SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Szimpla pajzsmirigy alul működésem van,öt éve Letroxot szedek 75mg-t.TSH 1.9 mU/l.Pulzusom 80és 90 közötti,nekem ez sok mert rossz a közérzetem.Feszült ideges vagyok, sőt az utóbbi időben a vérnyomásom is magas volt.Alkalmanként Nebiletet szedtem ,de mivelaz utóbbi időben nem segített,háziorvosom lecserélteTalliton 25 mg-re.Rendszeresen 2x 1/2 tablettát szedek ,vérnyomásom jó, de a pulzusom gyakran 80 feletti.Gondoltam kellenne csökkenteni a Letroxot.Mi az ÖN véleménye.Egyáltalan el lehet-e hagyni teljesen a Letroxot jó TSH és közérzet ellenében?Válaszát köszönöm.
Rózsa
Tisztelt Rózsa!

Vizsgálat nélkül nyilvánvalóan nem dönthetek, de azt hangsűlyozom, hohy nem a TSH-t kell kezelni.
Mi ugyanis a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít  elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-24 20:47:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja