SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor úr!

A családinet oldalán írtam önnek levelet, próbáltam telefonon elérni önt, hogy kérjek egy időpontot, de azt mondták közvetlenül nem tudok önnel beszélni ezért megkaptam az email címét az asszisztensétől, mert sok minden függ az időpont kéréstől az állapotom alapján. A következő levelet írtam önnek pár napja:

"
"Tisztelt Doktor úr!

Nagyon elkeseredve írom a soraimat, remélem hogy a kérdéseim végre válaszra találnak. Lassan 4 éve küzdök a pajzsmirigy alulműködéssel, elejétől kezdve magánrendelőkbe járok sajnos, a legutóbbi látogatásomkor méltatlanul bántak velem,nem hallgattak végig és gyorsan túlestek rajtam, szóval nagyon meg vagyok ijedve, mind emellett viccet csináltak belőlem. Nem tudom kihez fordulhatnék a bizalmamat teljesen elvesztettem az orvosomban. Az a problémám van, hogy nem tudják beállítani a TSH-mat a következőek voltak a leleteim az évek során( most 25 éves és nő vagyok).

-2010 januárban TSH: 10.930 T4:15.64 T3:4.5 ezt kis adag Lthyroxinnal kezdték bombázni
-2010 márciusában TSH: 5.580 T4: 16.52
-2011. októberében végre TSH: 2.640 T4:13.15 62.5-ös Lthyroxint mellett
-2012 januárban TSH 2.72 T4:18.75 ,,

Így kezdődött a levelem, az a problémám hogy most lassan 4 napja szedem a 87.5-ös Euthyroxot , de észrevettem hogy remeg tőle az egész testem és hasmenésem van (eddig egy gyógyszer sem okozott ilyet). Az előző orvos azt mondta 2 hónapig szedjem ezt és utána kontroll vérvétellel menjek hozzá , de nagyon megijedtem. Mit javasol? szedjem ezt tényleg 2 hónapig és utána jelentkezzek be Önhöz? Vagy térjek vissza a 75-ösre és most kérjek időpontot? Segítségét tanácsát előre is köszönöm!!!!

Köszönöm kérdését. egyelőre a 75 Ug látszik megfelelően, de ezt más faktor figyelembe vételével lehte8ne) jobban meghatározni. Ezt majd személye talákozásunk során megtehetjük.Fontos. ne a laborlelettől várjon diagnózist!
A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást. Az eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek!
Ezek ezerarcú betegségek:
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre. A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.
Ultrahang
A pontos diagnózist segíti az ultrahang vizsgálat is. A képalkotó eljárások között az izotópos módszerek mellett ez a legelterjedtebb. Segítségével a pajzsmirigy felépítésére (göbös jellegére), a gyulladás fennállásának lehetőségére (!), daganatok jelenlétére lehet következtetni. A vizsgálat alkalmas arra is, hogy a segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) révén eldönthessük a folyamat jó vagy rosszindulatúságát.
Nem a leletet kezeljük, hanem a beteget!Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
Időpontot kérhet:honlapunkon, ill. info@endokrinkozpont.hu
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-26 12:49:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja