SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Üdvözlöm Doktor Úr!

Azzal a kérdéssel fordulok önnhöz hogy a pajzsmirigyem alul működik. Több orvosnál is jártam egyik az L-Thyroxint (100) írta fel míg a másik a Letrox (50) nevű gyógyszert. Kiszeretném kérni a véleményét hogy önnek melyiket javasolja. Előre is köszönöm. Üdv.
Tisztelt Kérdező!
Noha emailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben értékelhetem.
Ezek birtokában tudok egyére szabtot kezelést javasolni ( L-Thyroxin vagy Letrox)
Üdv.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-26 10:57:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Szeretném a segítségét kérni, egy személyes találkozóhoz.
A leleteim a következők:
2010.10.27. Labor:
HB: 9.2, Htk: 29, Ultrasens TSH: 6.1, FT3: 3.3, FT4: 10.8
2010.11.29. Pajzsmirigy UH:
A két pajzsmirigy lebeny között aszimetria van, a jobb lebeny kissé nagyobb, mint a bal, nagysága a normális szélességen belül van. A középső harmadban a jobb lebeny 17 x 14 mm-nek mérhető. A jobb lebeny – isthmus átmenetnél egy kb. 3 x 7 mm-es göb van. A jobb lebeny alsó pólusnál és az alsó harmadban dorsalisan egy –egy 4 mm. átmérőjű göb is ábrázolható. A bal lebeny középső harmadban 15 x 14 mm-es, a lebeny szerkezete inhomogén, kisebb, élesen el nem határolódó göb valószínűsíthető.
2011.02.23. Labor:
Hb: 8.6, Htk: 27, Ultrasenes. TSH: 6.8, FT3: 3.5, FT4: 9.3
Ezeket az eredményeket vittem a pajzsmirigy szakrendelésre. Ott megvizsgáltak.
Eredménye: RR: 120/80 Hgmm, P:80/min, cor-pulmo tiszta. Nyakon megnagyobbodott nyirokcsomó nem látható, pajzsmirigy nem nagyobb, nyelést követi, göb nem tapintható.
2011.03.01. UH:
Normális méretű pajzsmirigy. Szerkezete kifejezetten inhomogén, térképszerűen echoszegény, hypervascularizált, septalt. Bal lebenyben egy 5 x 5 mm-es isoechogen göb látható. Trachea középvonalban, perivascularisan megnagyobbodott nyirokcsomó nem látható.
Ekkor írták fel a Letrox 75 ug.-t.
Elkezdtem szedni és nem éreztem jól magam. 2011 májusban, és augusztusban a menzeszem teljesen megzavarodott.
Előtte is volt már ilyen panaszom, de mióta a gyógyszert szedem egyáltalán nem jó a havi ciklusom.
2011.05.11. Labor:
Hb: 8.2, Htk: 26, Ultrasenes. TSH: 10.64, FT3: 2.5, FT4: 9.6
Ekkor azt mondta az orvos, hogy szedjem tovább a Letrox-ot.
Szeretnék találkozni Önnel, mivel a menzesz zavar miatt hysterectomiat végezne a nőgyógyász. Lelkileg és fizikálisan is nagyon kimerültem már.
Szerintem fontos, hogy: 2009.januárban szültem és 2011, januárig szoptattam.
Menzesz zavar először 7 éve volt, akkor inszemináció után bolondult meg a menzeszem. A hormonális változásokra a testem mindig nagyon érzékenyen reagált.

Előre is köszönöm a segítségét!
Tisztelettel: Nagy Gabriella
Tisztelt Nagy Gabriella!

Köszönöm megtisztelő bizalmát, mellyel hozzám fordult! Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. Sajnálom, hogy olyan sok megpróbáltatáson ment keresztül.
Több kérdést tett fel, amelyeket nyilvánvalóan csak személyes találkozásunk során tudunk megbeszélni.
1. Mindenek előtt tisztázni kellene a csökkent pajzsmirigyműködés okát. A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a fokozott működés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni. A probléma az, hogy a betegség gyakran, (4,0%-ban) enyhe, nehezen kimutatható formában van jelen. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködés „idiopathiásnak” tartott formája az immunrendszer betegsége miatt jön létre, u.n. „autoimmun” eredetetú. Az autoimmun pajzsmirigygyulladások u.n.„thyreoiditisek”nőkben a betegség lényegesen gyakoribbak, mint férfiakban (4-5:1). A betegség korai felismerése azért is fontos, mert jelentős rizikófaktora számos betegségnek, többek között a meddőségnek, a gyakori vetéléseknek, a csökkent étvágy melletti hízásnak.. A magzat fiziológiás “transzplantátum”, azaz olyan mint egy átültetett szerv (pl. a vese, szív stb), amelyről tudjuk, hogy a legnagyobb veszély a szerv kilökődése. A természet csodája, hogy egy immunológiai értelemben félig “idegen” magzat egyáltalában megtapad a méhben és később pedig nem minden esetben lökődik ki. Ennek védelemnek immunológiai és hormonális okai is vannak. Kiderült, hogy a meddőség és a gyakori abortuszok okai között gyakori a “hypothyreosis” és a pajzsmirigy autoimmun betegsége. Mikor gondoljunk a pajzsmirigy betegségére: a.) ha a családban pajzsmirigybetegség volt (öröklődés!), b.) ha meddőséget állapítottak meg, c.) ha ismételten következett be vetélés (oka pedig nem derült ki!). Mit lehet tenni? Az immunológiában jártas endokrin szakorvoshoz érdemes fordulni, aki a beteg megvizsgálása után olyan hormonális és immunológiai teszteket tud már ma végezni, amelyekkel ezt a problémát gyógyszeresen meg lehet oldani. A másik gyakori, de észre ritkán vett betegség a szülést követő pajzsmirigygyulladás. Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban !). A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (stúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagy fokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás.
2. A menzeszzavar és a pajzsmirigybetegség gyakran társulna, főleg insemináció után.. A menstruációs zavarok okai gyakran felderítetlenek maradnak. Ritkán gondolnak arra (néha a szakemberek sem), hogy a zavarok hátterében a pajzsmirigy rendellenessége állhat. Az okok felderítésével viszonylag könnyen gyógyíthatók az addig makacs tünetek.

Mikor beszélhetünk menstruációs zavarról:
• Ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb
• Ha szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb
• Ha a periódusok rövidebbek 21 napnál
• Ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak
• Ha ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek

• Korai menstruáció (10. év előtt) gyakran a pajzsmirigy csökkent működésével társul. A korai pubertás esetén is gondolni kell pajzsmirigybetegségre.
• A pajzsmirigy túlműködése (hyperthyreosis) hátterében gyakran mutatható ki a vérzése 15 éves kor utáni fellépése
• A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira
• Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hívás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. Gyakran próbálkoznak növényi eredetű készítményekkel azzal a feltevéssel, hogy azok nem tartalmaznak hormont. Ez az esetek többségében tévedés, mert a növényekben a hatóanyag is hormon, fitoösztrogén. Ezek tartós alkalmazása (még viszonylag kis dózisban tartós szedés esetén) nem veszélytelen módszer.

Mi a teendő?
Részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges, a panaszok alapos kikérdezése (kísérő betegségek, gyógyszerek), majd fizikális vizsgálat, ezt követően immunológia és hormonális vizsgálat, sz.e. ultrahang és izotópos teszt.
A kezelés a betegség kiváltó okaitól függ, de az esetek többségében műtét nem szükséges és gyógyszeresen gyógyítható.
Természetesen egyénre szabott szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-26 10:54:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Kérdezem, hogy a Propycil tabletta (naponta 1/2) folyamatos szedése okoz-e koleszterinszint-növekedést? Legutób 9 volt az érték, miközben nincsenek étkezési túlkapásaim. 65 éves, nem kövér, rendszeresen sportoló nő vagyok.

Köszönöm: Mária
Tiasztelt Mária!

A Propycil tbl önmagában nem növeli a koleszterin szintet, de az általa kiváltott hypothyreosis IGEN!
Egyébként: a pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos ez évben az USA-ban olyan mellékhatásaira derült fény, amely miatt szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait. Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget. Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-26 10:41:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Azt szeretném megkérdezni, hogyha 1 hónapig fogamzásgátlót szedek (műtét miatt szükséges) és utána az első gyógyszermentes hónap menstruációjának 3. napján megyek hormon vérvételre, akkor a hormonok a normálistól eltérő értékeket mutathatnak, vagy 1 havi fogamzásgátló nem számít?
Köszönettel, Nóra
Tisztelt Nóra!

Az a kérdés, hogy milyen hormonok meghatározását tervezik? A gyógyszerek - gyakran a hormont nem tartalmazók is (pl. allergia elleni, gyomorsav lekötők) befolyásolják az endokrin státuszt.
Jó egészsége kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-26 10:37:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

1993 óta alulműködik a pajzsmirigyem. Euthyrox 100-as tablettából 1,5-et szedek naponta.
A labor eredményem: TSH.: 0,03, T3: 2,6, T4 1,55
A háziorvosom nem változtat a gyógyszer szedésemben.
Kérem szíveskedjen értékelni, hogy a fenti eredmények alapján maradhat e a fenti adag szedése.
Fáradozását köszönöm. Vali
Tisztelt Vali!

Mindenek előtt tisztázni kell(ene), hogy mi okozta a csökkent pajzsmirigyműködést. Napjainkban – sajnos- a pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran csak a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni. A normál tartomány meghatározásánál figyelembe kell venni azt, hogy a NHANES III az USA-ban készült felmérés, ahol jól ismerten a jódellátottság –az állati takarmányok jódozásának is köszönhetően- normális. A magyarországi viszonyoknak talán jobban megfeleltethető az a németországi felmérés (NACB), amelyben 453 egészséges véradó TSH szintjét mérték.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-26 10:35:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Lányom cukorterhelése a következő lett: 0'-60'-120' cukor: 4,0- 4,1- 3,4
0'-30'-60'-120 inzulin: 9,5- 64,2- 75,8- 75,9

Hasi ultrahang alapján nem láttak PCOS-re utaló jeleket.
Hormonjai rendben vannak, de a FSH/LH aránya nem 1, FSH: 7,3 LH: 11,6 Ezeket a menses kezdetétől számított 11. napon nézték.

Tünetei: gyerekkorától kezdve fokozott szőrnövekedés (arc, has, láb) Lézerrel orvosoltuk, de még mindig nem tökéletes .

158 cm magas és 58 kg.
Családban apai ágon a nagypapája volt időskori cukorbeteg (gyógyszerrel kezelték) a nagymama 52 évesen hasnyálmirígyrákban halt meg.

27 éves, 1 év múlva szeretnének gyermeket.

Érdeklődnék, mi lehet a probléma? A terhelésnél miért nem megy fel a cukorérték is? Mitől kell tartanunk?

Egyáltalán hogyan legyen tovább?

Nagyon szépen köszönöm, tisztelettel: Judit
Tisztelt Judit!
Köszönöm megtisztelő bizalmát, mellyel hozzám fordult! Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. Noha emailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de a beteget is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-26 10:31:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr,
nagyon hálás vagyok, hogy lehetővé tette számomra, hogy orvosilag is igazoltan glutén-mentes étrendre térjek át. MÍg nem orvos írja elő, addig csak női bolondériának vagy divat hóbortnak tekintik. Mikor önnél jártam nem voltak leleteim, amik igazolhatták volna az érzékenységet csak a lesoványodott, összezavarodott önmagam a feldagadt pajzsmirigyemmel (autoimmun thyreoditis). Egy éve változtattam étrendet és nagyon jól vagyok, szinte teljesen átalakultam és visszaszereztem a testsúlyomat. Nem tartok nagyon szigorú diétát, értem ez alatt, hogy ha elutazom nem főzetek külön edényben, nem foglalkozom a csomagolás közbeni szennyezéssel és tiszta zabot szoktam enni. A pajzsmirigyem nyugton van kivéve néhány napot a ciklus közepén, ami egyébként olyan lett, amilyet nő csak kívánhat magának, és mikor szorongok valami miatt olykor. Az előzményekhez képest szinte semmiség. Indokoltnak talál valamilyen kivizsgálást a biztonság kedvéért? A tönkrement szövetek képesek regenerálódni? Egyáltalán elvárható ez? Én tökéletesen elégedett vagyok, talán soha nem voltam jobb formában. Van gyógyulás, vagy szinten tartható ez az állapot? Én az utóbbiban nagyon hiszek.
Köszönettel, Klára
Kedves Klára!

Nagyon örülök, hogy jobban van és teljes értékű életet élhet. Sajnos sokan vannak akik nem jutnak el addig, mert nem derül ki, hogy a pajzsmirigybetegség és a cöliakia együtt gyakran előfordul.A betegség lényege: komplex felszívódási zavar (a bél nem képes felszívni a nélkülözhetetlen tápanyagokat), amely többnyire gyermekkorban kezdődik és kezelés nélkül halálhoz vezethet. A betegség kialakulásának oka: gluténnel (a búzafélékben található fehérjével) szembeni érzékenység, amely a bélbolyhok pusztulásához vezet. Az örökletes jelleg mellet szól, hogy a beteg szülőkben lévő gének hordozzák a betegségre való fokozott hajlamot. A legújabb nemzetközi kutatások (Setty M. és munkatársai: Celic disease: risk assessment, diagnosis and monitoring, Mol. Diag.Ther. 2008, 12, 289-98) bizonyították, hogy a szöveti antigének (HLA) II. régiójában található gének: DQ2 vagy a DQ8 felelősek a betegség öröklődéséért (1.ábra). A kóros gének megjelenése azonban nem egyforma. Ez azt jelenti, hogy nem mindenkiben azonos életkorban és súlyossági fokban manifesztálódik a betegség. A sokak által ismert típusos klasszikus tünettriász tagjai a hasmenés, a fogyás és a gyengeség nem mindenkiben egyformán jelennek meg. A klinikai kép többnyire jellegtelenül, fokozatosan, máskor akut bélfertőzés formájában fejlődik ki. Néha enyhék, vissza-visszatérő jellegűek a tünetek, emiatt a betegséget csak későn ismerik fel (vagy "félrekezelik”) A lisztérzékenység sajátosan egy jéghegyhez hasonlítható, amelynek csúcsán találhatók a legsúlyosabb esetek. klinikai tünetek gyermekkorban a szoptatás befejezésével, a gabonafélékkel történő táplálás megkezdése után, 6 és 18 hónapos kor között fejlődnek ki. Étvágytalanság, gyakori, nagy mennyiségű, híg, világos és bűzös széklet, szokatlan apátia és ingerlékenység lehetnek az első tünetek. A has puffadt lesz, a bőr alatti zsírszövet és izomállomány csökken. Folyadék-, elektrolit és fehérjevesztés, kiszáradás, alacsony vércukorszint, ill. kálciumszint, végtaggörcsök majd sokkszerű állapot jöhet létre. Ezt coeliakiás krízisnek nevezzük, amely többnyire halálhoz vezet. Ez a súlyos állapot ritka azóta, hogy felismertük a glutén megvonás gyors és eredményes terápiás hatását. Mindezeken kívül természetesen a felszívódási zavar általános tünetei is jellemzőek, hasonlóan a felnőttekben észleltekkel. A betegség a genetikailag meghatározott „szerv-specifikus” autoimmun kórképek közé sorolható. Az arra hajlamos egyénekben immunológiai folyamat alakul ki, amelynek lényege, hogy antitestek (fehérjék) képződnek a gliadinnal és a szöveti transzglutamináz enzim ellen. A gyulladásos folyamat következménye a bélnyálkahártya károsodása és a súlyos felszívódási folyamattal járó tünetek fellépése (vashiány, fehérjehiány, fogyás, osteoporózis, hormonális zavarok, nyelvgyulladás, szájgyulladás, a végtagokon ödéma, ritkán hasüregi folyadék is kialakulhat). A diagnózis általában nem könnyű a sokszínű tünetek miatt. A genetikai háttér, a kiegészítő, ill. társuló betegségek ismerete, a laboratóriumi vizsgálatok azonban sokat segíthetnek a minél korábbi felismerésben és kezelésben. Korábban a D-xilóz teszt és a bélnyálkahártya szövettani vizsgálata volt szükséges. A legújabb kutatások eredményei a következő fontos megállapításokat tették (Naiyer AJ és munkatársai, Thyroid, 2008, 18, 1171-78), hogy:
A transglutamináz II enzim (TGase II) elleni antitestek kimutatása segít a korai felismerésében A korábbi viszonylag időigényes módszer (ELISA) helyett az „immunszenzor vizsgálat meggyorsítja a laboratóriumi teszteket. Ráadásul ezen ígérete módszer alkalmas arra is, hogy az ételekből is kimutatja a nagyon kis mennyiségben jelenlevő glutén fehérjét (Kings College London, UK www.kcl. Ac.uk).Az a felismerés, hogy a pajzsmirigyben is van TGase II fehérje arra utal, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegségiben gyakori a tünetszegény, néha tünetmentes lisztérzékenység. Ezt mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigybetegség fő indikátora: az un. TPO elleni antitest és a TGase II fehérje elleni antitestek egyaránt pozitívak .A végső következtetés, hogy a lisztérzékenyeknek gondolni kell pajzsmirigybetegségre és fordítva, akik pajzsmirigybetegségben szenvednek, azok között a lisztérzékenység gyakoribb. A csökkent pajzsmirigybetegségben szenvedők gyakran panaszkodnak arról, hogy has puffadásuk van és az alkalmazott a pajzsmirigyhormontól nem fogynak. Ilyenkor a hormon csökkent felszívódásának oka a látszólag tünetmentes coeliakia lehet! Ez lehet atípusos és enyhe forma is, de időben kell gondolni rá.
Kérdésére konkrét válasz:
1. Van gyógyulású
2. Célszerű volna jelenlegi immuno-endokrin státuszát ellenőrizni ismételt találkozás alkalmával.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-23 12:04:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Az alábbi problémámmal keresem meg Önt.

2009-ben, mivel már évek óta szerettünk volna egy kisbabát a párommal, és 2x vetélésen is átestem, így „önszorgalomból” készítettem egy 3 pontos terheléses vércukor- és inzulinvizsgálatot.
Az alábbi eredmények születtek (2009.10.01.):

Glükóz éhgyomri: 4,6 mmol/L
Glükóz terhelés 60’: 6,4 mmol/L
Glükóz terhelés 120’: 4,5 mmol/L

Inzulin éhgyomri: 5,4 mU/L
Inzulin terhelés 60’: 123,0 mU/L
Inzulin terhelés 120’: 75,4 mU/L
HOMA-IR 1,1

Eredményeimmel felkerestem egy endokrinológus nőgyógyászt, aki további vizsgálatokat kért tőlem a vetélések felderítése érdekében, de pár hét múlva kiderült, hogy már állapotos voltam.
Ekkor ismét felkerestem őt, így a terhességem kb.12-dik hetéig Meforal 1000 nevű gyógyszert szedtem emlékeim szerint 2x1/2 adagolással.
A terhességem sikeresen zárult, egészséges kislányom született.
Elmúlt pár év, és most kistestvért szeretnénk…így tegnap elmentem ismét egy ilyen irányú vérvizsgálatra.
Most az alábbi eredmények születtek (2011.09.22.):

Glükóz éhgyomri: 4,1 mmol/L
Glükóz terhelés 60’: 9,7 mmol/L
Glükóz terhelés 120’: 6,0 mmol/L

Inzulin éhgyomri: 5,1 mU/L
Inzulin terhelés 60’: 124,2 mU/L
Inzulin terhelés 120’: 65,6 mU/L
HOMA-IR 0,9

Kérdésem az lenne, hogy ezen adatok alapján igazolható az IR, vagy más irányba lenne szükséges vizsgálódni.
Úgy informálódtam, hogy ha a HOMA-IR 4,4 alatt van, akkor az még nem inzulin-rezisztencia.
Most tanácstalan vagyok, mert tudtommal a magas inzulin többek között a sárgatesthormon szintjét csökkenti, ami ugye az első időkben felelős a terhesség fennmaradásáért.
Ha nem az IR, akkor mi okozhatja a kiugró inzulin értékeket?

Válaszát megköszönöm!

Üdvözlettel: Emília
Tisztelt Emília!
Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta. Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-23 11:38:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr,

Körülbelül egy éve próbálkozok a teherbeeséssel, eddig eredménytelenül. Egy éve szedek napi 1000 mg. Metformint PCOS-ra. Most már harmadik rendben kell szednem Dostinexet a nem túl magas, de mégis a normál értéket egy kicsivel meghaladó prolaktin szintemre. Most meg Clostilbegytet és Duphastont is felírt az orvos. Ahogyan a leírásokból kiderítettem, valószínüleg azért, mert a Clost. kivékonyítja, a Duphaston meg megerősíti a méhnyálkahártyát. Mert egyéb hormonális problémát nem mutatott ki a vizsgálat. A kérdésem az lenne, hogy nagyon fontos beszedni a Duphastont a ciklus második felében? Mivel szintetikus hormonpótló, ezért fenntartásaim vannak ezzel a gyógyszerrel kapcsolatban...
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel, Boglárka
Tisztelt Boglárka!

A Duphastont eddig közel 35 nő szedte a világon és kedvező eredményeket értek el. Persze számos mellékhatása és veszélye is lehet. Ezért fenntartásai érthetők, azonban véleményt csak a leletei és vizsgálata alapján lehet és szabad mondani.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-23 11:31:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Pajzsmirigy alulműködés mellett hat hetes terhes vagyok (75 mg Letroxot szedek), a nőgyógyászom Femibion 800 szedését javasolja a szerves folsav miatt, ám a Femibion 110 mg jódot is tartalmaz.
Kérdésem: szedhetem ezt a pajzsmirigy alulműködés mellett?
Nagyon köszönöm:
angie
Tisztelt Angie!

Noha emailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben értékelhetem.
A szervetelen jód adása a pajzsmirigy gyulladásban szenvedők számára kockázatot jelent.
Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal (06-30-631-9309)

Jó egészséget kívánok:!



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-23 07:46:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Ur!
Véleményét szeretném kérni. 52 éves nö vagyok. Pajzsmirigy problémával küzdök. Még 1986-ban kezdődött. Pár év tulmöködés és Metothyrin kezelés után tünet mentes voltam, de az utóbbi években ujra tulmöködés kezdődött. Jelenleg TSH 0.16/0.49-4.67/ T3 2.50 /1.45-3.48/ T4 /0.80-1.85/ UH Mélyebben elhelyezkedő,mérs.nagyobb pm.lebenyek Az Isthmus 6 mm széles . Jobb oldalon a kp. harmadban 22 mm-es keskeny haloval övezett, rekeszes. kis folyadékos zárványokat és aprócska mészrögöket tartammazó isodens göb decectálható. Bal oldalon a szerkezet homogén. Megjegyezni kivánom,hogy diagnózisomban szerepel Autoimmun tryreoditis és nem-toxikus pajzsmirigy göb. Ezenkivül tejcukor és lisztérzékenységben szenvedek.ehhez járul magas vérnyomás szapora pulzussal. Caritis dopler során bal ACI 40-50 % stenositást irt le. Jelenleg a concor felfügesztésénél tartunk. mert egyik orvosom szerint az ereket szükiti el, mivel legtöbb gyógyszerben lactóz található ezért nehezen találnak olyan gyógyszert amelyiket szedhetem. Most megint a Metothyrint kezdették szedetni velem igaz csak fél szemet, de igy is hasmenést okozott, mivel ebben is laktoz van. Igy már nem tudom mi legyen. Orvosom megkérdezte, hogy szerintem megmütsék-e a pajmirigyemet. ha megmütik ki kell szedni az összeset és akkor egész életemben gyógyszert kell szedni. Én nem tudom a választ,mert sokat kinlódom a gyógyszer szedés miatt. Mi lesz, ha ujra előjön a probléma, hogy nincs olyan gyógyszer ami tejcukor mentes és akkor állandó hasmenéssel küszködjek?Jelenleg elkezdett a hajam hullani és állandó fáradtságot érzek. Sokat fáj a fejem is.Észrevettem azt is,hogy meleg vizes zuhanyzásnál a lábujjaim feketedni kezdenek. Kérem legyen szives válászolni indokolt-e a mütét, vagy mi lenne a legjobb megoldás. Orvosom 6 hét mulva vár a döntésre.Segitségét nagyon megköszönöm.
Tisztelt Kérdező!
Köszönöm megtisztelő bizalmát, mellyel hozzám fordult! Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A leírtak alapján remélem, hogy tudok Önnek segíteni.
Noha emailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben értékelhetem.
Néhány, az Ön által feltett kérdésre igyekszem választ adni. Mindenek előtt a pajzsmirigy túlműködés tünet, amelynek okait kellene megtalálni:
1. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór. A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
2. A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
3. A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
4. A laktóz intolerancia egy másik gyakori probléma, amelyre megfelelő kezelés lehetséges, tisztázni kell azonban, hogy ez örökletes vagy szerzett forma
A műtét kédésében sem etikai , sem szakmai okok miatt állst foglalni csak további vizsgálatok alapján tudok. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk.(06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-23 07:41:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Milyen esetekben indokolt az antiTPO nézése meddőségi kivizsgálásban? Ha a TSH-m 2 és 3 között mozog, a T4 pedig normál tartományban van, érdemes antiTPO-t nézetni?
Köszönettel, Nóra
Tisztelt Nóra!

Az anti-TPO vizsgálatának, indikációjának a köre bővült. Eddig még nem írtam róla (talán ha ígény lesz rá, akkor megteszem), de nemzetközi és hazai fórumokon egyértelmű vélemény alakult ki, hogy milyen esetekben feltétlen szükséges és milyen esetekben ajánlott a vizsgálat.
Fontos tudni azt is, hogy az anti-TPO csupán az antitestek egy gyűjtő fogalma, azaz magába foglalja a káros és nem káros antitesteket is. Tehát az antitestek funkcióját is indokolt nézni bizonyos esetekben!
Sajnos csak angol közleményünk összefoglalóját tudom mellékelni, amely erre a fontos kérdésre tér ki.
Effect of anti-thyroid peroxidase (TPO) antibodies on TPO activity measured by chemiluminescence assay.
Kaczur V, Vereb G, Molnár I, Krajczár G, Kiss E, Farid NR, Balázs C.
SourceDepartment of Pathology, Kenézy Teaching Hospital, Debrecen, Hungary.
Abstract
A chemiluminescence method was developed to measure thyroid peroxidase (TPO) activity and the inhibitory effect of anti-TPO antibodies in purified porcine TPO. The TPO preparation was characterized kinetically and controlled by Western-blotting technique. The chemiluminescence method proved to be reproducible and much more sensitive than the widely used guaiacol method, being able to detect TPO concentrations of 2.21 x 10(-5) g/L vs 6.63 x 10(-2) g/L with the latter. Otherwise, the determinations with the two methods correlated well (r = 0.76). Investigating the effect of IgGs from 23 hypothyroid patients on measured TPO activity, we detected inhibition in 19 cases with the chemiluminescence technique (15 with the guaiacol method). Anti-TPO antibodies showed competitive inhibition of TPO activity with respect to the substrate guaiacol. In both systems, the inhibition is present in the IgG F(ab')2 fragment. We conclude that the high sensitivity of chemiluminescence detection allows routine determination of the inhibition of TPO activity by anti-TPO antibodies.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-22 11:12:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Köszönöm a válaszát, kérem Önt e-mail címemre az elérhetőségét küldje meg.

Őszinte köszönettel
Kiss Ibolya
Tisztelt Kiss Ibolya!
Elérhetőségem: 06-30-631-9309

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-21 12:17:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
2009 nyarán fordultam orvoshoz, azzal a problémával, hogy a nyakam szemmel láthatóan meg volt vastagodva, hullott a hajam, és elkezdtem hízni. A háziorvos laborvizsgálatra és pajzsmirigy uh-ra küldött. Az akkori tsh-m 4,1 volt, az uh felvételen több göb is látszódott. Endokrinológushoz fordultam, aki biopsziát javasolt, melynek eredménye nem volt egyértelmű, így műtétet javasolt. 2010 februárjában megműtöttek, a jobb oldali pajzsmirigyemet teljesen eltávolították, a bal oldaliból pedig egy kisebb darabot. A szövettan eredménye: I-II Chronicus lymphocytas thyreoditis, mindkét oldali pajzsmirigy lebenyből vett anyagban. Egyik anyagban sem található oxyphilsejtes átalakulás, hyperfunctio, malignitasi jel. Vélemény: autoimmun thyreoiditis. A műtét után 6 héttel következő kontrollvizsgálaton a tsh-m 13 volt, ekkor Letrox 50 mg-ot írt fel az endokrinológus. 2010 októberében ismét kontroll, tsh 4,510, a Letroxot megemelték, és azt mondták, mivel gyermeket szeretnénk a tsh-t 2 alá kell leszorítani. 2011 májusában kellett újra kontrollálni, az akkori tsh-m 4,450 volt, ekkor 75 mg Letroxot írtak fel. Az endokrinológus azt mondta, most már lehet gyermek, de kiderült, hogy vashiányom is van, ezért nem próbálkoztunk. A vashiányra napi 2 Neo-Ferro Folgammát kaptam. Szeptember 14-én voltam ismét endokrinológusnál, a tsh-m 6,070 lett. Ismét emelte a gyógyszeradagomat, most 100 mg Letroxot kell szednem, és azt mondta nem javasolja a terhességet. Közben a vashiányom rendeződött, már nem kell szednem vastablettát. Most megint hullik a hajam, és a felszedett kilók sem mennek le, hiába tornázom, és odafigyelek mit eszem. Az endokrinológusom is csak azt mondja, hogy vigyázzak a súlyomra, de azt nem mondja, hogyan.
Az Ön válaszaiban olvastam, hogy a pajzsmirigy betegségek megállapításához kevés a tsh, de nálam soha senki nem nézett mást. Az endokrinológus azt sem magyarázta el, mi az az autoimmun thyreoiditis, annyit mondott, hogy a műtét miatt nem működik rendesen a pajzsmirigyem. Megköszönném, ha röviden elmagyarázná nekem, mit is jelent ez. Nagyon el vagyok keseredve, mert nagyon szeretnék egy kisbabát, de másfél év után is ugyanott tartunk, csak annyit mondanak, fiatal vagyok (29 éves), és még nem lehet, várjak.
A másik kérdésem az lenne, hogy éhgyomorra veszem be a Letroxot, mennyi idő után ihatok kávét. Most 1-2 órát is várok vele, reggelizni nem szoktam.
Köszönöm válaszát előre is!
Tisztelt Kérdező!

Én is nagyon el vagyok keseredve mindazok miatt, ami Önnel történt. Különösen akkor, ha szerencsére nálunk egyre több szép babának van a képe a tablónkon, akiknek a megérkezését már a pajzsmirigybetegség miatt nem javasolták vagy a magzatok idő előtt elhaltak.
Ami a pajzsmirigygyulladást illeti a helyzet dióhéjban a következő:
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
Az Ön esetében Hashimoto thyreoiditis véleményeztek. A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb. A legújabb adatok (2011 június) azt bizonyították, hogy még teljesen ép pajzsmirigyműködés esetén - ha a gyulladás fennáll- a terhesség valószínűsége lényegesen kisebb, a vetélésé pedig jelentősen magasabb!.
A kávé fogyaasztása rendben van.
További immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-20 12:45:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Úr!
2010 tavaszán kezdődött, egy egyszerű szemviszketéssel, orbita MRI szemizom megvastagodást mutatott, eléggé látványos EOP, már felfelé nem mozog a szemem és elkezdődött viszketni a másik szemem is. Pajzsmirigy leleteim negatívak, (TSH,T3,T4) az ultrahangos vizsgálat egy icipici göböt mutatott, az izotóp is pici göb. De ennek ellenére hullik a hajam, és esetenként nyelési problémáim, és gombóc érzetem van, a szapora szívdobogásra béta blokkolót kaptam. 6 hétig 500mg,6 hétig 250mg vénás szteroid kezelést kaptam az eredmény nulla. A laborleleteim olyan jók hogy ha annál jobb lenne akkor az lenne gyanús miért jó, elnézést, hogy így fejezem ki magam de egyszerűen, nem tudják megmondani mi a betegségem oka, Azt már tudjuk, hogy valószínűleg a pajzsmirigy okozza a szemészeti problémát, de mi okozza a pajzsmirigy rossz működését, a koponya MRI is negatív nincs agy daganat. Más belsőszervi megbetegedés okoz-e pajzsmirigy működési rendellenességet amit esetleg a labor nem mutat ki? A látásom a egyre rosszabb holott a szememnek semmi baja, ha nem lenne a szemizom betegség tökéletes lenne a látásom, egyszerűen félek attól, hogy a látásomba kerül ez az egész a kettős látás már így is borzasztó valamint, valamint az, hogy minden reggelre ödémás lesz a szemem és iszonyatos a nyomás ami már fizikai fájdalommal is jár. 1-2 óra múlva csökken az ödéma és ezáltal a nyomás is, a kettős látás miatt szédülök, a fejem pedig valószínűleg a nyomás miatt fáj de sokszor iszonyatosan. Válaszát köszönöm! Kiss Ibolya

Tisztelt Kiss Ibolya!

A panaszai és története elkeserített, mert erről a betegségről sok előadást tartottam, írtam itthon és külföldön egyaránt. A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel. Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes.
.Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség. Az alábbi képek a kezelés előtti és utáni állapotot mutatják.

 

Kezelés előtt:



Kezelés után:

 

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-20 12:28:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Pef.Dr.Balázs Csaba


Egy 43 éves 164cm magas 82kg –os nő vagyok aki 2 lánygyermek szülése után folyton küszködök a kilókkal. Olvastam több írását a pajzsmirigy alulműködéssel kapcsolatban, kitöltöttem az ön álltal megadott Tünetek- jelek tesztet. Sajnos rám több pont is érvényes. (Pl. depresszió, hízás csökkent étrendnél ,székrekedés, menstruációs zavarok, kézzsibbadás amit műtéti úton megoldottak, emelkedett koleszterin egy picit ,hajhullás, és göbösödik a pajzsmirigyem az itthoni orvos szerint nem kell csinálni vele semmit) Szeretném tanácsát kérni a következő események felsorolása után.



2001-ben méhnyak konizáció ( P-3-as gyulladás), szövettan jó volt.
2003-ban baloldali petefészek eltávolítás ránőtt ciszta miatt, szövettan jó.
Közben 12 kg hízás 2 hónap alatt (70kg-ról 82kg-ra) vérből hormonvizsgálat jó, viszont pajzsmirigy jobboldalon 10 mm-es göb található.
2004-ben ismét pajzsmirigy kontrol 10 mm göb nem változott.(5 év múlva kontrol azt mondták)
2005-ben méhnyak konizáció (P-4-es gyulladás),(kiújjulás miatt férjemnek HPV-vírus
tesztet rendeltek ,amely negatív lett)
2006-ban depressziós tünetek 4 óra alvás (8 kg fogyás 72 kg-ra) kéz remegés orvos szerint gyógyszert kelett volna szednem de azt nem szedtem önmagam és beszélgetés terápia segítségével kilábaltam.
2009 december-től könyéktől lefelé újjak végéig zsibbadásos tünetek jelentkeztek főleg hajnalban. Sajnos gerinc irányban kezdtek vizsgálni és 1 évig tartott mire eljutottam ,közben a tünetek egyre gyakoribbá váltak.
2010 novemberében fogamzásgátlót (Yadine tabletta) abbahagyatták hátha az is befolyásolja a kéz zsibbadását.(kéz zsibbadás nem változik, de menstruációm elmarad)
2010 december 14-én a budapesti Árpád kórházba , ahol carpalis alagút szindrómát diagnosztizáltak mindkét kezemen.
2011 januárban jobb kezemet, áprilisban balkezemet megműtötték úgy néz ki sikeresen.
Májusban hormonvizsgálatot csináltak a még mindig hiányzó menstruáció miatt. A labor szerint klimax végefelé tartók.(FSH 51.0 U/L)
Pajzsmirigy ultrahang is készült ajobb oldalról eltűnt a10 mm-es göböm, de most a baloldalon találtak egy 10mm-es és egy 7 mm-es és több kicsit.( 1 év múlva visszarendeltek)
Július 29-től nagyfokú vérzés lépett fel 9-10 napig tartó nem akart abba elmúlni( megelőzően 9 hónapig nem volt) , emiatt augusztus 8-án egészségügyi kaparásban részesültem.
Provera 10mg-os hormontablettát írt fel az orvos 6 hónapig tartó szedéssel (15 nap szedés 13 nap szünet) Ez a tabletta az ösztrogént vagy a progeszteront növeli ? Félek a gyógyszerektől meg életem során nem is sokat szedtem.
Így is túlsúlyosnak számítok megint fogyókúrázok és semmi eredménye, a tavaly lefogyott 6 kg is visszajött (82 kg vagyok) A hormon szedése nem fog tovább hizlalni?

Mi a véleménye doktor Úrnak erről az egész kálváriáról nem a pajzsmirigy rendetlen működése okozta mindezt?
Tisztelt Kérdező!

Minden elismerésem a panaszainak és leleteinek példaszerű összefoglaláshoz és türelméhez ehhez a kálváriához. A leírtakból nagy valószínüséggel megállapítható, hogy pajzsmirigy-betegsége áll fenn. Tisztázni kellene a betegség hátterét és oki kezelést alkalmazni. Tünetei sokban emlékeztetnek a blogomban leírt neves filmszinésznő esetére . A történenetet ezen a honlapon:profdrbalazscsaba.blog.csaladinet.hu/ olvashatja.
06-30-631-9309
Mielőbbi javulást, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-20 12:19:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

51 éves asszony vagyok. 2011. 08. 08.-án műtöttek pajzsmirigy daganattal. (c3-as cytologiájú göbös, euthyreoid struma miatt near total thyreoidectomia) Sikeresen túlestem rajta, egy kis fertőzés és utána 5 hétig sebkezelés stb. Sebem szépen gyógyul. Kérdésem a következő lenne:
Most kezdik állítani a hormon gyógyszereket, de sajnos a calciumot nem köti meg a szervezetem és most ez miatt teljesen új gyógyszereket kaptam.
Laboreredményeim: TSH 62,8 mIU/l FT4 7,6 pmol/l Ca 2,08 mmol/l Foszfor 1,51 mmol/l PTH-intakt: < 3,00 pg/ml

Jelenleg szedett gyógyszerek: Letrox 75 Rocaltrol 0,25 mikrogramm Citrocalcium

A mai napig fulladok, fáradékony vagyok, hányingerem van, fejfájás, izzadékonyság, remegegés, idegesség stb.
6 hete műtöttek, de sajnos egy életerős temperamentumos nőből, lettem egy feszült, ideges, fáradékony nő.
Nagyon bánt, hogy ennyi idő után sem tudom összeszedni magam, pedig próbálok nem figyelni a jelekre, de sajnos muszáj, mert ha bármit akarok csinálni (főzni, lehajolni, sétálni kicsit hosszabb távra, meg kell állnom, illetve leülni, mert nem kapok levegőt, befulladok, hányingerem van folyamatosan és érzem, hogy szorítja a torkom.
Nem tudom, hogy ezek a tünetek, amiket leírtam, szokványosak-e műtét után, illetve a gyógyszerek csinálják-e? Erre szeretnék Öntől választ várni és segítségét kérni ez ügyben.
Válaszát előre is megköszönve:

Tisztelettel: Marika
Tisztelt Marika!

Végtelenül sajnálom, ami Önnel történt! A leírt tünetek nem törvényszerűek a műtét után, de van remény a fokozatos gyógyulaásra. Amennyiben az alkalmazott kezelésre nem javulna, akkor további vizsgálatot és újabb gyógyszeres beállítást javaslok.
(Jó lett volna tudni nemcsak a citológia, hanem a szövettan eredményét is!).
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-19 11:09:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Lombikprogram miatt csináltattam egy vérvizsgálatot, melynek során a következő eredményeket kaptam:
anti-TPO 93,79 lU/ml,
TSH 0,04 mlU/ml,
fT4 26,02 pmol/l,
fT3 8,12pmol/
Az lenne a kérdésem, hogy ezekre az értékekre már javasolt gyógyszert szedni?
Köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

A kezelés több dologtól függ. Miként előbb írtam a laboratóriumi értékek lényegesek, de csupán iránymutatóak. Olyanok mint egy fénykép, sokat mutatnak az egyénről, de mindent nem árulnak el (pl. azt sem, hogy melyik irányba megy stb.). A személyes vizsgálat és konzultáció nélkül felelőtlenség volna a kezeléséről döntenem.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-19 11:05:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

Szeptember 16.-23-ig feküdtem Önnél a kórházban infúziókúrán és megbeszéltük, hogy október 3-án újra be kell feküdnöm. Azt viszont nem mondta meg, hogy pontosan hány napig fog ez a kúra tartani, csak annyit, hogy most nem egy hétig. Azért érdeklődöm most, mert a barátnőm férjhez megy október 7-én és én leszek a tanuja. Ha a kúra esetleg csak 4 napos lenne, akkor persze, ez nem jelent gondot, de ha 5, akkor is megoldható, hogy reggel megkapom az infúziót és, ha 10 órakor elindulok, még akkor is hazaérek 13 órára. Ha viszont ennél is több napot venne igénybe, akkor esetleg nem hétfőn, hanem már vasárnap vagy akár szombaton befeküdnék, hogy beleférjen az időbe. Csak, kérem mondja meg, hogy hogy készüljek, hogy be tudjuk időben fejezni a kúrát.
Nagyon szépen köszönöm
Üdvözlettel:
Iván Marianna
Kedves Iván Marianna!

Ez egy fontos dolog. Bízom benne, hogy a megszabott időben a kezelés befejezhető lesz.
Kérem, hogy október 3.-án keressen fel az ambulancián!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-19 11:01:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
A fiam 20 éves és a Doktor úr páciense amióta nagykorú lett. Mielőtt még betöltötte volna a 18. évét, akkor pajzsmirigy túl működése lett, majd ez átment alul működésbe. A gyermek pajzsmirígy ambulancián L-Thyroxint (25 ug) napi 1 szemet kezdtek el szedetni vele, majd (miután átkerült a felnőtt ambulanciára és így a professzor úrhoz), helyette Euthyrox-ot (50 ug) szintén napi 1 szemet kellett szednie. Évente kell járni ellenőrzésre a Bajcsyba Önhöz. 2010. januári laborleletei: TSH: 1,29; FT4: 1,19; FT3: 3,15; anti-TPO: 1,55; anti-thyroglobulin: 834,4. Nyaki UH eltérést nem mutatott. Idén januárban volt az aktuális ellenőrző vizsgálat és a következő ambuláns lapot kapta: Státusz: Klinikailag euthyreoid státusz. A pm. jobb lebenyében babnyi göb tapintható. Dg.: Kezelt autoimmun thyreoiditis. Struma nodularis. Th.: Euthyrox 50 ug elhagyható. Seleno Precise 50 napi 1 tbl folyamatosan. Kontroll 1 év múlva....- Nagyon meglepődtem, hogy nem kell tovább szedni a hormont, mert nem értem, hogy miért. Mivel autoimmun tyreoiditis szerepel a dg-ban, én úgy tudtam, hogy akkor ebből ő nem fog meggyógyulni, hogy a hormont mindig kell majd neki szedni. Áprilisban elvégeztettem az alábbi vizsgálatokat (nem a Bajcsyban): TSH: 4,33 mIU/l (norm: 0,35-4,94); FT3: 2,95 pg/ml (norm: 1,71-3,71); FT4: 0,91 ng/dl (norm: 0,70-1,48); anti- TPO: 11,02 U/ml (norm: 1,0-16,0); Örültem hogy ilyen jó eredményei vannak, ez a hormon elhagyása után bő két hónappal történt. Augusztus vége felé, megint volt vérvétele (ez sem a Bajcsyban): TSH: 5,16; FT4: 1,03; FT3: 2,80; anti-TPO: 18,67. Ennek már nem örülök annyira, mivel kezd emelkedni a TSH és az anit-TPO. Igaz a pajzsmirigy hormonok gyönyörűek. Az egyik kérdésem, hogy el kell-e kezdeni újra az Euthyrox szedését, és ha igen mennyit? A másik kérdésem, hogy az autoimmun thyreoiditis kezelésénél, ez a szokványos, hogy egy idő után a hormon szedése elhagyható vagy (ahogy ezt sejtem) csak ideiglenes és később újra szedni kell? Tudtommal autoimmun betegségből nem lehet kigyógyulni.
Előre is köszönöm válaszát.
Tisztelettel: Mandoria
Tisztelt Mandoria!

Azt szokták mondani, hogy élete végéig kell szedni a hormont. Amennyiben a gyulladásos folyamatok csökkennek, akkor valóban elhagyható. A vizsgálat azt mutatta, hogy egy része valóban elpusztult a pajzsmirigynek, ezért kicsiny dózisú Euthyroxra (50-ből 1/2 tbl) valóban folytatható. Egyébként a TSH értéket számos tényező befolyásolja, ez csak irányadó, de nem azt kell kezelni.A pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni. A normál tartomány meghatározásánál figyelembe kell venni azt, hogy a NHANES III az USA-ban készült felmérés, ahol jól ismerten a jódellátottság –az állati takarmányok jódozásának is köszönhetően- normális. . A felső normális értékekben észlelt alacsonyabb százalékos arány a TSH receptor génpolimorfizmussal valamint TSH mikroheterogenitásával is magyarázható.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-19 10:47:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja