SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Professzor Úr!
2010 tavaszán kezdődött, egy egyszerű szemviszketéssel, orbita MRI szemizom megvastagodást mutatott, eléggé látványos EOP, már felfelé nem mozog a szemem és elkezdődött viszketni a másik szemem is. Pajzsmirigy leleteim negatívak, (TSH,T3,T4) az ultrahangos vizsgálat egy icipici göböt mutatott, az izotóp is pici göb. De ennek ellenére hullik a hajam, és esetenként nyelési problémáim, és gombóc érzetem van, a szapora szívdobogásra béta blokkolót kaptam. 6 hétig 500mg,6 hétig 250mg vénás szteroid kezelést kaptam az eredmény nulla. A laborleleteim olyan jók hogy ha annál jobb lenne akkor az lenne gyanús miért jó, elnézést, hogy így fejezem ki magam de egyszerűen, nem tudják megmondani mi a betegségem oka, Azt már tudjuk, hogy valószínűleg a pajzsmirigy okozza a szemészeti problémát, de mi okozza a pajzsmirigy rossz működését, a koponya MRI is negatív nincs agy daganat. Más belsőszervi megbetegedés okoz-e pajzsmirigy működési rendellenességet amit esetleg a labor nem mutat ki? A látásom a egyre rosszabb holott a szememnek semmi baja, ha nem lenne a szemizom betegség tökéletes lenne a látásom, egyszerűen félek attól, hogy a látásomba kerül ez az egész a kettős látás már így is borzasztó valamint, valamint az, hogy minden reggelre ödémás lesz a szemem és iszonyatos a nyomás ami már fizikai fájdalommal is jár. 1-2 óra múlva csökken az ödéma és ezáltal a nyomás is, a kettős látás miatt szédülök, a fejem pedig valószínűleg a nyomás miatt fáj de sokszor iszonyatosan. Válaszát köszönöm! Kiss Ibolya

Tisztelt Kiss Ibolya!

A panaszai és története elkeserített, mert erről a betegségről sok előadást tartottam, írtam itthon és külföldön egyaránt. A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel. Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes.
.Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség. Az alábbi képek a kezelés előtti és utáni állapotot mutatják.

 

Kezelés előtt:



Kezelés után:

 

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-20 12:28:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja