SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Ur!
Véleményét szeretném kérni. 52 éves nö vagyok. Pajzsmirigy problémával küzdök. Még 1986-ban kezdődött. Pár év tulmöködés és Metothyrin kezelés után tünet mentes voltam, de az utóbbi években ujra tulmöködés kezdődött. Jelenleg TSH 0.16/0.49-4.67/ T3 2.50 /1.45-3.48/ T4 /0.80-1.85/ UH Mélyebben elhelyezkedő,mérs.nagyobb pm.lebenyek Az Isthmus 6 mm széles . Jobb oldalon a kp. harmadban 22 mm-es keskeny haloval övezett, rekeszes. kis folyadékos zárványokat és aprócska mészrögöket tartammazó isodens göb decectálható. Bal oldalon a szerkezet homogén. Megjegyezni kivánom,hogy diagnózisomban szerepel Autoimmun tryreoditis és nem-toxikus pajzsmirigy göb. Ezenkivül tejcukor és lisztérzékenységben szenvedek.ehhez járul magas vérnyomás szapora pulzussal. Caritis dopler során bal ACI 40-50 % stenositást irt le. Jelenleg a concor felfügesztésénél tartunk. mert egyik orvosom szerint az ereket szükiti el, mivel legtöbb gyógyszerben lactóz található ezért nehezen találnak olyan gyógyszert amelyiket szedhetem. Most megint a Metothyrint kezdették szedetni velem igaz csak fél szemet, de igy is hasmenést okozott, mivel ebben is laktoz van. Igy már nem tudom mi legyen. Orvosom megkérdezte, hogy szerintem megmütsék-e a pajmirigyemet. ha megmütik ki kell szedni az összeset és akkor egész életemben gyógyszert kell szedni. Én nem tudom a választ,mert sokat kinlódom a gyógyszer szedés miatt. Mi lesz, ha ujra előjön a probléma, hogy nincs olyan gyógyszer ami tejcukor mentes és akkor állandó hasmenéssel küszködjek?Jelenleg elkezdett a hajam hullani és állandó fáradtságot érzek. Sokat fáj a fejem is.Észrevettem azt is,hogy meleg vizes zuhanyzásnál a lábujjaim feketedni kezdenek. Kérem legyen szives válászolni indokolt-e a mütét, vagy mi lenne a legjobb megoldás. Orvosom 6 hét mulva vár a döntésre.Segitségét nagyon megköszönöm.
Tisztelt Kérdező!
Köszönöm megtisztelő bizalmát, mellyel hozzám fordult! Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A leírtak alapján remélem, hogy tudok Önnek segíteni.
Noha emailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben értékelhetem.
Néhány, az Ön által feltett kérdésre igyekszem választ adni. Mindenek előtt a pajzsmirigy túlműködés tünet, amelynek okait kellene megtalálni:
1. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór. A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
2. A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
3. A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
4. A laktóz intolerancia egy másik gyakori probléma, amelyre megfelelő kezelés lehetséges, tisztázni kell azonban, hogy ez örökletes vagy szerzett forma
A műtét kédésében sem etikai , sem szakmai okok miatt állst foglalni csak további vizsgálatok alapján tudok. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk.(06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-23 07:41:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja