hogy elegendő a hormonszint mérés a diagnózishoz és a terhességhez?
Fontos: A laboratóriumi vizsgálat nem pótolja a panaszok részletes kikérdezését (anamnézist), a fizikális és célzott fizikális, majd ezek alapján tervezett egyéb kiegészítő vizsgálatokat.
A hormonvizsgálatok során szinte kivétel nélkül a TSH-t mérik.
A szűrővizsgálatok általában nem a pajzsmirigybetegség okát hivatottak kideríteni, hanem azt, hogy túlműködés (hyperthyreosis), ill. alulműködés (hypothyreosis) gyanítható-e. Leggyakrabban elvégzett vizsgálat a TSH, azaz a pajzsmirigy stimuláló hormon.
Mi a TSH?
(TSH=Thyroidea, azaz a pajzsmirigyet stimuláló hormon)
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy! - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak”, vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fontos!
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran - miként azt fentebb említettem -, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy-működése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „kőbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (a TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de a 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél!)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét (egyik betegünkben is ezt mutattuk ki!)
- terhesség esetén az értékek szintén változnak


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-08-01 13:30:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Az Ön segítségével májusban megszületett a kislányom! A szülés óta ami mar 10hete volt par nap kihagyassal folyamatos hasmenesem van. :( A 6.het leteltet kovetoen a verhigitot elhagytam azota a labfejeim bedagadtak, vizesednek, a terdeim nagyon fajnak es az egesz testem olyan mintha megvertek volna.
Most aktualis h visszamenjek a doktor urhoz kontrollra. Az lenne a kerdesem h a szokasos laboron kivul kerjek e vmi mast is?

Koszonom szepen elore a valaszat!

Szep napot!

W. Györgyi
W. Györgyi!

Mindenek előtt gratulálok a baba érkezéséhez! Nagyszerű hir!.
Mit tanácsolhatok:
1.Célszerű volna a hasmenés okát tisztázni (széklettenyésztéssel és célszerű kezelés indokolt)

2. A lábduzzanat miatt az alsó végtagi erek Doppler vizsgálata volna ajánlott!

Amennyiben panaszai volnának , akkor kontroll vizsgálatot javaslok(labor: TSH, FT4, anti-TPO, D-dimer), mielőbbi javulást kÍvánok,
tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-07-30 09:19:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Köszönöm válaszát! Annyit szeretnék még kérdezni, hogy mivel Letrox 75öt szedek, így nem szükséges még a plusz jód pótlása, ha jól értem?! A nőgyógyász Jutavit jód tablettát akar szedetni velem, és én ezért lettem tanácstalan, hogy mivel teszek jót a babának. Jelenleg Letrox 75, béres d3 3200NE vitamint és jód nélküli terhes vitamint szedek csak. Ez elegendő, minden szükségeset megadok így a gyermekem fejlődéséhez. Majd elfelejtettem, normoxilt is szedek.
Még egyszer hálásan köszönöm válaszát.
Tisztelettel
Anna
Tisztelt Anna!

Jód adását nem javaslom.

Miért?
Utalok a nemzetközi adatokra is!
"Effects of Increased Iodine Intake on Thyroid Disorders
Xin Sun, Zhongyan Shan, Weiping Teng
Department of Endocrinology and Metabolism, Institute of Endocrinology, Liaoning Provincial Key Laboratory of Endocrine
Diseases, The First Affiliated Hospital of China Medical University, Shenyang, China
Iodine is a micronutrient essential for the production of thyroid hormones. Iodine deficiency is the most common cause of pre￾ventable mental impairment worldwide. Universal salt iodization (USI) has been introduced in many countries as a cost-effective
and sustainable way to eliminate iodine deficiency disorders for more than 25 years. Currently, the relationship between USI and
iodine excess has attracted more attention. Iodine excess can lead to hypothyroidism and autoimmune thyroiditis, especially for
susceptible populations with recurring thyroid disease, the elderly, fetuses, and neonates!!!!!!! Nationwide USI was introduced in Chi￾na in 1996. This review focused on the effects of iodine excess worldwide and particularly in China.
Keywords: Iodine excess; Universal salt iodization; Thyroid diseases"


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-07-29 19:38:05
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Autoimmun pajzsmirigy betegségem van. A jobb oldali pajzsmirigyem meg van nagyobbodva, és göbök is vannak rajta. A betegségemre Letrox-ot szedek. Jelenleg a várandósságom elején járok még, ezért kezdtem el terhesvitamint szedni. A betegségem miatt jód nélkülit ajánlottak. Olvastam a Professzor Úr cikkeit, hogy az autoimmun pajzsmirigy betegségek esetén kerülni kell a szervetlen jód fogyasztást, használatát, mint pl betadine.
Ugyanakkor a várandóság ideje alatt a magzati fejlődéshez szükséges jód bevitel. Érdeklődnék, hogy van e rá szükség, milyen formában tudom ezt megtenni? Elegendő csak az étrenddel bevinni (olvastam, hogy az áfonya, tojás, burgonya, tejtermékek tartalmaznak jódot, bár az internet nem a legbiztosabb forrás)? Lesz valami baj a magzatomnak, hogy az 5. hétig csak az étkezésre figyeltem oda, a terhes vitaminban sem volt jód, nem lép fel a hiánya miatt bármi probléma? Teljesen tanácstalan vagyok, hogy mit kell tennem ezen a téren, és őszintén sokszor nem érzem a rendelőben sem, hogy lenne kihez fordulni. Szeretném, hogy minden rendben legyen és egészséges gyermekem szülessen.
Köszönöm a segítségét, és nagyon hálás vagyok, a válaszáért, az itt végzett munkájáért. Sok esetben szinte életmentő, az a munka, amit itt végez a kérdéseink megválaszolásával!
Tisztelettel:
Anna
Tisztel Anna!

Köszönöm levelér! Mindenek előtt szeretném, megnyugtatni, mert ez csupán szervetlen jódra vonatkozik. Ön pedig szerves jódot kap Letrox formájában.A Letrox 1 tbl-ban 4 db jód taláható!!!!
A jód az egészségesek számára valóban feltétlenül szükséges, ugyanakkor szerepe van az autoimmun pajzsmirigybetegségek kiváltásában. A jódhiányos afrikai területeken végzett jódozási programmal szerencsére csökkent a golyvások és kretének száma, ugyanakkor növekedett az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedőké. A betegségre genetikailag fogékonyak számára a jód mind gyulladást, csökken és túlműködést is kiválthat. A pajzsmirigy göbös megbetegedéseiben ( akiknek túlműködő göbük van) súlyos túlműködés alakulhat ki. Mielőtt el kezdenék szedni, ezért feltétlen célszerű konzultálni endokrinológussal, nehogy gyulladás, esetleg túlműködés alakuljon ki.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-07-29 15:18:44
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

Abban szeretném tanácsát kérni hogy érdemes e tovább lépnem és keresnem egy szakembert. 40 éves vagyok egy 14 és 10 gyermekem van, gond nélküli fogamzás és terhesség. Panaszaim a szüléseket követően kezdődtek. Házi orvosom a tavalyi év évvégén unszolásomra utalt be laborba, ekkor csak TSH szintet nézett. TSH 4,587 mlU/L. Évek óta küszködök nagyon rossz emésztéssel, mely székrekedés/hasmenésben nyilvánul meg. Ennek eredményeként aztán a folyamatos végbél berepedések miatt állandó fájdalom, aztán tályog és sipoly is kialakult melyet két műtéttel hoztak helyre. Emellett állandóan fáradt vagyok, nem tudom kialudni magam, a hajam hullik, és bármilyen diéta mellet képtelen vagyok fogyni. Mindent a stresszre fogtam, de a sresszfaktort megszüntettem (munkahelyváltás) de a tünetek maradtak. Egyenlőre menstruációs problémám nincs de izom és izületi fájdalom igen, ingerültség szintén. Saját döntésem szerint magán laborban csináltattam pajzsmirigy vérképet. Az alábbi eredményeket kaptam kézhez : a koleszterin szint kicsit emelkedett 5,7 (HDL-1,28,LDL-3.62) szenz. TSH : 1,900mIU/l, FT4 9,54 (Ref.érték 11,50-22,70), FT3 4,1.(Ref.érték:3,5-6,5) Az Anti-TPO szintje >1300 IU/mL (Ref. tartomány 0,0-60,0-Siemens anti-TPO-teszt mérési tartománya 28-1300 U/ml, Synlab Labor) Kérem szíves véleményét hogy a panaszok és laboreredmények indokolják e hogy pajzsmirigy betegségre gyanakodjam és szakembert keressek. Sajnos sok esetben azt a válasz hogy ezzel még nem kell foglalkozni. Köszönettel várom véleményét H.Anna
Tisztelt H.Anna!

Fontos, hogy a panaszait írta le először és nem a laboratóriumi értékeit.Az elmúlt hónapban endokrinológus szakorvosok számára tartottam előadást, amelynek célja az volt, hogy a csökkent pajzsmirigybetegség kezelésének legújabb eredményeiről részletes elméleti és gyakorlati összefoglalást adjak. A kezelési módok körüli viták világszerte fellángoltak és forrongásban vannak.
„Miért nem érzem olyan jól magam a kezelés hatására, mint a betegség előtt?
Ebben a jól ismert kérdésben foglalják össze a betegek a legfőbb panaszaikat, amelyet a szakirodalomban úgy interpretálnak, hogy a betegek életminősége nem megfelelő. Mi ennek a jelenségnek az oka?
A csökkent működés oka az, hogy a pajzsmirigy hormonjainak mennyisége a szükségesnél kevesebb. Ez a szervezet egészének, minden szervének zavarához vezet.

Tünetek-jelek:
Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett
Rekedtség
Végtagokban zsibbadásérzés
Száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr
Székrekedés
Halláscsökkenés
Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Csökkent libidó (nemi vágy)
Lassú szívműködés
Emelkedett koleszterin szint
Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
Miért fontos ezeket tudni?
Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés
Hogyan lehet segíteni?
A T4-ből képződő aktív hormon, azaz a T3 mennyiségét a következőképpen növelhetjük:
• A T4-hez eltérő mennyiségű T3 –t adunk (ez jelenleg az USA-ban 1:2,5, 1:5 , 1:10 arányban)
• A másik lehetőség, hogy a csökkent aktivitású enzim működését fokozzuk.
A megfigyelés és az új eljárás célja az egyénre szabott gyógyszerek és azok dózisának meghatározása. Ezeknek egész skálája ismert, melyek közül az összetétel alapján a kezelő orvos a beteg tünetei és laboratóriumi leletei alapján válogathat, Fontos azonban tudni, hogy a kezeléshez szükséges a T3 és a T4 szinteknek , ill. a T4/T3 aránynak a vérben történő meghatározása, mert a TSH önmagában nem elegendő.
A cél tehát nem egyetlen laboratóriumi adat (pl. a TSH) „beállítása”, hanem a komplex kezeléssel a betegek élet-minőségének javítása és lehetőség szerinti teljes helyreállítása.

Elegendő a hormonszint mérés a diagnózishoz?
Fontos: A laboratóriumi vizsgálat nem pótolja a panaszok részletes kikérdezését (anamnézist), a fizikális és célzott fizikális, majd ezek alapján tervezett egyéb kiegészítő vizsgálatokat.
A hormonvizsgálatok során szinte kivétel nélkül a TSH-t mérik.
A szűrővizsgálatok általában nem a pajzsmirigybetegség okát hivatottak kideríteni, hanem azt, hogy túlműködés (hyperthyreosis), ill. alulműködés (hypothyreosis) gyanítható-e. Leggyakrabban elvégzett vizsgálat a TSH, azaz a pajzsmirigy stimuláló hormon.
Mi a TSH?
(TSH=Thyroidea, azaz a pajzsmirigyet stimuláló hormon)
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy! - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak”, vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fontos!
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran - miként azt fentebb említettem -, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy-működése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „kőbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (a TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de a 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél!)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek!!!!!)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét (egyik betegünkben is ezt mutattuk ki!)
- terhesség esetén az értékek szintén változnak

Volt szíves megjegyezni, hogy "Panaszaim a szüléseket követően kezdődtek". Sajnos akkor nem gondolta arra, hogy a szülések után, ún. Post-partum pajzsmirigy gyulladás (thyreoiditis) alakulhatott ki, (Stagnaro-Green, Alex, et. al. "Guidelines of the American Thyroid Association for the Diagnosis and Management of Thyroid Disease During Pregnancy and Postpartum." Thyroid. Volume 21, Number 10, 2011”).
A posztpartum thyreoiditisz (PPT) a leggyakoribb endokrin betegség. Ismert jelenség, hogy szülés után 1-2 hónappal az ifjú mamák fáradtsággal, szívdobogás érzéssel, hangulatzavarral, kimerüléssel, hajhullással küszködnek. Ilyenkor az orvosok is ritkán gondolnak pajzs mirigygyulladásra, pedig ez az autoimmun pajzs mirigygyulladásnak egyik formája, amely a szüléseket követő időszakban az asszonyok 9-17%-ban alakul ki.
Melyek a szülést követő pajzsmirigygyulladás fontosabb tünetei?
• Golyva (strúma kialakulása)
• A szoptatás során azt észlelik, hogy csökken a tej mennyisége
• Szívdobogás lép fel
• Hajhullás jelentkezik
• Depressziós tünetek, feltűnő, gyakran indokolatlannak tűnő hangulatváltozás
• Székrekedés lép fel!!!!
• A bőr szárazzá válik, az arc felpuffad
• Izomfájdalmak lépnek fel
Hogyan lehet megállapítani a betegség fennállását?
• Mindenekelőtt, a tünetek alapján gondolni kell erre a betegségre
• Mivel a betegség autoimmun eredetű, de endokrin tüneteket okoz: részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges. Ennek során a pajzsmirigy megtapintása, bizonyos laboratóriumi vizsgálatok (immun- és endokrin egyaránt), ultrahang vizsgálat segít a betegség kimutatásában.
Kik a fokozottan veszélyeztetettek?
• Az 1. típusú (inzulin-függő) cukorbetegek
• Azok, akiknek a családjában már volt pajzsmirigybetegség
• A túl nagy mennyiségű szervetlen jód alkalmazás, esetleg bevitele (pl. Betadine kúp)
Hogyan lehet kezelni a betegséget?
A tünetektől és az eredményektől függően, egyénre szabottan (!) lehet szükség a pajzsmirigy-hormon adásának.
Mi a veszélye a fel nem ismert betegségnek?
Az esetek egy részében 6-8 hónap múlva a tünetek megszűnhetnek. Sajnos a későbbiekben a betegség feltűnő tünetek nélkül fokozatosan a pajzsmirigy pusztulását és csökkent működést eredményezheti. Hozzá kell tenni, hogy a gyulladás a következő szülések után nagy valószínűséggel ismét jelentkezik. Ráadásul a fennálló autoimmun folyamat a betegek kb. 30%-ában terméketlenséget, esetleg spontán vetéléseket tud kiváltani.
Melyek a bizonyítékai az anti-TPO antitest és a meddőség, ill. vetélések összefüggésének?
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8%, a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt a meddők aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) élettani tartományban voltak!
• A TPO elleni antitest pozitívakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerűek száma kétszer nagyobb.

Összegezve: a thyreoiditisek rendkívül heterogén betegségek
A következő hajlamosító tényezői vannak:
A szervetlen jód autoimmun thyreoditist kiváltó hatására fogékonyak:
• Akiknek a családjában pajzsmirigy vagy más autoimmun betegség előfordult
• Idősebbek (60 év felett)
• Terhesek
• Újszülöttek
• Az anti-TPO elleni antitest emelkedett értéke hajlamosít hypothyreosisra
• Az autoimmun thyreoiditisben a meddőség és a spontán vetélések aránya lényegesen magasabb

Végezetül egy kedves betegem múlt heti leveléből idézek (ezért a boldogságért érdemes dolgozni!)
„Kedves Professzor Úr!
Ha az emberek látnak egy bébi fotót, akkor általában mosoly szökken az arcukra. Ezúton szeretnék akkor mosolyt csalni az arcára és szép napot kívánni. :-)
"Januárban megszületett egészséges gyönyörű kislányom. Köszönjük, hogy munkájával hozzájárult a boldogságunkhoz.
Üdvözlettel: A.B.”
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-07-23 12:20:56
Olvasói értékelés: 5/5
TISZTELT DOKTOR ÚR!
KÉREM LEGYEN A SEGÍTSÉGEMRE. RÖVID ELŐZMÉNY. 2019 LOMBIK. NEM SIKERÜLT MAGAS ÖSZTROGÉNBIS VOLT. AUGUSZTUSBA VÉGE LETT A LOMBIKNAK SIKERTELEN. 2020 30 KG HÍZÁS. NEM ETTEM TÖBBET. . COVID FEB. MAGÁNRENDELŐ:HÍZÁSÉRT FELELŐS HORMONOKAT NÉZTEK. SEMMI. KORTIZON. SEMMI. KÖZBEN PZS-RE GYANAKODTAM.TARTOMÁNYBA VOLT 2. VALAMENNYI T3,T4 NEKEM KELLETT KIKÖNYÖRÖGNI. DE EGY ENDROKINOLÓGUS NEM ADOTT RÁ GYÓGYSZERT. INSUMED DIÉTÁBA KEZDTEM ÁPRILISTÓL. CSEKÉLY 5 KG FOGYÁS. DE NEM HÍZOK. AKITŐL VETTEM A PORT AZ KARDIOLÓGUSÉS AZT MONDTA A T4 PICIKÉT MAGAS LETROXOT ÍRT FEL 0.25. VÉRVÉTELT MOST CSINÁLTAM PZS 1. 23. IR BETEGSÉG. INZULINT NÉZTEK 5 ORVOS 5 VÉLEMÉNY:NEM KELL SEMMIT TENNI. ENYHE. ENDROKLINOLÓGUS MERKFORMIN X 2000 ÍRT FEL KB 3 HÉTIG SZEDTEM. ROSSZUL VOLTAM. ADAGOT LECSÖKKENTETTÜK 500-RA U.A.NEM FOGYASTOK CUKROT. LISZTET. MOST NAGYON EL VAGYOK KESEREDVE. DEBRECENBE NINCS EGY JÓ ENDROKLINOLÓGUS. MAGÁNRENDELŐK ELSZEMTELENEDTEK. KB MINDENESTŐL 80-90 KÖRÜL KÉRNEK. NEM AKAROK EBBE A TESTBE ÉLNI. MINDENT MEGTESZEK DE NEM FOGYOK. DE AMI MÉG BÁNT 40 ÉVES VAGYOK 88 KG 165 CM. ÖSZTROGÉNT HOGYAN TUDOM CSÖKKENTENI. AUG. 5-ÉN MEGYEK LOMIK UH-RA LEHET LESZ VÉRVÉTEL TUDOM 20 NAP ALATT NINCS CSODA. MIT JAVASOL.KÖSZÖNÖM. NAGYON VÁROM A VÁLASZÁT. TISZTELETTEL :IDA
Tisztelt Ida!

Vizsgálat nélkül távdiagnózist adni sem szakmai, sem etikai szempontból nem volna helyes.
Hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazodhassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyzet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
Hallom, hogy arra kérdez,mégis mi lenne a bajom?
A sok közül egyet emelnék ki:
Mi az ösztrogén dominancia lényege?
A női testben termelődő sok-sok hormon közül jelentőségüknél fogva kiemelkedik az első számú nemi hormon az ösztrogén és a másodlagos (ellensúlyozó) nemi hormon a progeszteron. A betegség lényege a két hormon arányának felbomlása, amelyet az ösztrogén túlsúly vált ki.
Ösztrogén
Első számú női nemi hormon (többek közt ösztradiol, ösztriol, ösztron alkotja)
Felelős a másodlagos női jegyek (mellek, méh) és menstruáció kialakulásáért
A menstuációs ciklus első felében (1-14. nap) van jelen, petefészekben termelődik.Zsírraktárakat növeli, izomtömeget csökkenti.Nemcsak a petefészek állítja elő az ösztrogént, hanem a testzsír is!!!. Így férfiakban és nőkben is egyaránt jelen van. Egy kövér férfiban akár több ösztrogén is lehet, mint egy fiatal szikár hölgyben. Fontos! Azoknál, akinek teljes petefészek-eltávolítást hajtottak végre, annak is magas lehet az ösztrogén szintje.
Progeszteron
• Másodlagos női nemi hormon, „ellensúlyozó” hormon
• Felelős a terhesség létrejöttéért, a terhesség fenntartásáért
• A menstruációs ciklus második felében van jelen, peteérés után - 20 mg/nap mennyiségben - termelődik
• Petefészekben és kis mennyiségben a mellékvesékben
termelődik
• Az ösztrogén dominancia, ill. a progeszteron hiány tünetei
• Terméketlenség, meddőség
• Tüszőrepedés nélküli ciklusok
• Vetélés
• Premenstruális szindróma (PMS)
• Depresszió, hangulatváltozások, ingerlékenység, kimerültség, alvás-, memóriazavar
• Migrén, krónikus fejfájás
• Alacsony libidó
• Endometriosis
• Erős menstruációs vérzés, szabálytalan menstruációs ciklusok, pecsételő vérzés
• Hüvelyszárazság
• PCOS - policisztás petefészek
• Korai menopauza
• Korai serdülőkor
• Pajzsmirigybetegség
• Lassú anyagcsere, megnövekedett hasi zsírszövet, hízás
• Magas vérnyomás
• Vízvisszatartás, ödémák, puffadás
• Hajhullás
• Száraz bőr, száraz szem, szájszáradás
• Osteoporosis - Csontritkulás
• Autoimmun betegségek, allergiára való hajlam
• Magnézium hiány
Hogyan lehet gyógyítani? Előzetes kivizsgálás után egyénre szabott kezelés indokolt, amelynek egyik módja a következő. Cél: a harmónia, a hormonális egyensúly helyreállítása. A gyógyítás általában természetes progeszteron készítményekkel indokolt.
Mielőbbi javulást és gyógylást kívánok,
tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-07-21 17:05:48
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Szeretnék személyesen is eljutni magához, de ez jelenleg nagyon távolinak tűnik. Nagyon sok jót olvastam magáról. Szeretném a segítségét kérni.
40 éves vagyok. A párommal szeretnénk gyermeket, azonban az idei évben megkapott vérvételi eredmények nem túl biztatóak. Ez év február vége ,március eleje volt egy enyhe rosszul lettem, émelygés, nagyon szúrt az oldalam, már már elviselhetetlen volt. Ezért elmentem a háziorvoshoz, aki szerint felfázásom van, elküldött vérvételre, és adott antibiotikumot. A vérvétel meg volt, gyógyszert beszedtem, továbbiakban panaszom nem volt. Ekkor a vérvételen feltűnt, hogy a Tsh 5,6mU/l volt (0,4-4 ref.tart) Mivel terveztük a babát, és esélye is volt, hogy megfogant, ezért rákerestem, hogy mit is jelent. Az interneten talált dolgok megrémítettek. Elmentem újra a háziorvoshoz, aki szerint ezzel nem kell foglalkozni, mondta ezt annak ellenére, hogy említettem a gyerekvállalási terveinket. Mivel nem nyugodtam bele ezért elmentem magánúton vérvételre:
Szérum Ca 2,4 mmol/L ref. 2,15-2,57
Szérum P 1,45 mmol/L ref.0,84-1,45
D vitamin 40,10 nmol/L ref.25-150
Parathormon 91,4 pg/mL ref. 15-68,3
Tsh 10,1 mIU/l ref. 0,4-4
Anti TGO 499 IU/ml ref.<40
Anti TPo>1000 ref.<35
T4 11,9 pmol/L ref. 11,5-22,7
T3 3,81 pmol/L ref. 2,8-6,5
Ezután az értékek után pedig magánúton elmentem egy endokrinológushoz. Első körben Letrox 25ug írt fel, és normoxilt, valamint további vérvételt és uh-t kért. Ezt követően a kontroll során a vérvételi eredményekből megállapította, hogy Hashimoto autoimmun thyreoditis talaján jelentkező hypothyreosis van jelen. Labor eredmények, melyekből a diagnózist felállította:
TSH 5,37 mU/l 0,4-4,0
T4 14,3 pmolL 11,5-22,7
T3 5,33 PMOL/L 2,7-6,3
anti TPO >1000 IU/L <35
anti TGO 458 IU/L
TGO: 3,08 ng/ml
Az ultrahang eredménye: a pajzsmirigy norm.helyzetű, mindkét lebenye norm nagyságú (47x15x15 mm). Az állomány foltosan inhomogenen csökkent echogenitású, norm vascularizációjú. Körülírt góc nem különíthető el. A nyaki erek norm.helyzetűek, környezetükben kórosan megnagyobbodott nyirokcsomó nem ábrázolódott.
Ezt követően emleték a Letrox adagot 50ug-re, valamint normoxilt szedek.
Júniusban az újabb értékeim
Szérum Fe 15,2 umol/l ref.tart. 4,1-29,5
TSH 6,56 ref.tart. 0,4-4
Anti TPO >1000 ref.tart.<35
B12 244 pmol/l ref.tart. 138-652
Folsav 10,40 nmol/l ref.tart. 7,0-46,4
Július 09-én újabb vérvétel
TSH 5,6mU/l ref.tart. 0,4-4
Szabad T4 16,3 pmol/l ref.tart. 11,5-22,7
Szabad T3 4,65 pmol/l ref.tart. 2,7-6,3
A jelek és a tesztek alapján várandós lehetek, igaz még nagyon az elején, 1 hetes. Első gyermekem, még nem sikerült eddig teherbe esnem. A vérvétel alapján a gyógyszerek amit szedek Letrox 75 ug, normoxil, és jód nélküli terhes vitamin, valamint D3 vitamin 2000NE, valamint naponta szedek 2-t C-vitamin,+D3+Cink 1000mg . Az egyetlen panaszom évek óta a nagyon erős hajhullás, de ennek ellenére nem kopaszodom, bár kicsit ritkábbnak érzem. Nem vagyok elhízva, normál testalkatú vagyok (168 cm, 58-59kg) nincsenek súlyproblémáim. Többnyire mozgás szegény életmódot folytatok. Persze ha úgy érzem felszaladnak a kilók beiktatok egy kis tornát, jógát, kerékpárt, vagy úszást, de nem rendszeresen. Korábbi vérvételi eredményeimen feltűnt (2018as labor), hogy már akkor is magas volt a TSH 9,425 uIU/ml (ref.0,55-4,78). Sose kezeltek pajzsmiriggyel. Jelenleg a gyógyszert éhgyomorra szedem, és gyógyszer bevétele után 1 órával iszom az első tejeskávémat.
Kérdésem lenne, hogy lehet e baja a magzatnak, ha ilyen értékek mellett estem teherbe? Illetve a továbbiakban jelenthet -e problémát? Milyen ütemben kell hatnia a gyógyszernek, hiszen már március 16 óta szedem, és újra emelkedett a TSH, a T4, T3 viszont most is normál tartományban van. Szükséges a jód bevitel, vagy azzal csak ártok? Szeretném a tanácsát kérni, hogy egészséges gyermekem születhessen.
Köszönöm a segítséget.
Elérhetőségem:

Budai Endokrin Központ
1024 Budapest Lövőház u. 1-5
Mamut II. V. em.
Tel:+36-704319728
info@endokrinkozpont.hu.
Elérhetőségem: Budai Endokrin Központ
1024 Budapest Lövőház u. 1-5
Mamut II. V. em.
Tel:+36-704319728
info@endokrinkozpont.hu.
Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:
Prof. Dr. Balázs Csaba
egyetemi tanár, az MTA doktora


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-07-19 10:57:24
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Szeretnék személyesen is eljutni magához, de ez jelenleg nagyon távolinak tűnik. Nagyon sok jót olvastam magáról. Szeretném a segítségét kérni.
40 éves vagyok. A párommal szeretnénk gyermeket, azonban az idei évben megkapott vérvételi eredmények nem túl biztatóak. Ez év február vége ,március eleje volt egy enyhe rosszul lettem, émelygés, nagyon szúrt az oldalam, már már elviselhetetlen volt. Ezért elmentem a háziorvoshoz, aki szerint felfázásom van, elküldött vérvételre, és adott antibiotikumot. A vérvétel meg volt, gyógyszert beszedtem, továbbiakban panaszom nem volt. Ekkor a vérvételen feltűnt, hogy a Tsh 5,6mU/l volt (0,4-4 ref.tart) Mivel terveztük a babát, és esélye is volt, hogy megfogant, ezért rákerestem, hogy mit is jelent. Az interneten talált dolgok megrémítettek. Elmentem újra a háziorvoshoz, aki szerint ezzel nem kell foglalkozni, mondta ezt annak ellenére, hogy említettem a gyerekvállalási terveinket. Mivel nem nyugodtam bele ezért elmentem magánúton vérvételre:
Szérum Ca 2,4 mmol/L ref. 2,15-2,57
Szérum P 1,45 mmol/L ref.0,84-1,45
D vitamin 40,10 nmol/L ref.25-150
Parathormon 91,4 pg/mL ref. 15-68,3
Tsh 10,1 mIU/l ref. 0,4-4
Anti TGO 499 IU/ml ref.<40
Anti TPo>1000 ref.<35
T4 11,9 pmol/L ref. 11,5-22,7
T3 3,81 pmol/L ref. 2,8-6,5
Ezután az értékek után pedig magánúton elmentem egy endokrinológushoz. Első körben Letrox 25ug írt fel, és normoxilt, valamint további vérvételt és uh-t kért. Ezt követően a kontroll során a vérvételi eredményekből megállapította, hogy Hashimoto autoimmun thyreoditis talaján jelentkező hypothyreosis van jelen. Labor eredmények, melyekből a diagnózist felállította:
TSH 5,37 mU/l 0,4-4,0
T4 14,3 pmolL 11,5-22,7
T3 5,33 PMOL/L 2,7-6,3
anti TPO >1000 IU/L <35
anti TGO 458 IU/L
TGO: 3,08 ng/ml
Az ultrahang eredménye: a pajzsmirigy norm.helyzetű, mindkét lebenye norm nagyságú (47x15x15 mm). Az állomány foltosan inhomogenen csökkent echogenitású, norm vascularizációjú. Körülírt góc nem különíthető el. A nyaki erek norm.helyzetűek, környezetükben kórosan megnagyobbodott nyirokcsomó nem ábrázolódott.
Ezt követően emleték a Letrox adagot 50ug-re, valamint normoxilt szedek.
Júniusban az újabb értékeim
Szérum Fe 15,2 umol/l ref.tart. 4,1-29,5
TSH 6,56 ref.tart. 0,4-4
Anti TPO >1000 ref.tart.<35
B12 244 pmol/l ref.tart. 138-652
Folsav 10,40 nmol/l ref.tart. 7,0-46,4
Július 09-én újabb vérvétel
TSH 5,6mU/l ref.tart. 0,4-4
Szabad T4 16,3 pmol/l ref.tart. 11,5-22,7
Szabad T3 4,65 pmol/l ref.tart. 2,7-6,3
A jelek és a tesztek alapján várandós lehetek, igaz még nagyon az elején, 1 hetes. Első gyermekem, még nem sikerült eddig teherbe esnem. A vérvétel alapján a gyógyszerek amit szedek Letrox 75 ug, normoxil, és jód nélküli terhes vitamin, valamint D3 vitamin 2000NE, valamint naponta szedek 2-t C-vitamin,+D3+Cink 1000mg . Az egyetlen panaszom évek óta a nagyon erős hajhullás, de ennek ellenére nem kopaszodom, bár kicsit ritkábbnak érzem. Nem vagyok elhízva, normál testalkatú vagyok (168 cm, 58-59kg) nincsenek súlyproblémáim. Többnyire mozgás szegény életmódot folytatok. Persze ha úgy érzem felszaladnak a kilók beiktatok egy kis tornát, jógát, kerékpárt, vagy úszást, de nem rendszeresen. Korábbi vérvételi eredményeimen feltűnt (2018as labor), hogy már akkor is magas volt a TSH 9,425 uIU/ml (ref.0,55-4,78). Sose kezeltek pajzsmiriggyel. Jelenleg a gyógyszert éhgyomorra szedem, és gyógyszer bevétele után 1 órával iszom az első tejeskávémat.
Kérdésem lenne, hogy lehet e baja a magzatnak, ha ilyen értékek mellett estem teherbe? Illetve a továbbiakban jelenthet -e problémát? Milyen ütemben kell hatnia a gyógyszernek, hiszen már március 16 óta szedem, és újra emelkedett a TSH, a T4, T3 viszont most is normál tartományban van. Szükséges a jód bevitel, vagy azzal csak ártok? Szeretném a tanácsát kérni, hogy egészséges gyermekem születhessen.
Köszönöm a segítséget.
Tisztelt Kérdező!

Valóban összetett problémáról van szó. Mindenek előtt nagy dolog, hogy gyermeket kíván vállalni és erre remélhetőleg minden esélye meglesz. Bevezetőben tisztázni kívánom, hogy laboratóriumi adatok alapján még ha tiszteletre méltóan le is írta ezeket, a kezelésre vonatkozó tanácsot adni nem volna sem etikus, sem szakszerű.
Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyzet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)

Bízom,hogy magzatának nem lesz semmi baja.Az eddigiek szerint semmi hibát nem követett el, de célszerű volna tovább módosítani a kezelését.
A szervetlen jód bevitelét nem javaslom, mert az az autoimmun folyamat fellángolásához vezethet! Egyelőre a Letrox75-t szedheti és D3 vitamint javaslok 3000NE-t. A továbbiakat személyes találkozásunk alkalmával megbeszéljük.
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-07-19 10:55:25
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

28 éves nő vagyok, gyógyszert nem szedek, nincs gyermekem. Az utóbbi fél évben állandó fáradságot érzek, mindig alacsony a vérnyomásom, rossz a közérzetem. Tavasz óta pedig időnként zsibbadást érzek a lábaimban, kezeimben, illetve az izmaimban fájdalmat is érzek.

Két hete voltam vérvételen, amely a következő eltéréseket mutatja:
Bazofil (absz) 0,00
Monocyta 10,90
HDL koleszterin 0,76 mmol/L
Vas 9,5 umol/L
TSH 4,870 uU/ml

Milyen további vizsgálatokra lenne szükségem még? Mi okozhatja a vashiányt? Összefüggésben van a pajzsmirigy betegséggel?
Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Tamara
Tisztelt Tamara!

Alig telik el nap, hogy nem kapnék tisztelt Olvasóimtól ilyen kérdéseket. Az összefüggés egyértelmű, ezért igyekszem minél közérthetőbben ezt elmagyarázni. A panaszai és a leltei alapján pajzsmirigybetegség nem zárható ki. A TSH értéke is emelkedett.
Mi a TSH?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek? A legutóbbi ún. normál értékeket az 1. sz. táblázat mutatja. Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
Ezek mindegyikét külön kellene tárgyalni, de ezt most nem teszem, erre majd egy későbbi időpontban térek ki. A legfontosabb az, hogy a rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. Az elmúlt héten volt nálam egy beteg, akinek TSH értékét próbálták beállítani, nem nagy sikerrel. Kiderült, hogy olyan szívgyógyszert (Cordarone) szedett, amelyik befolyásolja a pajzsműködését. Ilyenkor a pajzsmirigy hormonjainak adásával nem lehet sikert elérni, csak körültekintő, a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.
További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok, jó egészséget
kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-07-17 16:08:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Az Ön Hashimotoval kezelt betege vagyok.
Mielőtt ismét eljutok Önhöz a szülés utáni kontrollra véleményét szeretném kérni.
Májusban született meg másodikat gyermekem és szeretnék a későbbiekben biztonságosan védekezni. Mivel 10 éve az Ön javaslatára hagytam abba a hormonális fogamzásgátló szedését így gyógyszert a későbbiekben sem szeretnék szedni. Nőgyógyászom hormon tartalmú spirált javasolt. Tekintve hogy ez helyileg fejti ki hatását Ön szerint a pajzsmirigy betegségemet mennyire befolyásolná?
Másik kérdésem, hogy még várom a szülés utáni vérképem eredményét, de Ön szerint a pajzsmirigy nem megfelelő működése hatással lehet a bőrproblémákra? Hajlatokban égő, fájdalmas érzés van, bőr meg van vastagodva, piros és hámlik (képet csatoltam) . Vagy ez inkább a szoptatás eredménye? Amikor első gyermekemet szoptattam is hasonlóan problémám volt, de most több helyen és nagyobb felületen tapasztalom.

Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel, Hencsi
Tisztelt Hencsi!

Mindenek előtt gratulálok az új baba érkezéséhez!
Kérdéseire a következőket válaszolhatom:
1. Általában a hormonális fogamzásgátlókat nem szeretem és nem javaslom. Tudom, hogy ez a viszonylag kicsiny hormonális hatású készítmény, de ennek ellenére távlati hatásai nem kiszámíthatók.

2. A bőr elváltozásról diagnózis mondani nem lehet, de gombás fertőzés valószínűsíthető.

Kontrollra várom, jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-07-16 09:25:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja