SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Szeretnék érdeklődni, hogy a T3 normál tartomány feletti értéke jelenthet problémát a várandósság során. Jelenleg 8 hetes kismama vagyok. A T3 értékeim folyamatosan emelkednek, mostanra már a normál tartomány felett vannak az értékek. Autoimmun pajzsmirigy betegségem van, erre szedek jelenleg Letrox125-öt. Az értékeim TSH 3,240 mIU/L (0,4-4) T4 18,50pmoL/L (11,5-22,7) T3 7,27pmol/L (2,8-6,5). Okozhat a magas T3 érték problémát, a magzat egészséges? A Letrox adagom azért lett 100-ról megemelve, mert előtte a TSH, és T4 értékek nagy mértékben romlottak 1 hét alatt, a TSH 5 felett volt, a T4 pedig a referencia tartomány alsó határán mozgott, a T3 viszont már akkor is 6,8 volt, ami a referencia tartomány felett volt már akkor is. Kicsit aggódom, hogy a T3 értékem folyamatosan emelkedik, a többi érték viszont normális tartományban mozognak. Szeretném, ha a gyermekem egészségesen fejlődjön, és biztonságban lenne. Nincsenek, vagy inkább nem tapasztaltam se túl, se a korábbi alulműködésre utaló tüneteket. A hajhullásom szinte elmúlt, székrekedésem ugyan van, továbbá a szokásos émelygés, és fáradékonyság, de ezek talán lehetnek a várandósság tünetei is? Esetleg csökkenteni kell a Letrox adagot? Ezenkívül még egy pár napja volt egy kis vérzésem, amire Progesterone exeltis-t és rutascorbint kell szednem. A vérzést okozhatta az értékek ingadozása, vagy esetleg a magas T3?
Köszönöm válaszát.
Tisztelettel:
Emma
Tisztelt Emma!

Rendkívül aktuális kérdést tett fel, amely sok embert érint. A beteg többsége azt szokta tőlem kérdezni, hogy „ professzor úr miért nem érzem olyan jól magam a kezelés hatására, mint a betegség előtt? A panaszok között a leggyakoribbak a következők: fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás, depresszióra hajlam, hízás, csökkent étkezés mellett, Rekedtség,végtagokban zsibbadásérzés, száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr, székrekedés , halláscsökkenés ,szemhéj körüli duzzanat, menstruációs zavarok, terméketlenség, csökkent libidó (nem vágy) ,lassú szívműködés, emelkedett koleszterin szint. Mindez annak ellenére alakul így, hogy –miként írta a gyógyszert rendszeresen szedi. Nagyon fontos megjegyezni, hogy a nálunk forgalomban lévő hormonok tiroxint tartalmaznak, egy ún. elő-hormont, pedig a pajzsmirigy „igazi” hormonja a trijódtironin, amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető tiroxin. A enzimek (fehérjék), ún. dejodinázok hatására képződik az aktív a pajzsmirigy „igazi” hormonja a trijódtironin, amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető tiroxin. Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív hormon mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a trijódtironin a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a tiroxin mennyisége tehát közel normális lehet, mégis a betegnek aktív hormon hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű trijódtironin képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több tiroxint kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű trijódtironin, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe. Az Ön esetében éppen fordítva több T3 képződik, ezért a Letrox dózisát célszerű volna csökkenteni. Egyébként a T3 értéke várdandósaknál lényegesen más, mint az un. referencia érték, amelyet 1-100 éves korig adnak meg!!! A cél tehát nem egyetlen laboratóriumi adat (pl. a TSH) „beállítása”, hanem a komplex kezeléssel a betegek életminőségének javítása és lehetőség szerinti teljes helyreállítása.
Tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-08-19 10:41:45
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja