SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!
2016 májusára várom harmadik gyermekünket. Jelenleg a főállásomban br.158.000 Ft a fizetésem. 2015 márciusa óta van egy heti 10 órás mellékállásom, eleinte 30.000, szeptembertől 50.000 Ft-os fizetéssel. A kérdésem az lenne, hogy jogosult leszek-e mindkét munkaviszony után ellátásra? Amennyiben igen, külön-külön vagy összevontan számítanak a jövedelmek? Azaz kb. mekkora összegre számíthatok CSED ill. GYED esetén? Ha táppénzre kényszerülök menni, akkor úgy tudom mindkét jogviszonyból külön-külön kell ezt megtennem, igaz? A mellékállást otthonról is tudom végezni, ebben az esetben lehetséges, hogy azt tovább folytatom, míg a főállásból táppénzen leszek?
Előre is hálásan köszönöm a hasznos segítséget!
Hanna
Mind a két jogviszonyból jogosult leszel táppénzre, csedre és gyedre, mindegyiket csak az ottani bért figyelembe véve fogják megállapítani.
A bruttó 158.000-es helyről a 30 és 31 napos hónapok átlagában, családi kedvezmény nélkül nettó 94.000 Ft körüli csed és Ft 83.000 körüli gyed várható. A 50.000-esből - azt feltételezve, hogy az átlagban csak 50.000-ek lesznek - ugyanez nettó 31.000 Ft illetve 27.000 Ft.
A keresőképtelenséget jogviszonyonként bírálják el, lehet olyan, hogy az egyik munkát nem tudod ellátni és táppénzen vagy, a másikat el tudod és onnan nem vagy. De a csed mellett és gyed mellett 1 éves korig a másik helyen sem dolgozhatsz, mert akkor a főállásból sem járnak ezek.

Szakbarbár
2015-10-04 18:17:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
2013.04.04.-től voltam táppénzen veszélyeztetett terhesként.Fiam 2013.10.03.-án született meg.2015.10.03.-ától Gyes-t fogok kapni.Szeretnénk tesót ami lehet már úton van.Ki szeretném venni a bent maradt 2 hónap szabimat,hogy utána eltudjak menni táppénzre.Azt szeretném megkérdezni,hogy milyen járandóság fog járni.Jelenlegi munkahelyemen 2010.03.08.-a óta dolgozom,folyamatos a munkaviszonyom,nem voltam munkanélkülin sem.
Köszönöm válaszát:Kata
Nem kell ahhoz kivenni a szabadságot, hogy táppénzre menj. Oda azonnal is mehetsz, de akkor a gyest csak apuka tudja megigényelni. Ha egyszerre akarod kapni a táppénzt és a gyest, ahhoz pedig akár 1 nap szabi is elég, mert a táppénz így már gyes melletti munkából igényelt táppénz és így jár a kettő együtt.
A következő csedet és gyedet először kiszámolják az általános szabályok szerint: szabadságra kapott bérből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, utána ezt összehasonlítják a régi cseddel, a gyedet meg a régi gyeddel és a kettő közül a többet fogod kapni.

Szakbarbár
2015-10-04 18:08:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Négygyermekes anyuka vagyok. Legkisebb gyermekem 2014. okt. 6-án betöltötte a 3. életévét, addig gyesen voltam. Okt. 7-től a munkahelyem (állami finanszírozású iskola, tanár vagyok) visszavett állományba, és ezzel együtt kivettem az időközben felgyülemlett szabadságaimat. A munkaszerződésem szerint 2015. május 22-én járt le a szabadságom, és ezzel a nappal, közös megegyezéssel megszüntettük a munkaviszonyomat, mivel vidékről a budapesti iskolába nincs esélyem bejárni dolgozni. Május 23-tól főállású anyaként vagyok itthon. Nyáron ismét teherbe estem, jelenleg a 17. hétben vagyok és 2016. március 8-ára vagyok szülésre kiírva.
Ha jól értettem az aktuális jogszabályokat, akkor a főállású anyaság után járó pénzösszeg nem lehet alapja csed-nek vagy gyed-nek, tehát ezekre nem vagyok jogosult, csak ha újra munkába állok.
Kérdés, hogy a főállású anyaság milyen típusú biztosított jogviszonynak számít? Megszakítja-e a biztosítási jogviszonyomat, melyet a jogszabály előír az igénylésekhez, ha csak főállású anya vagyok? (az oep rendszerében jelenleg "zöld" vagyok.)
Beszámíthat-e a csed-be, hogy május közepéig volt fizetésem, ha ősszel újra elhelyezkedem, hogy összesen meglegyen a kötelező 180 nap munkaviszony? Mikor lenne érdemes munkába állnom ebben az esetben?
Felmerült az is, hogy elhelyezkedem és táppénzre kell mennem (jelenleg magas kockázati besorolású vagyok). Ebben az esetben milyen összeg után kapnám a csed-et, és a gyed-et?
Ugyanakkor lehetőségként az is felmerült, hogy elég a szülés előtt 1 hónappal (min. vagy max.?) elhelyezkedni, és így ha nem találnak 180 egybefüggő, munkában eltöltött időt, akkor automatikusan a legutolsó érvényes munkaszerződés összege alapján számolják a csed-et és a gyed-et. Kérdés, hogy a csed-nek van-e felső határa, mint a gyed-nek? Ebben az esetben mennyi ideig kell még munkaviszonyban lenni a szülés után ahhoz, hogy gyed-et is kapjak, vagy ennek nincs kikötött ideje?
A főállású anyaság mellett elvileg lehet dolgozni, ha jól tudom heti 30 órát. Ha tehát elhelyezkedem 1 hónapra szülés előtt, vagy már ősszel hosszabb időre, nem többre, mint heti 30 óra, akkor a főállású anyaságot nem kell lemondanom, ugye? Viszont az így kapott összeg akkor sem számít bele a munkabérbe, ami alapján számolják a csed-et, gyed-et?
Válaszait előre is köszönöm!
Tisztelettel: Zsuzsa
A gyet mellé jár az egészségügyi szolgáltatás és mivel fizeted a nyugdíjjárulékot, a szolgálati időd is gyűlik, de ez nem biztosítási jogviszony. Táppénzre, csedre, gyedre csak a biztosítottak jogosultak.
Ezek alapja csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem, úgyhogy a régi már nem számít be sehova.

Minél hamarabb elhelyezkedsz, annál hamarabb tudsz táppénzre menni, ami egy kellemes, és negatívan semmit sem befolyásoló dolog. Bocs, hogy ezt mondom, de ez a magyar valóság, hogy 4 gyerekkel és terhesen szerintem piaci munkahelyben ne nagyon gondolkodj, lehetsz viszont egyéni vállalkozó és máris megvan az aktuális jogviszony. Ahol miután lejárulékoltál annyit, amennyit kell, jöhet a táppénz.

120-nál kevesebb bérezett nappal a csed és a gyed alapja legfeljebb a minimálbér kétszerese, úgyhogy ezt kellene megcélozni, ennyi után kellene járulékot fizetni.

Annak a jogviszonynak, amivel megalapozod a csedet és a gyedet, legalább a csed 1. napján fenn kell állnia, ha később megszűnik, akkor is ugyanolyan összegben és ideig jár minden, mintha nem szűnt volna meg.

Szakbarbár
2015-10-03 15:37:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
2014.01.06-án született meg első gyermekem. Határozott idejű munkaszerződésem 2014.01.31-én szűnt meg. Azóta itthon vagyok gyermekemmel, jelenleg még gyeden 8maximális gyed-et kapok). Tervezünk második gyereket. Ezzel kapcsolatban szeretnék kérdezni. A kérdésem az lenne, hogy ha jövőre még a gyes alatt születne meg második gyerekünk jogosult lennék e csed-re és gyed-re? Ha nem akkor mi szükséges ahhoz jogosult legyek ezekre? Ha munkaviszonyt kellene létesítenem addig akkor mennyi napot kell dolgoznom ezekhez? Hogy őszinte legyek szeretnék itthon maradni gyermekemmel, de egyik barátunk be tudna jelenteni vállalkozásába ,úgy, hogy mi fizetnénk a költségeket, csak azt nem tudjuk, hogy ez megérné e anyagilag? Ön mit javasolna, hogy ne csak gyes-t kapjak majd a második gyerek után? Ha már lenne mondjuk 1-2 hónap munkában töltött napom akkor utána táppénzre is elmehetnék? Akkor mennyit kellene fizetni a munkáltatónak utánam? Szóval ha leírná, hogy ön mit javasolna úgy kompletten akkor azt nagyon megköszönném. Előre is köszönöm válaszát.
Tisztelettel: Balatonné
Csedhez, gyedhez egy aktuális biztosítási jogviszony mellett a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap előzetes biztosítással kell rendelkezni. Csednél ebbe beszámíthatóak az előző passzív ellátások, gyedhez nem. A 365 napból most még megvan pár hónap, de 2016.01.31-én - ha addig nem csinálsz semmit - kereken 0 nap előzmény marad, ami azt jelenti, hogy ha onnantól 1 éven belül szülsz, akkor a gyed az teljesen esélytelen lesz.

Ha van egy cég, aki legalább nem sokkal a szülés előtt alkalmaz, akkor a csedet fogod tudni kapni, mert arra még jó lehetsz a passzív cseddel, gyeddel, amik csak a csedhez beszámíthatóak a 365 napba. Alapja az ottani bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz, vagyis a bérnek ezt célszerű elérnie.

Ha most gyorsan létesítesz egy munkaviszonyt és 1 hónap után ezt fenntartva visszamész gyedre, akkor így ketyeg közben az előzetes biztosítás és így meglehet szülésig a 365 nap.

Szakbarbár
2015-10-03 15:30:01
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbar!
Jelenleg GYES-en vagyok 2.gyermekemmel. 3.gyermekünk megszületésekor (2016 május) még szintén GYES-en leszek. Jól értelmezem az új jogszabályokból, hogy "nem szükséges most gyorsan visszamenjek dolgozni" ahhoz, hogy magasabb TGYÁSt ill GYED-et kapjak majd 3. gyermekem után? Azaz ha nem megyek vissza dolgozni, akkor a 3.gyermek részére számított TGYAS es GYED megegyezik majd a 2.gyermek esetén kapott TGYÁS és GYED összegekkel?
Családi vállalkozásban dolgoztam a 2. gyermek megszületésekor, most is ott vagyok bejelentve. Ha kedvezőbb, hogy munkába állok, kérem jelezze, mert akkor erre még van lehetőségem.
Köszönöm válaszát.
Ha az előző ellátások alapjában kizárólag a most fennálló jogviszonyban szerzett jövedelem volt - ez akkor az van így, ha legalább 2012-től a jelenlegi helyeden dolgoztál -, akkor lehet ezt a szabályt alkalmazni, hogy az új csed, gyed nem lehet kevesebb, mint az előző volt.
Ha a béred nem érte el a minimálbér kétszeresét, akkor most érdemes lenne ennél valamivel többre felemelni, mert ebben a helyzetben a minimálbér kétszerese a legtöbb, amiből számolódnak az ellátások és ha az előzőek szerint nem lenne ennyi, akkor ezzel el lehet érni, hogy a helyzetben kapható legtöbb legyen. Az aktuális bért csak fel kell tüntetni a munkáltató által kiállított igazoláson, de ha ez sokkal több lenne, mint a régi volt, akkor nem árt pár hétig ténylegesen kapni is - fizetett szabadság.

Szakbarbár
2015-10-03 15:18:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbar!olyan kérdésem lenne,higy a Gyedhez,kell a 365nap munkaviszony.de egybefüggőnek kell lenni?ha volt eg munkahelyem ahol kb 330nap volt aztan volt 10nap szünetem(nem voltam bejelentett munkanelkuli,a 10napra nem fizettem biztositast)es azota ujra melozom,es egyutt meg van a 365 nap ugyis jó?vagy feltétlen megszakítás nélkül kell?illetve melyik fizetésemet veszik alapul?
Válaszát koszonom!
Nem kell egybefüggőnek lennie. A szülés előtti 2 évben a 365 nap akár úgy is összejöhet, hogy minden páratlan számú hónapban dolgoztál, közötte a párosokban pedig nem.
A kimaradt 10 napban nem kellett fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot, mert az egészségügyi ellátásra jogosultság az ezt megalapozó jogviszony vége után még 45 napig fennmarad (ha legalább ennyi ideig tartott a megszűnt jogviszony.)
Táppénz, csed, gyed alapja csak az utolsó - tehát ahonnan igényeled - jogviszonyban elért átlag.

Szakbarbár
2015-10-03 07:37:45
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Decemberre várom második gyermekemet. Szeptember elején járt le a GYED és, ahogy korábban tanácsolta most szabadságon vagyok, és következő hónaptól szeretnék táppénzre menni. Kaptam határozatot, hogy szeptember elejétől kapom a GYES-t. Az a kérdésem, hogy szabadság alatt is jár a GYES? Vagy csak táppénz alatt járna? És miután megszületett a második gyermek is, a CSED és GYED mellett továbbra is jár a GYES az első gyermek után?
Köszönöm a segítségét!
A szabadság azzal egyenértékű, mintha dolgoznál, dolgozni pedig teljes munkaidőben is lehet a baba 1 éves kora után. A gyed extra nevű intézkedéscsomag egyik eleme, hogy két gyermek után - ugyanaz a szülő - 2 ellátást is kaphat, tehát kaphatod a gyest az egyik, és a csedet, gyedet a másik után.

Szakbarbár
2015-10-03 07:34:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Helyzetem a következő. Jelenleg GYED-et kapok elősszülött lányom után, aki 2014. november 21-én született.
Előtte, első és eddig egyetlen munkaviszonyom 2013. január 1- 2014 november 31-ig között határozott idejeű és közalkalmazottként. A kérdésem az, ha 2016-ban megszületik második gyermekünk, akkor milyen ellátásra leszek jogosult? Ahhoz, hogy GYED-et és TGYÁST is kapjak, előbb mindenképp vissza kellene mennem dolgozni?

Válaszát előre is köszönöm!
Igen, mindenképpen kellene egy aktuálisan fennálló jogviszony, mert a csedhez és a gyedhez két jogosultsági feltétellel kell egyszerre rendelkezni: egy, legalább a csed 1. napján fennálló biztosítási jogviszonnyal és a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap biztosításban töltött idővel. Utóbbi sem ketyeg 2014. december 1-től, tehát előbb-utóbb ez sem lesz rendben!
Ha kerítesz egy munkahelyet egy ismerősnél, ahol egy kicsit dolgozol, majd visszamész babázni, akkor mindkét feltétel rendben lesz a következő baba előtt (feltéve, hogy legalább a gyes végéig terhes leszel és a munkáltató jófej és határozatlan időre vesz fel).

Szakbarbár
2015-09-29 23:18:40
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár,
2013.01.02-től táppénzen voltam veszélyeztetett terhesként. Előtte munkaviszonyom folyamatos volt. (Fizetésem addig bruttó 300.000 Ft volt, munkahelyet azóta nem váltottam.)
2013.09.03-án született a gyermekünk. Utána Tgyás-t, majd GYED-et kaptam.
2015.08.19-én sikeres lombik beavatkozás után orvosom terhességet állapított meg. Cégem felé jeleztem, hogy táppénzre szeretnék menni veszélyeztetett terhesség miatt. 09.02-én visszajelezték, hogy a fizetés nélküli szabadságomat meg kell szüntetni, majd pedig ki kell adniuk az összes addigi szabadságomat és utána mehetek táppénzre. Mivel 09.03-án gyermekünk a két évet betöltötte és lejárt a fizetés nélküli szabadságom, így abban maradtunk, hogy 09.04-től kiadják a szabadságokat 10.09-ig, majd 10.10-től kell majd vinnem a táppénzes papírt. Sajnos a terhességem időközben a 8. héten elhalt. A kórházi "ellátásom" pár nappal ezelőtt megtörtént. Jelenleg ketyeg a szabadságom, holott elvileg táppénzen kellene lennem….. 1-2 hónapon belül ismét lombik programra szeretnénk menni. Annak nem látom értelmét, hogy 10.10-től az újabb lombik beavatkozásig pár hétre munkába álljak. Kérdésem, hogy most igényeljek fizetés nélküli szabadságot 10.10-től, majd amikor a lombik elkezdődik kérjem a megszüntetését és onnantól igényeljek táppénzt? Vagy van esetleg más megoldás ennek az időszaknak az áthidalására? Nagyon köszönöm a tanácsát előre is. (Továbbá szeretném megkérdezni, hogy ha majd egyszer mégis kapnék táppénzt, akkor annak mennyi lenne az összege?)
Köszönöm szépen a segítségét.
Szabadságot kiadni keresőképes dolgozónak lehet, aki keresőképtelen, annál a munkavégzés alól szabadság miatt mentesülés értelmezhetetlen, ő a táppénz miatt nem dolgozik. Jelezd a táppénz tényét a munkahelyeden, szeptemberre még nem volt bérszámfejtés, még azt is meg lehet csinálni, hogy szeptember 4-től egyszerűen csak gyesen vagy.
A táppénz alapja az utolsó ellátás, a gyed alapja és a mostani szerződés szerinti bérből számított alap közül a több.

Szakbarbár
2015-09-29 23:12:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Szeretném a segítségét kérni.
Egyéni vállalkozóként jelenleg GYED-en vagyok, ami október 18-án lejár. Szeretném megigényelni a GYES-t, viszont nem tudom, hogy hogyan járnék jobban.
Jelenleg úgy tervezem, hogy megszüntetném a vállalkozói jogviszonyomat és regisztrálnék a munkaügyi központba.
A TGYÁS, GYED ideje alatt végig 0-ás bevallásokat adtam be, ezért ha jól gondolom, ez minimum 2 év munkaviszonynak minősül (+ előtte még pár hónap), ezért jogosult leszek álláskeresési járadékra. Viszont GYES-t és járadékot ugye nem kaphatok egyszerre.
Megigényelhetném a járadékot, de a GYES folyósításának ideje alatt szüneteltetik, és majd csak a GYES lejárta után kaphatom meg a járadék összegét.
Kérdésem az lenne, hogy a GYES ideje alatt fizetnem kell a Tb-t az OEP-nek, vagy biztosított vagyok? Ha jól tudom, csak a nyugdíjjárulékot vonják le belőle.
A GYES-t külön be kell jelentenem az OEP-nek?
Lehetséges úgy, hogy járadékot előbb kapjak, mint GYES-t? Ha igen, akkor mi ennek a menete?
Visszamenőlegesen, arra az időszakra, amíg járadékon voltam, meg lehet igényelni a GYES-t? (Gondolom csak a járadékos időszak lejárta után.)

Válaszát előre is Köszönöm!
Üdvözlettel, Melinda
Gyes és járadék valóban nem jár együtt. Olyat nem tudsz csinálni, hogy megigényeled, de rögtön szünetelteted is, legalább 1 napig kapni kell ahhoz, hogy legyen mit szüneteltetni, hiszen amit meg sem állapítottak, mert élből nem voltál rá jogosult, annak nem lehet a szüneteltetéséről beszélni. Nem világos, hogy mit szeretnél ezzel elérni.

A szolgálati idő, az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság és a biztosítási jogviszony 3 különböző dolog. A valamilyen fennálló jogviszony nélkül igényelt gyeshez előbbi kettő "jár". Szolgálati idő a nyugdíjjárulék levonása miatt, egészségügyi szolgáltatás pedig jogszabály rendelkezése miatt. A biztosítási jogviszonyt a háttérben meglévő jogviszony, pl. a munkaviszony vagy az egyéni vállalkozás adja, már ha ilyen van. Ilyen nélkül igényelt gyessel biztosított státuszod, ami miatt pl. egy következő babával csedre, gyedre lennél jogosult, az nincs.

Szakbarbár
2015-09-29 23:07:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

A CSED kiszámításához szeretném kérni a segítségét. 2014 májusa óta folyamatos a munkaviszonyom, és 2016 január 20-ra várom a kisbabámat, azonban most október 1-től el kellene mennem táppénzre. Nem egyértelmű számomra, hogy a CSED számításánál mely hónapok keresetét veszik majd figyelembe, illetve, hogy a táppénz ezt hogyan módosítja?

Válaszát előre is köszönöm!
2016. januárban induló ellátáshoz az irányadó időszak vége a -3. hónap vége, 2015. október 31. Ha van innentől visszafelé - csak ebben a jogviszonyban és itt is csak a folyamatos biztosításból - 180 bérezett nap, akkor ez lesz az alap. Neked lesz, úgyhogy nem kell további szabályokat alkalmazni.
A táppénz nem bérezett nap, azt átugorjuk, amikor a 180 bérezett napot keressük. Ha nem leszel táppénzen, akkor az utolsó 180 nap durván a május-októberi 6 hónap. Ha okt-ben táppénzen leszel, akkor pedig kb. az április és szeptember közötti fél év. Ha minden hónapban ugyanannyi a béred, akkor bármelyikből nagyjából azonos lesz a végeredmény.

Szakbarbár
2015-09-29 22:56:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakerto,

Koszonom korabbi valaszat. Annyi kerdesem lenne meg, hogy abban az esetben ha a 2. baba a gyes lejarata utan, de 1 even belul szuletik, es a terhesseget a gyes ideje alatt be is tudom jelenteni jelenlegi munkaltatomnal, de tappenzre nem akarak venni, csak a fizetetlen szabi marad, a felmondasi vedelem miatt, az uj csed szabaly, miszerint az elso baba utan kapott ellatast kaphatom, igy is el vagy ahhoz kell nehany nap rendes szabadsag vagy tappenz is?
Valaszat elore is koszonom..
Nincs több feltétel, amit nem írtam volna. A szabadság és a táppénz a szabály alkalmazását nem befolyásolja.



Szakbarbár
2015-09-29 22:45:01
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

2013.04.01-én kezdtem el dolgozni a jelenlegi munkahelyemen. 2013.12.16-án született meg az első gyermekem, aki után az ellátásokat (tgyás, gyed) az akkori jogszabályváltozás miatt kizárólag az új munkaviszonyom alapján kaptam ( ami számomra lényegesen kedvezőbb volt). Jelenleg még gyeden vagyok.
Nemrég kiderült, hogy ismét gyermekünk lesz, aki várhatóan 2016. május 20 körül, azaz már a GYES alatt fog megszületni.
Érdeklődni szeretnék, hogy vissza kell-e mennem dolgozni , vagy csak papíron, szabadság/táppénz igénybevételével? Jól tudom, hogy jelenleg mód van az "ellátások halmozására" is? Tehát arra lennék összességében kíváncsi, hogy melyik gyermek után milyen ellátásra számíthatok és ezeket igényelhetem-e együttesen.
Előre is köszönöm szépen a szíves válaszát!
Táppénzt és gyest akkor kaphatsz egyszerre, ha a táppénz előtt kiveszel pár nap szabit. Ha ezt nem tudod vagy nem akarod megoldani, akkor a gyest át lehet adni apukának, viszont majd viszsa kell tőle venni a csed kezdetén, mert onnantól csak úgy lehet halmozni, ha egy szülőnél van minden.
A gyes+csed illetve gyes+gyed együttes igénylése megy együtt minden feltétel nélkül.

A normál szabályok szerint az új csed és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Van viszont júliustól egy kedvezményszabályunk, ami azt mondja, hogyha
- a gyed, gyes alatt, vagy ezek végét követő 1 éven belül szl valaki
- az előző tgyás, gyed alapjában csak a mostani munkáltatónál szerzett jövedelem volt
- és a régi tgyás, gyed több volt, mint amennyi az új az általános szabályok szerint lenne,
akkor az új csed annyi lesz, mint a régi tgyás volt, az új gyed pedig annyi lesz, mint a régi gyed volt.
Rád minden feltétel megáll, úgyhogy vagy többet kapsz, vagy ugyanannyit, kevesebbet semmiképp.

Szakbarbár
2015-09-23 16:04:54
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg gyesen vagyok első gyermekemmel 2015. július vége óta. Második gyermekem 2016. január végén/február elején fog születni a gyes alatt. Közalkalmazotti munkaviszonyom 2011 augusztusa óta folyamatos. Munkáltatómmal megbeszéltem, hogy szeptember 1-jétől gyes mellett vállalok munkát, melyet a szabadságok kivételével kezdtem meg. A szabadság után várhatóan táppénzre megyek a második gyermekem születéséig.
Kérdéseim:
1. Miből fogják számítani a második gyermek után járó csedet és a gyedet? Az első gyermek születése óta emelkedett a szerződés szerinti bérem, figyelembe veszik-e ezt az ellátás kiszámításánál?
2. Befolyásol-e valamit az, hogy a második gyermek születése előtt mennyi ideig leszek szabadságon és táppénzen? (Milyen esetben lesz ezen feltételek mentén maximális a csed összege?)
3. Az első gyermek után járó gyest megkapom-e a szabadság és táppénz alatt, illetve a második gyermek születése után is?

Válaszát előre is köszönöm
Kaphatsz egyszerre táppénzt és gyest, illetve csedet, gyedet + gyest.
A táppénz nem befolyásol semmit, mert sem az összege, sem a napjai nincsenek benne a képletben, amikor az átlagkeresetet számolják, az átlag csak a bérből számolódik.

Meg fogják nézni, hogy mennyi lenne a csed és a gyed alapja akkor, ha csak a szabadságból számolnák az átlagot, tehát ha az új béredet veszik alapul, amivel a szabadság ki van fizetve, ezt összevetik azzal, hogy az előző csed, gyed alapja mennyi volt és a kettő közül a magasabb összeget állapítják meg. Vagyis az új csed vagy ugyanannyi lesz, mint az előző volt, vagy több, és ez a gyedre is igaz.

Szakbarbár
2015-09-23 15:58:36
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Szakbarbár,

Második baba után járó CSED összegével kapcsolatban szeretnék érdeklődni. Az első babánk 2013. júliusában született, azóta nem mentem vissza dolgozni.
Ahhoz, hogy az eredeti fizetésem 70%-át számítsák a CSED alapjának mit kell pontosan tennem? Hallottam olyat, hogy vissza kellene mennem dolgozni egy időre, de ezt szívesen elkerülném, mivel még az első gyermekünk is pici. Nem tudom járható út-e, ha a felgyülemlett szabadságokat kivéve, elmennék táppénzre a szülésig (hátha így az eredeti béremből számolnák a CSED-et).
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
A július 1-től érvényes szabályok szerint max 4 év korkülönbségnél ha az új csed, gyed az általános szabályok szerint - amivel az alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne - kevesebb lenne, mint az előző volt, akkor az új ellátás annyi lesz, mint a neki megfelelő előző, tehát az új csed=régi csed és új gyed=régi gyed. Akkor lehet ezt alkalmazni, ha az előző ellátás csak a mostani munkáltatónál szerzett egykori jövedelemből számolódott.

Szakbarbár
2015-09-20 19:02:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jo napot. 2012ben Londonba koltoztem, ezert felfuggesztettuk a csaladi potlek folyositast. Tankoteles 2014ig voltam, 2013 ev vegen lettem nagykoru. Kikoltozesemkor gyamugyon emlitettek, hogy hazakoltozesem utan igenyt tarthatok a nem felvett csaladi potlekra. Igazolni tudom, hogy tankotelessegem alatt vegig iskolaba jartam, es ezert jogosult voltam az ido alatt is a csaladi potlekra. Osszesen 22 havi tamogatast nem vettunk fel. Kulfoldon tamogatasban nem reszesultem, vegig magyar allando lakcimmel rendelkeztem, tarsadalom biztositassal rendelkeztem, es nappali tagozaton folytattam tanulmanyaimat kulfoldon is. Lehetosegem van igenyt tartani arra ami jar nekem? Ha igen, ezt az igenyt hol tudom benyujtani? Valaszat elore is nagyon koszonom!
Felfüggeszteni vagy azért szoktak családi pótlékot, mert másik tagállamban dolgozik az, aki kapja utánad és ezért onnan jogosult rá, vagy azért, mert igazolatlanul hiányzol. A távozást biztosan megbeszéltétek, úgyhogy inkább a másik okból történhetett a felfüggesztés. Annál viszont nem ismerek olyan szabályt, hogy utólag megkapnád itthonról, mert ez csak az igazolatlan hiányzásra vonatkozik. A történetnek az a része sem tiszta, hogy azzal mentél ki, aki itthon kapta utánad és hogy ő mit csinált odakint. De ha ezt írtad volna, akkor sem biztos, hogy tudnék válaszolni.

Szakbarbár
2015-09-20 18:55:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Jelenleg gyed en vagyok harmadik gyermekemmel aki augusztusban betöltötte az egy évet második gyerkőc 2,5 éves. Mindketten bölcsibe járnak e hónap 7 től. Nem a régi munkahelyemre megyek vissza dolgozni így az új munkáltató befogadó nyilatkozata alapján kezdhettem meg a beszoktatást amiben az állt hogy szeptemberben 15 től fogok dolgozni. Mai nappal kiderült hogy csak október 15 én fogok tudni kezdeni. A régi munkáltatóval megbeszéltük hogy az új munkaviszony előtti nappal szüntetjük meg a jogviszonyt náluk közös megegyezéssel.a kérdésem a következő lenne:
Az OEP honlapján azt olvastam hogy nem jár gyed annak akinek a gyereke bölcsibe jár kivétel ha keresőtevekenyseget folytat,de én most nem folytatok még. Az új munkáltató ad a bölcsibe járáshoz munkáltatói igazolást de ez elég e az OEP felé is. Úgy tudom hogy a bölcsőde minden nap jelent az OEP nek hogy kik járnak oda. Összefuthatnak a szálak vagy ezen ne aggódjak? Eszembe jutott az hogy megbeszélem a régi munkáltatóval hogy hamarabb szüntetjük meg a fizetés nélküli szabadságot és elkezdem kivenni a bennmaradt szabadságokat és október 14 el meg közös megegyezéssel felmondás, de nem túl rugalmasak ilyenekben sajnos.Illetve ha van valamilyen jó megoldásod erre a számomra kacifántos helyzetre azt örömmel venném. Előre is köszönöm válaszod!
Nem tudok róla, hogy bármilyen adatszolgáltatás lenne a bölcsi-ovi és az egészségbiztosító között. Úgyhogy a gyakorlatban akkor sem lesz gond, ha a régi helyen nem kezdesz el szabadságot kivenni, ami egyébként a legpraktikusabb megoldás lenne. A munkáltatónak mindegy, hogy egy részét kiadja és a többit megváltja vagy az egészet megváltja.

Szakbarbár
2015-09-20 18:44:29
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Cégemnél megsokasodott a munka,aminek örülünk is,de...a főnökünk el akarja rendelni,hogy a 4 napos ünnepeken is,hogy dolgozzunk ezért.pl:ha csüt.van aug 20.a akkor pénteken is be kelljen menni dolgozni,de lehet,hogy 20.án is,tehát ünnepkor.A dec 24.31.én is kell két műszakban dolgoznunk...
Megteheti?
Köszönettel:Helga
Csak munkaszüneti napra (=ünnepre) nem rendelhető el túlóra. Aug. 20. ilyen, a szombatok, vagy munkarend csere miatt szombatnak minősülő napok nem és dec. 24. meg 31. sem.
Csak ezek a munkaszüneti napok:Mt. 102. § (1) Munkaszüneti nap: január 1., március 15., húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25–26.
Ha hétfőtől péntekig van a rendes munkaidő, akkor hétvégére 100%-os pótlék, vagyis összesen dupla bér jár.

Szakbarbár
2015-09-20 18:42:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
2013-2015májusa között férjem Németországban dolgozott. 2013augusztusban kislányunk született. Magyarországról nem kaptam gyest és csp-ot sem. Németországból csp-ot csak.Magyarországról azért nem kapok, mert elintézik annyival, hogy kérjem németországból. De ott nincs gyes. Ott az is annyi csp-ot kap aki nincs gyesen! Lehetséges az, hogy sehonnan nem kapok gyest?? Két éve 2013-ban beadtam igényemet a Budapest Állkincstárhoz azóta húzódik és dobálják az ügyemet egyik országból a másikba. Azt mondták mivel ott van fizetve a tb ott kérjük. De tudtommal a gyes alanyi jogon jár és nem tb köteles! Tudna nekem segíteni? Köszönöm
Egy család csak 1 tagállamból részesülhet családi ellátás gyűjtőnevű ellátásban. Minden országban megvan, hogy mi tartozik ide, a magyar gyes és a német kindergeld az beletartozik, tehát vagy egyik, vagy másik jár, a kettő együtt nem.

Meg kell nézni, hogy melyik országból vagytok családi ellátásra jogosultak, ehhez az első szempont, hogy hol dolgozik valamelyik szülő. Mivel csak apuka dolgozik, ezt rögtön lehet is alkalmazni, úgyhogy Németországból lesztek rá jogosultak. A magyar gyest helyesen megigényelted, de ezt rögtön fel is kell függeszteni, mert ugyan jogosult vagy rá, de családi ellátás folyósítás Németországból történik. Ha a magyar családi ellátás több lenne, mint a német, akkor itthonról a különbözet járna, de pont az ellenkezője a helyzet, úgyhogy itthonról semmi nem jár.

Amennyire tudom, Németországban nincs külön az itthoni gyesnek meg családi pótléknak megfelelő ellátás, ott gyermekre tekintettel csak a kindergeld jár. Ezért van az, hogy - ahogy Te fogalmaztál - ugyanannyi családi pótlékot kap az is, aki nincs gyesen. Többre nem vagytok jogosultak.

Szakbarbár
2015-09-20 10:29:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakerto!
A kovetkezo kerdessel fordulok Onhoz. 2. babat tervezunk. Jelenleg gyesen vagyok. Gyesem 2016 februarjaban jar le, igy biztos hogy a 2. baba a gyes lejaratat kovetoen szuletne meg. Jelenlegi munkahelyemen 2010-tol dolgoztam, hatarozatlan ideju munkaszerzodessel. Abban az esetben, ha a gyes lejaratat kovetoen nem tudok visszamenni dolgozni es tappenzre sem tudok menni, csak a fizetetlen szabadsagom meghosszabbitjuk, milyen csedre, gyedre szamithatok? Valaszat elore is koszonom.
Ebben ne nagyon bízz, hogy meghosszabbítják a fizetés nélküli szabadságot, nincs olyan ok, ami miatt kötelezően adni kellene, a munkáltatónak pedig nem érdeke, hogy állományban tartson valakit, aki emiatt később sok pénzbe kerülhet - ketteskével járó szabadság mindenképp, esetleg utána felmondási időre járó bér és végkielégítés.
Abban a nem várt esetben, ha ez történne, a biztosításod megszakadna a nem gyermekgondozáshoz kért fizetés nélküli szabadság 31. napján, ami azzal járna, hogy onnantól kezdve 0 nap táppénzre vagy jogosult, mert az a folyamatos biztosításban töltött napoktól függően jár, az pedig Neked 0 lenne. Az előzetes biztosításod nem ketyegne a fizetés nélküli szabadság idejére, ha 1 évnél több maradna ki, akkor nem rendelkeznél a csed és a gyed egyik jogosultsági feltételével, a 2 éven belül legalább 1 év biztosításban töltött idővel. A terhesség felmondási tilalom, tehát ezzel ottragadnál. A csednek az 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne az alapja, a gyednek pedig a minimálbér.

Szakbarbár
2015-09-20 10:01:01
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja