SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Tavaly pajzsmirigy túlműködést diagnosztizáltak nálam,mivel a TSH-m 0.011, a FT4 26.4 volt.Voltam endokrinológusnál,s tekintve,hogy tapintásra kórosat nem tapasztalt megismételtette a labort,és az eredmény negatív lett TSH 1.440,FT4 12.35 Ft3 3.25. Azóta, már az idén, ismét voltam laborban-mivel megfigyelés alatt tartanak-szintén negatív eredmény jött ki. A problémám az,hogy a túlműködés szerintem időnként szünetel, majd ismét jelentkezik,ezt arra alapozom,hogy a tünetei hol megvannak(hajhullás,nyugalomban magas pulzus,gyorsabb anyagcsere,stb...,hol megszűnnek. Ez pulzus tekintetében akár egy órán belül 20-as különbséget is jelenthet,természetesen mindkét mérés nyugalmi helyzetben,azonos körülmények között történt.A kérdésem az,hogy ilyen esetben mit javasolna,hiszen ha a túlműködést kezeljük,az átcsaphat alulműködésbe.amikor egyébként épp normális a Tsh.Olyan érzésem van,hogy amikor túlműködik ezt érzékeli a szabályzó rendszer,és gyorsan visszafogja magát,de akkor meg majdnem az ellenkező irányba csap át,csak az optimumot nem tudja,-legalább is hosszabb távon- tartani.Hosszú idő óta kezelnek,nem sok eredménnyel sajnos,krónikus székrekedéssel,tehát egy alul működés ezen a helyzeten csak rontana,Ami még nagyon fontos,hogy a hajam kb. negyede kihullott,elvékonyodott,iszonyúan zsírosodik,pszichésen is nagyon nehezen viselem.Amennyiben rendeződik a pajzsmirigy problémám az elvesztett hajszálak visszanőhetnek?És addig is mit tehetek.hogy legalább mérsékeljem a hajhullást?Egyébként ha 2-3 napig -ami elég ritka-normális a működés,utána észrevehetően kevesebb a hajhullás.
Köszönöm,hogy válaszol,tisztelettel:S.Péter
Tisztelt S.Péter!

Története egyértelműen rímel arra, amit az előző kedves Kérdezőnek írtam.
- A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
További részletes immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-08 13:19:23
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja