SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor Úr!

33 éves, 174cm, 60kg, egyelőre gyermektelen nő vagyok, diagnosztizált Hashimoto betegséggel. Az anti TPO szintem 1300 fölötti, a TSH 2,1. A pajzsmirigyultrahang eredménye alapján több göb is található a pajzsmirigyemben. A bal lebeny 6cm3 a másik 8cm3. Az egyik göb már kismértékben nyomja a nyelőcsövemet, gyakran fáj is, de az orvosom szerint operációra nincs szükség. A felső- és alsó légúti megbetegedések elég gyakoriak nálam.
A párommal babát szeretnénk, de az orvosok szerint meglehetősen nehezen fogok teherbe esni. Az Ön által leírt cikkekben is olvastam, hogy a megemelkedett anti TPO erősen befolyásolhatja a terhességet ill. a baba fejlődését.
Szeretném az Ön véleményét is kikérni. Milyenek az esélyek a terhességre ill. annak zökkenőmentes lefolyására ilyen magas anti TPO mellett? Ön szükségesnek találná-e a műtétet? A göbök eltávolításával csökkenthet-e az anti TPO szint? Érdemes-e az étrendből a glutént elhagyni?

Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Krisztina
Tisztelt Krisztina!

Több gond is felmerült:
1. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni. A probléma az, hogy a betegség gyakran, (4,0%-ban) enyhe, nehezen kimutatható formában van jelen. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködés „idiopathiásnak” tartott formája az immunrendszer betegsége miatt jön létre, u.n. „autoimmun” eredetetú. Az autoimmun pajzsmirigygyulladások u.n.„thyreoiditisek”nőkben a betegség lényegesen gyakoribbak, mint férfiakban (4-5:1). A betegség korai felismerése azért is fontos, mert jelentős rizikófaktora számos betegségnek, többek között a meddőségnek, a gyakori vetéléseknek, a csökkent étvágy melletti hízásnak..
A magzat fiziológiás “transzplantátum”, azaz olyan mint egy átültetett szerv (pl. a vese, szív stb), amelyről tudjuk, hogy a legnagyobb veszély a szerv kilökődése. A természet csodája, hogy egy immunológiai értelemben félig “idegen” magzat egyáltalában megtapad a méhben és később pedig nem minden esetben lökődik ki. Ennek védelemnek immunológiai és hormonális okai is vannak. Kiderült, hogy a meddőség és a gyakori abortuszok okai között gyakori a “hypothyreosis” és a pajzsmirigy autoimmun betegsége. Mikor gondoljunk a pajzsmirigy betegségére: a.) ha a családban pajzsmirigybetegség volt (öröklődés!), b.) ha meddőséget állapítottak meg, c.) ha ismételten következett be vetélés (oka pedig nem derült ki!). Mit lehet tenni? Az immunológiában jártas endokrin szakorvoshoz érdemes fordulni, aki a beteg megvizsgálása után olyan hormonális és immunológiai teszteket tud már ma végezni, amelyekkel ezt a problémát gyógyszeresen meg lehet oldani.
2. A másik gyakori, de észre ritkán vett betegség a szülést követő pajzsmirigygyulladás. Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban !). A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (stúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagy fokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás. Másrészt az antitestek jelenléte meddőséget, ill. vetélést okozhat.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-26 13:27:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja