SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Csigabiga, gyere ki! - Hogyan őrizd meg kamasz kölköd bizalmát?

Frank Orsolya [cikkei] - 2017-02-21
Igen, bizony, ne tessék megsértődni! A kamasz bizalmáért már nekünk kell dolgozni, a serdülés a legnagyobb próbája a kapcsolatunknak is, meg a saját személyiségünknek is. Ugyanakkor ez nem jelenti, nem jelentheti, hogy "alámegyünk" a serdülőnek. Sok tanár-diák viszony is azon vérzik el, ha a pedagógus rangsor dolgában alápozicionálja magát a tanítványainak. Légy stabil, méltóságteljes, ugyanakkor rugalmas, vicces és mindenek fölött: hiteles. A bizalmát és a tiszteletét nem kikényszeríteni kell, hanem kiérdemelni. Nem akármilyen lelki bűvészmutatvány ez - de ha felidézzük saját kamaszkorunk kedvenc felnőttjeit, talán nem is lesz olyan nehéz elkapni a fonalat. Ehhez adunk néhány tippet az alábbiakban.
Csigabiga, gyere ki! - Hogyan őrizd meg kamasz kölköd bizalmát?

1. Ne sértődj meg!

Nem egy kamasz vágja oda a szülőjének: nőj föl! És ebben nagy igazság vagyon. Ha serdülő gyerekünk szeretetéért kuncsorgunk, de ez igazából a mi igényünkből indul ki, és nem az övéből; ha nem tudjuk megkülönböztetni a saját közelség-igényünket attól, hogy mi az ő pillanatnyi fejlődési igénye, máris élősködővé váltunk. Fogadjuk el, hogy a serdülő rapszodikusan váltogatja a közelséget és a távolságot – és amikor éppen nem vágyik ránk, vonuljunk vissza minden dráma vagy szemrehányás nélkül a saját, jól működő életünkbe.
 

2. Légy hiteles!

A serdülőkor egyik jellemzője, hogy lehullik a hályog a fiatalok szeméről és hirtelen felnőtt szemmel kezdik látni a felnőttek életét. De a serdülő: újszülött a felnőttek világában, és még mindent nagyon sematikusan, nagy vonalakban észlel. Tűélesen látja, mi a hazugság, mi a gyávaság, mi a megalkuvás. És ez bizony roppant tanulságos lehet a felnőttek számára is. Ugyanakkor a serdülő árgus szemmel figyeli az életünket: az az első terület, amit alapos kritikai vizsgálat alá vesz. Végiggondolja a szülei életvitelét, házasságát, értékrendjét, munkáját, döntéseit… és ítél. Serdülőkora teljes idealizmusával és még romlatlan mércéjével dönt arról, mennyit érünk. Jó, ha meg tudunk állni az ítélőszéke előtt, ha nem kaphat rajta képmutatáson, gyávaságon, önhazugságon. Jó, ha vállalhatónak találja az életünket és az értékrendünket. Óriási vágy él benne, hogy büszke lehessen ránk…
 

3. Légy vállalható!

A legjobb persze, ha be sem megyünk az iskolába és főleg nem vele együtt mutatkozunk. (Nem örül ennek, mert gyerekes dolog, ő pedig már nem gyerek – ez a legfontosabb a számára.) Ha azonban mégis be kell mennünk az iskolába, jó ha tudjuk: a kamasz a kínok kínját éli át, ha a legkevésbé is kompromittáljuk őt: ha a külsőnk, a viselkedésünk, a tárgyaink, a beszédünk bármilyen tekintetben szégyellnivaló vagy különc vagy elégtelen, magyarul: ciki. Teljesen biztosak lehetünk benne, hogy ha az osztálytársai látnak, akkor jól megnéznek, meg is ítélnek, és amit leolvastak rólunk, az valószínűleg vissza is kerül a nagy közösbe…
 

4. Állj rendelkezésre!

Igenis lehet a serdülővel kapcsolatot ápolni, fenntartani, sőt még építeni is. De ez akkor igazán kivitelezhető, ha tudunk igazodni az ő csikicsuki ritmusához. A serdülőnek hatalmas igénye van a magányra… aztán egyszer csak eszébe jut az emberiség, és társaság után kiált. Vagy legalábbis valamilyen jelből kiderül, hogy éppen nyitott és hozzáférhető. Ekkor tanácsos mindent félretenni, elzárni a gázt a vacsora alatt és élni az alkalommal, hogy kapcsolatunkat erősíthetjük, hizlalhatjuk. Vigyázat, ez jó eséllyel idétlen időpontokban jelentkezik és éjfélig is tarthat!
 

5. Dumáljunk jókat!

Ezek a nyitások hamar elmúlnak és a csigabiga könnyen visszahúzódik a házába, ha arra használjuk az alkalmat, hogy végre jól kifaggassuk, mi történt mostanában a büdös kölyökkel, és aztán egy jót neveljünk rajta, ha már végre sikerült betenni a lábunkat a szobájába. Ha most mondjuk el a hetek óta felgyülemlett erkölcsi és életviteli leckéket, esetleg (isten ne adja) az előző napokban felgyülemlett sértettségünket is végre jól a nyakába öntjük, ne sok jóra számítsunk! Bizonyosan elintéztük, hogy legközelebb inkább éhezzen a gyermek, amíg le nem fekszünk, és akkor osonjon le a hűtőhöz, mint hogy a társaságunkat keresse. Ha nyitás van, akkor örüljünk és gondoskodjunk róla, hogy az neki is jó élmény legyen. Beszélgessünk mindarról, ami érdekli őt, helyezkedjünk bele a világába, és utazzunk vele! Elég (és kötelező is) újraolvasni Karinthy Tanár úr, kérem… c. könyvét, hogy emlékezzünk, mennyi minden érdekli a serdülőt és hogyan gondolkodik. Nagyobb valószínűséggel tudunk vele a féreglyukról, az 5G technológiáról, a kolumbiai drogmaffia belügyeiről, a Forma1 által inspirált újabb műszaki fejlesztésekről beszélgetni, mint a nagynénjéről, akit múlt héten operáltak szürkehályoggal, vagy a felelősségteljes pályaválasztás szükségességéről. Élvezzük ki! Eljön a lélektani pillanat, amikor a számunkra fontos dolgokat is szóba hozhatjuk – de csak ha jó fejek vagyunk.
 

6. Légy jó fej! 

És ki a jó fej?
Az, aki nem kioktat, nem prédikál, nem lenéző, nem pökhendi, hanem kíváncsi, ítéletmentes és gyerektisztelő. Aki nem savanyú és fancsali, hanem érdekes, örömképes, lelkesedni tud. Aki pozitív, tud dicsérni, aki drukkol. Akit valóban érdekel, ami a gyerekben történik. Jó fej az, akinek kibújik a csigabiga – és kint is marad. 

Fotó: Jason Meredith/flickr

Frank Orsolya


Frank Orsolya
Pszichológus, családi kommunikációs szakértő

Pszichológus, Gordon-instruktor
CSALÁDI KOMMUNIKÁCIÓS TANÁCSADÁS ÉS TRÉNING

Miért nem értek szót a gyerekemmel? Miként őrizhetnénk meg a családi békét és a párkapcsolatunkat? Hogyan csinálhatnám másként, mint a szüleim? És mi az a Gordon-módszer?

Egyéni tanácsadás igény szerint, felmérő beszélgetéssel.
Érdeklődjön, tájékozódjon, jelentkezzen itt:
Elérhetőségeim:
E-mail: posta@arete.hu
Honlap: http://www.szeresdjol.hu

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
A szerkesztő ajánlja