SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Először is,szeretném megköszönni azt a sok segítséget amit Öntől kaptam!Mi legközelebb májusban fogunk találkozni,de addig is lenne egy kérdésem.Inzulinrezisztenciával és pajzsmirigy gyulladással kezel,szépen javultak az eredményeim.A számtalan vetélés miatt csináltattam egy Nk funkciós vizsgálatot,ami rendben volt.Az lenne a kérdésem,hogy a Th1/Th2 citokinek szerepe jelentőséggel bír e a psoriasisban szenvedő betegnél,mert azt olvastam egy cikkben,hogy a psoriasis miatt eltérés lehet,és ez okozhat vetélést,mert a szervezet állandó gyulladást tart fenn.Én testszerte pszoriázisos vagyok.Érdemes lenne e ennek utána nézni?

Tisztelettel:Jónás Zsoltné
Tisztelt Jónás Zsoltné!

Ez valóban így van, ezért a kezelés során olyan készítményre van szüksége, amelyik kedvező hatású erre a felborult egyensúlyra.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-31 17:33:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

25 éves vagyok, Innsbruckban élek, jelenleg 48 kg vagyok és 168 cm magas. Sokat sportolok (heti 4-5ször). Hashimoto betegségem van, mellette cöliákia is. Plussz van pár étel allergiám: laktóz, szója, élesztő, de a laktózmentes termékeket se bírja a hasam (nem fogyasztom, csak a cottage cheese-t abból is laktózmenteset).

Augusztusban voltam gyomor és végbél tükrözésen is, a gyomrom redben találták, azt mondták szépen tartom a diétát, viszont a beleimben görcsöt találtak, emiatt nem is tudtak rendesen megtükrözni ott. Azt mondták, hogy IBS (irritábilis bélszindróma az oka), kaptam rá akkor gyógyszert, amitől jobb lett, de most megint mindentől fortyog meg megindul a hasam.

Azt szeretném kérdezni, hogy probiotikumot kell e szednem? Egy ideig szedtem Pro Gastrot, aztán Omni Biotic 6-ot. Melyik a jobb?

Most szedek:
C-vitaminból 3000mg-ot/nap, ha nem veszek be annyit, akkor egyből lebetegszem
Omega-3 kapszulát 2tabletta/nap (2000mg: 360mg EPA, 240mg DHA; Vitamin E: 2mg)
D-vitamint 8csepp/nap (1 csepp 500NE)
Béres Szelént 100µg/nap
Letroxból 75/nap
Béres Porcerő Forte 2tabletta/nap

Azt szeretném kérdezni, hogy milyen halakat lehet enni a Hashimoto betegség mellett?
Lazacot szabad? Ha igen akkor mennyit egy héten?
A másik kérdésem, hogy algát tartalmazó készítményeket szabad-e enni? A jódtartalma miatt!

Sajnos utoljára tavaly márciusban jutottam el Önhöz (külföldön élek).

A másik kérdésem az lenne, hogy több mint másfél éve abbahagytam a fogamzásgátló szedését, és azóta a homlokom főleg tele van csúnya faggyúmirigy gyulladásokkal. Ez összefügg a beleimben vélő problémával/betegséggel? Van rá megoldás?

Még egy kérdésem lenne, hogy van-e olyan gyógynövényes nyugtató szerű tabletta/kapszula, amiben nincs laktóz, tej, szója, glutén? A gyónyövényes teák nem hatnak nálam!

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
További szép napot!
Üdvözlettel:
H. Vanda
Tisztelt Vanda!

Sajnálom, hogy ilyen tünetei vannak. Értelemszerúen vizsgálat nélkül minden kérdésére nem adhatok választ.
Az említett ételeket ne fogyassza! Leginkább a rizsből készített ételek javasolhatók. Leginkáb a Valerian Relax tbl-t javaslom.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-31 17:30:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Korábban írt a barátcserjéről. Használhat ez a növény a Basedow kór
esetében is ?

Köszönettel: Kata
Tisztelt Kata!

A barátcserje nem a Basedow kór kezelésére való.

üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-31 17:24:58
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves doktor úr!
38 éves vagyok, 3 endometriózis-műtéten, és 3 sikertelen lombikon vagyok túl. Bár az eddigi eredményeim nem utalnak pajzsmirígy működési problémára, az utóbbi időben megfordult a fejemben, hogy talán mégiscsak érdemes lenne felkeresnem egy endokrinológus szakorvost, egy alaposabb vizsgálat érdekében. Önnek mi a véleménye erről, helyesli, vagy abszolút feleslegesnek tartja? Mellékelten küldöm a múlt havi hormonpanel eredményeimet:
TSH 1,569 uIU/ml
T3 4,53 pmol/l
thyroxin 14,47 pmol/l
anti-TPO 31,7 U/ml
LH 4,50 mU/ml
FSH 13,40 mU/ml
prolactin 178 mU/l
ösztradiol 393 pmol/L
testosteron <0,69 nmol/L
Válaszát előre is köszönöm! Üdv, Gabica
Kedves Gabica!

Valóban érdemes volna.
Üdv:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-29 18:23:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!

olvastam az írásai között, hogy PCO szindrómában nagyon gyakori az emelkedett prolaktinszint. Úgy tudom, ez általában a szindrómára jellemző hormoneltolódások (ciszták és így magas ösztrogénszint) következménye, ám mi van akkor, ha valakinek a nemi hormonjai (a prolaktint leszámítva) papíron mindig teljesen rendben vannak, csupán az inzulinja nagyon magas? Az inzulin maga befolyásolhatja, megemelheti közvetlenül is a prolaktinszintet, nem csak közvetve, pl. az ösztrogén eltolásán keresztül? Érdekelne, és nem nagyon találtam erről hiteles írást, inkább csak az ellenkező irányú kapcsolatról (magas prolaktin-->inzulinszekréciós zavarok).

Köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Hormonrendszerünk minden szervünkre hat, így a legkülönbözőbb tüneteket okozza, ha zavar keletkezik működésében. Nagy valószínűséggel első utunk nem egy endokrinológus orvoshoz vezet, és az sem biztos, hogy a háziorvos a megfelelő helyre irányít. Bizonyos endokrin- vagyis a hormonrendszerhez köthető- betegségek felismeréséhez pedig elengedhetetlen a részletes vérkép, melyet csak szakorvos rendelhet el. Így talán hetekig, hónapokig, évekig nem derül fény a valódi okra. – Képzeljük el a szervezetünket úgy, mint egy postát, mely a beáramló információk áradatát fogadja be. Testünk működése is elengedhetetlen jelek, információk nélkül, a hírvivők, a postások pedig nem mások, mint hormonjaink. Egészen apró mennyiségben, a gramm egymilliomod részében vannak jelen a vérben, mégis minden szervünk állapota függ mennyiségüktől, a „helyes kommunikációtól”. Az egész testbe szállítják a híreket, ha túl kis vagy éppen nagy mennyiségben termelődnek, az nem csak annál a szervünknél mutatkozik meg, ahonnan elindulnak az információ továbbítására. Hatnak többek között erőnlétünkre, közérzetünkre, szexuális működésünkre, stressztűrő- és nemzőképességünkre, energiaszabályozásunkra, bőrünk, hajunk állapotára. Fontos, hogy a hormonok és immunrendszerünk szoros kapcsolatban vannak egymással, ugyanis a csecsemőmirigy is hormonális szerv. Hormonjaink termelődését meghatározza életkorunk, nemünk, örökletes tényezők, sőt, a testet érő fény mennyisége, a külső hőmérséklet is. Eltérő lehet a különböző évszakokban, és megfigyelhető változás még napközben is. Mivel egy sor kulcsfontosságú üzenet szállításáért felelősek, nagyon érzékenyek érzelmi ingadozásainkra és a különböző külső hatásokra. Nem is gondolnánk, hogy naponta mennyiféle kozmetikum, élelmiszer és vegyi anyag vesz minket körbe, melyek mind befolyásolják e kifinomult rendszer működését!
Egyre többen, egyre súlyosabban
Nem túlzás azt állítani, hogy a hormonális zavarok drámaian sok embert érintenek. De vajon miért egyre több a meddő pár, miért küzdenek egyre többen pajzsmirigy-problémákkal, autoimmun betegségekkel, miért magasabbak a most felnövő gyermekek? A háttérben a hormonok játéka áll, pontosabban a hormonjainkat manipuláló kemikáliák. Nap mint nap használunk olyan anyagokat a háztartásban, melyekből kiáramló vegyületek közvetlenül hatnak hormonrendszerünkre, ezek az úgynevezett EDC anyagok. – A fehérítési eljárások során keletkezett melléktermék, a dioxin egy mesterséges ösztrogén. Elsősorban olyan termékekben található meg, amelyek fehérítési eljáráson estek át, mint például a tamponok, betétek, a fehérített toalettpapírok, zsebkendők, pelenkák. A leggyakoribb dioxin-forrás az iparilag tartott állatok húsa, így a tejtermékekben szintén előfordulhat. Mivel ezek az anyagok nagyobb koncentrációban lehetnek jelen a szervezetünkben, mint saját hormonjaink, hatásuk rendkívül erős. – A természetes ösztrogénekhez kapcsolódva lépnek működésbe, azonos hatást fejtenek ki, csak még intenzívebben.. A háztartásokból távozó szennyvíz nagy mennyiségben tartalmaz női hormonokat, melyek lehetnek fogamzásgátlók maradványai is. A szakértő szerint egyes mosó- és tisztítószerek, az élelmiszerekben is megtalálható konzerváló- és tartósítószerek szintén hatnak hormonrendszerünk működésére. –Kerüljük a méreganyagokat tartalmazó rovarirtókat, festékeket, a klórszármazékokat, a teflonedények használatát. A konyhában és a fürdőszobában is igyekezzünk parabénmentes natúrtermékeket használni. Műanyag edényben és palackban soha ne melegítsünk fel ételt, italt.
Génjeinkben hordozzuk?
Az orvosok ismerik az ember géntérképét, és mára azt is tudják, hogy az abban kódolt információk nem feltétlenül „íródnak át” a szervezet fehérjéibe. Tehát a szüleink szervezetében található genetikai kód sokszor nem száll tovább, legalábbis nem feltétlenül kerül kifejezésre. – Az autoimmun betegségek családon belül halmozottan fordulnak elő. A felelős gének gyakran, „némák” maradnak egészen addig, amíg bizonyos hatások nem érik a szervezetet. A jód vagy az interferon kezelés, a mesterséges hormonok, hormonszerű anyagok, fertőzések, káros sugárzások, és legfőképpen a stressz „aktiválja” ezeket a kódokat, így a néma gének „megszólalnak”. Ha tehát tudjuk, hogy a családban előfordultak hormonális betegségek, érdemes tudatosan védeni magunkat. Amennyiben felmerül a gyanú, hogy tüneteink mögött húzódhat hormonális zavar, minél hamarabb érdemes felkeresni egy endokrinológus orvost. Úgy véli, léteznek több generációt érintő hatások is. De hogyan lehetséges, hogy ezeket is mind „örököljük”? Számíthat-e például, hogy mennyit sportolnak, milyen környezetben élnek szüleink, nagyszüleink? Vagy milyen ételeket evett dédapánk? –A génekbe szinte „beleégnek” bizonyos hatások, melyek ezáltal továbbörökítődnek. Az idő múlásával sejtjeinkben egyre több sérülés halmozódik fel, és egy bizonyos mennyiség után a sejt „döntés” elé kerül: tovább szaporodik vagy elpusztítja önmagát. Könnyen megérthetjük, miért lehetséges, hogy befolyásolja szervezetünk működését felmenőink életvitele. A táplálkozás olyan alapvető biológiai tulajdonságainkat is megváltoztathatja, melyek az egész világon, bármely embertípust tekintve egyformák. Ilyen például az első havi vérzés vagy az emlő fejlődésének időpontja, mely az USA-ban eltolódott az átlaghoz képest a számottevő szójafogyasztás hatására. Hozzáteszi, az újszülött állatoknak adott pajzsmirigy-hormon például a következő generációban csökkentette a pajzsmirigyserkentő hormon (TSH) koncentrációját. Tehát az is számít, milyen hormonok, hormonhatású anyagok kerültek felmenőink szervezetébe– folytatja.
Tudta? A feszültség a hormonok mumusa! Azonnal reagálnak a stresszre, hiszen az hat a szimpatikus idegrendszerre. Nem ritka, hogy a hormonális zavarok pszichés oka nem más, mint a folytonos szorongás, idegesség. Ha kibillentünk egyensúlyunkból, az fizikai tüneteket ölthet, tehát hormonháztartásunk is felborul. A gyógyszeres kezelés mellett nagy jelentősége lehet a gyógyulásban, ha felismerjük, mi a betegség érzelmi gyökere.

Okok a tünetek mögött
A hormonok túlzott vagy csökkent termelődését általában néhány nap, hét, esetleg hónap után vesszük észre. A zavar jellegétől függően felboríthatják napi életvitelünket, például kórosan aluszékonyak lehetünk, csökkenhet a libidónk, hirtelen gyarapodik testsúlyunk, vagy éppen szembetűnően lefogyunk. Legtöbbször a meddőség hátterében is hormonális okok állnak. – Azért fontos a mielőbbi kezelés, mert a hormonzavarok nemcsak a hormontermelő szervre, hanem a test egyéb területeire is hatnak. A pajzsmirigy-problémák érinthetik a szívet, nőhet az érelmeszesedés kockázata, emelkedhet a koleszterinszint, és gyengülhet a fogamzó-képesség.

Elhízás
Háttérben gyakran a pajzsmirigy alulműködése áll, ezt csak alapos kivizsgálással (részletes endokrinológiai laboratóriumi vizsgálattal és ultrahanggal) lehet megállapítani. Gondoljunk erre, ha anélkül hízunk, hogy többet ennénk a szokásosnál, vagy akárhogy koplalunk, meg sem moccannak rajtunk a kilók. – Az elhízás fokozott szőrnövekedéssel is társulhat, mivel a zsírszövet részt vesz a hormontermelésben. A felborult hormonháztartás kezelése nem megy egyik napról a másikra, a testsúly lefaragása is csak lépésről lépésre sikerülhet.
Túlzott izzadás
Leggyakrabban autoimmun pajzsmirigy-túlműködés az ok.
A pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg). A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható. Fontos: ezek nem autoimmun betegségek! Ha fáradékonyak vagyunk, előfordul, hogy remegünk, hirtelen izgatottá válunk, esetleg fogyunk, megduzzad a szem, feltételezhető, hogy ez a baj. Hormonpótlással a fokozott izzadás is megszüntethető.

Fáradékonyság, hangulatingadozások
Idősebb korban akár a demenciával (korai elbutulással) is összekeverhetik a hormonális zavarok miatt fellépő fáradékonyságot. Még a depresszióhoz hasonló tünetek, vagy aluszékonyság, a tanulási képesség csökkenése, memóriazavarok is jelentkezhetnek bizonyos hormonváltozások miatt. – Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs romlásán kívül mást nem tapasztalunk. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Előfordul hízás, szorulás, fázékonyság, az arc felpuffadhat, a haj ritkává és szárazzá válhat, gyakran hullik is, csökkenhet a libidó. Felhívhatja még erre a figyelmet a menstruációs zavar és a koleszterinszint emelkedése.
Szőrösödés
A túlzott szőrösödés szokatlan testtájakon, például a háton, a hason vagy a mellen talán az egyik legijesztőbb tünet, amivel egy nő találkozhat. Alapos vérvizsgálat nélkül nem tisztázható, melyik hormon a ludas. –A férfi-hormonként is nevezett androgén hormonok kis mennyiségben a nők szervezetében is termelődnek a petefészekben és a mellékvesékben. Ha azonban túl magas az androgénszint, egyes testtájakon erősebbé válik a szőrnövekedés. Ilyenkor az orvos feltérképezi, milyen (hormontartalmú) gyógyszereket szedtünk, speciális skálán értékeli a szőrösödés mértékét, a részletes kórelőzményt, szükség esetén CT-t vagy MRI-t végez a vérvizsgálat mellett. A magas inzulin szint elősegíti, hogy a női hormonból is testosteron képződjön.
Nők veszélyben
Érdemes évente elmenni vérvizsgálatra, különösen, ha hormontartalmú tablettát szedünk. A vérvizsgálat, amit a nőgyógyász előír, gyakran nem tartalmaz minden hormonértéket, amely feltárhatná a kezdődő hormonzavarokat.
Magas prolaktinszint
A hosszú ideig fennálló stressz, egyes autoimmun betegségek, gyógyszerek, főként a depresszió és reflux elleni szerek, illetve az agyalapi mirigyet érintő zavarok emelhetik a prolaktin szintjét a szervezetben. Egyébként kizárólag terhesség és szoptatás, illetve fogamzásgátlók szedése mellett emelkedik meg az érték.
Túlzott ösztrogéntermelés
Akkor gyanakodjunk rá, ha rendszertelen vagy kimarad a menstruáció, hirtelen hízunk, esetleg hiába próbálkozunk, elmarad a gyermekáldás. A magas ösztrogénszint oka, hogy felborul az agyalapi mirigy és a petefészek hormonális szabályozása. Az első fontos lépés a fogamzásgátló tabletta szüneteltetése lehet.
PCOS- szindróma
Az egyik leggyakoribb endokrin-rendszert érintő betegség, mely kezelés híján meddőséghez vezethet. Peteérési zavarokkal, esetleg elhízással, cukorbetegséggel, magas vérnyomással, bőr- és hajproblémákkal, szőrösödéssel járhat. – Ma már tudjuk, hogy a szervezetben egységként működik a lélek, az ideg-, az immun- és a hormonrendszer, ezek együtt felelősek a szervezet egyensúlyáért. Ebből következik, hogy a pszichés tényezők nagymértékben felerősíthetik, vagy éppen gyógyíthatják a hormonális zavarokat. Gondoljunk arra, hogy stressz hatására elmaradhat a menstruáció, a mesterséges megtermékenyítés is gyakran hatástalan, de teljes lelki-testi egyensúlyban ezek a kóros működések megszűnnek– mondja a szakértő. A PCOS tüneti kezelése mellett tehát kulcsfontosságú a lelki okok felkutatása is.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-28 18:27:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Varga Kamilla vagyok az Ön betege, autoimmun pajzsmirigy alul-működéssel/gyulladással járok önhöz kezelésre (sikeresen :D ). Minden alkalommal látni a hőtérképen ahogy múlik el a gyulladás, olyan kérdésem lenne hogy ha múlik akkor a szövet "sorvadása,, abbamarad? Tehát nem kell emelni a gyógyszert ha teljesen elmúlik a gyulladás?

Ezzel kapcsolatban lenne olyan kérdésem hogy voltam szemészeten , 4 éve voltam utoljára és mindkét szemem romlott, az egyik majdnem egy egész dioptriát. 26 évesen ez kétségbeejtő. Szerintem a szemem romlása összefüggésben van a pajzsmirigy gyulladásommal. Nagyon félek hogy meg fogok vakulni. Ha múlik a gyulladás a szemem romlása is abbamarad? Van valamilyen szemvédő dolog, vitamin? Most 100-as letroxot és szelén béres vitalt szedek, citrom és orbáncfű teát iszom, néha mezei zsurlófüvet amikor ödémásodom. Ezek mellett ciklusom 2. felém yamgyökér kapszulát. Van esetleg valami ami védi a szemet? (Távolra nem látok jól, de ugye ez a távol egyre közelebbi és nagyon félek).

Észrevettem hogy amikor ödémásodom először az arcom szokott felvizesedni és a szemem. A szemem táskás és puffadt lesz, nyomásérzetem van és fáj . Ugye ilyenkor nem romlik a látásom? Nagyon paranoid vagyok amióta voltam a szemészeten. Félek valahányszor ödémás az arcom a szemem fáj akkor a látásom károsodik, ugye ez nem így van? Mit tudok tenni a szemödéma ellen? Nem szeretnék 30 éves koromban szemhéjplasztikás a buggyos megereszkedett megnyúlt bőr miatt. Van valami ami segít a szemödéma ellen? Mezei zsurlófű tea ivása az hasznos?

Köszönöm előre is a válaszát, szép napot kívánok!
Tisztelt Varga Kamilla !

Emlékszem, március elején találkoztunk. Több fontos kérdést tett fel, ezért ezekre részletesebben válaszolok.

1. Az autoimmun folyamat javulásának jele, hogy a hőtérképen egyértelmű javulás látható. Persze a korábbi gyulladások következtében a pajzsmirigy egy része sorvadt, ezért egyelőre még hormon szedésre lesz szüksége. Ezért kellen minenkinél még a gyulladás időpontjában elkezdeni a kezelést még mi előtt a csökkent működés létrejön. Ez természetesen nem a beteg felelőssége. Tudni kell(ene),hogy ez a betegség öröklődik és a vérszerinti rokonoknál még idejében ki kellene szűrni a betegeket.

2.A szem és a pajzsmirigy betegségei közötti kapcsolatról az orvostudomány már régóta tud. Az így kialakuló szembetegségek egy része nem csupán kellemetlen, de a látás elvesztéséhez is vezethet. Ennek ellenére a gyakorlatban erre ritkán gondolnak, amikor a beteg látásával kapcsolatos panaszok miatt keresi fel orvosát. A szegény betegeknek pedig - végképpen kiszolgáltatván - nem is juthat eszükbe, hogy látási problémáinak oka valahol máshol keresendő. Erről a problémáról nemzetközi és hazai kongresszusokon több előadást tartottam és közleményt publikáltam: ezért is ért az a megtiszteltetés, hogy az Európai Endokrin Társaság felkérésre referátumot tartsak a közel 4000 fős hallgatóság számára. A szomorú valóság azonban az, hogy ennek ellenére a betegek gyakran kálváriát járnak be, amíg a valós diagnózisra fény derült és az oki kezelést elkezdik.
Szemszárazság akkor alakul ki, ha a szükségesnél kevesebb mennyiségű könny termelődik. Előfordulhat az is, hogy romlik a könny összetétele és emiatt gyorsabban párolog el a szem felszínéről. Ritkább kiváltó okok a szemhéjak vagy a pislogás rendellenességei. A könnytermelés csökkenésének hátterében a könnytermelő mirigyek megbetegedése, vagy a szemhéj szélének gyulladása is állhat. A kiváltó - vagy a már fennálló tüneteket súlyosbító - okok között környezeti tényezők, például a száraz, meleg légkondicionált helyiség, a cigarettafüst és egyes gyógyszerek egyaránt szerepelhetnek. Hosszan tartó olvasás vagy a számítógép képernyője előtt végzett munka és a kontaktlencse viselése is gyakran váltják ki a szem szárazságát.
A jelenség tehát civilizációs ártalomnak is tekinthető, így sajnos kevesen gondolnak arra, hogy a panaszok nem csak a beteg életmódjából adódóan jelentkeznek. Jó példa erre egy fiatal hölgy betegem esete, akinél szemszúródással, könnyezéssel járó panaszok jelentkeztek. Szemének pirosságát figyelték meg főleg a bal oldalon. Az alkalmazott szemcsepptől a tünetek kezdetben megszűntek és ebbe mindenki, így értelemszerűen a beteg is belenyugodott. A panaszai azonban néhány hét múlva újra kezdődtek. Kezdetben allergiás folyamatot tételezetek fel, azonban allergia nem volt kimutatható. Ezután számos vizsgálat (fogászati, gégészeti, nőgyógyászati góckeresés) történt, negatív eredménnyel. Hosszas vizsgálódás után az egyik szemész kolléga küldte hozzám a beteget. Ekkor derült ki, hogy családjában már több autoimmun betegség (ízületi-, pajzsmirigy-, cukorbetegség) fordult elő, ezért kérték immunológiai, ill. immuno-endokrin vizsgálatát. Kiderült, hogy valóban pajzsmirigy betegség állott a szemészeti panaszai hátterében, és annak kezelésével panaszai megszűntek.
A további kezelését a következő kontroll alkalmával megbeszéljük, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-28 18:20:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! Pajzsmirigy alulműködésem van,200mg Letroxot szedek így a TSH beált 14-körűlire. Azzal a kérdéssel fordulnék önhöz,hogy nagyon erős hőhullámok gyötörnek,és nehezen viselem már,ezért teljes hormon vérkép készült és az eredmények jók. Egyedül a TSH 14,mit javasolna szedhetek a letrox mellé más hormont is? ha igen milyen tipusut? Sajnos más tünet is van amit csak az alul működés produkáll,de ez okoz legtöbb problémát. Várom válazát Tisztelettel!
Tisztelt Kérdező!

A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is.
- Melyek a leggyakoribb panaszok, milyen tünetekkel forduljunk orvoshoz?
- A hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem.

- Milyen tapasztalatai vannak a hormonális betegségek kezelésével kapcsolatban?
- A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell!!!nem a TSH-t.

- Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-27 15:43:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Decemberben jártam Önnél hajhullás panasszal (10 éve hullik a gyermekem születése után egy évvel kezdődött). A decemberi ambuláns lap főbb részeit idemásolom:

Astheniás alkat. Fejtetőn diffúz efflúvium, HCA skálán krónikus stressz. Pm Ist, parachymás tap, nodularis jellegű.
Pm infra: a jo-on fokozott aktivitás
Pm UH: jl 43x24x14 fokotott bl 39x29x12
hozott leletek: TSH 1,6 FT3 4,2 FT4 15,3 anti TPO 5,9 Anti-Tg 15,9 Cortisol 346 PTH 39,1 TSH-R elleni antitest neg. autoimmun panel neg Testosteron 0,5 E 598 Progesteron 28,3 PRL 343
Dg Effluvium capitos, krónikus stressz, Pánik synd.

Jav: Bio-Selén 2x100 ug/nap 3 hónapon át majd napi 1 tbl/nap, Frontin 3x1 tbl/nap, Regaine oldat, Wild yam a ciklus második felében 2x1, Alpecin sampon.

A felírtakat az Alpecin sampon kivételével betartottam.
A hajhullás január és február hónapokban csökkent, és pár hete kezdett el ismét nagymértékben hullani (napi 200 szál). Rendszerint télen kevésbé hullik (50-70 szál/nap) és tavasszal ismét elindul.
Júniusra kaptam Önhöz időpontot, viszont addig félek, megint megfeleződik a hajam. A kérdésem az volna, hogy egyrészt tudna-e addig is tanácsolni valamit, másrészt milyen friss labor leletek lehetnek esetleg szükségesek júniusra, ha személyesen is felkeresem.

Köszönöm válaszát.

Veronika

Tisztelt Veronika!

Örülök a megelőző javulásának. Sajnos tavasszal egészségeseknél is fokozódik a hajhullás. Amennyiben panaszai nem szűnnének meg, akkor korábbi időpontot kaphat.
Kérem jelentkezzen az alábbi e-mail-en:Szekelym@vipmail.hu
szekelymelinda66@gmail.com

Jó egészséget kívánok:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-27 15:39:49
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

2012-ben szubklinikus autoimmun Hashimoto betegséget állapítottak meg nálam. A Letrox-tól csak rosszabbul voltam akárhányszor elkezdtem szedni. Azóta már 2 éve a klimax is elkezdődött. Szedek szelént, zinket. Letroxot nem. Viszonylag jól vagyok. Az lenne a kérdésem, hogy Tyrosin szedése javasolt-e még esetleg?
A nagy kérdés pedig, hogy lehetséges, hogy a kezdődő klimax befolyásolta a kimutatott Ht-t, ideglenesen lehetett megemelkedve az ATPO: 104 IU/ml?

Tisztelettel/Köszönettel

Mónika
Tisztelt Mónika!


Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-27 15:35:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! 48 éves vagyok, fokozott szőrösödés és cikluszavar miatt miatt kértem hormonvizsgálatot és a prolaktin szintem volt magas (1077). IR nincs, nőgyógyász Uh rendben, pajzsmirigyem rendben, azt mondták, a fokozott stressztől mehetett így fel. Lassacskán csökken a prolaktinom, most 807. Ön szerint, ha visszaáll a normál tartományba, kihullhatnak azok a szőrök, amik ez idő alatt nőttek ki ill hosszabbodtak meg? Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Sajnos a leírt érték is emelkedett.
Az okok megkesesését javaslom.
e-mail:Szekelym@vipmail.hu
szekelymelinda66@gmail.com


Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-27 15:31:57
Olvasói értékelés: 5/1
Tisztelt Professzor Úr!
Szeretném a segítségét kérni a betegségemmel kapcsolatban. 2 terhességem alatt inzulinon voltam. Hasimotót és psoriasis arthrisist állapítottak meg nálam, ezen felül a cukrom is felső határértéken mozog, egy hajszál választ el, hogy cukorbeteg legyek. 175 cm hez 105 kiló társul. A problémám, hogy annó Eutyroxot írtak fel, szedtem is lelkesen, be is állították. A gyógyszer szedése alatt a TSH-m jó volt, de minden tünet megmaradt-túlsúly, kemény diéta és edzés mellett meg sem mozdult, glutén mentes étrendre sem, súlyomat a nem evéssel illetve a „falatkák” evésével tudom tartani, étvágytalanság, fáradtság, 90-100 körüli pulzus, libidó 0, lelassulás, beszéd probléma- nos a gyógyszer mellett plusz tünetként a depresszió, hirtelen hangulatváltozás, agresszivitás, alvásproblémák , belső fázás, „vödör vizes” éjszakai felébredés. Sajnos a sok negatív hatás illetve a megmaradt tünetek miatt abbahagytam. Amióta megtörtént, annyi változott, hogy a hangulatom kiegyensúlyozott, viszont néha a gondolkodásom olyan szintre lelassult, hogy a szavaknak a kifejezése is gondot okoz, olyan vagyok,mint aki be van nyugtatózva. Jelenlegi gyógyszermentes laborom – kb 6 hónapja nem szedem- Tsh: 8,62, koleszterin 7,00, glukóz: 6,1, Hemoglobin A1C: 43,0. Inzulint még soha nem néztek.A kérdésem az lenne, hogy milyen lehetőség lenne, hogy a problémákat is tudjuk orvosolni, ne csak a laborértékeket. Mint írtam edzettem, lelkesen, heti 5 ször, diéta mellett 8 hónap alatt 2 kiló ment le, Update is próbálkoztam, 9 hónapig, szigorú edzés mellett 5 kiló ment le, 4 hónap Gluténmentes táplálkozással + diétával a súlyomat tartottam. Ezek 2-3 közötti beállított gyógyszer mellett történtek.Szóval kitartónak érzem magam, de a sikertelenség miatt elkeseredettség lett úrrá rajtam, mert nem tudok fogyni. A psoriasis ízületi gyulladás miatt bázis terápiára küldtek 5 hónap sikertelenség és rengeteg elfogyasztott gyulladás csökkentő és fájdalomcsillapító után nem szedek gyógyszert sok küzdelem után, állapotom jónak mondanám, de a fizikai aktivításra vigyáznom kell..Érdekelne a véleménye, mit tanácsol?
Köszönöm megtisztelő válaszát, M.Kinga
Tisztelt M. Kinga!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem.

http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg_orvos-valaszol/18076/az_orvosi_tanacsok_konziliumok_dilemmai

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-26 08:39:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Tavaly februárban a terheléses vércukor és inzulin eredményeim nagyon magasak lettek (vércukor 120 perces: 8,7, inzulin 120 perces: 119,80), ezek alapján úgy nézett ki, hogy IR gyanús vagyok. Ugyan a Mens Mentisben azonnal Merckformint írtak fel, de én utána érdeklődtem és kiderült, hogy ezt az állapotot vissza lehet fordítani életmódváltással és rendszeres mozgás beiktatásával. El is kezdtem így élni.
A mostani eredményem az alábbi lett:
Vércukor éh:5,0
Vércukor 120 perces: 6,2
Inzulin éh: 9,5
Inzulin 120 perces: 50,8
HOMA Index: 2,11

Ha folytatom a választott életmódot , Professzor úr szerint szükséges endokrinológust felkeresnem, vagy jó úton haladok és nem szükséges az orvosi segítség?
Köszönöm a válaszát előre is!
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Helyesnek tartom azt a laboratóriumi figyelmeztetést, hogy „ A laboratóriumi leletet mindig a kórelőzménnyel és a klinikai tünetekkel együttesen, orvos szakmailag szükséges értékelni, ezért kérjük, keresse fel a kezelőorvosát!”
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-25 17:24:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Segítséget szeretnék kérni. 4,5 hetes lombikos kismama vagyok. 2 éve szedek 50mic Euthyroxot, ezzel szépen beállt a TSH-m 1-2 közé. A beültetés után egy héttel megnézettem a TSH-t, és 3,3 lett. Az eredmény láttán felemeltem az adagomat 75mic-ra. Kérdésem az, hogy jól tettem-e.

Köszönöm válaszát!

Üdvözlettel: Edit
Tisztelt Edit!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-25 17:22:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
35 éves nő vagyok, gyermektelen. 2011-ben pajzsmirigy túlműködést állapítottak meg vérvizsgálatból nálam, amire metothyrint szedtem kb. 2 hónapig. Allergiás reakciót váltott ki és akkor abba is hagytam, és semmi más gyógyszert nem szedtem rá, meg voltam róla győződve, hogy mindez a túlhajszolt, stresszes életemnek köszönhető. Munkahelyet váltottam és a pajzsmirigy értékeim referencia értéken belül voltak, tüneteim is megszűntek. Tavaly előtt karácsony körül azonban különös rosszullétek kezdtek gyötörni (állandó fejfájás, sokszor émelygés, vérnyomás ingadozás, hízás, állandó levertség,fáradság, szívdobogás, áll szőrősödés, hőemelkedés, koncentrációzavar) Különféle szakorvosoknál (szemészet,neurológia)voltam, kaptam különféle gyógyszereket (indomethacin, anafranil, sibelium) majd elmentem nőgyógyászhoz is, annak ellenére, hogy menses problémáim nem voltak. Hormonvizsgálat kimutatta,hogy magas a prolactin szintem. És a TSH-m is. Kaptam Norprolacot 2dobozzal, mondván, hogy ha azt beszedem utána jó lesz. Beszedtem, majd a következő vérvizsgálaton már a referencia érték háromszorosa volt a prolactin szintem. Ekkor kaptam beutalót endokrinológiára, ahol mindenféle egyéb vér- vagy bármilyen vizsgálat nélkül kaptam Norprolac 75-öt és Letrox 50-et. Mivel már közel egy éve szedtem ezt a két gyógyszert, és nem történt pozitív változás, kaptam beutalót belgyógyászhoz, aki kért egy Sella MR-t. Annak eredménye szerint a bal lebenyben microadenoma gyanú, 4mm-es csökkent halmozású terület látható. Most már több mint egy éve szedem a Letroxot, és Norprolacot, és úgy érzem, hogy sosem lesz referencia értéken belül sem a TSH (4,54)sem a Prolactin (687) körülbelül mindig ugyanezek az értékek. Mivel gyermeket szeretnék, ezért szeretnék már javulást látni és érezni. Ön szerint nem lennének indokoltak további vérvizsgálatok? Nem túl megnyugtató érzés, hogy fogalmam sincs miért szedek két gógyszert, aminek semmi hatását nem tapasztalom. Ön milyen további vérvizsgálatot javasolna, melyek eredménye beszédesebb lenne egy endokrin szakorvos számára, amelyből talán átfogóbb képet kapna, amellyel ha felkeresek egy magán szakrendelést, akkor talán kaphatok további információt a betegségemről vagy állapotomról. Sajnos nem érzem magam jobban a két gyógyszer szedése óta, ugyanazok a tüneteim egytől-egyig fennállnak, továbbá gyermeket is szeretnék már.
Előre is köszönöm válaszát!
Tisztelettel
Edina
Tisztelt Edina!

Végtelenül sajnálom a történteket, s az sem vigasztalja, hogy problémája és története sajnos nagyon gyakori.
Válaszom előtt fontos megjegyzések:
A. Értelemszerűen a vizsgálat nélkül sem szakmai, sem etikai okok miatt nem kommentálhatom a történteket.
B. Nem a leleteket kell(ene) kezeni, hanem a beteget (ezt a megjegyzést nem Önnek szántam, de le kellett írnom, mert a betegek és gyakran az orvosok is sajnos a laboratóriumi leletek " büvöletében" élnek. Pedig a laboratóriumi leletek nagyon eltérők lehetnek? módszertől,életkortól, nemtől, yógyszerektől függően.
I. A prolaktin hormon magas szintje (hyperprolactinaemia) az egyik leggyakrabban előforduló endokrin megbetegedés. Mi a prolaktin?
A prolaktin elnevezés, ahogy az a legtöbb tankönyvben is szerepel, egyetlen, évtizedekkel ezelőtt is jól ismert funkcióra, a tejelválasztás megindítására és fenntartására utal, azonban biológiai szerepe nem korlátozódik a reprodukció egyetlen „kitüntetett” szakaszára, nevezetesen a szoptatásra, az ivadékgondozás időszakára. Ezért nem meglepő, hogy a prolaktin sok más működésért felelős. Fontos szerepe van többek között az immunregulációban (immunstimuláns hatás), a hasnyálmirigy működésében (inzulin-szintézis), és a zsírszövet képződésében is.
A prolaktin fokozott termelésében szerepet játszó okok két fő csoportra oszthatók:
• Nem daganatokra
o Élettani fokozott termelés: terhesség alatt, szoptatás idején
o Stressz hatására
o Csökkent pajzsmirigyműködésben (hypothyreosisban)
o PCOS-ban (Policisztás ovárium szindrómában)
• Daganatokra (az agyalapi daganatok többségét teszik ki!)(3. ábra)
o Mikroadenoma (átmérője <10 mm)
o Macroadenoma (átmérője ≥10 mm).
A prolaktin fokozott termelődés tünetei:
Nőknél:
• A klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, a menzesz hiánya esetleg szabálytalan menzesz
• Meddőség
• Tejcsorgás
Férfiaknál:
• A libidócsökkenése
• Impotencia,
• Meddőség
• Női mell kialakulása („gynaecomastia”)
Fontos, hogy a gyógyszerek jelentős mértékben képesek a prolaktin szint növelésére, ezért tünetek kiváltására (a teljesség igénye nélkül):
• Depresszióban alkalmazott készítmények:”szelektív szerotonin „reuptake” gátló antidepresszánsok”, triciklikus antidepresszánsok
• Feszültségoldó készítmények pl: benzodiazepin.
• Hányáscsillapítók, gyomorpanaszok esetén alkalmazott készítmények: metoclopramid (pl. Cerucal)
• Altatók
• Vérnyomáscsökkentők: Dopegyt, Verapamil.
• Allergia elleni szerek: az ún. antihisztaminok.
• A gyomorsav működését gátló, ún. H2-receptor-blokkolók, protonpumpa gátlók
• Epilepszia elleni készítmények
• Hormonok: női hormonok (ösztrogének, antiandrogének.)
A diagnózis előtt ezeket a tényezőket (a teljesség igénye nélkül!) tisztázni kellene.
II. A pajzsmirigy autoimmun betegségei és a meddőség kérdéséről ezen a honlapon is sokat írtam.
Röviden:
A meddőség kérdése
Az elmúlt 20 évben a fejlett országokban a meddőség problémája drámai méreteket öltött. A párok 25-50-ában már az első gyermek megszületése is nehézségekbe ütközik! Mi lehet az oka?- teszik fel joggal a kérdést. A meddőségnek orvosi szempontból nagyon sok oka lehet, ugyanis általában több tényezős, ún. multifaktoriális problémáról van szó.
A legfontosabbak a következők:

A peteérés zavarai, policisztás petefészek (PCOS) 20%
A petekürt átjárhatóságának zavara 10 %
A spermium-ondó betegségei 30%
Hormonális zavarok (pl. ivarmirigyek, agyalapi mirigy, pajzsmirigy betegségei, mellékvese) 20%
Gyulladásos- immunológiai okok (pl.pajzsmirigygyulladás) 15%
Nem ismert okok (genetikai tényezők) 5%

Az a megtiszteltetés ért, hogy neves nemzetközi orvosi lapban a terhesség és a pajzsmirigy betegségeinek elméleti (molekuláris genetikai, hormonális, immunológiai) és gyakorlati kérdéseit foglaljam össze.
Bevezetőben két elméletinek látszó kérdést kell az érthetőség miatt tisztáznom:
• A pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb.
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
A tanulmányból a legfontosabbak emelem ki:
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
5. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
Kik tartoznak fokozott rizikójú csoportba?
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát. Nem elhanyagolható az sem, hogy más betegségek (szív-érrendszeri-, vérképző-, idegrendszeri- betegségek is megelőzhetők, ill. korábban felismerhetők).
További immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok,
jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-25 17:19:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Január 31-én elkezdtem szedni Letroxot, 50 mikrogrammosnak a felét kell bevennem, 2 hétre rá véraláfutás jelent meg a hátamon, először nem foglalkoztam vele, de azóta több van (nem csak a hátamon), illetve minden este rémálmaim voltak, március 22-én abbahagytam a szedését (igazából nem kérdeztem meg az orvost, hogy abbahagyhatom-e, de jövő héten kell mennem hozzá), elmúltak a rémálmok már másnapra, viszont a véraláfutásokból még több lett azóta is. (Március 23-án csináltam egy terhességi tesztet, aminél halványan, de látszódott a 2. csík is, de már 5 perc után, így elvileg nem érvényes.) Ilyen esetben készítenek teljes vérképet, illetve ha nem, háziorvostól kérhető? Mennyire sürgős?
Válaszát előre is köszönöm, Szabina
Tisztelt Szabina!

A Letrox általában nem okoz véraláfutást. A terhességi teszthez kérjen laboratóriumi beutalót.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-24 20:50:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Szimpla pajzsmirigy alul működésem van,öt éve Letroxot szedek 75mg-t.TSH 1.9 mU/l.Pulzusom 80és 90 közötti,nekem ez sok mert rossz a közérzetem.Feszült ideges vagyok, sőt az utóbbi időben a vérnyomásom is magas volt.Alkalmanként Nebiletet szedtem ,de mivelaz utóbbi időben nem segített,háziorvosom lecserélteTalliton 25 mg-re.Rendszeresen 2x 1/2 tablettát szedek ,vérnyomásom jó, de a pulzusom gyakran 80 feletti.Gondoltam kellenne csökkenteni a Letroxot.Mi az ÖN véleménye.Egyáltalan el lehet-e hagyni teljesen a Letroxot jó TSH és közérzet ellenében?Válaszát köszönöm.
Rózsa
Tisztelt Rózsa!

Vizsgálat nélkül nyilvánvalóan nem dönthetek, de azt hangsűlyozom, hohy nem a TSH-t kell kezelni.
Mi ugyanis a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít  elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-24 20:47:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! Az lenne a problèmám,hogy az endokrin Doktor Úr elküldött vèkonytűs piopsziára a következő pajzsmirigy problèmám miatt. "A jobb pm lebeny nagysága kb. 21×20×55mm kp.harmadában egy kb.15×17×29mm nagyságú kevert reflectivitású,széli részén mérs.hypervascularizált göb látható melynek centrumában változó méretű echomentes cystosus területek is megfigyelhetőek. A jobb pm.lebeny isthmus közeli harmadában egy kb 15mm átmérőjű hypovascularizált echoszegény göb és a jobb lebeny széli részén egy kb. 6×10mm átmérőjű septalt sűrű bennékű hypovascularizált cysta is megfigyelhető".Felhívtam az orvost ès azt mondta,hogy nem tudja megmondani jelen pillanatba mi lett a mintavètel eredmènye,de biztos nem lett negatív mert akkor telefonon hívtak volna. Az lenne a kèrdèsem,hogy ön szerint mitől lehet ez a göb? Ès esetleg az lehetsèges e,hogy magától elmúlik (szerintem kisebb lett)? Ezt a göböt tavaly júniusba vettèk èszre èn nem is tudtam,hogy ott van,szóval nem tudom mikor keletkezhetett. A tsh szintem teljesen normális (2,16). Ès ilyen esetekben műtètre nem szokott sor kerülni? A Doktor Úrhoz majd csak május 26-án kellene visszamennem. Ön szerit èrdemes ezzel foglalkoznom vagy semmi bajom? Megtisztelő válaszát előre is nagyon köszönöm. Üdvözlettel D.Nikolett
Tisztelt D.Nikolett!

Mindenképpen érdemes ezzel foglalkozni.
A pajzsmirigy daganatok száma mindkét nemben világszerte növekszik, s ez folyamatosnak tűnik. A növekedés főleg a papilláris rák előfordulására vonatkozik. Jelentős szerepe van ebben a felvilágosításnak, a szűrővizsgálatoknak, a diagnosztikus eszközök könnyebb hozzá-férhetőségének, de nem biztos, hogy ez kizárólagos magyarázat. A gyakoriság jelentős földrajzi különbségeket  mutat. A hazai új esetek száma évenként 500 körüli. Az összes pajzsmirigy rák kb. 80%-a differenciált carcinoma, ezen belül a papillaris  forma 4-5-ször gyakoribb a folliculárisnál. A differenciált pajzsmirigyrák leggyakrabban 30-60 év között jelentkezik, nőkön 40-50 év, férfiakon  45-50 év körül tetőzve. Nő-férfi arány 2-3:1. A pajzsmirigy betegségei hazánkban is népbetegségnek számítanak. A diagnózist sok esetben nehezíti, hogy a csökkent, vagy emelkedett hormontermelés szerteágazó, sok esetben egyéb szervi panaszra utaló tüneteket okozhat. A pajzsmirigy göbös megbetegedéseire a legtöbb esetben a nyak elülső részén megjelenő duzzanat hívja fel a figyelmet. A göbök azonban nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek. Az un. „meleg göbök” pajzsmirigy túlműködést okozhatnak, a „hideg göbök” pedig a daganatos átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Arról, hogy az elváltozás melyik csoportba sorolandó, az izotópos vizsgálat során bizonyosodhatunk meg. A meleg göb fokozott mértékben tárol izotópot, a vizsgálati képen piros színű, ezért nevezték el „meleg” göbnek.A beteg annyiban érezhet különbséget, hogy a meleg göbhöz a túlműködés tünetei társulhatnak: erős szívdobogás, ritmuszavar, esetleg fogyás. A meleg göb általában jóindulatú és eredménnyel gyógyítható. A hideg göb  nem  vesz fel izotópot, ezért a göbnek megfelelően  egy üres „hideg” terület ábrázolódik. A hideg göbök egy része lehet rosszindulatú, ezért ezekben az esetekben a citológiai (biopszia) vizsgálat kötelező.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-24 20:43:54
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Autoimmun eredetű pajzsmirigy alulműködésem van, melyre 75 mikrogramm Letrox tablettát szedek. A közeljövőben kisbabát szeretnénk. A magzatvédő vitaminok mindegyike tartalmaz 150 vagy 220 mikrogramm jódot. Szedhetek jódtartalmú vitamint? Ha nem, akkor mit tudna helyette javasolni?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Ez attól függ, hogy milyen típusú autoimmun folyamat áll a háttérben. Erről az elmúlt hónapban részletesen írtam, összefoglalva az eltérő lefolyású autoimmun gyulladásokat.
A szervetlen jód szedését nem javaslom.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-24 20:35:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot kívánok,
Autoimmun tyroidit betegségre mennyire javasolt a bérescsepp használata?
Jó napot kívánok,

Ebben a kérdésben a betegségét véleményező orvos tanácsa autentikus, mivel ő ismerő az ön panaszait és leleteit.


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-23 13:17:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

P. Barbara 24 éves, egyik visszatérő páciense vagyok. 2015.02.25-én voltam Önnél a több mint 10 éve fennálló pajzsmirigytúlműködésem, Basedow-kórom kapcsán. A januári vérkép eredménye: TSH <0,01 FT4 15,88 FT3 4,93 Anti TPO >1149 Vél: Hashitoxicosis, kezelt TAO, Visceralis obesitas, metabolikus synd.
Azóta szedem a Letroxot (25 mg/nap), valamint a Metothyrint (1 tabl./nap), Propranololt és D vitamint. Ön a múlt havi kontroll után a pajzsmirigy műtétet javasolta, tekintettel az előzményekre és a pajzsmirigy göbösödésére. 3 nappal ezelőtti laboreredményeim: TSH 3,910 FT4 10,70 FT3 5,24. A kérdésem az lenne, hogy mivel ezek az eredmények normál tartományon belül vannak, a gyógyszereket szükséges-e tovább szednem, és a műtét jelenleg szükséges-e.
Tisztelettel: Barbara
Tisztelt Barbara!

A leletei szerencsére jók, éppen ezért volna alkalmas az időpont a műtétre. El lehet halasztani a műtétet, de a gyógysze relhagyásáa után a betegség kiújulása várható. "Ne a leleteket kezeljük, hanem a beteget".
Jó egészséget kívánok, kontrollra várom:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-23 13:15:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja