SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr! A segítségét szeretném kérni. 36 éves vagyok és gyermeket szeretnénk a párommal. Több éve próbálkozunk de sajnos sikertelenül. 3 éve volt egy missed ab.om a 10 héten,amit műtéti úton fejeztek be.Azóta sajnos nem sikerül a baba. A nőgyógyász akihez jártam 3 hónap clostybegil kúrát ajánlott. Sajnos sikertelen volt. A 11 napos ultrahang lelet eredménye: 1 db.15mm es folliculus és további 4 db.10mm -es. Elmentem egy endokrinilogushoz és elküldött inzulinrezisztencia terheléses vizsgálatra és a lelet szerint Pco-m van. 3 hónapja Adimet 500 tablettát 3x1 et szedek. Decemberben voltam petevező átjárhatósági vizsgálaton és mindkettő átjárható, rendben van. 21 napi vérvételen ellenőrizték hogy van-e peteérésem.A lelet szerint minden rendben, 40,52 nmol/L . Magas prolaktin szintre Bromocriptint szedtek Így az értékem a normál referencia értékben van.Tegnap voltam ismételt inzulinrezisztencia vérvételen és az alábbi eredmények láttán nagyon elkeseredtem.
Éhgyomri Insulin
8,7
mU/l

vércukor
4,8
mmol/l

HOMA IR
1,9.

60 perces Insulin
113
mU/l
vércukor
8,3
mmol/l
HOMA IR
41,7

120 perces Insulin
93,8
mU/l

vércukor
7,3
mmol/l
HOMA IR
30,4

Kérem segítsen nekem,mit tegyek hogy én is végre anyuka lehessek? Javasol további clostybegil kúrát?Milyen egyéb vizsgálatot javasol? Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelettel,
Eszter
Tisztelt Eszter!

Mindenek előtt nem szabad elkeserednie!Az elmúlt 20 évben a fejlett országokban a meddőség problémája drámai méreteket öltött. A párok 25-50-ában már az első gyermek megszületése is nehézségekbe ütközik! Mi lehet az oka?- teszik fel joggal a kérdést. A meddőségnek orvosi szempontból nagyon sok oka lehet, ugyanis általában több tényezős, ún. multifaktoriális problémáról van szó.
A legfontosabbak a következők:
A peteérés zavarai, policisztás petefészek (PCOS)
20%
A petekürt átjárhatóságának zavara
10 %
A spermium-ondó betegségei
30%
Hormonális zavarok (pl. ivarmirigyek, agyalapi mirigy, pajzsmirigy betegségei, mellékvese)
20%
Gyulladásos- immunológiai okok (pl.pajzsmirigygyulladás)
15%
Nem ismert okok (genetikai tényezők)
5%
Lényeges annak megemlítése, hogy az éretlen petesejtből (ún. oocisztából) kb 3 hónap amíg érett petesejt jön létre és válik alkalmassá e megtermékenyülésre. Nagyon fontos már a megtermékenyülés előtt 3-6 hónap, mert a káros hatások nemcsak a magzatban, hanem a petesejtben is kárt okozhatnak. Ezért már a gyermekvárás eltervezésekor alapvető hormonális és immunológiai-, genetikai vizsgálatok, életstílus, diéta és adott esetben gyógyszeres kezelés váltás is szükséges lehet.
A peteérés zavarai: a korai ovuláció, az an ovuláció (mikor az ovulació nem következik be), a szabálytalan menstsruációs ciklusok, a progeszteron, a prolaktin, a TSH szint ellenőrzése és annak korrekciója feltétlen szükséges.
Az éhgyomri HOMA értéke nem kóros, a terheléses inzulin értékei valóban magasabbak a kelleténél.
Szeretném hangsúlyozni, hogy az ok(ok) megkeresése és az esetleges azok kiküszöbölése, gyógyítása hozhat eredményt (nálunk már több tábla telt meg azaknak a babáknak a képeive, akikről már lemondtak!).
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-02-28 12:56:35
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja