SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Szeretném a segítségét kérni, egy személyes találkozóhoz.
A leleteim a következők:
2010.10.27. Labor:
HB: 9.2, Htk: 29, Ultrasens TSH: 6.1, FT3: 3.3, FT4: 10.8
2010.11.29. Pajzsmirigy UH:
A két pajzsmirigy lebeny között aszimetria van, a jobb lebeny kissé nagyobb, mint a bal, nagysága a normális szélességen belül van. A középső harmadban a jobb lebeny 17 x 14 mm-nek mérhető. A jobb lebeny – isthmus átmenetnél egy kb. 3 x 7 mm-es göb van. A jobb lebeny alsó pólusnál és az alsó harmadban dorsalisan egy –egy 4 mm. átmérőjű göb is ábrázolható. A bal lebeny középső harmadban 15 x 14 mm-es, a lebeny szerkezete inhomogén, kisebb, élesen el nem határolódó göb valószínűsíthető.
2011.02.23. Labor:
Hb: 8.6, Htk: 27, Ultrasenes. TSH: 6.8, FT3: 3.5, FT4: 9.3
Ezeket az eredményeket vittem a pajzsmirigy szakrendelésre. Ott megvizsgáltak.
Eredménye: RR: 120/80 Hgmm, P:80/min, cor-pulmo tiszta. Nyakon megnagyobbodott nyirokcsomó nem látható, pajzsmirigy nem nagyobb, nyelést követi, göb nem tapintható.
2011.03.01. UH:
Normális méretű pajzsmirigy. Szerkezete kifejezetten inhomogén, térképszerűen echoszegény, hypervascularizált, septalt. Bal lebenyben egy 5 x 5 mm-es isoechogen göb látható. Trachea középvonalban, perivascularisan megnagyobbodott nyirokcsomó nem látható.
Ekkor írták fel a Letrox 75 ug.-t.
Elkezdtem szedni és nem éreztem jól magam. 2011 májusban, és augusztusban a menzeszem teljesen megzavarodott.
Előtte is volt már ilyen panaszom, de mióta a gyógyszert szedem egyáltalán nem jó a havi ciklusom.
2011.05.11. Labor:
Hb: 8.2, Htk: 26, Ultrasenes. TSH: 10.64, FT3: 2.5, FT4: 9.6
Ekkor azt mondta az orvos, hogy szedjem tovább a Letrox-ot.
Szeretnék találkozni Önnel, mivel a menzesz zavar miatt hysterectomiat végezne a nőgyógyász. Lelkileg és fizikálisan is nagyon kimerültem már.
Szerintem fontos, hogy: 2009.januárban szültem és 2011, januárig szoptattam.
Menzesz zavar először 7 éve volt, akkor inszemináció után bolondult meg a menzeszem. A hormonális változásokra a testem mindig nagyon érzékenyen reagált.

Előre is köszönöm a segítségét!
Tisztelettel: Nagy Gabriella
Tisztelt Nagy Gabriella!

Köszönöm megtisztelő bizalmát, mellyel hozzám fordult! Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. Sajnálom, hogy olyan sok megpróbáltatáson ment keresztül.
Több kérdést tett fel, amelyeket nyilvánvalóan csak személyes találkozásunk során tudunk megbeszélni.
1. Mindenek előtt tisztázni kellene a csökkent pajzsmirigyműködés okát. A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a fokozott működés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni. A probléma az, hogy a betegség gyakran, (4,0%-ban) enyhe, nehezen kimutatható formában van jelen. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködés „idiopathiásnak” tartott formája az immunrendszer betegsége miatt jön létre, u.n. „autoimmun” eredetetú. Az autoimmun pajzsmirigygyulladások u.n.„thyreoiditisek”nőkben a betegség lényegesen gyakoribbak, mint férfiakban (4-5:1). A betegség korai felismerése azért is fontos, mert jelentős rizikófaktora számos betegségnek, többek között a meddőségnek, a gyakori vetéléseknek, a csökkent étvágy melletti hízásnak.. A magzat fiziológiás “transzplantátum”, azaz olyan mint egy átültetett szerv (pl. a vese, szív stb), amelyről tudjuk, hogy a legnagyobb veszély a szerv kilökődése. A természet csodája, hogy egy immunológiai értelemben félig “idegen” magzat egyáltalában megtapad a méhben és később pedig nem minden esetben lökődik ki. Ennek védelemnek immunológiai és hormonális okai is vannak. Kiderült, hogy a meddőség és a gyakori abortuszok okai között gyakori a “hypothyreosis” és a pajzsmirigy autoimmun betegsége. Mikor gondoljunk a pajzsmirigy betegségére: a.) ha a családban pajzsmirigybetegség volt (öröklődés!), b.) ha meddőséget állapítottak meg, c.) ha ismételten következett be vetélés (oka pedig nem derült ki!). Mit lehet tenni? Az immunológiában jártas endokrin szakorvoshoz érdemes fordulni, aki a beteg megvizsgálása után olyan hormonális és immunológiai teszteket tud már ma végezni, amelyekkel ezt a problémát gyógyszeresen meg lehet oldani. A másik gyakori, de észre ritkán vett betegség a szülést követő pajzsmirigygyulladás. Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban !). A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (stúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagy fokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás.
2. A menzeszzavar és a pajzsmirigybetegség gyakran társulna, főleg insemináció után.. A menstruációs zavarok okai gyakran felderítetlenek maradnak. Ritkán gondolnak arra (néha a szakemberek sem), hogy a zavarok hátterében a pajzsmirigy rendellenessége állhat. Az okok felderítésével viszonylag könnyen gyógyíthatók az addig makacs tünetek.

Mikor beszélhetünk menstruációs zavarról:
• Ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb
• Ha szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb
• Ha a periódusok rövidebbek 21 napnál
• Ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak
• Ha ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek

• Korai menstruáció (10. év előtt) gyakran a pajzsmirigy csökkent működésével társul. A korai pubertás esetén is gondolni kell pajzsmirigybetegségre.
• A pajzsmirigy túlműködése (hyperthyreosis) hátterében gyakran mutatható ki a vérzése 15 éves kor utáni fellépése
• A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira
• Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hívás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. Gyakran próbálkoznak növényi eredetű készítményekkel azzal a feltevéssel, hogy azok nem tartalmaznak hormont. Ez az esetek többségében tévedés, mert a növényekben a hatóanyag is hormon, fitoösztrogén. Ezek tartós alkalmazása (még viszonylag kis dózisban tartós szedés esetén) nem veszélytelen módszer.

Mi a teendő?
Részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges, a panaszok alapos kikérdezése (kísérő betegségek, gyógyszerek), majd fizikális vizsgálat, ezt követően immunológia és hormonális vizsgálat, sz.e. ultrahang és izotópos teszt.
A kezelés a betegség kiváltó okaitól függ, de az esetek többségében műtét nem szükséges és gyógyszeresen gyógyítható.
Természetesen egyénre szabott szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-26 10:54:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja