SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Dr. Úr,

Az Ön kezel autoimmun- tryd. már a 4. éve, és elég sikeresen. Anyukám is ezzel küzd, de van egy lánytestvérem őnála nem jött ki gyulladás, de a legidősebb gyermeke fiúnál aki 10 éves igen. Ultrahangon kitapintható nagyobbodása volt látható a PM-n és tömörebb szerkezetű írtak le a leleten illetve egyértelműen golyvát állapítottak meg. A vérvétel nem mutatott ki eltérést, sajnos a ATPO vérvizsgálatnál nem kaptunk eredményt technikai okok miatt. Nagyon értelmes és okos, jól tanuló, de elég izgága (nincs elhízva sportos alkat) sajnos logopédiai problémák fent állnak, lehet, hogy a PM is közre játszik. A szakorvos D vitamint írt el neki, hormonpótlást nem mivel normális volt a Tsh, t3, t4 szintjei. Szerinte a Se még nem ismert a gyermekgyógyászatban. Ő szerint sem alkalmazható Se? Erőltessem a vérkép lekérését? Vagy magánrendelésen kéressem le az ATPO-t? Maximálisan jót szeretnék neki, Ön mit javasol, mi lenne a helyes. Fél év múlva kell visszamenni ellenőrzésre, várjunk addig?

Előre is köszönöm válaszát!
Tisztelettel, Barbara
Tisztelt Barbara!

Sajnos a leírtak alapján -értelemszerűen - nem mondhatok diagnózist. Fontos azonban felhívni a figyelmét, hogy az egyik vezető nemzetközi orvosi lapban is olvasható (Thyroid Maternal Thyroid Autoimmunity During Pregnancy and the Risk of Attention Deficit/Hyperactivity Problems in Children: The Generation R Study , Vol. 22, Issue 2: February 1, 2012) a pajzsmirigy autoimmun gyulladása, a TPO elleni antitest jelenléte befolyásolhatja a születendő gyermek magatartását. Az már korábban is ismert volt, hogy a csökkent pajzsmirigyműködés nem csak a meddőségnek lehet egyik oka, hanem a gyermek szellemi képességének, az intelligencia kvóciensének (IQ) 20%-os csökkenését eredményezi. A több centrumban végzett tanulmányba 3139 gyermeket és anyját vonták be és a laboratóriumi teszteken kívül vizsgálták az immunológiai folyamatokat, különös tekintettel a TPO elleni antitestekre, amely az anyai pajzsmirigygyulladás egyik jelzője. Vizsgálták a megszületett gyermekek szellemi felfogó, kognitív képességeit és viselkedését 3. éves korukig. Azt a meglepő eredményt kapták, hogy azoknak az anyáknak a gyermekei, akiknek a terhesség alatt a TPO elleni antitestük emelkedett volt figyelmetlenebbek és hipermotilisabbak voltak, mint az antitestet nem hordozó anyák gyermekei. Ezt a jelenséget nem tudták a csökkent pajzsmirigy-működéssel magyarázni, mert a két csoport a pajzsmirigy funkcióban nem különbözött egymástól. A szerzők és a vitában részt vevő szakemberek véleménye arra utalt, hogy ez a megfigyelés nem jelenti azt, hogy a pajzsmirigygyulladásban szenvedők gyermekei feltétlen károsodottak lesznek, de a családtervezés során mindenképpen célszerű a pajzsmirigy-működés meghatározásán túlmenően az immunológiai folyamatot is tesztelni. Hozzá kell azonban tennem, hogy néha a szakemberek esetében is előfordul, hogy összemossák a hiperaktivitás és a hipermotilitás fogalmát. Ezért mindenekelőtt fontos tisztázni a két tünet együttes pontos tartalmát, mert különböző okokra vezethetők vissza, és ennek megfelelően különböző kezelést és fenti tanulmány alapján megelőzést igényelnek.
Ez annál is inkább célszerű, mert a legújabb adatok azt bizonyították, hogy azoknak az anyáknak, akiknek a TPO elleni antitest szintje emelkedett, nagy valószínűséggel ún. „poszt-partum thyreoiditis” (azaz szülés utáni pajzsmirigygyulladás alakul ki. Ez a betegség gyakran alattomos formában lép fel, mert a szülés után 3-4 hónap múlva fokozott hormonszint emelkedést, szívpanaszokat (ritmuszavarokat), pszichés tüneteket (pánik jeleket, depressziót), fogyást produkálhat. A tünetek alapján a kórkép felismerhető és gyógyítható, de az esetek nem kis hányadában évek múlva tartósan csökkent működéshez és a krónikus gyulladás meddőséghez vezethet.
Fontos azonban megjegyeznem, hogy az anti-TPO szintje nem feltétlen jelent kórosat, mert tisztázni kellene, hogy milyen a működése. Ez an antitest gátló, és blokkoló egyaránt lehet, ezért nem az abszolút érték a legfontosabb.
Egyelőre a felírt gyógyszert szedje, későbbiekben megfelelő tapasztalattal rendelkező kollégával kellene tisztázni, hogy van-e immuno-endokrin betegsége.
Jó egészséget kívánok:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-08 13:37:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Tavaly már írtam Önnek, sajnos olyan későn tudott volna időpontot adni, hogy várólistára kerültem, de végül nem jelentkezett a kolléganő, így nem sikerült találkoznunk. Régebben prolaktin túlműködésem volt, amire bromocriptint szedtem, később a mastodynon cseppet. Az utóbbi években a prolaktin szintem gyógyszer nélkül is jó volt, sajnos viszont a pajzsmirigyemmel vannak gondok.

TSH 4,7 0,270-4,2
T4 14,380 12-22
T3 4,25 3,1-6,8
Prolaktin 369 102-496
Anti Tpo 91,1 0-9

Ilyen eredmények mellett a doktornő, ahova végül elmentem autoimmun pajzsmirigy gyulladást állapított meg és L-thyroxin 25, később 50 mg szedését javasolta, illetve szelént kiegészítésként. Múlt szombaton kezdtem a gyógyszert és rögtön kapart a torkom, a légcsövem, a szemem érzékenyebb volt és tüsszögtem néha, összességében szénanátha szerű tüneteim voltak. Azt gondoltam, majd elmúlik. Másnap ugyanígy, de sajnos délutánra még rosszabb lett, bevettem egy kalcium-sandoz pezsgőtablettát. Hétfőn megbeszéltük, hogy megpróbálom a letroxot, hátha valami hatóanyaggal szembeni érzékenység. A letroxtól nagyon rosszul voltam, émelygés, égett a torkom, légcsövem, leizzadtam, a számban fémes íz, nehéznek éreztem a nyelvem. Ehhez képest az l-thyroxint meg sem éreztem, kalcium-sandoz után enyhültek a tünetek. A doktornőt csak két nap múlva sikerült elérnem, addig nem mertem bevenni a gyógyszert. Sokkal jobb volt a közérzetem, bár kis érzékenység a torkomban és légcsövemben maradt, de ez elenyésző. Tegnap beszéltem a doktornővel, de Ő azt mondja, ezt a hormont pótolni kell, maximum próbáljam meg az euthyroxot, ha úgy sem jó szedek mellé antihisztamint. Végül nem akartam kísérletezni, újra elkezdtem az l-thyroxint, megpróbálok kalciumot inni pár napig, de ezt a gyógyszert hosszú távon kellene szednem, lehet, hogy életem végéig, ha a tünetek nem múlnak, így nem tudom mi lesz velem. A doktornő azt mondja iylen tünetekről még nem hallott. Kérem , ha a Doktor úrnak van hasonló tapasztalata, vagy esetleg ezek tényleg csak átmeneti tünetek, írja meg, vagy adjon valami ötletet, mit tegyek.

Válaszát előre is köszönöm!

Lívia
Tisztelt Lívia!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem.
Több évtizedes tapasztalatom alapján írhatom, hogy ilyen, Ön által leírt tünetek előfordulnak. Az allergiás betegségek lényegében autoimmun kórképek. Az allergiás kórképekben az un 1. típusú immunreakció zajlik, amelynek lényeges, hogy az allergén (pollen, gyógyszer stb) elleni immunreakcióban az IgE típusú, antitestek vesznek részt és ez azonnal, gyors szöveti immunválaszt eredményez. Ezért nem meglepő, hogy az allergiás betegségek (asthma, lisztérzékenység, cöliákia, csalánkiütés, bélgyulladások stb.) és szisztémás kórképek (reumatoid arthritis, SLE, Sjögren szindróma) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ez a kiséletesen is igazolt adat azért fontos, mert felhívja az orvos és betege figyelmét arra, hogy ezekben a betegségekben nem a pajzsmirigy, a tüdő, az izületek vagy a bőr a beteg, hanem a hiba az immunrendszerben van! Ezért szükséges a holisztikus, integratív szemlélet, amely az embert egységes egésznek tekinti és nem az egyes szerveket, panaszokat kívánja gyógyítani, ill. enyhíteni, hanem a szervezet egészére koncentrál. Fontos tudni, hogy az immunológiailag aktív gyógyszerek nem egyszerűen elnyomják az immunreakciókat, hanem modulálják és a helyes irányba tudják „visszabillenteni”.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-08 13:27:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Tavaly pajzsmirigy túlműködést diagnosztizáltak nálam,mivel a TSH-m 0.011, a FT4 26.4 volt.Voltam endokrinológusnál,s tekintve,hogy tapintásra kórosat nem tapasztalt megismételtette a labort,és az eredmény negatív lett TSH 1.440,FT4 12.35 Ft3 3.25. Azóta, már az idén, ismét voltam laborban-mivel megfigyelés alatt tartanak-szintén negatív eredmény jött ki. A problémám az,hogy a túlműködés szerintem időnként szünetel, majd ismét jelentkezik,ezt arra alapozom,hogy a tünetei hol megvannak(hajhullás,nyugalomban magas pulzus,gyorsabb anyagcsere,stb...,hol megszűnnek. Ez pulzus tekintetében akár egy órán belül 20-as különbséget is jelenthet,természetesen mindkét mérés nyugalmi helyzetben,azonos körülmények között történt.A kérdésem az,hogy ilyen esetben mit javasolna,hiszen ha a túlműködést kezeljük,az átcsaphat alulműködésbe.amikor egyébként épp normális a Tsh.Olyan érzésem van,hogy amikor túlműködik ezt érzékeli a szabályzó rendszer,és gyorsan visszafogja magát,de akkor meg majdnem az ellenkező irányba csap át,csak az optimumot nem tudja,-legalább is hosszabb távon- tartani.Hosszú idő óta kezelnek,nem sok eredménnyel sajnos,krónikus székrekedéssel,tehát egy alul működés ezen a helyzeten csak rontana,Ami még nagyon fontos,hogy a hajam kb. negyede kihullott,elvékonyodott,iszonyúan zsírosodik,pszichésen is nagyon nehezen viselem.Amennyiben rendeződik a pajzsmirigy problémám az elvesztett hajszálak visszanőhetnek?És addig is mit tehetek.hogy legalább mérsékeljem a hajhullást?Egyébként ha 2-3 napig -ami elég ritka-normális a működés,utána észrevehetően kevesebb a hajhullás.
Köszönöm,hogy válaszol,tisztelettel:S.Péter
Tisztelt S.Péter!

Története egyértelműen rímel arra, amit az előző kedves Kérdezőnek írtam.
- A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
További részletes immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-08 13:19:23
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Prof.Úr!

1 hónapja kiderült hogy a Tsh érték 6,2. T4-13,5.Prolaktin 458,2.
Ho.kaptam letrox -ot.Kérdésem az lenne ha sikerül fogyni ez az érték visszaállhat a normálisra?Régebbi véreredményem elnézve volt 10 éve is ,ennyi a TSH,nem kaptam rá semmit és visszaállt.Nme tudom hogy a letrox-tol vagy maga a magas Tsh tol szédülök néha,ami tart kb 1 órát.Eddig semmi más tünetet nem vettem észre,hormonálisan.Pajzsmirigy uh-ra ápr.végén kell mennem.Vűálaszát előre is köszönöm.További szép napot.
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy mi okozta az eltérő értékeket.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-08 13:09:02
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!

Január 21-én voltam Önnél konzultáción, amikor is pajzsmirigy gyulladást állapított meg nálam. Diagnózis: hashimoto thyreoditi, subklinikus hypothyreosis. A pajzsmirigyre 50 mg-os Letroxot kaptam (első 6 hétben ½ tabletta, utána 1 szem), Szelén Vital Béres 2x1 tabletta, napi 1 Premens, Vitamin D3 Fresenius 1 tabletta, Elevit kúra.

Most telt le a 6 hét és megnézettem néhány értéket, mert kíváncsi voltam, hogyan változott a gyógyszerszedés hatására.

A vérvétel eredményei a következők lettek:
TSH: 1,55 mIU/L (0,27-4,2) Januárban: 2,77 mIU/L
ANTI-TPO: 260 IU/ml (referencia érték: 0,00 - 34,00) Januárban: 273 IU/ml
Prolaktin: 163,3 mIU/L (102-496) Januárban: 238,8 mIU/L

Mivel babát szeretnénk, ezért az 1,55-ös TSH érték szerintem tökéletes (úgy tudom, hogy ennek 2 alatt kell lennie, de az 1,5 az ideális). A kérdésem az lenne, hogy a friss vérvétel eredményt tekintve szükséges-e emelni a Letroxot napi 1 szemre, mert nekem úgy tűnik, hogy nekem a fél szem is elegendő volt.

Május 6-ára kaptam Önhöz kontroll időpontot, de addig nem tudtam várni a kérdéseimmel.
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Örülök, hogy állapota javult és laboratóriumi értékei is javultak. Fontosa azonban megjegyeznem, hogy a laboratóriumi értékek gyakran `szórnak". Ez különösen vonatkozik a TSH-ra:
Mi voltaképpen a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek?
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Ezek mindegyikét külön kellene tárgyalni, de ezt most nem teszem, erre majd egy későbbi időpontban térek ki. A legfontosabb az, hogy a rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. Az elmúlt héten volt nálam egy beteg, akinek TSH értékét próbálták beállítani, nem nagy sikerrel. Kiderült, hogy olyan szívgyógyszert (Cordarone) szedett, amelyik befolyásolja a pajzsműködését.
A pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni. A normál tartomány meghatározásánál figyelembe kell venni azt, hogy a NHANES III az USA-ban készült felmérés, ahol jól ismerten a jódellátottság –az állati takarmányok jódozásának is köszönhetően- normális. A magyarországi viszonyoknak talán jobban megfeleltethető az a németországi felmérés (NACB), amelyben 453 egészséges véradó TSH szintjét mérték. Ebben a csoportban a TSH alsó tartománya 0.4 mIU/l, míg a felső tartomány 3.7 mIU/l volt, és a NHANES III-hoz hasonlóan ez sem követte a gaussi eloszlást. A felső normális értékekben észlelt alacsonyabb százalékos arány a TSH receptor génpolimorfizmussal valamint TSH mikroheterogenitásával is magyarázható. A különbség az USA-ban és a Németországban észlelt eredmények között az előbbiben észlelt –kiegyensúlyozottabb jódellátottsághoz köthető- magasabb Hashimoto thyreoiditis arányra, míg az utóbbiban észlelhető –csökkent jódbevitelhez köthető- magasabb autonóm adenoma előfordulásra vezethető vissza. Magyarország speciális helyzetben van, hiszen a jódellátottság földrajzi régiónként jelentősen eltérő lehet. Ismert tény, hogy az Alföld északi része (leginkább a Jászság), Békés megye egy része az artézi kutak vizének köszönhetően jódban gazdag területnek minősül, míg az ország többi része leginkább jódban szegény területnek számít. Magyarországon eddig populációspecifikus, a jódellátottságot is figyelembevevő referenciatartomány-meghatározás nem készült, így ennek elvégzése mindenképpen hiánypótló lenne. Addig is a magyarországi TSH referenciatartománynál a német populációban mért eredmények figyelembevétele célszerű.
A referenciatartomány meghatározásánál az életkort, valamint a hypothalamus – hypophysis – pajzsmirigy tengely szabályozási pontjainak (set point) a változását, az úgynevezett individuális TSH tartományt is figyelembe kell venni. Ismert tény, hogy a TSH szintje az életkor előrehaladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél. A set point individuális; azonos T4 szint eléréséhez személyektől függően más és más TSH értékre van szükség, amely ráadásul egy egyénen belül is a legkülönbözőbb paraméterektől, biológiai helyzettől függően változik. Egy alacsonyabb T4 szint egyébként nem jelent feltétlen rosszabb pajzsmirigy funkciót, mivel az aktív T3 konverziót végző dejodinázok (leginkább a 2-es típusa) aktivitása növekszik, ahogy a T4 szintje csökken, így az aktív funkció akár változatlan is maradhat.

A fentebbi adatok mellett törekeni kell arra, hogy az alábbi értékeket elérhessük:
Trimeszter specifikus TSH

Első Második Harmadik

Moliet és mtsai (2008) (Európa) 0,03- 2,3 0,29-2,8 0,34-3,0

Haddow és mtsai ( 2004) (USA) 0,08-3,6 0,39-3,7 0,5- 3,2

Lambert és mtsai (2008) (USA) 0,08- 3,1 0,9- 3,4 0,8- 3,5

Összegezve: az eddigi kezelést folytassa és kerülje a szervetlen jódot!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-08 13:06:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
Szeretném a véleményét, segítségét kérni; 30 éves nő vagyok, pajzsmirigy alulműködést diagnosztizáltak közel egy éve. TSH több mint 30 volt, azóta a legjobb értékem is 3,7 volt, ami után 2 hónappal felment 8ra. Legutóbbi laborértékeim: TSH: 8.0, T4: 0,9, Anti TPO:2000, pm ultrahang: pajzsmirigy jobb lebenye megnagyobbodott (21x23x60mm) a bal a normál nagyság felső határán van(17x19x46). L-thyroxin 125 szedek. Ezek mellé, mivel a gyógyszer hatására magas volt a pulzusom béta blokkolót és a TSH normalizálása érdekében szelént, cinket, omega 3-t, jódauqat szedek, naponta. Fogamzásgátló gyógyszert is szedek 12 éve, az abbahagyását most tervezem. Nem szültem, terhes nem voltam. Kérdésem, hogy a pajzsmirigy gyógyszerrel beállítható, kezelhető? A jó eredmények érdekében a gyógyszeres kezelésen túl tudok e tenni még valamit? 5 -10 kg súlyfeleslegem van, az értékek normalizálása után könnyebben tudok fogyni? A fogamzásgátló tablettának van köze a pajzsmirigy működéséhez? 1-2 éven belül babát is szeretnék, van e ennek bármilyen akadálya? Mire kell figyelni a teherbeesésnél?
Megtisztelő válaszát köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Értelemszerűen vizsgálat nélkül nem kommentálhatom az Ön gyógykezelését, csupán néhány megjegyzést teszek:
1.Mindenek előtt mi is a TSH?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Mi az ún. normál érték?
Az alábbiak az irányadók a TSH értékek esetében: 0,4-2,4 IU/l!. Hangsúlyozni kell, hogy csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részben diagnózist.
Terhesekben:
Első trimeszter: 0.1-2.5 mIU/L
Második trimeszter: 0.2-3.0 mIU/L
Harmadik trimeszter: 0.3-3.0 mIU/L
Összegezve:TSH meghatározás egyik lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára.
2. Miképpen a pajzsmirigy és a TSH hormonok szintjére egyes gyógyszerek?
Ez a betegek által feltett egyik gyakori kérdés, amelyet azért nagyon nehéz megválaszolni, mert valamilyen formában az összes gyógyszer hat a TSH szintre. A legfontosabbakat és a leggyakrabban használtakat emelem ki:
 Szervetlen jódot (!!!) tartalmazó készítmények: Cordaron (szívgyógyszer), Betadin (bőrfertőtlenítő), Rtg kontrasztanyagok (CT és MR vizsgálatoknál használják), Terhességi vitaminok egy része. A jódaqua ezért sem ajánlott!!!!
 Gyulladáscsökkentő szteroid készítmények (Medrol). Reumatológiában használt gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, szalicilát származékok ( Indometacin)
 Hormonális fogamzásgátlók
 Depresszió esetén használt gyógyszerek (pl. litium)
 Gyomorégés, gyomorfekély gyógyszerei (proton pumpa gátlók nagy csoportja)
 Csontritkulás esetén alkalmazott készítmények (kálcium készítmények)
 Béta-receptor blokkoló szívgyógyszerek, vérnyomáscsökkentők (Concor, Huma-Pronol, Betaloc)
 Szója tartalmú élelmiszerek és készítmények
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-05 17:57:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr,
A véleményét, tanácsát szeretném kérni. Babát terveznénk, és mivel a nővéremnek pajzsmirigy alulműködése volt, így biztonságképp én is megnézettem. A következő értékeim lettek: TSH: 2.85; FT3: 4.72; FT4: 13.85; ATPO: 487; CHO: 5.11. Így napi 25 ug Letrox szedését javasolták, majd 6 hét múlva kontroll, ahol TSH: 2.94; CHO: 4.82 lett. Ennek következtében emeltek az adagon – váltakozva 50 és 25 ug. Szeretném megkérdezni, hogy Ön szerint „helyes-e” a javasolt terápia (ahogy eddig gyakorlatilag meg sem mozdult a TSH értékem)? Illetve Ön szerint próbálkozhatunk-e már a babaprojekttel, vagy milyen értéket lenne célszerű megvárni? Továbbá hadd kérdezzem meg, hogy terhesvitaminként a jódtartalmú Femibion 800-ast szedhetem-e (az orvis azt mondta igen, de az autoimmun gyulladás kapcsán az ellenkezőjéről is olvastam). Köszönettel, Diana
Tisztelt Diana!

Az alkalmazott kezelést sem etikai, se jogi okok miatt nem kommentálhatom.
A Fembiont azért nem javaslom, mert szervetlen jódot tartalmaz, ami az autoimmun folyamat fellángolását eredményezheti (ahogyan egyik kedves valóban tájékozott olvasónk ezen a honlapon hozzászólásában észrevételezte is!).

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-05 17:44:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Basedow-Graves kórt diagnosztizáltak nálam, a jobb szemem eléggé kidülledt és kettőslátásom van 6 hónapja. Ebben a stádiumban használható-e még szteroid kezelés kis dózisban (Merdol) vagy másféle alternatívát válasszak. A szemészorvosom nem ajánlja, viszont a házi orvosom szerint segítene.

Válaszát előre is köszönöm!
Anna
Tisztelt Anna!


Miként az előbbi kedves Kérdezőnek írtam, a mai napon éppen ezekről a kérdésekről beszéltem a szakorvosjelölteknek kiemelvén azt, hogy minél korábban kell elkezdeni az ilyen szemtünetek kezelését!!! Hivatkozom tovább ezen a honlapon nemrégen írt rövid összefoglalómra.
A lényeg:Az ilyen, ún. endokrin oftalmopatia kezelése napjainkban sem egyszerű!
Több kezelési mód áll rendelkezésünkre, de gyakran ezek kombinálásával érünk csak el jó eredményt.
Milyen gyógymódok vannak?
 Szteroid kezelés
 Szájon át alkalmazott kezelés : (hatékonysága 45-50%, Wiersinga W. 2009)
 Intravénás nagy dózisú, pulzatív metilprednisolon (összdózis 10-12 g (hatékonyság 75- 85%, Bartalena 2012)
 Retrobulbaris irradiáció (sugárkezelés): 20 Gy összdózisban (hatékonyság 60-65%, Wiersinga W., 2003)
 A szteroid és a retrobulbaris irradiáció kombinálása (hatékonyság 80-85%, Wiersinga et al.2006)
 Szelén kezelés: a statisztikai kiértékeléshez kevés adat van még (Balázs Csaba dr., Rácz Károly dr. :A szelén szerepe az endokrin betegségekben Orv. Hetil., 154 (41), 1628–1635, 2013)
Mivel az endokrin oftalmopatia kezelése nehéz és nem mindig egyszerű feladat, ezért a hangsúly a megelőzésre tevődött át.
Megelőzés módjai:
 Elsődleges prevenció: (orbitopatia nincs!)
 Dohányzás abbahagyása
 Genetikai háttér tisztázása (familiaritas?)
 Másodlagos prevenció: (csak jelzett tünetek)
 Dohányzás abbahagyása
 Thyreosztatikus kezelés
 Óvatosság a radiojód terápia indikációjában
 Harmadlagos prevenció: jellegzetes tünetek vannak!
 Kerülni mind a hyper-, mind a hypothyreosist
 Dohányzás abbahagyása (passzív dohányzás kerülése!!!)
 Helyi kezelés (szemcseppek)
További immuno-endokrin kivizsgálást ée kezelést javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-05 17:39:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Előre is elnézést kérek a hosszabb levél miatt, de az elkeseredés határán vagyok, mert évek óta próbálok választ kapni egy látszólag „semmis” problémára, aztán hirtelen ott tartok, hogy lehet, hogy gyermeket sem tudok majd vállalni. Szeretném a segítségét kérni abban, hogy megtaláljam és gyökerében tudjam helyreállítani a dolgokat.
Az egész kamaszkoromat megkeserítette, a szőrösödés (leginkább a combom belső és hátsó fele, mellbimbó körül, államon) valamint a göbösebb pattanások a nyakamon főként a fülem alatt, a hátamon egészen a derekamig, az államon és a hosszú (35 nap vagy annál akár hosszabb is) ciklusok. Még csak azt sem mondhatom, hogy „mediterrán típus” vagyok, hiszen apám vöröses-szőke hajú, fehér bőrű, édesanyám sötétszőke hajú, fehér bőrű. Hosszú évek szégyenkezése után, 20 évesen összeszedve bátorságom, elmentem a nőgyógyászhoz, aki egy labor vizsgálat után Diane 35-t írt fel. A bőröm szép lett, a szőrzetem kiritkult, boldog voltam és mivel időközben párkapcsolatom is lett így a Diane-t tovább szedtem már fogamzásgátló céllal az ajánlott (vagy kötelező) szünetekkel együtt 11 évig. Tavaly év elején abbahagytam, hogy ne terheljem tovább a szervezetem és a tüneteim gyakorlatilag semmi perc alatt visszatértek, sőt már a bajszom is kezd nőni. 33 éves felnőtt nőként ezt elég nehezen élem meg, és nagyon elkeserít, hogy gyakorlatilag csak elfedve lettek a tüneteim, de nem lettek orvosolva. Egy ismerősöm látván elkeseredettségemet, elvitt egy orvoshoz, aki 3 perc adatfelvétel után elküldött egy vérvételre a ciklusom 3. napján (ami esetemben 38 napra jelentkezett), ahol hormonokat és vércukor terheléses vizsgálatot kért. A leleteket visszavittem és ismét pár perc után diagnosztizálták, hogy inzulin rezisztenciám van. A megoldás: mozogjak és diétázzak fél évig, és ne csodálkozzak, ha fogyok is egy kicsit. Ezen nagyon meglepődtem. Egész életemben vékony voltam 20 évesen a 165 cm-hez 49 kg most ugyanehhez a magassághoz 51 kg tehát nem tudom, hogy akkor már korábban miért nem merült fel ennek a gyanúja? Amúgy is eléggé kislányos alkatom van, hova kellene még fogynom? Édességet nem igazán eszek, nem iszom, nem dohányzom. A nővérem (42 éves), aki napi szinten megeszik minimum egy tábla csokit, neki semmi ilyen problémája sincs, sem a cukrával, sem a szőrével, pedig legalább 10 kilóval több nálam és csak 3 cm-rel magasabb. Másrészt ezek szerint kamaszkorom óta inzulin rezisztens vagyok, és csak szerencse, hogy eddig nem lettem cukros, vagy csak megint úgy jártam, mint anno 20 éves koromban, amikor elsiklottunk a valódi tünetek mellett.
Próbáltam utána olvasni ennek a dolognak, de ahány ember annyiféle vélemény van erről, ami teljesen elbizonytalanított. Teljesen különböző értékek alapján mondják valakire, hogy inzulinrezisztenciás. Olvastam örökletes hajlamról, de ott sem találok összefüggést. Édesanyámnál 37 évesen teljesen véletlenül állapítottak meg egy más okból végzett vérvizsgálat során a 2-es típusú cukorbetegséget, de előtte semmilyen panasza nem volt és gondja sem volt sem szőrrel, sem pattanással. Sem gyógyszerre sem inzulinra nem állították rá, csak diétáznia kell, de a napi bevihető szénhidrát mennyisége nagyobb, mint nekem, aki „elvileg” csak rezisztens. Ő sem volt sosem túlsúlyos, 35 évesen 3 gyermek után 49 kg volt és még ezután is kétszer lett állapotos. Az apám sportolt, és majd 60 éves koráig nem volt cukros úgy, hogy közben problémái voltak az alkohollal. Emellett az inzulinrezisztenciára utaló egyéb más tünetet sem tapasztaltam (szájszárazság, száraz bőr, gombás fertőzések, menstruáció kimaradása, magas vérnyomás stb), ami megerősítene abban, hogy valóban ez a bajom.
Megtudtam, hogy a stressz is nagyban befolyásolja az értékeket. Alapvetően is elég szorongó alkat vagyok, de a vérvételnél annyira féltem, hogy hiába szúrták a karomba a tűt nem tudták levenni elsőre a vért (félek a tűtől). Ez okozhat komolyabb eltérést az eredményekben?
Kértem egy értékelést a labortól is, ők említették, hogy 17-OH-progeszteronom kicsit magasabb lett, ami a mellékvese eredetű fokozott szőrnövekedést eredményezi, de erről nem kaptam bővebb tájékoztatást abban a 3 percben.
Nagyon csalódott vagyok. Nem elég, hogy a külsőm miatt nem tudok kialakítani egy normális párkapcsolatot most még azzal is szembe kell néznem, hogyha mégis sikerülne valami csoda folytán, akkor meg lehet, hogy nem tudom majd megajándékozni egy gyermekkel a páromat?!

Tisztelettel és Köszönettel:
Angéla
Tisztelt Angéla!

Megértem elkeseredését. Ma délelőtt a szakorvosjelölteknek tartott előadásomon ezért hangsúlyoztam, hogy a betegeket hallgassák meg,a keressék a kiváltó tényezőket és lehetőleg a legjobb oki kezelést keressék!
Több dolog is nyilvánvaló, amelyek közül csupán néhányat vetek fel, de nem gondolom, hogy vizsgálat nélkül megoldást tudok sugallni.
1.A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas).
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
• A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
• A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért!!!.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
2.A PCOS jelentése policisztás ovárium szindróma. Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos egyéb eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. Megközelítőleg a nők 5-10 százaléka lehet érintett.
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők, de környezeti faktorok által is jelentős mértékben súlyosbított betegség, aminek kialakulása általában már a pubertás előtt megindul. Megjelenésében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet. Az első menstruációs ciklus jelentkezését megelőző és követő hormonális változások épp úgy hozzájárulhatnak, mint az anyai eredetű, méhen belüli androgén túlsúly (a mellékvesék által termelt, férfias nemi jelleg kialakításáért felelős hormonok), ami hozzájárul mind az agyalapi mirigy, mind a petefészkek, mind a mellékvese hormontermelésének tartós elhangolódásához.
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
Meddőség
Sok, apró ciszta a petefészekben
Aknés, pattanásos bőr
Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
Megnövekedett szőrzet az arcon és a testen (hirsutizmus)
Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
Súlyproblémák, elhízás

A pontos diagnózis felállításához tehát endokrinológiai és nőgyógyászati vizsgálat egyaránt szükséges. Ezen kívül vizsgálni kell a fokozott szőrnövekedés súlyosságát, a hajhullás mértékét és jellegét, a Cushing-kór jeleit, illetve az acantosis nigricanst (sötét foltok megjelenése a bőrön). A vizsgálat ki kell, hogy terjedjen a testsúly, haskörfogat és vérnyomás mérésére, valamint a nőgyógyászati vizsgálatra is.
A betegség pontos okainak felderítése kapcsán a hormonértékek eltérő időszakokban történő mérésére is szükség van. A hormonvizsgálatok egy részét a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. A ciklus második felében (szabályos ciklus esetén a 21-25. nap között) mért progeszteron szint az ovuláció megítélésére szolgál, ez különösen fontos a kezelés hatásosságának lemérése során.
Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére, a kortizol és vérzészavar esetén, a pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából TSH vizsgálatra, valamint a Cushing-kór mérsékelt gyanúja esetén is, ennek megfelelő érzékenységű szűrővizsgálatra is.
A kezelés első lépése a hormonszintek normalizálása. A terápiás mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a fokozott szőrnövekedés, aknék, a vérzészavar és a meddőség kezelése. Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
A gyógyszeres terápia mellett az életmódi kezelés is fontos szerepet játszik a gyógyulásban. Megfelelő diéta és rendszeres mozgás segíti az optimális inzulin szint elérését, ami az androgén tüneteket javulását és a meddőség kezelését egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát.
A kezelés nem csak a tünetek megszüntetésére irányul, de az is fontos, hogy megelőzzük a PCOS gyakori szövődményeinek kialakulását, melyek lehetnek: diabétesz, szív-és érrendszeri betegségek, vagy endometrium karcinóma (méhnyálkahártya daganat).
3. Stressz és savasság
Egyre többet hallunk és írta is arról, hogy a stressz is felelős betegségeink kialakulásáért. A munkahelyi feszített tempó, a családi gondok és a pénzügyi nehézségek mind nyomot hagynak a testünkön, és akár a szervezet sav-bázis egyensúlyát is felboríthatják. Mit tehetünk ellene?
Védekezne, ha hagynánk
Vérünk egy különleges folyadék, mely, ha kimozdul a 7,35 és 7,45 közötti Ph-tartományból, akár meg is hallhatunk. Szervezetünk ezért többszörös védelmi rendszert működtet. A tüdőnk által szállított oxigén, a veséink és a hasnyálmirigyünk is komoly munkát végez ahhoz, hogy ez a kémiai egyensúly ne boruljon fel. Ha ezek a szervek valami miatt másként kezdenek dolgozni, a vér sav-bázis szintje elmozdul. „A savasodás szétmarja a sejteket, szöveteket, apránként belemarja magát a vénába és artériába, mint ahogy nyomot hagy a sav a márványba”. Vigyáznunk kell, mert védelmi rendszereink működését könnyen tönkreteheti az egészségtelen táplálkozás, de a mindennapi komoly feszültség is.
Azonnal meglátszik a testen
A stressz nem csak egy feszült állapot, ami könnyedén elmúlik, ha kikerülünk egy nehéz helyzetből. „A stressz hosszú távon akár betegség kiindulása is lehet, hiszen azonnal hat a szimpatikus idegrendszerre” .Mindannyian megfigyelhettük már magunkon, hogy egy komolyabb vita után, szaporábban vesszük a levegőt, kiszárad a szánk, erőteljesebben ver a szívünk, másként működik a gyomrunk. Ha mindezt, szinte naponta átéljük, megváltozik testünk működése, és egy idő után képtelen lesz védekezni és megbetegszik. „Felborul az egyensúly és a stressz, mint egy néma gyilkos dolgozni kezd: kialakulnak a szív és érrendszeri betegségek, a daganatok, a pajzsmirigyproblémák és a cukorbetegség”. Jó tudni!A nőket is komolyan érinti a stressz, hiszen ők azok, akik lelkiekben könnyebben sebezhetők. Sokkal erőteljesebben hatnak rájuk a családi és érzelmi konfliktusok. Ezzel szemben a férfiakat elsősorban a munkahelyi és a karrierépítési küzdelmek sodorják stressz helyzetbe.
7 javaslat stressz ellen
1. Ismerjük fel, hogy bajban vagyunk és stresszes életet élünk. Keressük meg a konkrét okot! Tegyük fel magunknak a kérdést: a munkahely, az otthoni légkör, emberi kapcsolatok okozzák a problémát?
2. Ismerjük be, hogy ezen változtatnunk kell. Ha tehetjük, kerüljük el a stresszes helyzeteket és tűzzünk ki új célokat magunk elé.
3. Ha gyökeresen nem tudunk változásokat elérni, próbáljunk meg kevésbé érzelmesen és hevesen reagálni a stresszre. Ne gondolkodjunk visszafelé, ne mondogassuk magunknak „hogy mi lett volna, ha…” Mindig előre tekintsünk.
4. Tanuljuk meg kezelni a stressze adott válaszreakciónkat. Járjunk jógázni, sportolni, keressünk olyan lehetőséget, amivel elsajátíthatjuk a mély légzés- és izomlazítás technikáját. Ismerjük meg a zeneterápia lehetőségeit. Végső esetben használjunk gyógyszeres vagy gyógynövényes feszültségoldást.
5. Változtassunk életmódunkon: szokjunk le a dohányzásról és a kávéról, aludjunk rendszeresen.
6. Próbáljuk meg stabilan tartani az érzelmeinket. Ápoljuk emberi kapcsolatainkat, találkozzunk rendszeresen barátainkkal és rokonainkkal.
7. Törekedjünk arra is, hogy megfelelő önismerettel rendelkezzünk és mindig elérhető célokat tűzzünk ki magunk elé.
Mit tehetünk a stressz okozta savasodás ellen?
Ha sikerül változtatnunk életmódunkon, akkor néhány egyszerű diétás tanácsot is érdemes betartanunk, annak érdekében, hogy testünk könnyebben visszanyerje sav-bázis egyensúlyát. Vacsorára mindig könnyű ételeket együnk. Kerüljük az édes és szénsavas italokat, inkább igyunk, naponta legalább két liter tiszta vizet. Építsünk be étrendünkbe kifejezetten lúgosító hatású ételeket. Burgonya, vaj, nyers tej, tejszín, joghurt, édes- és vöröskáposzta, kelkáposzta, karfiol, paprika, hagyma, petrezselyem, metélőhagyma, gombák, zöldborsó, fehérbab, tök, alma, körte, eper, uborka, fejes saláta, hónapos retek, káposzta, mazsola, ásványvíz, tiszta, természetes növényi olajok kerüljenek a tányérunkra.
Jó tudni!
A stressz olyan információkat juttat az agyba, amik az éhségérzetért felelős központot aktiválják. Ezért a túlterhelt ember szinte folyamatosan eszik, nem érez telítettséget, inzulinszintje állandóan magas, és nagyon gyorsan elhízik. Mindez cukorbetegséghez, vérnyomás problémákhoz, érelmeszesedéshez és pajzsmirigy működési zavarokhoz vezethet.
Stressz teszt
1. Gyakran érzek fáradtságot
2. Próbálok kikapcsolódni, de akkor is a munka jár a fejemben
3. Gyakran elfelejtek dolgokat
4. Reggeli ébredés után is fáradtnak érzem magam
5. Emésztési problémáim vannak
6. Nehezen alszom el, éjszakánként gyakran megébredek
7. Allergiás tüneteim vannak
8. Könnyen ingerlékennyé, dühössé válok
9. Kerülöm mások társaságát, nem járok össze a barátaimmal
10. Egyre gyakrabban kételkedem önmagamban
és abban, hogy helyesen cselekszem
Értékelés
- Ha igen válaszaink száma kevesebb, mint három, viszonylag stresszmentes életet élünk.
- Ha négy vagy öt igen választ adtunk, akkor érdemes elgondolkodnunk azon, mit kellene változtatni az életünkön nyugalmunk és egészségünk érdekében. Vásároljunk gyógyszertárban lakmuszpapírt, amivel megmérhetjük szervezetünk sav-bázis egyensúlya, hogyan reagált a stresszre.
- Öt igen felett viszont mindenképpen keressünk fel egy orvost, aki a segítségünkre lehet.

Összegezve: tüneteit,ill. panaszait több tényező okozhatja, de a gordiuszi csomót át kellene vágni és a problémája megoldódik.
Jó egészséget kívánok,tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-05 17:32:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T.Prof.Úr! köszönöm múltheti válaszát, azonban még kérdésre szeretném ha válaszolna.Az egyik,hogy tetszett irni,hogy a gluténre a vérkép nem egyértelmü, hol lehet a D-xilóz tesztet elvégeztetni,illetve a gyógyszertárban kapható gluténteszt elfogadható-e? A másik problémám a folyadékbevitele utáni nagyon gyakori és nagymennyiségü vizeletürités, amely kb. 1 éve tart.Ez nem kóros-e és nem befolyásolja-e a székrekedést.Szinte az elfogyasztás utáni azonnali vizelet normális dolog-e. Várom szives válaszát. Köszönettel: Valéria
T.Valéria!

Igen, elfogadható. A korábbiakban részletesen válaszoltam, jó egészséget:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-04 18:54:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T.Prof.Úr! köszönöm múltheti válaszát, azonban még kérdésre szeretném ha válaszolna.Az egyik,hogy tetszett irni,hogy a gluténre a vérkép nem egyértelmü, hol lehet a D-xilóz tesztet elvégeztetni,illetve a gyógyszertárban kapható gluténteszt elfogadható-e? A másik problémám a folyadékbevitele utáni nagyon gyakori és nagymennyiségü vizeletürités, amely kb. 1 éve tart.Ez nem kóros-e és nem befolyásolja-e a székrekedést.Szinte az elfogyasztás utáni azonnali vizelet normális dolog-e. Várom szives válaszát. Köszönettel: Valéria
T. Valéria!

Igen elfogadható.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-04 18:22:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő Professzor Úr!

Pajzsmirigy vizsgálat során derült ki, hogy az Anti-TPO értékem 100 felett van. UH pajzsmirigy nem talált problémát. A TSH hormon 2,6 A T3 és T4 középértéken. már 4 éve szeretnék babát, és szinte minden alkalommal megfogan, de a 23-24 napon kilökődik. Van egy 9 éves fiam. Immonológiai eredetű problémára gyanakszok. Az FSH LH prolaktin értékeim jók, és a progeszteron értékem is.
Szeretném önt felkeresni személyesen, de előtte szeretném mekérdezni hogy milyen vizsgálatok kellenének, érdemes -e megcsináltatom egy petefészek elleni antitest panelt, vagy egy ANA (ELISA) panelt, vagy egyáltalán mit kell még nézni ilyenkor. Válaszát köszönöm: Vera
Tisztelt Vera!

Köszönöm kérdését, amely sajnos nagyon sokakat érint. Szerencsére lehet segíteni, nálunk láthatja azoknak a csecsemőknek a egy egész tablót megtöltő fényképeit, akik megszületéséről már lemondtak. Sajnos az UH nem specifikus vizsgálat ebben a kérdésben.
Nemrég az a megtiszteltetés ért, hogy neves nemzetközi orvosi lapban a terhesség és a pajzsmirigy betegségeinek elméleti (molekuláris genetikai, hormonális, immunológiai) és gyakorlati kérdéseit foglaljam össze.
Bevezetőben két elméletinek látszó kérdést kell az érthetőség miatt tisztáznom:
A pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb.
A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
A tanulmányból a legfontosabbak emelem ki:
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
5. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát. Nem elhanyagolható az sem, hogy más betegségek (szív-érrendszeri-, vérképző-, idegrendszeri- betegségek is megelőzhetők, ill. korábban felismerhetők).
Kérésére tudom előjegyzés alapján fogadni: Székely Melinda kolléganőm végzi az előjegyzést. Kérem az alábbi címeken keresse:
Szekelym@vipmail.hu vagy info@endokrinkozpont.hu Tel: 70/38-27705
Külön laboratórium vizsgálatot nem kérek,a vizsgálat alapján javaslom a specialis és leginkább indokolt vizsgálatot (nem panellt!)
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
J


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-03 13:03:09
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor úr!
40 éves nő vagyok, diffúz hajhullással küszködöm 2 éve. Túl vagyok a vérvizsgálaton, góckutatáson, minden rendben volt. Pajzsmirigy eredményem: TSH 1.2 mU/l, FT-4 pedig 13.7. Erre kaptam 50 Letroxot, aztán 2 hónap múlva emeltük 75 -re. Összességében már 4 hónapja szedem a gyógyszert, a hajam ugyanúgy hullik. Kérdésem: biztos, hogy indokolt a gyógyszer szedése? Hormonvizsgálatom eredményei a ciklus 21.napján: ösztradiol 614.2 pmol/l; tesztoszteron totál 1.39 nmol/l; progeszteron 57.8 nmol/l; össz prolaktin 583.10 mU/l; luteinizáló hormon 7.5 U/l; follikulus stim. hormon 3.5 U/l; DHEA-S 7.66 umol/L; SHBG 37.83 nmol/l; glükóz evés előtt 5.4 mmol/l; glükóz 120 perces 4.4 mmol/l; inzulin éhgyomri 13.24 uU/ml; inzulin 120 perces 43.06 uU/ml. Kérdésem: vannak gondok a hormonjaimmal? Illetve ezek az eredmények okozhatnak hajhullást? Esetleg milyen irányban haladjak tovább?
Egyéb információ: eddig komoly betegségem nem volt, tudtommal nem vagyok semmire sem allergiás, nem szültem még, sose szedtem fogamzásgátlót, és amióta elkezdett hullani a hajam rengeteg vitamint, ásványi anyagot fogyasztok.
Válaszát előre is köszönöm,
Tisztelettel,
R.Zsuzsa
Tisztelt R.Zsuzsa!

A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.
A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek. A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait!.
A kezelések támadáspontjai a következők:
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést, ill. gyulladást

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-02 13:57:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Segítségét szeretném kérni a problémámmal kapcsolatban. Korábban már írtam Önnek, akkor a tüneteim alapján immunológiai és endokrinológiai kivizsgálást javasolt. Válaszát ezúton is szeretném megköszönni. Most, a vizsgálatok után szeretnék ismét Önhöz fordulni, és a segítségét kérni.
Korábban a tüneteim a következők voltak: rendszeresen jelentkező, nagyon erős (nem menstruációs jellegű) alhasi fájdalom, ízületi fájdalmak (jobb boka, csípő, nyak, váll, rágóízület, bal könyök), drasztikusnak mondható libidócsökkenés, erős hajhullás, bőrproblémák, hangulatingadozás, levertség, fáradékonyság, immungyengeség, alvászavar, koncentrációs zavar, rendszeres, de erős fájdalommal járó menstruáció. Ezek voltak a legjellemzőbb tüneteim.
Egy éves koromban Rheumatoid Arthritis autoimmun betegséget diagnosztizáltak, három évig szteroidos és antibiotikumos kezelést kaptam, ezután tünetmentes lettem. Most húsz éves vagyok. Az ismét jelentkező ízületi fájdalmak miatt, immunológiai kivizsgálást javasoltak. Autoimmun eredetű pajzsmirigy- és ízületi gyulladás szerencsére nem áll fenn. A diagnosztizáló orvos a következőket állapította meg: fertőzésekre és autoimmun betegségekre való fokozott hajlam, általános immungyengeség/immunhiány. A Crohn betegségre utaló határérték feletti anti Tnf alfa eredmény (de csak kis mértékben haladta meg) és emelkedett fehérvérsejtszám miatt további immunológiai vizsgálatokra küldtek, amik eredménye még nem érkezett meg. A kezelő doktor úr nem cöliákia típusú gluténszenzitivitást feltételez, így javaslatára tej- és gluténmentes diétát tartok körülbelül 4-5 hónapja. Az ízületi és hasi panaszaim nagymértékben javultak, szinte teljesen elmúltak, a hajhullás is csökkent, de nem szűnt meg teljesen. De a többi tünetem egyáltalán nem javult, az általános közérzetem továbbra is rossz, gyengének érzem magam, bőrproblémákkal küzdök, és a libidóm is szinte a nullával egyenlő, pedig boldog párkapcsolatban élek.
A nőgyógyászom vizsgálta a nemi hormonokat follikuláris fázisban, az értékek normálisak voltak, a TSH értéke viszont (az utóbbi pár laborvizsgálatkor is) magasabb, 4,3 mE/l volt, (korábban magasabb is volt, 5 mE/l körül). Az FT3 és FT4 hormonok referenciaértéken belül voltak mindig. A nőgyógyász további endokrinológiai vizsgálatot javasolt. Az endokrin kivizsgáláson az eddigi laboreredmények alapján pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg. Tapintás és a korábban már elvégzett ultrahangos lelet alapján viszont megállapították, hogy a pajzsmirigy mérete kisebb a normálisnál. Az endokrinológus szakorvos nem érdeklődött a tüneteim és előzmények iránt, és nem adott semmiféle magyarázatot illetve lehetséges kiváltó okot a problémámra. Három hónap múlva kontrollt javasol. Azt sem említette, hogy a megfelelő szelén illetve jódfogyasztás fontos szerepet játszik a pajzsmirigy működésében, ezekről az oldalon található cikkekben olvastam.
Úgy tudom, hogy pajzsmirigy alulműködés alakulhat ki elégtelen jód- és szelénfogyasztás esetén, így ezek pótlása segíthet a gyógyulásban, autoimmun eredetű pajzsmirigygyulladás esetén viszont nem ajánlott a jód fogyasztása. A szelén viszont minden esetben javasolt, ha megfelelően van dozírozva. Ezeket csak azért írtam le, hogy megerősítést kapjak, jók-e az információim. Mivel az én esetemben alulműködésről van szó, és autoimmun eredetű pajzsmirigygyulladás nem áll fenn, ezért úgy gondoltam, hogy a szerves, jó minőségű jód segíthet. Viszont az autoimmun betegségekre való hajlam, illetve a pajzsmirigy kisebb mérete elbizonytalanított. Mivel az endokrinológus szakorvostól nem kaptam kérdésemre választ, és önállóan, szakorvos javaslata nélkül semmiféle kezelést nem tartok helyesnek elkezdeni, főleg ha ilyen összetett problémáról van szó, mint a hormonrendszer, ezért szeretnék Öntől tanácsot és segítséget kérni. Szeretném megkérdezni, hogy az Ön véleménye szerint, mi állhat a problémáim hátterében, mi lehet a valódi kiváltó ok? Milyen kezelést javasol a tünetek összességét figyelembe véve? Segíthet-e az én esetemben a szerves jód illetve szelén fogyasztása, és ha igen, milyen dózisban? Vagy esetleg mást tanácsolna?
Tudom, hogy összetett problémáról van szó, de nagyon elkeserít ez a bizonytalanság és tanácstalanság. Nagyon hálás lennék a segítségéért!
Köszönettel,
Adrienn
Tisztelt Adrienn!

Valóban összetett, ún.immuno-endokrin betegségről van szó. Részletes endokrin kivizsgálást javaslok, mivel több kérdése nem tisztázódott: pl. a csökkent libidó, a kis fokban emelkedett TSH érték stb.
Jódkezelést nem javasolok (utalok előző kérdezőmnek adott válaszomra!).
Mi okozhatja a nők libidójának csökkenését? Külső és belső okok:
Tény, hogy a női libidó csökkenésének hátterében több ok is állhat. Jól működő kapcsolatban is problémát jelenthet a stressz, a túlhajszoltság, ezen túl pedig egészségügyi problémák is okozhatják, ha a nő nem, vagy csak alig fogadja párja közeledését. A libidó csökkenése gyakori jelenség a menopauza időszakában lévő hölgyek esetében, de kiválthatja a depresszió elleni gyógyszerek tartós szedése, vagy a megszakítás nélkül adott hormonális fogamzásgátlás. A szexuális vágy csökkenését a hormonális egyensúly felborulása is kiválthatja, melynek leggyakoribb oka a pajzsmirigy alulműködésére vezethető vissza. Az elváltozás hosszú időn át, lappangva alakul ki, így a szerteágazó tünetek miatt a betegek gyakran későn részesülnek megfelelő kezelésben.
Megfelelő kezeléssel a nemi vágy is visszatér!
A kezelés a hiányzó hormonok bevitelében áll, a hatás jellemzően néhány héten belül érezhető. Amerikai kutatók a libidó teljes visszatérését észlelték azokban a betegekben, akiknél a tünetek hátterében a pajzsmirigy csökkent működése állt. Szükséges azonban megjegyeznünk, hogy a libidó rendkívül összetett biológiai folyamat, amelynek csak egyes típusai vezethetők vissza a pajzsmirigy megbetegedéseire. Érdekes és fontos, hogy a nők libidójának létrejöttében a férfi hormonnak (tesztoszteron), a mellékvese hormonjának (dehidroepiandoszteron) meghatározó szerepük van. Jól tudjuk, hogy a tesztoszteron szint férfiakban magasabb, ez a hormon felel többek közt a férfias jelleg – izomzat, fokozott szőrösödés – kialakulásáért. A tesztoszteron szint nők esetében lényegesen alacsonyabb, külső forrásból, ellenőrizetlenül történő bevitele ezért előre nem látható következményekkel járhat, ezért csak gondos kivizsgálás után és orvosi felügyelet mellett javasolható.
Jó egészséget kívánok:







Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-02 12:44:08
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
Köszönöm a lehetőséget, hogy kérdezhetek.
Januárban állapítottak meg egy 0,005 TSH melletti túlműködő ultrahang szerinti 7,5x4,5x3,5 cm-es bal lebenyt. Még várok az izotóp eredményre, viszont az orvosom 2x2 Metothyrint írt fel addig is a Concor mellé. ( egyből azt mondta, hogy műtét) soha nem zavart a göb, befele nő, de kézremegésen és erős szívverésen kívül nem volt panaszom; gyógyszert sem szedtem soha, így a mellékhatásokat elolvasva nagyon soknak találom. Van más megoldás műtét nélkül ? 45 éves vagyok.
Válaszát köszönöm előre is,
szép estét kívánok!
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt:Mi a strúma?
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. A jodid az autoimmun pajzsmirigybetegségre genetikailag fogékony egyénekben autoimmun folyamatot válthat ki, ezért a kezelés elkezdése előtt tisztázni kell, hogy a családban volt-e pajzsmirigybetegség, strúma, esetleg más autoimmun betegség (gyomor-bélgyulladás, vészes vérszegénység, reumás izületi betegség). A jód tehát kétélű fegyver, az egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet (különösen vizsgázni kell a terheseknél a magzatvédő vitaminokkal, amelyek között sok jelentős mennyiségű jódidot tartalmaz és a jó szándékú ajánlás ellenére gyulladást okozhat.!. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
A Metothyrin a pajzsmirigy hormonszintézisét gátolja, de hatása nem azonnal jelentkezik, hanem 2.3 hét múlva! Kérdéses, hogy valóban ekkora dózisra van.e szüksége? A további vizsgálatok döntehetik el, hogy melyik kezelés a leginkább Önre szabott egyéni kezelési forma.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-02 12:30:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

isthmus 3mm

Tisztelt Doktor Úr!
2012. júliusában derült fény pajzsmirigy túlműködésemre. Ultrahang vizsgálat (pajzsmirigy jobb lebeny 42*15*15 benne egy 5 és 2db 3mm-es echoszegény göb, bal lebeny 42*14*15 mm a lebeny szerkezete homogén) és vérvételi eredmény (TSH 0,013; FT3 12,17 és FT4 5,57) alapján, illetve nyugalomban is 110 körüli pulzus, fáradékonyság, belső feszültség. Erre azóta metothyrint szedek naponta, vagy minden másnaponta fél tablettát, ugyanis elég nehéz beállítani az adagot, mert előfordul, hogy alulműködésbe megy át (TSH 8 körüli értékre), de van olyan is, hogy a gyógyszer mellett is érzek túlműködésre utaló tüneteket, most már minden nap érzékelem a fejemben a szívem lüktetését (amit eleinte nem éreztem), hol erősebben, hol gyengébben, este nyugtalan érzés a szívemben, a pulzusom a napi 1 szem nebibeta tablettától 75-80 körüli értékre beállt, de előfordult már hogy ennek ellenére is felment. Továbbá szokatlan belső feszültséget is szoktam érzékelni, indokolatlanul. Szóval gyógyszer mellett sem érzem magam teljesen jól, mióta ez a betegség kiderült. Egyébként az Anti TPO értéke 10,67; TRAK < 1,0. 2013. november 27-ei dátumú ismételt ultrahang vizsgálat eredménye: jobb lebeny 50*14*21mm,8 cm3, benne egy 5mm-es echoszegény göb; bal lebeny 49*12*17mm, 5,5cm3, echoszerkezete megtartott, isthmus 3mm. 2013. decemberi izotópvizsgálat eredménye: pajzsmirigy pertechnetat felvétele 4,56%, amely fokozott functióra utaló felvételi érték, min. tömegesebb, szabályos alakú lebenyek, isthmus norm., a lebenyek alsó pólusai a jugulum felett lokalizálhatóak. A lebenyek aktivitás eloszlása homogén, bennük nodus szcintigráfiásan nem diff. Pajzsmirigy 32.7g; 30,8cm3, terület 17,8cm2;hossz 5,6cm. vél.: Struma diff. grad. min et toxica.
A kérdéseim a következők lennének a Doktor Úrhoz: az ultrahang vizsgálaton észlelt göb az izotóp vizsgálaton mért nem szerepel, vagy attól még létezik? Ha igen, akkor az forró vagy meleg göb? És a leírtak alapján a Doktor Úrnak mi a véleménye arról, hogy még helyre jöhet-e a pajzsmirigyem, vagy ez csak idő húzás, ugyanis már 1,5 éve szedem a gyógyszert, egyszer már meg is próbáltuk elhagyni, de a tüneteim 1 hónap múlva ismét előjöttek, magas pulzus, TSH 0,5-re lecsökkent 1-1,5 hónap alatt. Azóta megint szedem a gyógyszert, dehát ahogy olvastam ez csak tüneti kezelés.Van arra esély, hogy még helyrejöjjön?A Doktor Úr akihez járok egyenlőre nem akar műteni, sem izotópos vizsgálatra küldeni, nyilván ezt én sem szeretném, csak ha nagyon muszáj. És még egy utolsó kérdésem lenne az, hogy ezt a lüktetést a fejemben,ami néha baromira idegesítő, a Doktor Úr szerint okozhatja a pajzsmirigy, ugyanis ez nem szerepel a tipikus tünetek között, ahogy én utánaolvastam. Köszönöm előre is, hogy időt szakít rám és megpróbál tanácsot adni.
Tisztelettel: Emese
Tisztelt Emese!

Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy a túlműködése valóban fennáll-e vagy csak a TSH értéke alacsonyabb. Ennek alapján oki kezelést javaslok. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek ugyanis két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
Ezektől eltérően a pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-02-28 13:01:56
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Professzor Úr! A segítségét szeretném kérni. 36 éves vagyok és gyermeket szeretnénk a párommal. Több éve próbálkozunk de sajnos sikertelenül. 3 éve volt egy missed ab.om a 10 héten,amit műtéti úton fejeztek be.Azóta sajnos nem sikerül a baba. A nőgyógyász akihez jártam 3 hónap clostybegil kúrát ajánlott. Sajnos sikertelen volt. A 11 napos ultrahang lelet eredménye: 1 db.15mm es folliculus és további 4 db.10mm -es. Elmentem egy endokrinilogushoz és elküldött inzulinrezisztencia terheléses vizsgálatra és a lelet szerint Pco-m van. 3 hónapja Adimet 500 tablettát 3x1 et szedek. Decemberben voltam petevező átjárhatósági vizsgálaton és mindkettő átjárható, rendben van. 21 napi vérvételen ellenőrizték hogy van-e peteérésem.A lelet szerint minden rendben, 40,52 nmol/L . Magas prolaktin szintre Bromocriptint szedtek Így az értékem a normál referencia értékben van.Tegnap voltam ismételt inzulinrezisztencia vérvételen és az alábbi eredmények láttán nagyon elkeseredtem.
Éhgyomri Insulin
8,7
mU/l

vércukor
4,8
mmol/l

HOMA IR
1,9.

60 perces Insulin
113
mU/l
vércukor
8,3
mmol/l
HOMA IR
41,7

120 perces Insulin
93,8
mU/l

vércukor
7,3
mmol/l
HOMA IR
30,4

Kérem segítsen nekem,mit tegyek hogy én is végre anyuka lehessek? Javasol további clostybegil kúrát?Milyen egyéb vizsgálatot javasol? Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelettel,
Eszter
Tisztelt Eszter!

Mindenek előtt nem szabad elkeserednie!Az elmúlt 20 évben a fejlett országokban a meddőség problémája drámai méreteket öltött. A párok 25-50-ában már az első gyermek megszületése is nehézségekbe ütközik! Mi lehet az oka?- teszik fel joggal a kérdést. A meddőségnek orvosi szempontból nagyon sok oka lehet, ugyanis általában több tényezős, ún. multifaktoriális problémáról van szó.
A legfontosabbak a következők:
A peteérés zavarai, policisztás petefészek (PCOS)
20%
A petekürt átjárhatóságának zavara
10 %
A spermium-ondó betegségei
30%
Hormonális zavarok (pl. ivarmirigyek, agyalapi mirigy, pajzsmirigy betegségei, mellékvese)
20%
Gyulladásos- immunológiai okok (pl.pajzsmirigygyulladás)
15%
Nem ismert okok (genetikai tényezők)
5%
Lényeges annak megemlítése, hogy az éretlen petesejtből (ún. oocisztából) kb 3 hónap amíg érett petesejt jön létre és válik alkalmassá e megtermékenyülésre. Nagyon fontos már a megtermékenyülés előtt 3-6 hónap, mert a káros hatások nemcsak a magzatban, hanem a petesejtben is kárt okozhatnak. Ezért már a gyermekvárás eltervezésekor alapvető hormonális és immunológiai-, genetikai vizsgálatok, életstílus, diéta és adott esetben gyógyszeres kezelés váltás is szükséges lehet.
A peteérés zavarai: a korai ovuláció, az an ovuláció (mikor az ovulació nem következik be), a szabálytalan menstsruációs ciklusok, a progeszteron, a prolaktin, a TSH szint ellenőrzése és annak korrekciója feltétlen szükséges.
Az éhgyomri HOMA értéke nem kóros, a terheléses inzulin értékei valóban magasabbak a kelleténél.
Szeretném hangsúlyozni, hogy az ok(ok) megkeresése és az esetleges azok kiküszöbölése, gyógyítása hozhat eredményt (nálunk már több tábla telt meg azaknak a babáknak a képeive, akikről már lemondtak!).
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-02-28 12:56:35
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Sajnos a 17-i kontrollt el kellett halasztanom. 10 napja colonoscopiát és gyomortükrözést végeztek,melynek eredménye az alábbi: A gyomornál erosiones acuta ventriculi, bulbitis duodenit, a szövettani eredmény jó, bár nem közölték mire vették. Erre emozult kaptam, amit mellékhatásai miatt elég rosszul tolerálok. A vastagbél csak a lineáris magasságáig történt, ugyanis a drasztikus hashajtó ellenére, tovább nem volt látható , az orvos szerint nem tisztult ki a bél. Most hasi CT-re jegyeztek elő, ami 1 hónap múlva lenne. Már sok mindent kipróbáltam, de jelenleg is székrekedéssel küszködök. Immunvérkép eredménye: immunglobin 31,3,tTG igA2,3, t Tg Ig6 2,3,Kérdésem az lenne, hogy ez egyértelműen kizárja-e a lisztérzékenységet, további vizsgálatra van-e szükség? Valamint a CT mennyire pontos képet ad a vastagbél állapotáról? A Mira és a Hunyadi, Salvus vizek fogyaszthatóak-e a gyomor jelenlegi állapotába, illetve milyen béltisztítási megoldást javasol Ön? Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel: Valéria.
Tisztelt Valéria!

Nagyon sajnálom, hogy nem tudott jönni. Az észlelt elváltozás annak következménye, hogy a gyomorban lényegesen több maró sav termelődik. Jó volna ennek is az okát tudni..! Történt-e vizsgálat a H. pylori fertőzés irányába? Azelvégzett vizsgálat eredményei alapján a lisztérzékenyésg egyértelműen nem zárható ki. Ilyen irányú (korábban javasolt) étrend indokolt. A Mira és Salvus vizeket fogyaasza,de nem töményen, hanem hígítva 1:1-ben.
A CT a vastagbélről jó képet tud adni és kevésbé megterhelő, mint a tükrözés. Nagy valószínüséggel un. diverticulomok (kiboltosulások) vannak a vastagbélben. Ez kezelhető részben gyógyszerrel, de főleg rostos étrenddel.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-02-28 12:40:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Egy kedves ismerősöm javaslatára olvastam el a szelén fontosságáról szóló cikket és fordulok Önhöz a tanácsát kérve.
A második gyermekünket várjuk, a terhesség 29. hetében járok. A terhesság 17. hetében állapították meg nálam a Hashimoto féle thyreoiditist és azóta kapok terápiát Euthyrox gyógyszer formájában (75-100 mikrogramot naponta/váltakozva). A terápia megkezdése óta a TSH és az FT4 szintje normál értéket mutat.
Azonban sem a nőgyógyászom, sem pedig az endokrinológusom nem tett említést arról, hogy esetleg szelénnel egészítsem ki a terápiát, viszont az Ön és mások cikkeit olvasva úgy érzem fontos lenne.
Mit javasol?

Őszinte véleményét, válaszát tisztelettel várom!
Tisztelt Kérdező!

A részletek ismerete nélkül kezelési tanácsot sem eteikai, sem jogi okok miatt nem adhatok. Sajnálom, hogy a kollégák az Orvosi Hetilap megfelelő számát ezek szerint nem ovasták. A lap külön száma csak a szelén hatásairól, indikációiról és potenciális káros hatásairól szól.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-02-23 10:57:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves professzor úr! Elsőnek is Boldog Új Évet Kívánok önnek és kedves családjának, kollégáinak! 2013 novemberében voltam kontrrolon önnél, pajzsmirigy gyulladásom van.
Sajnos azért írok mert problémám van amióta a szelén és a concor gyógyszer mellett letroxot is szedek a havi vérzésem 3-4 napot késik. Szeretném megkérdezni, hogy ez normális-e, továbbá sok alvásra van szükségem és két hete megfázással küzdök( torok fájás, láz, folyamatos köhögés ) Antibiotikumot nem szedek csak gyömbéres-mézes tea, és neo citran, béres csepp . Attól félek, hogy a gyulladásom emelkedni fog. A doktor úr mit tanácsol?
A leletem 2013.11.20-án
Tsh receptor 0.30
Anti.-TPO 353

A szeptemberi Anti-TPO 415 volt

Válaszát előre is Köszönöm: Vass Zsuzsa
Tisztelt Vass Zsuzsa!

Köszönöm jókivánságait és hasonlót kívánok Önnek!
A vérzés ilyen mértékű "csúszása" nem tekinthető kórosnak. A laborartóriumi értékei javulást mutattak. A megfázásáról nem derült ki, hogy az influenza tünete-e? Immunstimuláns és anti-virális kezelés is szóbajöhet (Isopirnosine tbl 3x2 tb 7 napon át). Sajnos nem kapott védőoltást....

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-02-23 10:53:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja