SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!
Hogy ha 1 és fél évig volt munkaviszonyom br 78000 ft os bérem volt ,akkor ha ebből a munkaviszonybol elmegyek tgyásra aztan gyedre és gyesre a gyerek 3 éves koráig,közben ha ujbol teherbe esnék és a gyes után tgyasra mennék,akkor ezt a tgyast mi alapján számitják,meg az ezt követő gyedet? ,ugyanannyit kapnék gyednek mint az első gyereknél,tehát a 78000 ft nak a 70 százalékát kapnám a második gyereknél is?Tehát nem kellene az első gyerek után gyes után ujra 1 és fél évet dolgozzak hogy ugyanazt az összeget kapjam és ugyanaddig mint az első gyerek után, azaz 2 évig gyedet kapjak és 1 évig gyest a második gyerek után is.
Várom válaszát!
Ha 0 bérezett nappal szülsz bele egy gyedbe, gyesbe, akkor a következő tgyás és gyed alapja az ezek 1. napján érvényes - tehát legalább a 78.000, de inkább több - szerződés szerinti béred. Ha az első baba után dolgoztál legalább másfél évet és utána sorban jön a többi, akkor mindegyikkel 2 éves korig végig leszel gyedre jogosult.

Szakbarbár
2011-02-25 12:14:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő,

Kislányom márciusban lesz 2 éves. Ugyan azt terveztem hogy kihasználom a lehetőséget és csak 3 éves korában megyek vissza dolgozni, a munkáltatóm felvetette hogy szükség lenne rám, nem tudok-e menni. Úgy érzem hogy „okosabb” ha nem utasítom el a lehetőséget, azonban így most rám szakadt egy halom kérdés a „mikénttel” kapcsolatban.
Szeretném a legelőnyösebb utat választani anyagilag, ehhez kérném a segítségét.
1. Ha visszamegyek munkaviszonyba rögtön a GYED végén, kötelező-e rögtön a szabadság elhasználásával kezdeni, vagy a munkáltatóval egyénileg lehet megállapodni hogy esetleg később veszem ki a szabadságot, akár szabad órák formájában?
2. A szabadság napi 8 órával számoltatik-e, vagy ha 6 órában megyek vissza (azért is hogy a GYES-t megkapjam, azonban nem is bírnék ennél többet vállalni) akkor 1 szabadságnap 6 órát ér? Hogyan tudom azt kihasználni hogy 1 szabadnap 8 órát jelentsen, mivel formailag is max. 6 órába mehetek vissza, van-e erre valami kiskapu? Egy ismerősnek azt javasolták hogy előbb vegye ki a szabadságot mint aki 8 órában dolgozik, csak utána igényelje a GYES-t. Igy azonban a GYES 2-3 hónappal rövidebb ideig jár (nem tudom pontosan hány szabadság nap jár nekem a TGYÁS és GYED 2 évére), mivel az naptár szerinti a gyerek 3 éves koráig. Ezzel elesik 2-3 havi GYES-től, amivel nem biztos hogy jobban jár minthogyha a szabadság idejére a bérének 75%-át kapná (a 6 órás munkaviszonnyal való számolás miatt).
3. Ezt a „szabadság napi 8 órát jelentsen” kérdést úgy értem, hogy én felbontanék egy szabadnapot és ugyan 6 órában dolgozom de napi 4-t lennék bent, +2 óra szabadság minden nap. Vagy ilyet egyáltalán nem lehet csinálni? (a munkáltatóval közös megegyezéssel; papiron az is lehet hogy heti 1 nap szabadság.)
4. Hogy kaphatnám meg a GYES-t, a szabadságot napi 8 órával (nem baj ha később, csak a GYES lejárta után) miközben napi 4-6 órában dolgozom a munkahelyemen?
Elnézést a furcsa kérdésekért, és előre is köszönöm válaszait.

A szabadságot kötelező kiadni a - gyedhez kért - fizetés nélküli szabadság vége után.

A szabadságra a szabadság időpontjában aktuális béredet kapod. 1 munkanap=1 nap szabadság=8 órányi bér, ha teljes munkaidős vagy, nincs ilyen, hogy 4 óra munka+2 óra szabadság +2 óra szabadság majd valamikor később.

A szerződést akkor praktikus (és tisztességes) módosítani 6 órásra, amikortól majd ténylegesen 6 órában dolgozol, így a szabadság alatt a 8 órás béredet kapod, mert akkor még az az aktuális. Viszont ha teljes munkaidős vagy a szabadság alatt, akkor addig nincs gyes. Ha van nagyszülő, aki tud gyest igényelni, akkor nem veszik el a szabadság idejére a gyes.



Szakbarbár
2011-02-24 21:34:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

A kérdésem a következő lenne, mert már három féle variációt is kaptam és kezdek elveszni, hogy mi is lenne a legjobb megoldás.
2009. május 11-e óta tgyáson, majd gyeden vagyok. Amit az előző évi (2008) br. 140.000 Ft-os béremből számoltak. Jelenleg 2011. május 11-ig kapom a gyedet, de útban van a második baba, akivel szeptember 14-re vagyok kiírva. Az lenne a kérdésem, hogy mi lenne a legjobb, hogy a legtöbb pénzt kaphassam a második babával is, és a köztes időszakban se kapjak túl keveset.
- ha elmennék táppénzre május 12-től?
- ha gyesre mennék?
Szabadságra nincs lehetőségem!

Az Oep-nél azt mondták, hogy ha táppénzre mennék, akkor a tgyás-t a betegszabadságból, de a gyedet a szerz. összegből számolják. Egy TB ügyintéző azt mondta, hogy ha táppénzre mennék, akkor is a szerz. összegből kapom mindkét összeget. Most melyik lesz valóban? Ebben kérem segítségét.

Köszönöm válaszát.

Üdvözlettel, V.A.
Ha táppénzre mész, akkor maga a táppénz nem számít bele az átlagba, de az előtte lévő 70%-os betegszabadság igen, az ebből számított átlag lesz a tgyásnak és a gyednek is az alapja. Szerződés szerinti bér akkor jön be alapnak, ha egyetlen bérezett nap sincs. Ha gyesen leszel a tgyás kezdetéig - amit már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól igényelhetesz - akkor ez lesz a helyzet, hogy 0 bérezett nappal a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a tgyás alapja. A gyed alapja pedig ugyanannyi lesz, mint a tgyásé volt.

Szakbarbár
2011-02-24 21:25:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Második gyermekemmel vagyok várandós. Az első után tgyás, gyed, gyes-en voltam. A gyesem december 15-én járt le.
A mostani babával június 1-re vagyok kiírva.
December16-tól szabadságon vagyok. Bruttó bérem 370.000 Ft.
Tehát 5 és fél hónapom lesz a szülésig, amit szabadságon, majd táppénzen töltök, így nem lesz meg a 180 nap.
Van-e arra lehetőség, hogy a második babával igényelhető tgyás-t a béremből számolják, vagy csak a gyed maximalizált összegét fogom kapni tgyás-ként is.
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
180-nál kevesebb bérezett nappal a tgyás alapja nem lehet több, mint a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2011-02-24 21:22:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Találtam egy munkát, ahol 2 db 4 órás részmunkaidős szerződést kötnénk velem két különböző munkakörre.
Az lenne a kérdésem, ez megfelel-e TB szempontból egy 8 órás főállásnak?
Ugyanúgy telik-e ebben az esetben is a szolgálati időm, mintha egy darab 8 órás munkaviszonyom lenne.

Vagy ez a két szerződés valami jogi kiskapu, és később rosszul járhatok vele?

köszönöm:
Gabi
Teljesen egyenértékű a 2 db 4 órás munkaviszony az 1 db 8 órással. Mindenhol ketyeg minden és kettőben együtt elért jövedelem után állapítanak meg minden tb ellátást táppénztől nyugdíjig.
Hogy miért jó ez a cégnek, azt csak ők tudják, én egyetlen okot ismernék, ha 40%-ot elérő egészségkárosodásod lenne. Ha ez nincs, akkor valamilyen adminisztrítív, szervezeti, számviteli vagy hasonló ok van csak a háttérben.

Szakbarbár
2011-02-24 20:01:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Az előbb kérdeztem Öntől, viszont a net kapcsolat pont a kérdés elküldése közben szakadt meg, így nem tudom hogy átment-e a kérdésem. Ha igen elnézést az újra feltett kérdésért.

Első gyermekemmel vagyok itthon gyeden. A gyed lejárta után 4 hónapra vagyok kiírva második gyermekünkkel. A kérdésem az lenne, hogy hogyan tudnék a legtöbbet kihozni a tgyásból, gyedből.
Br bérem 234000Ft, 4 év folyamatos munkaviszonyom már volt a szülés előtt. Az első gyermekkel jó magas volt a tgyás mivel prémium stb is beleszámított. A gyed összege pedig maximális volt.

Tehát a gyed lejárta után menjek gyesre és úgy kérjem a tgyást , gyedet?
Vagy a gyes helyett menjek kb 2-3 hó szabira, tgyásra és esetleg ha még szükséges táppénzre? Vagy a táppénz nem ajánlatos?

A másik kérdésem az lenne, ha én itthon vagyok a kicsivel tgyáson, gyeden a nagymama igényelheti a nagy után a gyest majd?

Előre is köszönöm a válaszát.
Teljesen mindegy, hogy mit csinálsz, az összes létező verzióval a minimálbér kétszerese lesz a következő tgyás és gyed alapja. A táppénz nem számít bele az átlagba. Még a 70%-os betegszabiból számított átlag - mert az még beleszámít - is több a minimálbér kétszeresénél, tehét még a verziók közül a lehalacsonyabb átlagot eredményezővel is bőven jó vagy egy maximális gyedre. 180 nap bérezett nap hiánya miatt ennél több úgysem lesz.

Családilag összesen 1 db ellátást lehet igényelni, úgyhogy nem megy a nagymama-gyes, ha Te tgyáson, gyeden vagy.

Szakbarbár
2011-02-24 19:58:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
tisztelt szakértő.jelenleg gyet-en vagyok mellette,4-órában dolgozom, a negyedik babámat várom milyen jog szabályok vonatkoznak rám? válaszát előre is köszönöm. ildikó
Ha a szüléskor még lesz munkaviszonyod és az előző 2 évben is van legalább 365 nap biztosítási időd (önmagában a gyet nem, de ha dolgozol, akkor a munkaviszony adja a biztosítási jogviszonyt) akkor gyet helyett igényelheted a tgyást és a gyetet, ami - ha nem 4 órás minimálbér a béred - akkor több, mint a gyet.

Minimálbér alatt a végzettséget nem igénylő munkakörben érvényes tavaly 73.500, idén 78.000 Ft-ot értettem, ha már a középfokú végzettségűeknek járó garantált bérminimumból van egy 4 órányid, akkor abból már több a tgyás és a gyed, mint a gyet.

Ha ezekből bármelyik nem így van, tehát ha nem lesz 1 év előzetes biztosításod, vagy csak 4 órás minimálbéred van, akkor a tgyás és a gyed nem pálya. Akkor az van, hogy összegszerűen ugyanannyi a gyes, mint a gyet, de előbbit kell utóbbi helyett igényelni, mert gyetre a legkisebb 3 éves korától leszel legközelebb jogosult, addig a gyes az, ami jár.



Szakbarbár
2011-02-24 19:54:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Két gyermekem van, a nagyobbik 5 éves és sajnos tartósan beteg, a kisebbik 3 hónapos.
Azt szeretném kérdezni, hogy van-e lehetőség arra, hogy a nagymama maradjon otthon a nagyobbikkal (5) gyesen, úgy hogy a pici még nincs 1 éves.
Nekem el kell mennem dolgozni mindenképp.
Válaszát előre is köszönöm
A kistestvér korának nincs ehhez köze, hiszen a nagyobbik gyermek után igényelne a nagymama gyest. Két dologra kell csak ügyelni: nagymama gyes mellett legfeljebb napi 7 óra ovi lehet és a lakcímek alapján lehessen azt vélelmezni, hogy a nagymama szülők háztartásában gondozza az unokát, ez ugyanis feltétel.

Szakbarbár
2011-02-24 19:46:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

A lenti kérdés kimaradt, fontos adata: a munkaviszonyom 2008.05.31-én ért véget.

Válaszodat előre is köszönöm

2011. május 3-án tölti be gyermekem a 3. évét, addig gyesen vagyok. Szerződésem már lejárt, viszont 2011. szeptemberre várjuk a következő babát. Kérdésem: kaphatok-e valamilyen munkanélküli ellátást ( és mennyi időre, esetleg milyen összeget) leginkább azért, hogy biztosított legyek, amíg megszületik a baba.
Az elmúlt 4 évem röviden:
2011. jan 1-máj 3. gyes
2010.jan 1-máj 3. gyed (maximális)
máj. 3-dec 31. gyes
2009. gyed
2008. jan. 1-márc közepe dolgoztam, majd máj 3-ig táppénz
máj 3-okt. 17 TGYÁS
okt. 18-dec. 31. gyed
2007 jan 1-dec 31. dolgoztam. (Kb brutto 400e ft-ot kaptam)
Előre is köszönöm.
Anitaszu
Teljesen esélytelen a gyed, de előtte a tgyásra jogosult lehetsz.

Jelenleg 2 éven belül 0 nap előzetes biztostásod van a gyedhez, kellene 365 és van hátra nemegész 7 hónap, ez ugye nem fog összejönni.
Viszont a tgyásnak lazábbak a jogosultsági feltételei, ott a passzív gyed is beleszámít és ezzel együtt már van kb. 9 hónapod.
Gyes és szülés között van fél év, ha volt kb. 2,5 év munkaviszonyod szülés előtt, akkor azután annyi álláskeresési járadékra vagy jogosult, amivel kihúzöd szülésig. Ezzel az előzetes biztosításod is ketyeg, az aktuális is rendben van, úgyhogy tudsz tgyást igényelni. A tgyás alapja a járadék alapját képező átlagkereset, mivel nagyon régen volt már béred, ezért a járadék, és így a tgyás alapja is a minimálbér 130%-a lesz.
Tgyás után viszont sajnos csak a gyes lesz, illetve a maradék járadékot esetleg igénybe lehet itt venni.

Szakbarbár
2011-02-24 19:29:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Az első gyerekem után kapott GYES 2011.01.27-én lejárt. Előtte GYED-en és TGYÁS-on voltam. A második gyerekemmel 2011. június 20-ra vagyok kiírva. Van munkáltatóm és a három év alatt nem vettem ki szabadságot, jelenleg ezen vagyok. Szabadság lejárta utána táppénzt vagy munkavégzést javasol annak érdekében, hogy megkapjam a maximális GYED-et? A bérem bruttó 160.000 Ft.

Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Ágnes
Ha most azt mondanám, hogy dolgozz, akkor sem valószínű, hogy ezt tennéd 7 hónapos terhesen, hogy így mennél vissza 1-2 hónapra. Ennek nem sok értelme van szerintem...

Ez a 160.000-es bér meg az egész helyzet teljesen izgalommentes, mert bármit csinálsz is, szinte ugyanaz lesz a végeredmény.
Maximális gyedhez 156.000-es átlag kell. Ha szabadság után dolgoznál, akkor ez megvan.
Ha szabadság után táppénzre mész, akkor a szabadságból és a táppénz előtti 70%-os betegszabadságból számolódik az átlag. A táppénz nem számít bele. A 70%-os betegszabi miatt az átlag nem fogja elérni a 156.000-et, de nem sokkal lesz alatta, ha 2,5 hónap szabival számolok, akkor lesz mondjuk 149.000. Annak a 7.000 Ft különbségnek a 70%-a közterhek levonása után 4.000 Ft. Tehát maximum havi ennyi múlik azon, hogy dolgozol-e vagy táppénzen vagy. Több szabinál még ennyi sem, mert ott magasabb az átlag.

Itt az egyetlen érdekes momentum, hogy mikor kezdődjön a tgyás: egyértelműen a szülés várható idejét megelőző 28. naptól. Lényegesen több lesz ugyanis, mint amennyi a minimálbérből számolódó táppénz.

Szakbarbár
2011-02-19 10:17:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
1998-tól dolgozom egy cégnél mint ügyintéző,a keresetem 2008.01.01-től br. 100.000,- volt.
2008.07-hóban szültem és most 2011.07-ban jár le a gyesem de sajnos várható, hogy a munkahelyemre nem tudnak visszavenni a cég rossz anyagi helyzete miatt.
-Azt szeretném megtudni, hogy ha felmondanak mi az amit mindenképpen kérhetek a munkáltatómtól ill. ki kellene fizetniük nekem? (szabi,stb.)
-Pontosan mikor mondhatnak fel nekem, az 1 hónap védettség a szabin felül egy hónap vagy ha elkezdem letölteni a szabit akkor már elküldhetnek?
Köszönettel
A gyes vége után 30 naptári napig még felmondási tilalom véd, a 31. naptól kezdődhet az 55 naptári napos felmondási idő, ennek az utolsó napján szűnik meg a munkaviszony.

A felmondási tilalom alatt és a felmondási idő ledolgoztatható fele alatt várhatóan ki fogják adni a babázás alatt felhalmozódott szabadságodat. Ha nem sikerül az összeset kiadni, mert még marad, akkor azt pénzben megváltják. A felmondási idő másik felére munkavégzés vagy szabadság kiadása nélkül kapod az átlagkeresetedet.
Az előzőeken felül 12 év munkviszony után 3 havi végkielégítésre vagy jogosult.

Szakbarbár
2011-02-19 10:03:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
A következőekben leírtak alapján igényelhetem-e Én a GYES-t 2011. áprilisától, ha igen milyen feltételekkel?
2008. augusztusában született meg a gyermekem, aki után eddig az édesanya kapta a GYES-t (illetve még kapja márciusig, a törvény kiegészít alapján). Mivel nyugdíjas vagyok a gyermek két éves korától kezdve, az óvoda elkezdéséig én vigyázok a gyermekre. Viszont az édesanyával nem vagyunk házasok, valamint én az ő lakóhelyükre sem vagyok bejelentkezve (bejelentve).
Gyesre a szülő jogosult, aki a gyermeket saját háztartásában neveli. Szülőnek szülő vagy attól, hogy nem vagytok összeházasodva, viszont kellene legalább egy tartózkodási helyet létesíteni a gyermek lakóhelyére.

Szakbarbár
2011-02-19 09:55:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

2011. május 3-án tölti be gyermekem a 3. évét, addig gyesen vagyok. Szerződésem már lejárt, viszont 2011. szeptemberre várjuk a következő babát. Kérdésem: kaphatok-e valamilyen munkanélküli ellátást ( és mennyi időre, esetleg milyen összeget) leginkább azért, hogy biztosított legyek, amíg megszületik a baba.
Az elmúlt 4 évem röviden:
2011. jan 1-máj 3. gyes
2010.jan 1-máj 3. gyed (maximális)
máj. 3-dec 31. gyes
2009. gyed
2008. jan. 1-márc közepe dolgoztam, majd máj 3-ig táppénz
máj 3-okt. 17 TGYÁS
okt. 18-dec. 31. gyed
2007 jan 1-dec 31. dolgoztam. (Kb brutto 400e ft-ot kaptam)
Előre is köszönöm.
Anitaszu
Ebben a történetben a leglényegesebb infó az lenne, hogy mikor ért véget a munkaviszonyod. Enélkül ne tudok válaszolni.

Szakbarbár
2011-02-19 09:51:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Az esetem elég bonyolult, és ellentmondásos információkat kaptam arra nézve, hogy jogosult leszek-e, és ha igen, mekkora összegű tgyás-ra, gyed-re, gyed-re.

Röviden: 2009. okt. 31-ig hallgatói jogviszonyban voltam, utána 2009. nov. 1-től 2010. jan. 28-ig fizettem a TB-járulékot, de munka nélkül voltam (munkanélküli segélyt nem vettem fel, nem voltam bejelentve munkanélküliként), majd 2010 jan. 28-tól 2011 jan. 28-ig Franciaországban voltam biztosítva. 2010 jan. 28. óta ismét Magyarországon fizetem a TB-járulékot, de nincs bejelentett jövedelmem és munkanélkülinek sem vagyok bejelentve.

Jövedelmem ez alatt az idő alatt nem volt, életem első (és eddig egyetlen tartósabb) munkaviszonya 1999-ben kb. fél évre szólt, azóta egy-egy alkalommal végeztem alkalomszerű munkát (hallgatói jogviszonyom alatt), de az elmúlt 2 évben ilyet sem.

Várhatóan június végén fogok szülni. A fő kérdés, hogy jogosult vagyok-e a támogatásokra, a franciaországi biztosításom számít-e, és ha igen, szükséges-e valamilyen módon igazolnom ezt a magyar hatóságok felé. (Ha igen, meg tudnád-e mondani, melyik formanyomtatvány szolgál erre?)

Lehet, hogy összességében jobban járunk, ha az egyik nagymama (aki jelenleg is dolgozik nyugdíj mellett) megy el gyes-re?

Válaszodat előre is köszönöm
Krisztina
Mit értesz azalatt, hogy Franciaországban voltál biztosítva? Ott valami járulékfizető jogviszonyod volt, vagy valaki után jogosult voltál az egészségügyi ellátásra?
Ha előbbi, akkor az előzetes biztosításod éppenhogy rendben van, mert a tagállamban szerzett biztosítás ebbe beszámít, egy aktuális kellene majd itthon, ha utóbbi, akkor viszont esélytelen a tgyás és a gyed, akkor csak a gyes fog járni.
Amit miért Ne az igényelne meg, aki ténylegesen otthon van a babával, akinek ez nem jelenthet problémát a munka miatt és akinek legalább ennyi szolgálati ideje lenne? Nem is értem, hogy merült fel, hogy nagymama igényeljen gyest, egyáltalán semmi értelme nincs ennek.

Szakbarbár
2011-02-17 09:21:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Korábbi kérdéseimet szeretném megismételni, sajnos nem jött rá válasz. 2010. dec-ben született negyedik gyermekem. Nem tudom, hogy jogosult vagyok-e utána tgyásra majd gyedre. Előzményeim:
- bejelentett munkahely 2006.08.15-től bruttó 150.000 Ft, munkaviszony megszűnt 2010.01.21-én, ekkor kaptam nem rendszeres jövedelemként 157.143 Ft-ot (fiz.nélk.szabadság, 2010.01.01-2010.01.21 állt a papíron)
- 2006-ban novembertől (harmadik gyermekem születése miatt) voltam táppénzen, majd 2007-ben gyáson, gyeden, 2008-ban gyeden, 2009-ben gyeden, gyesen (sorrendben igényeltem meg mindent)
-2010-ben jan. 21-től főállású anyaként működöm, ebbe szültem negyedik gyermekemet
Minden ellátásom folyamatos volt, nem volt köztük megszakítás.
Kérdésem, hogy mire vagyok jogosult az előzmények alapján, ha igényelhetem a tgyást és majd a gyedet, azoknak mi lesz a pénzbeli alapja? Végül pedig szeretném tudni, ha igénylem a tgyás ellátást, milyen formában kell lemondanom a főállású anyaságit (van-e erre valamilyen nyomtatvány, vagy levelet kell írnom)? Köszönöm segítséged
Annamari
Napi 2-t lehet kérdezni, nagyon ritka, hónapok óta nem emlékszem ilyenre, hogy a napi 2 ne lett volna meg, úgyhogy a kérdésed valahol az éterben veszhetett el.

A tgyás és a gyed 2 jogosultsági feltétele egy aktuális és meghatározott hosszúságú előzetes biztosítás. Ezek közül aktuális biztosítással semmiképpen sem rendelkezel, mert a gyetet "utcáról" igényelted, emellé pedig csak a természtbeni egészségügyi szolgáltatásra jogosultság jár, a pénzbeliekre is jogosító biztosított státusz nem. Az előzetes biztosításos - szülést megelőző 2 évben legalább 365 nap - viszont rendben van, mert kb. 13 hónapod van. Vagyis a 2 közül az egyik, a nehezebben teljesülő jogosultsági feltétel Nálad rendben van, ha pedig ez rendben van, akkor a másikat nem nagy kunszt megoldani.

Ha lemondod a gyetet és álláskeresési járadékot igényelsz, akkor ezzel biztosított leszel. Tgyást azért nem tudsz már igényelni, mert azt legkésőbb szüléstől lehetett volna és akkor nem voltál biztosított. De a baba 169 napos korától kb. 13 hónapra jogosult lehetsz gyedre, az álláskeresési járadék szüneteltetése mellett. Alapja a minimálbér, de ez még mindig majdnem duplája a gyetnek, a fizetős szolgáltatásommal pedig akár maximális is tud lenni.

A járadékigénylés előtt természetesen le kell mondani a gyetet. Erre nincs formanyomtatvány, sima A4-es lapon le kell írni, hogy x nappal kéred a folyósítás megszüntetését, mert álláskeresési járadékot fogsz igényelni. Számold ki, hogy mikor telik le a 168 nap és előtte kb. 1 hónappal mondd le a gyetet. Egy kis járadék - annak az alapja a minimálbér 130%-a - és utána jöhet a gyed.

Szakbarbár
2011-02-17 08:44:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő Asszony/Úr!
Az alábbi kérdésemre várom segítő válaszát: Bruttó bérem 2007. július hónaptól 131.000,- Ft volt. 2008. szeptember 13. napjától kisfiam születéséig, 2009. március 04. napjáig táppénzen voltam. Ezután igénybe vettem a GYÁS, majd a GYED ellátást. Kisfiam 2011. március 04. napján betölti a 2. életévét, viszont április elejáre várom második gyermekem születését. Szeretném megkérdezni Öntől, hogy igénybe vegyem-e a GYES ellátást, vagy táppénzre, illetve létesítsek-e ismételten munkaviszonyt és menjek-e szabadságra gyermekem születéséig (kb. 1 hó időtartam) ahhoz, hogy legalább akkora összegű ellátást kapjak, mint amennyit eddig folyósítottak részemre. Segítő válaszát előre is köszönöm.
Ha munkaviszony létesítés alatt azt érted, hogy munkába állj-e - ezalatt én egészen mást értettem, csak a szabadságos félmondatból gondolom, hogy Te inkább erre - akkor arra nincs szükség. Ha lesz is pár bérezett napod, pont ugyanannyi lesz ebből az átlagod, mintha 0 bérezett nappal a szerződés szerinti bért vennék alapul, hiszen a szabadságra is ezt kapod.

Adminisztratíve az lenne a legegyszerűbb, ha felvennének terhesállományba március 5-től. Gondolom, éppen eleget fizetsz az orvosnak ahhoz, hogy pár nappal elszámolja magát, amikor a -28. napot számolja, ahonnan már jogosult vagy tgyásra. Ha ez nem megy, akkor inkább a szabadság, mint a gyes, mert előbbit lényegesen egyszerűbb intézni és nem kell lemondani.

Bármelyik megoldást választod, a most aktuális béred, de - ha közben annyit emelkedett volna - legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a következő tgyás és gyed alapja.

Szakbarbár
2011-02-16 11:13:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Kérem segítsen, sehol sem találok választ a kérdésemre. Szeretnék második babát, és szeretnék vele is tgyást és gyedet kapni. Addig eljutottam, hogy tgyás járni fog, de a gyed nem tiszta. Fiammal most párnapon belül lejár a gyes, rám már nem fog vonatkozni az átmeneti szabály. Mi van akkor, ha a két gyed igénylés között több mint két év van? Ilyen esetben újból össze kell szedni legalább 365 napot bérből és táppénzből a gyedhez? Fiam után kapott gyed, gyes ideje nem számít bele, ha munkaviszonyom 2007 januárjától fenn áll? Köszönöm a segítségét! Üdvüzlettel: Kinga
Csak pont azt nem írtad meg, ami alapján válaszolni tudjak, hogy van-e a munkaviszonyod, vagy ha megszűnt, akkor mikor szűnt meg. Amíg ez él, addig ugyanis az előzetes biztosításod babázás alatt is ketyeg. Egészen más a helyzet akkor, ha most az utolsó 2 évben 0 és ha 730 nap az előzetes biztosításod.

Szakbarbár
2011-02-16 11:05:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!
Szeretném a segítségét kérni,mert nagyon nem vagyok otthon ezekben a TGYÁS,GYED,GYES kérdésekben.
A lényeg,hogy második babát szeretnénk és szeretném tudni hogy jönnék ki jobban.A munkahelyemen 4 éves (határozatlan idejű)munkaviszonyom volt mikor eljöttem szülésire és most 2 éves lesz a kisfiam márciusban.Most tervezgetjük a a 2.babát de nem tudjuk mi lenne a jobb megoldás!Most hogy megint 3 év lett a gyes így sok minden meg változott például,hogy gyes mellett nem lehet dolgozni csak 4 órában.A terv az volt,hogy gyed után kiveszem a kisfiam után járó szabit és 1napra visszamegyek dolgozni (ami nem tudom szükséges-e vagy anélkül is megkapom a táppénzt)és ha sikerült teherbe esnem elmegyek táppénzre mert így mégsem a 25ezer ft-os gyesből kéne kihúznunk a szülés végéig.A kérdés az,hogy akkor miből számolják a majd következő Tgyást és Gyedet?Beleszámít-e a táppénz ebbe?Ha maradok gyesen és úgy hordom ki a 2.babát akkor miből számolják majd az utána járó gyedet?Úgy tudom az előző fizetés alapbérnek 70%a lesz ami nekünk most jelenleg 90ezer ft (az emelt minimálbér).Legyen szíves Nekem erre válaszolni,mert rettenetesen bizonytalan vagyok mikor mit csinálok jól vagy rosszul?Előre is köszönöm.Szép napot kívánok!
Nem kell 1 nap munkát játszani ahhoz, hogy táppénzre menj, az ellátások között, ha egyszerre több is, pl gyed-táppénz vagy gyes-táppénz megillet, választhatsz, hogy melyike veszed igénybe.

Egyik ellátás soha nem alapja a másiknak. A táppénz sem, viszont az előtte lévő betegszabi az még beleszámít az átlagba. Ha szülés előtt szabin és táppénzen leszel, akkor a következő tgyás és gyed alapja a szabadságból és a táppénz előti 70%-os! betegszabadságból számított átlag. Mindenképpen legyen a táppénz előtt szabadság, ezzel valamennyire tudod növelni az átlagot,ami a betegszabi miatt jóval alatta lesz a bérednek, az a 70% nagyon le tudja húzni, minél kevesebb 100%-os pl szabi van mellette, annál jobban.

Ez egy olyan helyzet, ambiől túl jól nem lehet kijönni, csak azt lehet eldönteni, hogy melyik legyen az az időszak, amikor kevésbé jársz rosszul, a szülés előtti vagy az utáni. Mert vagy maradsz gyesen, ami minimális összegű és akkor több lehet a tgyásod - lehet a szerződés szerinti bér az alapja, ha közvetlenül gyesbe szülsz - vagy örülsz a táppénznek, de azt a pár jobb hónapot utána 2 évig nyögöd.

Szakbarbár
2011-02-15 22:45:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Ha nem volt még itt Magyarországon bejelentett állásom ,csak külföldön dolgoztam európai úniós államba 5 évet,de már egy éve elmúlt hogy itt tartózkodom , alkalmi munkán dolgoztam néhány napot,most meg munkanélküli járadékot körülbelül.200 napig kapok itt Magyarországon , akkor mire számíthatnék szülés után kapnék gyedet,ha igen akkor a mostani munkanélküli járadékomból számolnák , ha kapnék,akkor a napi munkanélküli járadékom 70 százalékát fogom kapni gyed összegeként?
Még azt szeretném ,hogy ha majd elérném a nyugdíjkorhatárt ,akkor a külföldön ledolgozott éveimet ide számoljak a magyarországi éveimhez és itt fogok róla nyugdíjat kapni ,vagy azt külföldön fogom kapni és ott kell intézzem majd a nyugdíjat,arra az 5 évemre?
Előre is köszönöm ,válaszát!
Tisztelettel:Eszter
A tagállamban szerzett biztosítás és az itthon kapott álláskeresési támogatás biztosításban töltött idő.
Ezzel az előzetes biztosításod egy darabig még rendben van, mert a munkanélküli ellátás után 1 évig az utolsó 2 évben még megvan a jogosultsághoz szükséges 365 nap előzetes biztosítás, de ahhoz, hogy tgyást és gyedet kapj, ez kevés. A szülés, vagy legalább a -28. naptól már igényelhető tgyás 1. napján kell egy aktuális biztosítási jogviszonynak lennie. Ha lesz ilyen, akkor az itt szerzett jövedelem fogja képezni az ellátások alapját.

Álláskeresési járadék nem alapja tgyásnak, gyednek, van olyan eset, amikor a járadékhoz beszámító korábbi átlagkereset lesz a tgyás alapja, minimálbér kétszerese felső határral, de ez annál merül csak fel, aki álláskeresési támogatás folyósítása alatt szül. Te addig már nem fogsz.

Nyugdíjas kérdést passzolom.

Szakbarbár
2011-02-15 22:37:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Pedagógusként dolgoztam, bruttó 135000 Ft-ért. 8 éves munkaviszony után, első gyermekem 2009. június 03-án született. 2009. május 15-től TGYÁS-on, 2009. november 18-tól pedig GYED-en vagyok. Hamarosan elérkezik a GYES ideje, melynek várható összege elég kevés az eddigiekhez képest. Párommal szeretnénk másik gyermeket vállalni.
Ez ügyben kérdéseim Önhöz a következők:
- érdemes-e visszamennem a GYED letelte után, GYES mellett 4 vagy több órában dolgozni vagy inkább a bent maradt szabadságokkal kezdeni, és ha összejön a második baba rögtön táppénzre menni?
- érdemes-e maradnom csak a GYES mellett?
- amennyiben maradok a GYES mellett, mi alapján számolják majd a TGYÁS illetve a GYED összegét?
Segítségét előre is köszönöm!
Várom mielőbbi válaszát!
Üdvözlettel: Anita.
Ha 0 bérezett nappal szülsz bele a gyesbe, akkor a következő tgyás és gyed alapja a tgyás 1. napján érvényes szerződés szerinti bér, de - ha annyit emelkedett volna - legfeljebb a minimálbér kétszerese.
Ha szabadságból, munkából - 4 órásra 4 órás bérből! - , táppénz előtti 70%-os bérből lesz valahány bérezett napod, akkor az ezekből számított átlag lesz az ellátások alapja.

Szakbarbár
2011-02-11 21:23:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja