SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr! 27 éves nő vagyok 7 éve pajzsmirigy alulműködés miatt L-thiroxin gyógyszert szedtem napi fél szemet. 2013.szeptemberében abbahagytam a fogamzásgátlót, akkor valami történt, novemberben a pajzsmirigyem túlműködött. TSH: 0,014 mIU/L volt. Azóta az L-thiroxint nem szedtem. Egy hónap múlva kellett ellenőrzésre vissza menni: TSH:0,010 mIU/L FT4:10,43 pmol/L FT3:3,54 pmol/L Anti­TPO:10,0 IU/mL 3 hónap múlva ismételten ellenőrzésre mentem, pajzsmirigyre ható szert nem szedtem. Eredmény: TSH: 3,858 mIU/L FT4:10,93 pmol/L Diagnózis: A TSH és az FT4 alakulása Thyreoditisre utal. Pajzsmirigyre ható szert továbbra se kapjon. Szeretnék babát, viszont nem tudom ilyen értékek mellett nem lesz e baja a babának? Nem ártok e neki, ha most teherbe esnék? Segítségét előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!


Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy mi okozta és okozza panaszait, mi váltotta ki a vélt hypothyreosist.
Másrészt talán korábban is felmerült Önben, hogy szedhető-e fogamzásgátló tabletta pajzsmirigy betegség esetén? Ez a kérdés gyakran merül fel azokban a hölgyekben, akiknek ismert pajzsmirigybetegségük van és valamilyen gyógyszeres kezelésben részesülnek. A válasz összetett, aszerint, hogy a betegnek milyen pajzsmirigybetegsége van. Lényeges, hogy a fogamzásgátló tabletták a hormonok kötéséért felelős fehérje termelődését is befolyásolják, ezért a pajzsmirigy hormonjai szintjére is hatnak. A kérdés másik oldala, hogy a pajzsmirigy a szervezet energia háztartásának irányítója és túlműködése esetén más anyagok (pl. gyógyszerek) mennyisége hamarább bomlik le a szervezetben.
1. Amennyiben a mirigy működése normális, élettani, de már autoimmun gyulladás fennáll (antitestek mutatható ki), akkor a beteg szedheti a fogamzásgátló tablettát. Ilyenkor esetekben alacsony hormontartalmú tabletta javasolt és legalább évente ellenőrizni célszerű a hormonszinteket.
2. Ha a pajzsmirigy működése fokozott, azaz hipertireózis áll fenn, akkor a szervezet anyagcseréje felgyorsult és ennek következtében a fogamzásgátló tabletta hormontartalma gyorsan csökkenhet, ezért hatástalanná válhat.
3. Amennyiben a pajzsmirigy működése csökkent, akkor ugyan szedhető a fogamzásgátló, de a pajzsmirigyhormon ( tiroxin) dózisának változtatása, emelése válhat szükségessé. Az egyik vezető orvosi lapban (New England J. Med.-ben ) közölt adatok azt mutatták, hogy a megfelelő pajzsmirigyműködés helyreállításához nagyobb mennyiségű tiroxinra volt szükség azokban a nőkben, akik fogamzásgátló tablettát szedtek. Ilyen esetekben a pajzsmirigy működésének 6 hónaponkénti ellenőrzése szükséges.
4. Rosszindulatú, vagy súlyos pajzsmirigy betegségben a fogamzásgátlás nem javasolt és más megoldást kell választani.
Végezetül alapvető, hogy a családtervezéskor a fogamzásgátló tabletta elhagyása után sor kerüljön a pajzsmirigy hormonjainak és az autoimmun gyulladásért felelős antitesteknek a meghatározására is. Ez különösen fontos azokban, akiknek már volt pajzsmirigybetegségük vagy családjukban hasonló betegség már előfordult.
További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-04-02 11:57:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja