SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor úr!

Varga Kamilla vagyok az Ön betege, autoimmun pajzsmirigy alul-működéssel/gyulladással járok önhöz kezelésre (sikeresen :D ). Minden alkalommal látni a hőtérképen ahogy múlik el a gyulladás, olyan kérdésem lenne hogy ha múlik akkor a szövet "sorvadása,, abbamarad? Tehát nem kell emelni a gyógyszert ha teljesen elmúlik a gyulladás?

Ezzel kapcsolatban lenne olyan kérdésem hogy voltam szemészeten , 4 éve voltam utoljára és mindkét szemem romlott, az egyik majdnem egy egész dioptriát. 26 évesen ez kétségbeejtő. Szerintem a szemem romlása összefüggésben van a pajzsmirigy gyulladásommal. Nagyon félek hogy meg fogok vakulni. Ha múlik a gyulladás a szemem romlása is abbamarad? Van valamilyen szemvédő dolog, vitamin? Most 100-as letroxot és szelén béres vitalt szedek, citrom és orbáncfű teát iszom, néha mezei zsurlófüvet amikor ödémásodom. Ezek mellett ciklusom 2. felém yamgyökér kapszulát. Van esetleg valami ami védi a szemet? (Távolra nem látok jól, de ugye ez a távol egyre közelebbi és nagyon félek).

Észrevettem hogy amikor ödémásodom először az arcom szokott felvizesedni és a szemem. A szemem táskás és puffadt lesz, nyomásérzetem van és fáj . Ugye ilyenkor nem romlik a látásom? Nagyon paranoid vagyok amióta voltam a szemészeten. Félek valahányszor ödémás az arcom a szemem fáj akkor a látásom károsodik, ugye ez nem így van? Mit tudok tenni a szemödéma ellen? Nem szeretnék 30 éves koromban szemhéjplasztikás a buggyos megereszkedett megnyúlt bőr miatt. Van valami ami segít a szemödéma ellen? Mezei zsurlófű tea ivása az hasznos?

Köszönöm előre is a válaszát, szép napot kívánok!
Tisztelt Varga Kamilla !

Emlékszem, március elején találkoztunk. Több fontos kérdést tett fel, ezért ezekre részletesebben válaszolok.

1. Az autoimmun folyamat javulásának jele, hogy a hőtérképen egyértelmű javulás látható. Persze a korábbi gyulladások következtében a pajzsmirigy egy része sorvadt, ezért egyelőre még hormon szedésre lesz szüksége. Ezért kellen minenkinél még a gyulladás időpontjában elkezdeni a kezelést még mi előtt a csökkent működés létrejön. Ez természetesen nem a beteg felelőssége. Tudni kell(ene),hogy ez a betegség öröklődik és a vérszerinti rokonoknál még idejében ki kellene szűrni a betegeket.

2.A szem és a pajzsmirigy betegségei közötti kapcsolatról az orvostudomány már régóta tud. Az így kialakuló szembetegségek egy része nem csupán kellemetlen, de a látás elvesztéséhez is vezethet. Ennek ellenére a gyakorlatban erre ritkán gondolnak, amikor a beteg látásával kapcsolatos panaszok miatt keresi fel orvosát. A szegény betegeknek pedig - végképpen kiszolgáltatván - nem is juthat eszükbe, hogy látási problémáinak oka valahol máshol keresendő. Erről a problémáról nemzetközi és hazai kongresszusokon több előadást tartottam és közleményt publikáltam: ezért is ért az a megtiszteltetés, hogy az Európai Endokrin Társaság felkérésre referátumot tartsak a közel 4000 fős hallgatóság számára. A szomorú valóság azonban az, hogy ennek ellenére a betegek gyakran kálváriát járnak be, amíg a valós diagnózisra fény derült és az oki kezelést elkezdik.
Szemszárazság akkor alakul ki, ha a szükségesnél kevesebb mennyiségű könny termelődik. Előfordulhat az is, hogy romlik a könny összetétele és emiatt gyorsabban párolog el a szem felszínéről. Ritkább kiváltó okok a szemhéjak vagy a pislogás rendellenességei. A könnytermelés csökkenésének hátterében a könnytermelő mirigyek megbetegedése, vagy a szemhéj szélének gyulladása is állhat. A kiváltó - vagy a már fennálló tüneteket súlyosbító - okok között környezeti tényezők, például a száraz, meleg légkondicionált helyiség, a cigarettafüst és egyes gyógyszerek egyaránt szerepelhetnek. Hosszan tartó olvasás vagy a számítógép képernyője előtt végzett munka és a kontaktlencse viselése is gyakran váltják ki a szem szárazságát.
A jelenség tehát civilizációs ártalomnak is tekinthető, így sajnos kevesen gondolnak arra, hogy a panaszok nem csak a beteg életmódjából adódóan jelentkeznek. Jó példa erre egy fiatal hölgy betegem esete, akinél szemszúródással, könnyezéssel járó panaszok jelentkeztek. Szemének pirosságát figyelték meg főleg a bal oldalon. Az alkalmazott szemcsepptől a tünetek kezdetben megszűntek és ebbe mindenki, így értelemszerűen a beteg is belenyugodott. A panaszai azonban néhány hét múlva újra kezdődtek. Kezdetben allergiás folyamatot tételezetek fel, azonban allergia nem volt kimutatható. Ezután számos vizsgálat (fogászati, gégészeti, nőgyógyászati góckeresés) történt, negatív eredménnyel. Hosszas vizsgálódás után az egyik szemész kolléga küldte hozzám a beteget. Ekkor derült ki, hogy családjában már több autoimmun betegség (ízületi-, pajzsmirigy-, cukorbetegség) fordult elő, ezért kérték immunológiai, ill. immuno-endokrin vizsgálatát. Kiderült, hogy valóban pajzsmirigy betegség állott a szemészeti panaszai hátterében, és annak kezelésével panaszai megszűntek.
A további kezelését a következő kontroll alkalmával megbeszéljük, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-28 18:20:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja