SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Tavaly már írtam Önnek, sajnos olyan későn tudott volna időpontot adni, hogy várólistára kerültem, de végül nem jelentkezett a kolléganő, így nem sikerült találkoznunk. Régebben prolaktin túlműködésem volt, amire bromocriptint szedtem, később a mastodynon cseppet. Az utóbbi években a prolaktin szintem gyógyszer nélkül is jó volt, sajnos viszont a pajzsmirigyemmel vannak gondok.

TSH 4,7 0,270-4,2
T4 14,380 12-22
T3 4,25 3,1-6,8
Prolaktin 369 102-496
Anti Tpo 91,1 0-9

Ilyen eredmények mellett a doktornő, ahova végül elmentem autoimmun pajzsmirigy gyulladást állapított meg és L-thyroxin 25, később 50 mg szedését javasolta, illetve szelént kiegészítésként. Múlt szombaton kezdtem a gyógyszert és rögtön kapart a torkom, a légcsövem, a szemem érzékenyebb volt és tüsszögtem néha, összességében szénanátha szerű tüneteim voltak. Azt gondoltam, majd elmúlik. Másnap ugyanígy, de sajnos délutánra még rosszabb lett, bevettem egy kalcium-sandoz pezsgőtablettát. Hétfőn megbeszéltük, hogy megpróbálom a letroxot, hátha valami hatóanyaggal szembeni érzékenység. A letroxtól nagyon rosszul voltam, émelygés, égett a torkom, légcsövem, leizzadtam, a számban fémes íz, nehéznek éreztem a nyelvem. Ehhez képest az l-thyroxint meg sem éreztem, kalcium-sandoz után enyhültek a tünetek. A doktornőt csak két nap múlva sikerült elérnem, addig nem mertem bevenni a gyógyszert. Sokkal jobb volt a közérzetem, bár kis érzékenység a torkomban és légcsövemben maradt, de ez elenyésző. Tegnap beszéltem a doktornővel, de Ő azt mondja, ezt a hormont pótolni kell, maximum próbáljam meg az euthyroxot, ha úgy sem jó szedek mellé antihisztamint. Végül nem akartam kísérletezni, újra elkezdtem az l-thyroxint, megpróbálok kalciumot inni pár napig, de ezt a gyógyszert hosszú távon kellene szednem, lehet, hogy életem végéig, ha a tünetek nem múlnak, így nem tudom mi lesz velem. A doktornő azt mondja iylen tünetekről még nem hallott. Kérem , ha a Doktor úrnak van hasonló tapasztalata, vagy esetleg ezek tényleg csak átmeneti tünetek, írja meg, vagy adjon valami ötletet, mit tegyek.

Válaszát előre is köszönöm!

Lívia
Tisztelt Lívia!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem.
Több évtizedes tapasztalatom alapján írhatom, hogy ilyen, Ön által leírt tünetek előfordulnak. Az allergiás betegségek lényegében autoimmun kórképek. Az allergiás kórképekben az un 1. típusú immunreakció zajlik, amelynek lényeges, hogy az allergén (pollen, gyógyszer stb) elleni immunreakcióban az IgE típusú, antitestek vesznek részt és ez azonnal, gyors szöveti immunválaszt eredményez. Ezért nem meglepő, hogy az allergiás betegségek (asthma, lisztérzékenység, cöliákia, csalánkiütés, bélgyulladások stb.) és szisztémás kórképek (reumatoid arthritis, SLE, Sjögren szindróma) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ez a kiséletesen is igazolt adat azért fontos, mert felhívja az orvos és betege figyelmét arra, hogy ezekben a betegségekben nem a pajzsmirigy, a tüdő, az izületek vagy a bőr a beteg, hanem a hiba az immunrendszerben van! Ezért szükséges a holisztikus, integratív szemlélet, amely az embert egységes egésznek tekinti és nem az egyes szerveket, panaszokat kívánja gyógyítani, ill. enyhíteni, hanem a szervezet egészére koncentrál. Fontos tudni, hogy az immunológiailag aktív gyógyszerek nem egyszerűen elnyomják az immunreakciókat, hanem modulálják és a helyes irányba tudják „visszabillenteni”.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-08 13:27:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja