SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Autoimmun pajzsmirigy betegségem van. A jobb oldali pajzsmirigyem meg van nagyobbodva, és göbök is vannak rajta. A betegségemre Letrox-ot szedek. Jelenleg a várandósságom elején járok még, ezért kezdtem el terhesvitamint szedni. A betegségem miatt jód nélkülit ajánlottak. Olvastam a Professzor Úr cikkeit, hogy az autoimmun pajzsmirigy betegségek esetén kerülni kell a szervetlen jód fogyasztást, használatát, mint pl betadine.
Ugyanakkor a várandóság ideje alatt a magzati fejlődéshez szükséges jód bevitel. Érdeklődnék, hogy van e rá szükség, milyen formában tudom ezt megtenni? Elegendő csak az étrenddel bevinni (olvastam, hogy az áfonya, tojás, burgonya, tejtermékek tartalmaznak jódot, bár az internet nem a legbiztosabb forrás)? Lesz valami baj a magzatomnak, hogy az 5. hétig csak az étkezésre figyeltem oda, a terhes vitaminban sem volt jód, nem lép fel a hiánya miatt bármi probléma? Teljesen tanácstalan vagyok, hogy mit kell tennem ezen a téren, és őszintén sokszor nem érzem a rendelőben sem, hogy lenne kihez fordulni. Szeretném, hogy minden rendben legyen és egészséges gyermekem szülessen.
Köszönöm a segítségét, és nagyon hálás vagyok, a válaszáért, az itt végzett munkájáért. Sok esetben szinte életmentő, az a munka, amit itt végez a kérdéseink megválaszolásával!
Tisztelettel:
Anna
Tisztel Anna!

Köszönöm levelér! Mindenek előtt szeretném, megnyugtatni, mert ez csupán szervetlen jódra vonatkozik. Ön pedig szerves jódot kap Letrox formájában.A Letrox 1 tbl-ban 4 db jód taláható!!!!
A jód az egészségesek számára valóban feltétlenül szükséges, ugyanakkor szerepe van az autoimmun pajzsmirigybetegségek kiváltásában. A jódhiányos afrikai területeken végzett jódozási programmal szerencsére csökkent a golyvások és kretének száma, ugyanakkor növekedett az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedőké. A betegségre genetikailag fogékonyak számára a jód mind gyulladást, csökken és túlműködést is kiválthat. A pajzsmirigy göbös megbetegedéseiben ( akiknek túlműködő göbük van) súlyos túlműködés alakulhat ki. Mielőtt el kezdenék szedni, ezért feltétlen célszerű konzultálni endokrinológussal, nehogy gyulladás, esetleg túlműködés alakuljon ki.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-07-29 15:18:44
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja