SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor úr!
A fiam 20 éves és a Doktor úr páciense amióta nagykorú lett. Mielőtt még betöltötte volna a 18. évét, akkor pajzsmirigy túl működése lett, majd ez átment alul működésbe. A gyermek pajzsmirígy ambulancián L-Thyroxint (25 ug) napi 1 szemet kezdtek el szedetni vele, majd (miután átkerült a felnőtt ambulanciára és így a professzor úrhoz), helyette Euthyrox-ot (50 ug) szintén napi 1 szemet kellett szednie. Évente kell járni ellenőrzésre a Bajcsyba Önhöz. 2010. januári laborleletei: TSH: 1,29; FT4: 1,19; FT3: 3,15; anti-TPO: 1,55; anti-thyroglobulin: 834,4. Nyaki UH eltérést nem mutatott. Idén januárban volt az aktuális ellenőrző vizsgálat és a következő ambuláns lapot kapta: Státusz: Klinikailag euthyreoid státusz. A pm. jobb lebenyében babnyi göb tapintható. Dg.: Kezelt autoimmun thyreoiditis. Struma nodularis. Th.: Euthyrox 50 ug elhagyható. Seleno Precise 50 napi 1 tbl folyamatosan. Kontroll 1 év múlva....- Nagyon meglepődtem, hogy nem kell tovább szedni a hormont, mert nem értem, hogy miért. Mivel autoimmun tyreoiditis szerepel a dg-ban, én úgy tudtam, hogy akkor ebből ő nem fog meggyógyulni, hogy a hormont mindig kell majd neki szedni. Áprilisban elvégeztettem az alábbi vizsgálatokat (nem a Bajcsyban): TSH: 4,33 mIU/l (norm: 0,35-4,94); FT3: 2,95 pg/ml (norm: 1,71-3,71); FT4: 0,91 ng/dl (norm: 0,70-1,48); anti- TPO: 11,02 U/ml (norm: 1,0-16,0); Örültem hogy ilyen jó eredményei vannak, ez a hormon elhagyása után bő két hónappal történt. Augusztus vége felé, megint volt vérvétele (ez sem a Bajcsyban): TSH: 5,16; FT4: 1,03; FT3: 2,80; anti-TPO: 18,67. Ennek már nem örülök annyira, mivel kezd emelkedni a TSH és az anit-TPO. Igaz a pajzsmirigy hormonok gyönyörűek. Az egyik kérdésem, hogy el kell-e kezdeni újra az Euthyrox szedését, és ha igen mennyit? A másik kérdésem, hogy az autoimmun thyreoiditis kezelésénél, ez a szokványos, hogy egy idő után a hormon szedése elhagyható vagy (ahogy ezt sejtem) csak ideiglenes és később újra szedni kell? Tudtommal autoimmun betegségből nem lehet kigyógyulni.
Előre is köszönöm válaszát.
Tisztelettel: Mandoria
Tisztelt Mandoria!

Azt szokták mondani, hogy élete végéig kell szedni a hormont. Amennyiben a gyulladásos folyamatok csökkennek, akkor valóban elhagyható. A vizsgálat azt mutatta, hogy egy része valóban elpusztult a pajzsmirigynek, ezért kicsiny dózisú Euthyroxra (50-ből 1/2 tbl) valóban folytatható. Egyébként a TSH értéket számos tényező befolyásolja, ez csak irányadó, de nem azt kell kezelni.A pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni. A normál tartomány meghatározásánál figyelembe kell venni azt, hogy a NHANES III az USA-ban készült felmérés, ahol jól ismerten a jódellátottság –az állati takarmányok jódozásának is köszönhetően- normális. . A felső normális értékekben észlelt alacsonyabb százalékos arány a TSH receptor génpolimorfizmussal valamint TSH mikroheterogenitásával is magyarázható.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-19 10:47:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja