SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor úr!

2009-ben többször jártam Önnél több alkalommal. Diagnózisom a következő volt:Struma nodosa st.,Autoimmun thyreoiditis,Hirsutismus,Obesitas,Metabolikus synd.,Pánik synd.30 éve hypertonia.Verospiron 50 és szelént kaptam,melyeket azóta is szedek.Sajnos a melleim borzalmasan megnőttek c-ről f méretre.Elképzelhető,hogy a Verospiron okozza,mert a melléhatások között szerepel?Azt szeretném kérdezni,hogy más gyógyszerrel helyettesíthető e,és a szelént meddig kell szednem.Nagyon köszönöm válaszát
Tisztelettel:Andi
Tisztelt Andi!

A kérdése aktuális, de a válaszhoz további fizikai és sz.e. más kiegészítő vizsgálat volna szükséges.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-04-02 18:04:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

A héten voltam önnél vizsgálaton és legközelebb szeptemberre kaptam időpontot, viszont a napok során lett pár kérdésem a gyógyszerekkel kapcsolatban. Meg szeretném kérdezni, hogy ha a menstruációm rendszertelen akkor a ciklus második felében szedendő wild yamot mikortól szedjem (mert én magamtól arra gondoltam hogy a menstruáció után várok 14 napot mint normál esetben és utána szedem addig amíg meg nem jön, ez így Ön szerint is jó? ) A másik kérdésem pedig az lenne, hogy a hajszesz amit fel tetszett írni , ha elfogy akkor háziorvossal írassam fel szeptemberig mindig az újabb adagot és használjam naponta, vagy csak egy üveggel használjak el (alpicort plus)?

Megérkezett a vérvétel eredményem is, amiben a TPO szintemet mérték és ez határértéken belül van, a papíron mint diagnózis az van írva, hogy: pajzsmirigy helyenként inhomogén szerkezetű, részben substituált hypothyreosis, autoimmun thyreoditis, javasolt viszgálat az anti TPO volt, ami pedig:

Anti-TPO 7,0 IU/mL 0,0 34,0

Meg szeretném kérdezni hogy ez azt jelenti mégsem vagyok autoimmun beteg? Egy olyan kérdésem lenne hogy a jód expozíció kerülését az étrendben is tartani kell? Jódozott sóval való étkezés , fürdősó használata és tengeri halak, japán ételeknél a szárított fekete alga lapok fogyasztása is tiltott?

Köszönöm szépen előre a válaszát és a segítséget, szép napot kívánok!
Tisztelt Kérdező!

1. A wild yam-t a menstruáció után 14 nap múlva kezdje el szedni, a következőig menzeszig.
2. Az Alpicort Plust a háziorvos is felírhtja
3. Ez azt jelenti, hogy a pajzsmirigygyulladása javuló állapotban van, de szervetlen jód tartalmú ételt (alga) ne fogyasszon, halat viszont ehet.

Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-04-02 12:03:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! 27 éves nő vagyok 7 éve pajzsmirigy alulműködés miatt L-thiroxin gyógyszert szedtem napi fél szemet. 2013.szeptemberében abbahagytam a fogamzásgátlót, akkor valami történt, novemberben a pajzsmirigyem túlműködött. TSH: 0,014 mIU/L volt. Azóta az L-thiroxint nem szedtem. Egy hónap múlva kellett ellenőrzésre vissza menni: TSH:0,010 mIU/L FT4:10,43 pmol/L FT3:3,54 pmol/L Anti­TPO:10,0 IU/mL 3 hónap múlva ismételten ellenőrzésre mentem, pajzsmirigyre ható szert nem szedtem. Eredmény: TSH: 3,858 mIU/L FT4:10,93 pmol/L Diagnózis: A TSH és az FT4 alakulása Thyreoditisre utal. Pajzsmirigyre ható szert továbbra se kapjon. Szeretnék babát, viszont nem tudom ilyen értékek mellett nem lesz e baja a babának? Nem ártok e neki, ha most teherbe esnék? Segítségét előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!


Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy mi okozta és okozza panaszait, mi váltotta ki a vélt hypothyreosist.
Másrészt talán korábban is felmerült Önben, hogy szedhető-e fogamzásgátló tabletta pajzsmirigy betegség esetén? Ez a kérdés gyakran merül fel azokban a hölgyekben, akiknek ismert pajzsmirigybetegségük van és valamilyen gyógyszeres kezelésben részesülnek. A válasz összetett, aszerint, hogy a betegnek milyen pajzsmirigybetegsége van. Lényeges, hogy a fogamzásgátló tabletták a hormonok kötéséért felelős fehérje termelődését is befolyásolják, ezért a pajzsmirigy hormonjai szintjére is hatnak. A kérdés másik oldala, hogy a pajzsmirigy a szervezet energia háztartásának irányítója és túlműködése esetén más anyagok (pl. gyógyszerek) mennyisége hamarább bomlik le a szervezetben.
1. Amennyiben a mirigy működése normális, élettani, de már autoimmun gyulladás fennáll (antitestek mutatható ki), akkor a beteg szedheti a fogamzásgátló tablettát. Ilyenkor esetekben alacsony hormontartalmú tabletta javasolt és legalább évente ellenőrizni célszerű a hormonszinteket.
2. Ha a pajzsmirigy működése fokozott, azaz hipertireózis áll fenn, akkor a szervezet anyagcseréje felgyorsult és ennek következtében a fogamzásgátló tabletta hormontartalma gyorsan csökkenhet, ezért hatástalanná válhat.
3. Amennyiben a pajzsmirigy működése csökkent, akkor ugyan szedhető a fogamzásgátló, de a pajzsmirigyhormon ( tiroxin) dózisának változtatása, emelése válhat szükségessé. Az egyik vezető orvosi lapban (New England J. Med.-ben ) közölt adatok azt mutatták, hogy a megfelelő pajzsmirigyműködés helyreállításához nagyobb mennyiségű tiroxinra volt szükség azokban a nőkben, akik fogamzásgátló tablettát szedtek. Ilyen esetekben a pajzsmirigy működésének 6 hónaponkénti ellenőrzése szükséges.
4. Rosszindulatú, vagy súlyos pajzsmirigy betegségben a fogamzásgátlás nem javasolt és más megoldást kell választani.
Végezetül alapvető, hogy a családtervezéskor a fogamzásgátló tabletta elhagyása után sor kerüljön a pajzsmirigy hormonjainak és az autoimmun gyulladásért felelős antitesteknek a meghatározására is. Ez különösen fontos azokban, akiknek már volt pajzsmirigybetegségük vagy családjukban hasonló betegség már előfordult.
További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-04-02 11:57:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Balázs Csaba Professzor Úr!
Komoly döntés előtt állva szeretném szakmai véleményét kérni.
16 éves sógornőmnél 2013. októberében rosszindulatú pajzsmirigydaganatot találtak, melyet még tavaly decemberben el is távolítottak. Miután kiderült, hogy MEN 2A szindrómát okozó örökletes génhiba áll a háttérben, így édestestvérét -a 36 éves férjemet- is azonnal genetikai vizsgálatnak vetették alá annak ellenére, hogy semmilyen tünete nem volt. Mint kiderült a férjem is örökölte ugyanezt a gént és nála is rosszindulatú daganatot találtak mindkét pajzsmirigy-lebenyben, illetve az egyik mellékpajzsmirigyben is volt az izotópos vizsgálat során egy kis izotópfeltorlódás. Így a pajzsmirigyét és az egyik mellékpajzsmirigyét is eltávolították.

A családi kórképhez hozzátartozik, hogy férjem édesanyjánál 29 éves korában emlőrákot diagnosztizáltak (ezt tekintették alapbetegségnek, a pajzsmirigyét tudtunkkal nem vizsgálták). Anyósom férjemet 25 évesen, sógornőmet 44 évesen szülte, volt még egy gyermeke, akit 30 évesen szült, de ő sajnos néhány napos korában elhunyt. Anyósom lánytestvére szintén emlőrákban hunyt el 42 évesen. Az anyósom édesapja 59 éves korában gégerákban halt meg.

Kérdésem a mi két gyermekünkre irányul. Mindketten fiúk, az egyik majdnem 7 éves, a másik 4,5 éves és a genetikai vizsgálatok igazolták, hogy sajnos mindketten örökölték a hibás gént. Ezt az eredményt kaptuk gyermekeinkkel kapcsolatban:
„Eredmény: A beteg perifériás vérmintájából DNS izolálást követően elvégeztük a RET gén 11-es exonjainak a vizsgálatát PCR reakciót követő bidirekcionális DNS szekvenálással. A vizsgálat során a RET gén 11-es exonjában a 634-es a TGC-TGG szubsztituciót igazoltuk heterozigóta formában, mely Cys - Trp aminosavcserét okoz.
Vélemény: Ez a mutáció a nemzetközi szakirodalomban ismert, MEN 2A szindrómát okozó mutációnak felel meg. MEN2A szindrómában kialakuló daganatok: medulláris pajzsmirigy carcinóma, phaeochromocytóma és hyperparathyreosis irányába szűrővizsgálatok végzése javasoltak. A betegség autoszomális domináns módon öröklődik, az utódoknak 50 % az esélye a mutáció öröklődésére. ”

A gyermekek calcitonin szintje jelenleg 4, illetve 5.

Kérdezni szeretném, hogy Ön mi javasolna nekünk a gyermekeinkre vonatkozóan? Rendszeres vérvizsgálattal monitorozás, azonnali műtét, későbbi műtét vagy valami más?

Köszönöm, hogy időt szánt levelem elolvasására és a válaszadásra!

Tisztelettel:
Vera
Tisztelt Vera!

Köszönöm,hogy kitüntetett bizalmával.
Nagyon fontos kérdést tett fel. Sajnos a MEN2A szindromában az öröklődés dominináns, ezért mielőbbi vizsgálat, nyomonkövetés, ill. műtét jön számításba. Az azonnali műtét eldöntéséhez több információra lenne szükség, de a mielőbbi műtét lehetősége sem vethető el, amennyiben a kiegészítő vizsgálatok ezt indokolják.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-04-01 18:05:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktorúr,
3. napi eredményem a következő; 21. napira holnap megyek.
E2: 42,89
FSH: 11,72
LH: 5,78
PRL: 10,99
29 éves leszek, első babára várunk fél éve. Ha jól tudom, nem jók az eredmények. Magas FSH-t lehet gyógyszeresen kezelni? Ha igen, mi a neve? Doktor úr mit tanácsolna? Válaszát előre is köszönöm, üdv!
Tisztelt Kérdező!


A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást. Az eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek!
Ezek ezerarcú betegségek:
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre.
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.
Ultrahang
A pontos diagnózist segíti az ultrahang vizsgálat is. A képalkotó eljárások között az izotópos módszerek mellett ez a legelterjedtebb. Segítségével a pajzsmirigy felépítésére (göbös jellegére), a gyulladás fennállásának lehetőségére (!), daganatok jelenlétére lehet következtetni. A vizsgálat alkalmas arra is, hogy a segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) révén eldönthessük a folyamat jó vagy rosszindulatúságát.
Nem a leletet kezeljük, hanem a beteget!
Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
Üdv!




Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-04-01 17:58:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T.Doktor Úr!

Terhességem 24.hetében vagyok,a 23.héten levett tsh eredményem a következő:3,13mIU/L.
A kérdésem az lenne,kell-e szednem bármiféle gyógyszert erre az eredményre és mennyire rossz ez az érték?

Válaszát előre is köszönöm.

Üdv.
T. Kérdező!


Ez attól függ, hogy milyen a többi adata: pajzsmirigy nagysága, tapintata, immunolgógiai vizsgálati eredménye stb.

Üdv.



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-04-01 17:48:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! Egy pajzsmirigy ultrahang lelettel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni, illetve kérném, hogy a lelet szövegét segítsék nekem értelmezni. Sajnos az én településemen nem túl jó színvonalú a pajzsmirigy betegek utógondozása. A lelet: "Jobb oldalon a pajzsmirigy lebenyének 2/3-a műtéttel eltávolított, itt kóros uh eltérés nem mutatható. A bal lebeny nem nagyobb az isthmus 3 mm széles, A bal lebenyben chr. thyreoiditis uh jelei láthatóak, a keringés fokozott, az isthmus homogén. Mko. gland. submandibularis, parotis nem nagyobb kóros echoeltérés nélkül ábrázolódik. A bal bulbus előtt 33 mm-es, az ACI előtt 22 mm-es, a jobb ACI előtt 25 mm-es, mko. submandibularisan, az m. SCM előtt számos 10-13 mm-es reaktiv lgl. látható. Vélemény: St.p. strumectomiam l.d. Thyreoiditis chr. l.s. Lymphadenomegalia colli l.u. Kérem szíves segítségüket a lelelt értelmezésében, különösen a bulbus és ACI vonatkozásában. Köszönettel: Nikolett
Tisztelt Nikolett !

Ez azt jelenti, hogy -miként azt tudni is lehetett - a műtét nem oldja meg a poblémát, autoimmun gyulladás valószínüleg fennáll. Ilyen irányú, immuno-endokrin vizsgálat, sze. kezelés segíthet.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-04-01 17:46:59
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Fél évvel ezelőtt volt egy 17 hetes vetélésem, aminek az okát még nem sikerült kideríteni. Nemrég önszántamból vérvételre mentem, melynek értékei a következők:
Glükóz 0’ 4,6
Glükóz 60’ 4,7
Glükóz 120’ 4
Inzulin 0’ 5,1
Inzulin 60’ 36,2
Inzulin 120’ 18
HOMA-IR 1
TSH 4,02
Ciklusom 28 napos, progeszteron 42,5 nmol/L
A kérdésem, hogy ezek az értékek mennyire nem megfelelők, azaz okozhatnak-e egy ekkora terhességnél vetélést, illetve egy következő terhesség vállalása előtt kell-e gyógyszeres kezelés?

Köszönettel:
Réka
Tisztelt Réka!

Az Ön esete jól példázza, hogy mennyire összetett az emberi szervezet és nem lehet egy-egy laboratóriumi értékből diagnózist mondani („A természet nem Isten, a feltevés nem tény, az ember nem gép”!). A pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. Tehát nem helytállók a korábbi és gyakran ma is használt ún. referenciértékek. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni.

További immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-31 13:27:20
Olvasói értékelés: 5/4
Tavaly decemberben diagnosztizálták a hipofizis adenómát, 5-6mm (baba sem jön össze 6-7 éve). Tünetek: mellfájdalom, barnázás, kifejezett férfias szőrösödés, pattanásos, mitesszeres bőr (ovulációkor és a menses előtt 7 nappal kezdődik), melasma és fehér foltok a bőrön, fáradékonyság, állandó fáradtságérzet, hirtelen feltörő rosszullétek, menses ciklus felborulás, hízás (53kg-ról 63 kg-ra nem egészen egy év alatt).
A pajzsmirigyemben több göböt is találtak.
A vérvételi leletek szerint a prolaktin változó, de mindig referenciaértéken felül van. Legutóbbi leletek szerint (luteális fázis):
TSH Szup szenzitiv: 3,79miu/l
FSH 2,2 IU/L
LH 4,5 IU/L
PRL 925 mIU/L
Ösztradiol 1120 pmol/L
Progeszteron 46,46 nmol/L
TTE 1,70 nmol/l
DHS 7,8 umol/l
Szexuál kötő fehérje 70,7nmol /L
HOMA index:6,36
IR vizsgálati eredmények: 0/60/120 glukóz: 5,5/3,4/4,6mmol/L, inzulin 4,8/12,4/24,1mIU/L
Egyrészről szeretnék jól lenni, másrészről babát szertnék (37!!! vagyok), és a bőröm állapotát sem tudom már türelemmel viselni. A pattanások főleg a középidőben és a menses előtt lángolnak fel, a háton, mellkason, sőt már hason is mitesszerek, gyulladások jönnek. Én azt gondolom, hogy a panaszaim és az adenóma között van összefüggés.
Az egyik orvos írt fel Thyroxint, Norprolac-ot, Spiront , Metformint, a daganattal egy másik orvoshoz is elkerültem, ő azt mondta, hogy a tüneteim pszichések, ne szedjek semmit. A daganat egyelőre sebészileg semmilyen teendőt nem igényel. Most mitévő legyek? Szedjem, ne szedjem?
Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:
http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg_orvos-valaszol/18076/az_orvosi_tanacsok_konziliumok_dilemmai


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-31 13:21:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Ur!
Jelenleg szoptatok es azt szeretnem tudni, hogy szedheto e szelen szoptatas alatt.
Nagyon koszonom megtisztelo valaszat.
Adrien
Tisztelt Adrien!

Az a kérdés, hogy mire kívánja szedni és milyen más késztményt szed.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-30 17:35:29
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Sokat olvasok a glutén és Hashimotó pajzsmirigy gyulladás kapcsolatáról.
2 éve derült ki a Hashimotóm, kezelést kapok.
Nem étkezem gluténmentesen,mert a genetikai tesztem negatív lett.
Kérdésem az lenne, ilyen negativitás esetén is érdemes pajzsmirigybetegeknek gluténmentes diétát tartania?

Köszönöm válaszát!
Borcsy
Tisztelt Borcsy!

A betegség autoimmun eredetű és öröklődő jellegű, amelyet különböző névvel illet a szakirodalom: gyermek- és felnőttkori coeliakia, glutenszenzitív enteropathia, sprue, nem trópusi sprue, idiopathias steatorrhoea, lisztérzékenység. Ebből is következik, hogy nem egy egységes betegségről van szó! A betegség lényege: komplex felszívódási zavar (a bél nem képes felszívni a nélkülözhetetlen tápanyagokat), amely többnyire gyermekkorban kezdődik és kezelés nélkül halálhoz vezethet. A betegség kialakulásának oka: gluténnel ( a búzafélékben található fehérjével) szembeni érzékenység, amely a bélbolyhok pusztulásához vezet. Az örökletes jelleg mellet szól, hogy a beteg szülőkben lévő gének hordozzák a betegségre való fokozott hajlamot. A legújabb nemzetközi kutatások ( Setty M. és munkatársai: Celic disease: risk assessment, diagnosis and monitoring, Mol. Diag.Ther. 2008, 12, 289-98) bizonyították, hogy a szöveti antigének (HLA) II. régiójában található gének: DQ2 vagy a DQ8 felelősek a betegség öröklődéséért. A kóros gének megjelenése azonban nem egyforma. Ez azt jelenti, hogy nem mindenkiben azonos életkorban és súlyossági fokban manifesztálódik a betegség!!!! A sokak által ismert típusos klasszikus tünettriász tagjai a hasmenés, a fogyás és a gyengeség nem mindenkiben egyformán jelennek meg. A klinikai kép többnyire jellegtelenül, fokozatosan, máskor akut bélfertőzés formájában fejlődik ki. Néha enyhék, vissza-visszatérő jellegűek a tünetek, emiatt a betegséget csak későn ismerik fel (vagy félrekezelik”) A lisztérzékenység sajátosan egy jéghegyhez hasonlítható, amelynek csúcsát találhatók a legsúlyosabb esetek. A klinikai tünetek gyermekkorban a szoptatás befejezésével, a gabonafélékkel történő táplálás megkezdése után, 6 és 18 hónapos kor között fejlődnek ki. Étvágytalanság, gyakori, nagy mennyiségű, híg, világos és bűzös széklet, szokatlan apátia és ingerlékenység lehetnek az első tünetek. A has puffadt lesz, a bőr alatti zsírszövet és izomállomány csökken. Folyadék-, elektrolit és fehérjevesztés, kiszáradás, alacsony vércukorszint, ill. kálciumszint, végtaggörcsök majd sokkszerű állapot jöhet létre. Ezt coeliakiás krízisnek nevezzük, amely többnyire halálhoz vezet. Ez a súlyos állapot ritka azóta, hogy felismertük a glutén megvonás gyors és eredményes terápiás hatását. Mindezeken kívül természetesen a felszívódási zavar általános tünetei is jellemzőek, hasonlóan a felnőttekben észleltekkel. A betegség a genetikailag meghatározott „szerv-specifikus” autoimmun kórképek közé sorolható. Az arra hajlamos egyénekben immunológiai folyamat alakul ki, amelynek lényege, hogy antitestek (fehérjék) képződnek a gliadinnal és a szöveti transzglutamináz enzim ellen. A gyulladásos folyamat következménye a bélnyálkahártya károsodása és a súlyos felszívódási folyamattal járó tünetek fellépése (vashiány, fehérjehiány, fogyás, osteoporózis, hormonális zavarok, nyelvgyulladás, szájgyulladás, a végtagokon ödéma, ritkán hasüregi folyadék is kialakulhat).A diagnózis általában ne könnyű a sokszínű tünetek miatt. A genetikai háttér, a kiegészítő, ill. társuló betegségek ismerete, a laboratóriumi vizsgálatok azonban sokat segíthetnek a minél korábbi felismerésben és kezelésben. Korábban a D-xilóz teszt és a bélnyálkahártya szövettani vizsgálata volt szükséges.
A legújabb kutatások eredményei a következő fontos megállapításokat tették ( Naiyer AJ és munkatársai, Thyroid, 2008, 18, 1171-78), hogy:
1. A transglutamináz II enzim (TGase II) elleni antitestek kimutatása segít a korai felismerésében
2. A korábbi viszonylag időigényes módszer (ELISA) helyett az „immunszenzor vizsgálat meggyorsítja a laboratóriumi teszteket. Ráadásul ezen ígérete módszer alkalmas arra is, hogy az ételekből is kimutatja a nagyon kis mennyiségben jelenlevő glutén fehérjét (Kings College London, UK www.kcl. Ac.uk)
3. Az a felismerés, hogy a pajzsmirigyben is van TGase II fehérje arra utal, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegségiben gyakori a tünetszegény, néha tünetmentes lisztérzékenység. Ezt mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigybetegség fő indikátora: az un. TPO elleni antitest és a TGase II fehérje elleni antitestek egyaránt pozitívak!!!!
A végső következtetés, hogy a liszt érzékenyeknek gondolni kell pajzsmirigybetegségre és fordítva, akik pajzsmirigybetegségben szenvednek, azok között a lisztérzékenység gyakoribb. A csökkent pajzsmirigybetegségben szenvedők gyakran panaszkodnak arról, hogy has puffadásuk van és az alkalmazott pajzsmirigyhormontól nem fogynak. Ilyenkor a hormon csökkent felszívódásának oka a látszólag tünetmentes coeliakia lehet! A genetikailag nem igazolt formában lehet kis mennyiségben glutén tartalmú ételt fogyasztani.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-30 13:57:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A véleményét szeretném kérni. Ott kezdem, hogy lassan két éve várunk a gyermekáldásra. Múlt év októberében volt egy spontán vetélésem, a 6. hétben. A nőgyógyászom PCOS állapított meg. Idén januárban új nőgyógyászt kerestem fel, és egy endokrinológust. A harmadik napi vérvétel eredménye: LH 14,70 mlU/ml(1,1-11,6 mlU/ml) FSH 4,02 mlU/ml (2,8-14,4 mlU/ml) Prolactin 5,53 ng/ml (1,9-25 ng/ml) Estradiol 128,0 pg/ml(30-120 pg/ml) Testosteron 20,30 ng/ml (21-119 ng/ml) DHEA 0,65 ug/ml (0,8-3,9 ug/ml)

TSH értékem 3,9 volt. Az endokrinológusi időpont előtt elrohantam egy magánlaborba és megnézettem, gondoltam ez mindenképpen kell. A többi értéket nem ott nézték. Erre az értékre kaptam Euthyrox 25-öst napi 1-et, aminek én akkor még nem fogtam neki szedni.

A 21. napi progeszteront nem tudtam megnézetni, ugyanis 21. nap megjött a menstruációm. Azt mondták következő ciklusba. Én múlt hétfőn le is vetettem a vért. Majd pénteken pozitívat teszteltem. A nőgyógyászom Utrogestan 200 mg reggel-este 1 db-ot irt fel.

Tegnap kivettem a 21. napi vérvétel eredményét: Progeszteron 1,00 ng/ml(4-25 ng/ml). Kíváncsiságból ismét nézettem TSH ami 0,750 ulU/ml( 0,4-5 ulU/ml).

A kérdésem a következő, ha ilyen alacsony a progeszteron szintem egyáltalán lehetett ovulációm, és ez a napi 400 mg progeszteron pótlás elegendő ilyen érték mellett?
Illetve ha gyógyszer szedése nélkül 0,75 a TSH érték (ha a 3,9 nem vesszük figyelembe, valószinű a labor hibázott) akkor kell-e szednem az Euthyroxot, okozhatok-e vele bármilyen problémát?
A saját orvosaimat nem tudom sajnos elérni, ezért kétségbeesetten fordulok Önhöz, mivel nagyon szeretném elkerülni az újabb veszteséget.
Tisztelettel várom válaszát, Csilla
Tisztelt Csilla!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel::




Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-28 12:46:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

2009-ben diagnosztizáltak nálam PCOS-t. Azóta Cypromixet és Merkformint XR 750-et szedek. Testsúlyom jelentősen csökkent (82 kg-ról 60kg-ra fogytam). Sajnos vannak emésztési problémáim (is). Ajánlották nekem a Balance D nevezetű táplálékkiegészítőt. Kérdésem az lenne, hogy szedhetem ezt a Cypromix és a Merkformin mellett? Okozhat-e bármiféle negatív mellékhatást?

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel,
Adrienn
Tisztelt Adrienn!

Sajnos erre a kérdésére csak a kezelő orvosai adhatnak szakmai és etikai szempontól korrekt választ.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-28 12:43:25
Olvasói értékelés: 5/3
Tisztel Professzor Úr!

Az volna a kérdésem hogy inzulinrezisztencia okozhat e fokozott éhséget?1 honapja sokkal többet eszek nagyon sok édeset kívánok szinte egész nap ennék.Korog a gyomrom ugy 2óránként.Ma kaptam meg a leletemet miszerint az inzulinom magas.Nem néztek terheltet csak éhgyomrit ami 49.
Ez lehet oka az extrém étvágynövekedésemnek?
Mennem kell ezzel endokrinológushoz?
A cukrom is kicsit emelkedett most 7.1 volt.


Köszönettel
Torma Vali


Köszönettel


TisztetTorma Vali!

Az anyagcsere-egyensúly felborulásának jellegzetes formája, melyet a 2-es típusú cukorbetegség előszobájaként is szoktak emlegetni.
Az inzulinrezisztencia lényege, hogy a szervezet sejtjei nem érzékelik az inzulin hatását, „rezisztenssé” válnak. A szervezet ezt úhy próbálja javítani, hogy egyre több és több inzulint termel. A magas inzulin szint azonban már önmagában is sok szövődményt okoz és végül az inzulint termelő béta- sejtek kimerüléséhez, cukorbetegséghez vezet.
( A hasnyálmirigy „elfárad”, így lassan elkezd egyre kevesebb inzulint termelni )
Az inzulinrezisztencia azért veszélyes, mert mindössze olyan, kevésbé markáns tüneteket okoz, melyek más problémára is utalhatnak, így a diagnózis felállításáig hosszú idő eltelhet. Intő jel a menstruációs zavar, a nehezebb teherbeesés, a fokozott szőrnövekedés illetve a bőrproblémák kialakulása és a hízás. A normálisnál magasabb inzulinszint megemelheti a vérnyomást és a koleszterinszintet is, hosszú távon elhízáshoz is vezethet. Az inzulin rezisztencia tehát valóban okozhat éhségérzetet.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-28 12:41:15
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Nyakamon egy göböt tapintottam,háziorvosom ultrahangra küldött.Ennek a leletén a következő áll:A pm.lebenyek alapszerkezete megtartott.A jobb oldali norm.méretű, az isthmus keskeny. A bal oldali lebenyt caudalisan egy 35mm hosszúságú,kevert szerkezetű, meszesedéseket is tartalmazó göb nagyobbítja. Laboreredményeim rendben vannak.
Szeretném megkérni Professzor Urat ennek értékelésére!Mire számíthatok?
Tisztelettel:Ildikó
Tisztelt Ildikó!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön olyan információt írt, amelyre komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat kérte és elvégezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium é s az UH laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-26 15:33:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

33 éves, 174cm, 60kg, egyelőre gyermektelen nő vagyok, diagnosztizált Hashimoto betegséggel. Az anti TPO szintem 1300 fölötti, a TSH 2,1. A pajzsmirigyultrahang eredménye alapján több göb is található a pajzsmirigyemben. A bal lebeny 6cm3 a másik 8cm3. Az egyik göb már kismértékben nyomja a nyelőcsövemet, gyakran fáj is, de az orvosom szerint operációra nincs szükség. A felső- és alsó légúti megbetegedések elég gyakoriak nálam.
A párommal babát szeretnénk, de az orvosok szerint meglehetősen nehezen fogok teherbe esni. Az Ön által leírt cikkekben is olvastam, hogy a megemelkedett anti TPO erősen befolyásolhatja a terhességet ill. a baba fejlődését.
Szeretném az Ön véleményét is kikérni. Milyenek az esélyek a terhességre ill. annak zökkenőmentes lefolyására ilyen magas anti TPO mellett? Ön szükségesnek találná-e a műtétet? A göbök eltávolításával csökkenthet-e az anti TPO szint? Érdemes-e az étrendből a glutént elhagyni?

Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Krisztina
Tisztelt Krisztina!

Több gond is felmerült:
1. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni. A probléma az, hogy a betegség gyakran, (4,0%-ban) enyhe, nehezen kimutatható formában van jelen. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködés „idiopathiásnak” tartott formája az immunrendszer betegsége miatt jön létre, u.n. „autoimmun” eredetetú. Az autoimmun pajzsmirigygyulladások u.n.„thyreoiditisek”nőkben a betegség lényegesen gyakoribbak, mint férfiakban (4-5:1). A betegség korai felismerése azért is fontos, mert jelentős rizikófaktora számos betegségnek, többek között a meddőségnek, a gyakori vetéléseknek, a csökkent étvágy melletti hízásnak..
A magzat fiziológiás “transzplantátum”, azaz olyan mint egy átültetett szerv (pl. a vese, szív stb), amelyről tudjuk, hogy a legnagyobb veszély a szerv kilökődése. A természet csodája, hogy egy immunológiai értelemben félig “idegen” magzat egyáltalában megtapad a méhben és később pedig nem minden esetben lökődik ki. Ennek védelemnek immunológiai és hormonális okai is vannak. Kiderült, hogy a meddőség és a gyakori abortuszok okai között gyakori a “hypothyreosis” és a pajzsmirigy autoimmun betegsége. Mikor gondoljunk a pajzsmirigy betegségére: a.) ha a családban pajzsmirigybetegség volt (öröklődés!), b.) ha meddőséget állapítottak meg, c.) ha ismételten következett be vetélés (oka pedig nem derült ki!). Mit lehet tenni? Az immunológiában jártas endokrin szakorvoshoz érdemes fordulni, aki a beteg megvizsgálása után olyan hormonális és immunológiai teszteket tud már ma végezni, amelyekkel ezt a problémát gyógyszeresen meg lehet oldani.
2. A másik gyakori, de észre ritkán vett betegség a szülést követő pajzsmirigygyulladás. Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban !). A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (stúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagy fokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás. Másrészt az antitestek jelenléte meddőséget, ill. vetélést okozhat.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-26 13:27:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Prof..Úr Mivel a kontrollvizsgálat elmaradt, szeretném kérdezni,hogy a szelént továbbra is szedjem-e? /3 hónapig 2x1-et, 3 hónapig 1x1-et szedtem. Másik kérdésem,hogy a gyomor eróziómra nyers káposztalevet és krumplilevet iszok, ez nem zavarja-e a pajzsmirigy alulmüködésemet? Köszönöm szives válaszát. Tisztelettel: Valéria
T.Valéria!

Egyelőre 1 tbl Szelén Vital Bérest szedheti. A leírt levek fogyasztását egyelőre nem javaslom.

Jó egészsget kívánok, tisztelettel.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-26 13:25:40
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

2013. október 15-én jártam Önnél első alkalommal. Akkor fáradtságra, fogínygyulladásra, hajhullásra, látásromlásra, légszomjra, hízékonyságra panaszkodtam, valamint az ízületeim is " ropogtak." A diagnózisom ez volt: autoimmun thyreoditis, subklinikus hypothyreosis, Coeliakia, TAD/C, krónikus stressz szindróma. A vérvételeim eredménye: TSH: 1.860 mlU/l, anti-TPO: 19 lU/ml. A terápiás javaslat: gluténmentes étrend, Premens 1 tbl/nap, Szelén Vital Béres 2x1 tbl 3 hónapon át, majd 1 tbl/nap, Alpicor Plus külsőleg, citrom fű tea.
A kontroll vizsgálat február hetedikén volt. A terápiás javaslatok hatására sokat javultam. A hajhullásom minimális lett, a fáradékonyságom csökkent, az anyagcserém gyorsult, az ízületeim már nem ropogtak, a szemszárazságom is javult és a látásom is.
A diagnózisom ez volt: Thyrocalc alapján euthyreoid st.., Pm infra: jo-on kis fokban fokozott aktivitás.
Terápiás javaslat. Gluténmentes étrend, Premens este 1 tbl/nap, Szelén Vital Béres 1 tbl/nap, Alpicort Plus külsőleg, citrom fű tea Vitamin D3 Fresenius 1000 1 tbl/nap, Vitagyn-C.
A felírt vitamint és táplálékkiegészítőket szedem, a citromfű teát iszom, a gluténmentes étrendet tartom. Sajnos azonban újra " leromlottam". Megint homályosabban és gyengébben látok, száraz a szemem, az anyagcserém újra lelassult, megint hízékonyabb lettem, megint nagyon fáradt, energiátlan és ingerlékeny vagyok, újra ropognak az ízületeim, gyakran légszomjam van.
A következő kontrollom időpontja három és fél hónap múlva lesz, az még nagyon hosszú idő. Az volna a kérdésem, hogy szedhetek-e újra intenzívebben szelént, amíg visszajutok a kontroll vizsgálatra?

Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel: D. Zsuzsa
Tisztelt D. Zsuzsa!

Mindenek előtt örülök szép javulásának. Az átmeneti visszaesés az évszakváltáskot gyakran előfordul. Tekintettel az ismert előzményekre 4 héten át 2x100 ug Szelén Viital Bérest szedhet.

jó egészséget, mielőbbi teljes felépülést kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-26 13:23:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

A családinet oldalán írtam önnek levelet, próbáltam telefonon elérni önt, hogy kérjek egy időpontot, de azt mondták közvetlenül nem tudok önnel beszélni ezért megkaptam az email címét az asszisztensétől, mert sok minden függ az időpont kéréstől az állapotom alapján. A következő levelet írtam önnek pár napja:

"
"Tisztelt Doktor úr!

Nagyon elkeseredve írom a soraimat, remélem hogy a kérdéseim végre válaszra találnak. Lassan 4 éve küzdök a pajzsmirigy alulműködéssel, elejétől kezdve magánrendelőkbe járok sajnos, a legutóbbi látogatásomkor méltatlanul bántak velem,nem hallgattak végig és gyorsan túlestek rajtam, szóval nagyon meg vagyok ijedve, mind emellett viccet csináltak belőlem. Nem tudom kihez fordulhatnék a bizalmamat teljesen elvesztettem az orvosomban. Az a problémám van, hogy nem tudják beállítani a TSH-mat a következőek voltak a leleteim az évek során( most 25 éves és nő vagyok).

-2010 januárban TSH: 10.930 T4:15.64 T3:4.5 ezt kis adag Lthyroxinnal kezdték bombázni
-2010 márciusában TSH: 5.580 T4: 16.52
-2011. októberében végre TSH: 2.640 T4:13.15 62.5-ös Lthyroxint mellett
-2012 januárban TSH 2.72 T4:18.75 ,,

Így kezdődött a levelem, az a problémám hogy most lassan 4 napja szedem a 87.5-ös Euthyroxot , de észrevettem hogy remeg tőle az egész testem és hasmenésem van (eddig egy gyógyszer sem okozott ilyet). Az előző orvos azt mondta 2 hónapig szedjem ezt és utána kontroll vérvétellel menjek hozzá , de nagyon megijedtem. Mit javasol? szedjem ezt tényleg 2 hónapig és utána jelentkezzek be Önhöz? Vagy térjek vissza a 75-ösre és most kérjek időpontot? Segítségét tanácsát előre is köszönöm!!!!

Köszönöm kérdését. egyelőre a 75 Ug látszik megfelelően, de ezt más faktor figyelembe vételével lehte8ne) jobban meghatározni. Ezt majd személye talákozásunk során megtehetjük.Fontos. ne a laborlelettől várjon diagnózist!
A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást. Az eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek!
Ezek ezerarcú betegségek:
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre. A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.
Ultrahang
A pontos diagnózist segíti az ultrahang vizsgálat is. A képalkotó eljárások között az izotópos módszerek mellett ez a legelterjedtebb. Segítségével a pajzsmirigy felépítésére (göbös jellegére), a gyulladás fennállásának lehetőségére (!), daganatok jelenlétére lehet következtetni. A vizsgálat alkalmas arra is, hogy a segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) révén eldönthessük a folyamat jó vagy rosszindulatúságát.
Nem a leletet kezeljük, hanem a beteget!Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
Időpontot kérhet:honlapunkon, ill. info@endokrinkozpont.hu
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-26 12:49:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr.Úr!

33 éves,66 kg,172 cm magas gyermektelen nő vagyok.( fogamzàsgátló gyógyszert szedek ) Világèletemben mindig sportoltam,tavaly ősz felé jelentkeztek a fáradékonysàg,aluszékonysàg,hajtöredezettsèg,hajszárazság,kisfokú hízàs tüneteim.
Kèrtem hàziorvosomtól egy labort aminek az eredménye (2013.11.25.én) :
TSh: 5,05mIU/l., FT4:15,39pmol/l.,FT3:6,08pmol/l., lett.
Pajzsmirigy Uh: norm.nagyságú,szabàlyos echoszerkezetű.
Majd 2014.02.19.én voltam Endokrinologusnàl,aki megismèteltette a labort annak az eredménye:
Anti TPO: 20 IU/ml.,TSH:6,92mIu/l.,T4 szabad frakció: 13,91 ,T3 szabad frakció :5,40pmol/ l.,
Az orvos hormont nem írt fel,azt mondta ha babàt várnèk akkor felírnà,de ïgy nem.
Kérdésem: a JÓDAQUA fogyasztàsa ( szelénnel kiegèszítve ) javíthatna ezeken az eredmènyeken ?(mivel nem autoimmun eredetű a pajzsmirigy alulmükődèsem.)
Vagy kèrjem ,hogy írja fel a hormont?

Ön mit tanàcsol????
Vàrom mielőbbi vàlaszàt ! Üdvözlettel : T.Gyöngyi
Tisztelt T. Gyöngyi!

A legegyszerűb volna, ha egyetlen lelet alapján javasolnék gyógyszert, de ez mind szakmai meggyőződésemmel, mind több évizedes tapaztalatommal és etikai elveimmel ellentétben lenne. A helyzet ugyanis nem olyan egyszerű, mert a napjaionkban terjedő divatos készítmányeknek káros hatásai is lehetnek.
Miért?
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet.
bből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett!!!!!. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet.Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján  Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
Meddőség, menzesz zavarok?
Lisztérzékenység
Depresszió
Csökkent libidó
Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
Hajhullás?
Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
Ízületi gyulladás?
Hüvelygyulladás?
Vitiligo (bőrfestékhiány)?
Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”.
Összegezve: az immuno-endokrin kivizsgálás után egyénre szabott (!!!)kezelést javaslok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-25 13:05:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja