SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Múlt év végén derült ki, hogy pm.túlműködésem van. Azóta is fennáll ez a helyzet!Az akkori problémám megoldódott!(propycil szedése melletti szoptatás)
Jelenleg TSH-m 0,020ml/Uml, Szabad T3 4.92, T4 12,28. Anti Tpo-m 218.
A napokban voltam nyaki uh.-on, ahol igazából azt erősítették meg, hogy pm-em túlműködik. pm-em mindkét lebenye normális nagyságú, inhomogén , echoszegény szerk.ű, diffusan fokozott vascularizációt mutat, de körüírt elváltozás benne nem látható. Az isthmus nem szélesebb. Ez pontosan mit jelent?

Jelenleg 2 hónapos terhes vagyok!NAgyon odafigyelek mindenre, rendszeresen járok ellenőrzésere, vérvételre. A propycilt szedem (napi 3x1).
Elbizonytalanodtam!!! Minél többet olvasok utána a dolgoknak, annál bizonytalanabb vagyok. Egészséges kisfiú édesanyja vagyok és nem tudom, hogy most a 2. terhességemnél a pm túlműködésem ill. a gyógyszer káros hatással lesz-e a MAGZATOM FEJLŐDÉSÉRE. Ön szerint egészséges lehet a babám? (az első terhességem után alakult ki a pm.túlműködésem)
Azt olvastam, hogy a lepényen keresztül nem jut el a magzathoz a propycil? Ez igaz?
Várom mielőbbi válaszát! NEm szeretnék 9 hónapig bizonytalanságban, idegeskedésben élni.
Tisztelettel : Nikica
Tisztelt Nikica!

Kérdése összetett.
1.Először is tisztázni kellene, hogy mi okozza a túlműködést.
2. Tisztázni, hogy anorganikus jód tartalmú tablettát szed-e?
3. A Propycil valóban csak kis mennyiségben jut át, de egyéb veszélyeket hordoz magában, amelyekre oda kell figyelni.A pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos a múlt ében az USA-ban olyan mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait.
Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget. Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.
A másik gyakorta alkalmazott készítmény: a Metothyrin a fehérvérsejt számot csökkentheti, de a májelégtelenséget kiváltó mellékhatását nem észleltek. Egyetlen megszorítást tettek, hogy a terhesség első 3 hónapjában a Metothyrin a terhesek lehetőleg ne szedjék (a magzaton bőr fejlődési zavar (aplasia cutis) jelentkezhet (nagyon ritkán).
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-28 07:55:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Kérdésem a következő:
TSH: 0.523
Anti-Tpo: 3000
Ez autoimmun pajzsmirigy betegséget jelez? Annyit már tudok az Ön írásaiból, hogy ez esetben nem volna szabad olyan vitaminkészítményt szednem, amiben jód van. A táplálékban előforduló jód nem ártalmas?
Válaszát várva köszönettel,
Edit
Tisztelt Edit!

Köszönöm, hogy ilyen alaposan tanulmányozta korábbi írásaim egyikét. Valóban, amennyiben valakinek autoimmun pajzsmigybetegsége van, akkor az anorganikus jód szedését semmiképpen nem javaslom. A jód ugyanis kétélű fegyver! A táplálékban lévő szerves jód nem ártalmas.A pajzsmirigy megfelelő működéséhez tartsuk karban immunrendszerünket, kerüljük a stresszt, és táplálkozzunk helyesen, együnk változatosan, lehetőleg természetes alapú ételeket. Fontos, hogy figyeljünk a megfelelő jódfogyasztásra is. A napi jódszükséglet felnőttkorban 150 ug, terhesség, szoptatás és a szervezet túlterheltsége idején 180-200 ug. A jód természetes forrása a jódozott só, a tengeri só, a tengeri halak és a tenger gyümölcsei. Az anorganikus jód bevitele azonban a pajzsmirigy betegségeiben veszélyes, mert a betegség fellángolását okozhatja. Lényeges továbbá a megfelelő mennyiségű szelén bevitele (50-100 ug/nap). Fontos, hogy a betegségek egy része öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre hívjuk fel házi orvosunk figyelmét és vegyük igénybe a szakgondozókat.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-25 13:26:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Egy vírusos megbetegedés után kért vérvizsgálat folytán derült fény pajzsmirigy alultermelésre. Értékek:TSH 8.960 FT 4 10.49. Nagyon vékony vagyok (súlyveszteségem 5-6 kg az utóbbi fél év alatt, így 49 kg. vagyok jelenleg), fáradt és lehangolt. Háziorvosom Thyrexint írt fel, kezdő adagként 1 hétig 50 mikrog-it, 1 hét után fél adagot. Nem küldött szakrendelésre, ultrahangra sem. Felvetődött bennem a kérdés, nem szükséges-e ilyen esetben endokrinológus segítsége? Pár éve prolaktin emelkedésem is volt, ami miatt MR vizsgálat is indokolttá vált. Ez az érték gyógyszer szedése mellett 1 éve végzett ellenőrzésnél rendben volt (bár más hormonokat nem vizsgáltak mellette). 42 éves vagyok és 8 éve nem szedek fogamzásgátlót. Köszönöm válaszát!
Tisztelettel: Gabriella

Tisztelt Gabriella!


A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterin szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1). Az emelkedett prolactin szint fokozza az autoimmun folyamatoka, így a pajzsmirigygyulladást is.
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
Ami a TSH értékét illeti: A pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni. A normál tartomány meghatározásánál figyelembe kell venni azt, hogy a NHANES III az USA-ban készült felmérés, ahol jól ismerten a jódellátottság –az állati takarmányok jódozásának is köszönhetően- normális. A magyarországi viszonyoknak talán jobban megfeleltethető az a németországi felmérés (NACB), amelyben 453 egészséges véradó TSH szintjét mérték. Ebben a csoportban a TSH alsó tartománya 0.4 mIU/l, míg a felső tartomány 3.7 mIU/l volt, és a NHANES III-hoz hasonlóan ez sem követte a gaussi eloszlást. A felső normális értékekben észlelt alacsonyabb százalékos arány a TSH receptor génpolimorfizmussal valamint TSH mikroheterogenitásával is magyarázható. A különbség az USA-ban és a Németországban észlelt eredmények között az előbbiben észlelt –kiegyensúlyozottabb jódellátottsághoz köthető- magasabb Hashimoto thyreoiditis arányra, míg az utóbbiban észlelhető –csökkent jódbevitelhez köthető- magasabb autonóm adenoma előfordulásra vezethető vissza. Magyarország speciális helyzetben van, hiszen a jódellátottság földrajzi régiónként jelentősen eltérő lehet. Ismert tény, hogy az Alföld északi része (leginkább a Jászság), Békés megye egy része az artézi kutak vizének köszönhetően jódban gazdag területnek minősül, míg az ország többi része leginkább jódban szegény területnek számít. Magyarországon eddig populációspecifikus, a jódellátottságot is figyelembevevő referenciatartomány-meghatározás nem készült, így ennek elvégzése mindenképpen hiánypótló lenne. Addig is a magyarországi TSH referenciatartománynál a német populációban mért eredmények figyelembevétele célszerű.
Javaslom immuno-endokrin kivizsgálását és oki kezelés beállítását. (06-30-631-9309)

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-25 13:16:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy lehet-e olyan esetben is pajzsmirigy problémának a fennállása, ha a háziorvos által beutalt vérvételi eredményen a TSH érték a normális értéken belül 1,36 uTU/ml látható. (Ő azt állítja, hogy nem lehet problémám a pajzsmiriggyel.)
A kérdésem azért merült fel, mert a nőgyógyászati bajaim, panaszaim miatt viszont 2 héttel ezelőtt egy hormonális –ciklus 2. napján történt vérvétel – kivizsgálás alkalmával több helyen is eltérnek – nem sokkal, de a pajzsmirigy hormonjainál is láthatóak – az adatok a normális értékektől, így az adott orvos, mindenféleképpen endokrinológiai kivizsgálásra küldött. Erre a vizsgálatra még várnom kell, de addig is, érdekelne az Ön véleménye.
Ahogy visszaolvastam a válaszait, és amit írt a pajzsmirigy problémának a tüneteiről, azok közül elég sokat tapasztaltam magamon is, viszont ki kell hangsúlyoznom, hogy ezek a tünetek hullámzóan, erőteljesebben vagy gyengébben, de érezhetőek. Régebb óta, szinte már idegesít elsősorban két tünet, ez pedig nem más, mint a fáradékonyság és a „lassúság”. Igazából, a környezetem is felfigyel ezekre a tünetekre, amikor erősödik. Olyankor, olyan mértékben „lelassulok” mind agyilag mind szellemileg (hiába alszom, mindig fáradtnak érzem magam, a beszédem is teljesen lelassul), hogy valakit, már idegesít. Ilyen esetekben hiába próbálom bizonygatni, hogy nincs erőm többre, arra fogják, hogy nem is akarok tenni ellene. Lehet, hogy nekik van igazuk, és nekem kellene erősebbnek lennem olyankor, vagy lehetséges, hogy egy betegség áll mindezek mögött???
Előre is nagyon szépen köszönöm a segítségét, válaszát.
Tisztelettel: Edina
Tisztelt Edina!

Miként erről már Önnek többször írtam, a TSH norm. érték mellett még más elétés is okozhataja panaszait. A kóros fáradékonyságnak pszichoszomatikus okai is lehetnek. Különösen igaz ez így tél végén, amikor az energiatartalékok minimálisra csökkennek. Jó lehet Ön még fiatal, de jó tudni az olvasóknak is a következőket:
A pajzsmirigy alulműködésében (hypothyreosisban) a viselkedési és pszichológiai tünetek sokszor nem specifikusak, egyaránt jelentkezhetnek a pajzsmirigy csökkent működésekor és depresszióban. Ezek közül említést érdemel a fáradékonyság, a pszichomotoros lelassulás, az aluszékonyság, az anergia, a dysphoria. Gyakoriak a kognitív funkciózavarok: memóriazavar, tanulási nehézség, a gondolkodás lelassulása, figyelmetlenség. Ez azt eredményezi, hogy a tünetek jelentkezésekor nem lehet tudni, vajon hypothyreosis, depresszió, idős betegek esetében, cerebrosclerosis okozta tünetekkel állunk-e szemben. Ami az időskorúakat illeti, nem egységes a vélemény: egyes vizsgálatokban összefüggést mutattak ki az emelkedett TSH-szint és a depresszió között, más vizsgálatokban nem tudták ezt megerősíteni. Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy különösen időseken a szubklinikus hypothyreosis és a depresszió, valamint a kognitív funkciók romlása egymástól különálló, csak egyidejűleg jelentkező kórképek is lehetnek, amelyek között nincs ok-okozati összefüggés. Bonyolítja a kérdés tisztázását, hogy depresszióban, aluszékonyságban viszonylag gyakori az autoimmun thyreoiditis, ez különösen a rapid, ciklikus, bipoláris betegségre jellemző. A 60 év feletti nők akár 10%-ában emelkedett lehet a szérum TSH-szintje (5–10 mE/l), egyúttal thyreoidea elleni antitest-pozitivitás is kimutatható. Sokirányú pszichológiai tesztekkel végzett tanulmányokban arra hívták fel a figyelmet, hogy ezeknél az embereknél, a kontrollokhoz viszonyítva, gyakrabban lépnek fel alvászavarok, szorongás és szomatikus panaszok, amelyek L-Thyroxin adásával megszüntethetők. A z Euthyrox és szelén együttes bevitelével az aluszékonyság és a kognitív funkciók egyaránt tovább javíthatók.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-25 07:41:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
Nagyon érzékeny vagyok az időjárásra.Csapadékra és a szélre.Van amikor már napokkal előtte érzem.A tünetek:nyomott érzés a fejben,néha fejfájás,homályos látás,kommunikációs blokk,beszédzavar,krónikus fáradékonyság,rengeteg anyajegy a felső testen.Szedek omega3 zsírsavat,Q10 tablettát,vitaminokat,sok folyadékot fogyasztok,odafigyelek a táplálkozásomra(sok zöldséget,gyümölcsöt fogyasztok),tornázok.Kérem adjon tanácsot,hogy ennek van-e köze a hormonokhoz?Hova fordulhatnék?Mert a háziorvosom pszichológushoz akar küldeni,de én ezt nem fogadom el,mert nem vagyok depressziós ember,csak ilyen időjárás változás esetén vagyol egy kicsit lehangoltabb.Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:Lia
Tisztelt Lia!

Kérdése összetett:

1. Az endokrin és az immunrendszer kóros állapotának létrejöttében alapvetőek a különböző okokból kialakult stressz állapotok. Ennek lényege az, hogy a lelki vagy testi túlterhelés a mellékvese (un. stressz szervünk) működését fokozza, majd annak kimerülését eredményezi, amely autoimmun betegségekhez vezethet. A stressz és a különböző betegségek kapcsolatát már számos kutatás igazolja. Az eddigi eredmények azt mutatják, hogy a stressz is egy olyan külső tényező, mely az allergiára hajlamos egyénnél előhívhatja a tüneteket, illetve fokozhatja azok súlyosságát. Az időjárás hirtelen változásai is stresszként szerepelnek.
Az allergiás tünetek többségében jól kezelhetők gyógyszeres terápia segítségével, azonban előfordul, hogy a beteg panaszai a kezelés ellenére sem szűnnek. Ilyen esetekben felvetődhet, hogy az állapotromlás hátterében lelki problémák, munkahelyi, magánéleti konfliktusok állnak. A stressz és az erős érzelmek ronthatják, míg a relaxáció javíthatja az asztmások, illetve az egész évben fennálló tünetekkel küszködő allergiások állapotát.
A stressz, a várandósság időszakában a magzat egészségére is hatással van és fontos szerepet játszik a gyermeknél megjelenő allergiás, asztmás tünetek kialakulásában. Több kutatás is igazolja, hogy a várandósság alatt stresszhelyzettel küzdő édesanyák gyermekeinél egyértelműen magasabb a későbbi életévekben megjelenő allergiás, asztmás tünetek kockázata.
2. A bőrgyógyászati vizsgálat minden bizonnyal indokolt lehet és javaslom.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-25 07:26:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Professzor Úr!
A lányomnál kb. 2 éve diagnosztizálták a PCO szindrómát UH kép alapján. Azért fordultunk Nőgyógyászhoz mert szinte folyamatosan vérzett. Lányom most 21 éves. 170 cm, és 49 kiló. Semmilyen bőrjelensége nincs, és más egyéb tünetet sem fedeztem fel nála. Biztos hogy PCO syndrómája van? Akkor fogamzásgátlót írt fel a nőgyógyász, ami mellett kb. 2 hónapja vérezgetni kezdett. Ön szerint forduljunk Endokrinológushoz?
A hormon szintekben alacsony progeszteron szint volt.
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:
Kökény Ildikó
Tisztelt Kökény Ildikó!

A PCO vaóban szindróma, ami azt jelenti, hogy különböző formái vannak, s ezért a kezelés is eltérő lehet (emiatt gyakran PCOS-nak rövidítik).
Mi a PCOS lényege?
A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma (i. ábra). Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója.
A PCOS gyakorisága
A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. A legújabb kutatások adatai szerint a nők 5-10 százaléka szenved ebben a betegségben. Az alábbiakban részletezett tünetek is azt mutatják, hogy a menstruációs zavarokkal és a meddőséggel küszködők jelentős hányadában lehet a PCOS-t kimutatni és a mi fontosabb gyógyítani. Egyéb férfias típusú un. „hyperandrogen” állapotok másodlagosan is okozhatnak PCOS-t. Fontos, hogy a betegség jelenlétére minél előbb gondoljunk, hogy idejében felismerésre kerüljön. A korai diagnózis és az időben elkezdett komplex kezelés (diétától a gyógyszerekig) hozhat eredményt.
Hol van a hiba?
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők Hallom a figyelmes olvasó kérdését: „amennyiben örökletes ok van a háttérben, akkor miképpen lehetséges, hogy anyámnak nem volt ilyen betegsége nekem pedig igen?„Erre a válasz kettős: egyrészt korábban a betegséget nem vagy alig ismertük. A legfontosabb azonban az, hogy az örökletes háttér inkább a hajlamot jelenti és a környezeti tényezők a meghatározó fontosságúak ahová számos anyag: vegyszerek és mérgező anyagok, hormonszerű rovarirtó szerek, növényi hormonok (u.n. EDC anyagok, erről ezen a honlapon a fuzárium gomba kapcsán az elmúlt évben már írtam) sorolhatók. Az egyértelmű fogalmazás megköveteli, hogy sokféle anyaga lehetséges, sőt azok együttese lehet a felelős, de ma a tudomány nem ismer egyetlen „bűnös anyagot„. A PCOS kialakulása általában már a pubertás előtt megindul, létrejöttében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet, amelynek részletezésébe azért nem kezdek, mert attól tartok, hogy ez a megértést inkább gátolná, mint elősegítené. A lényeg leegyszerűsítve az, hogy hyperandrogén (férfias) típusú hormonális változások jönnek létre.
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, emelkedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
• Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
• Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
• Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
• A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
• Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
• Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
• A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
• Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
• Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
• A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
A PCOS kezelése:
Rendkívül összetett feladat és gyakran eltérő, mivel a kiváltó okok is azok!
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek
A fentebb vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása
A kezelési mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a hyperandrogen bőrtünetek és/vagy társuló negatív vérzészavar és/vagy a meddőség kezelése. A hyperandrogen bőrtünetek kezelése általában csak részlegesen sikeres. Súlyos acnés állapotban, a kellően tájékoztatott beteg határozott igénye alapján – a lokális kezelés mellett – isotretinoin kezelés is indokolt.
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Tekintettel arra, hogy a PCOS progresszív betegségnek tekinthető, hosszú távú következményekkel, a kezelés nemcsak átmeneti javulást eredményezhet, hanem a progressziót megállítva, gyógyulást eredményezhet.
Kezelési formák:
• Életmódi kezelés
Az életmódi kezelés fontos része a kezelésnek, célja az inzulin érzékenység fokozása, ami a hyperandrogenaemiát és reproduktív potenciált egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát. Ezt az átlagosnál egészségesebb táplálkozással és napi rendszerességgel végzett, legalább fél órás, közepes intenzitású aerob, többlet-testmozgással lehet elérni. A tanácsolt étrend legyen változatos, három egyenlő részre osztott, zöldségben, gyümölcsben gazdag, telített zsiradékokban szegény. Fontos a teljes kiőrlésű gabona arányának növelése, a megfelelő mennyiségű zsírszegény tej-, tejtermék, dióféle, növényi olaj és halétel fogyasztása. Testsúlycsökkentés 80 cm haskörfogat felett indokolt, 88 cm felett pedig feltétlenül szükséges. A kalóriabevitel 600 Kcal-val való csökkentése tanácsos. Az elsődleges cél 7-10% súlycsökkenés, majd annak megtartása. A súlyfelesleg mértékétől függően, amennyiben az elsődleges cél stabilan teljesíthető volt, további tartós fogyást kell megcélozni. Fogyasztó hatású gyógyszer is indokolt, ha a testtömeg index 30 feletti vagy, ha manifeszt metabolikus szindróma is társul, már 27 felett is. Fontos annak megértése, hogy az életmódi kezelés lényege az életmódban történő, jó irányú, tudatos változtatások következetes folytatása. A folyamat logikájából következik, hogy ez általában csak lépcsőzetes változtatások sorozata révén válik sikeressé és rendszerint a visszarendeződési tendenciák számos kudarcával terhelt. Ebben a folyamatban a páciens általában fontos támogatást igényel kezelőorvosától. Hasznos, ha a beteggel konkrét, leleteiben rögzített terápiás megállapodást kötünk. A PCOS-ben szenvedő nőbetegek életkorából következik, hogy egészség-tudatosságuk más, mint az idősebb korosztályé. Az orvos figyelje meg, hogy a beteg miként motiválható megfelelően. Lehet ugyanis, hogy adott esetben a kozmetikai, illetve fertilitási előnyök nagyobb mozgósító erővel bírnak, mint a cukorbetegség ,vagy szív-érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése.


A PCO gyógyszeres kezelése.
• Antiandrogén szerek és antikoncipiensek
Az anti-androgén hatású gesztagén készítmények közül legszélesebb körben a cyproteron-acetát terjedt el, ami ösztrogénnel (pl. ethinylestradiollal) kombinálva, hatásos fogamzásgátlóként alkalmazható, s így nemcsak a hyper-androgenaemia tüneteit csökkenti, hanem a cikluszavart is rendezi. Az egyéb elvi lehetőségek közé tartozik a nagy adagban kellő antiandrogén hatással is rendelkező spironolakton, valamint a tiszta antiandrogén hatású flutamid, továbbá az 5 alfa–reduktáz gátló finasterid.
• Az inzulin-érzékenyítő szerek
Az inzulin érzékenységet fokozó szerek közül elsősorban a metformin hatásossága meggyőző – a hirsutismus terén is, de bíztató eredmények vannak a tiazolidin dionokkal (TZD) is. A metformin olyan egyéb hatásai is indokolnák első vonalbeli szerként történő alkalmazását, mint a kisebb diabetes incidencia, alacsonyabb vérnyomás és LDL-koleszterin szint. Az inzulin érzékenységet fokozó szerek rendelésénél figyelembe kell azonban venni, hogy ezek sajnos nem törzskönyvezettek PCOS-ben. Megoldást jelentene, ha ilyen indikáció esetén hazánkban is bevezetnék a külföldön alkalmazott „egyedi gyógyszer-vizsgálat” jogi szabályozásának intézményét.
• Szteroid kezelés
A mellékvese szuppressziós (nagy dózisú) szteroid kezelésének a célja, hogy gátolja a mellékvese androgén hormonok termelését, aminek révén a PCOS-re jellemző önerősítési folyamatok egyik alapvető komponense esik ki. Elsősorban amenorrhoea (mennzes hiánya) esetén javasolt (amíg stabilan nem rendeződik a ciklus) és/vagy, ha az antikoncipiens hatású készítmények alkalmazása ellenjavallt.
• A meddőség specifikus kezelése
Az ovulációk kialakulása szempontjából az előzőekben vázolt életmódi és gyógyszeres kezelés is sikeres lehet (antikoncipiens hatású szer alkalmazása esetén annak megvonása után). Ha ezek nem vezetnek eredményre, specifikus gyógyszeres ovuláció indukció vagy sebészi terápia indokolttá válhat. A gyógyszer-rezisztens esetekben ma is fontos szerepe van a petefészkek sebészi kezelésének, amely un. ék-alakú rezekcióból, a petefészket körbevevő tok eltávolításából áll. Gyakran eredményes, de sajnos nem végleges eljárás.
Amennyiben további kérdésevan ill. kezelés szükséges, akkor segítek (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-24 11:53:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Betegségem ; Thyreoiditis Hashimoto. Kérdésem a következő ; lenmagot rendszeresen fogyasztok,a napokban tudtam meg,hogy jódot tartalmaz.Mivel orvosom azt mondta,kerüljem a jód tartalmú élelmiszereket,szeretném tudni,hogy a lenmagot is ki kell-e hagynom az étrendemből? (Orvosomhoz fél év múlva megyek vissza,ezért gondoltam,talán ezúton hamarabb választ kaphatok) . Válaszát megköszönöm. Tisztelettel ; fincsike19
Tisztelt fincsike19!

Az anorganikus jódot taralmazó készítményt ne szedje.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-23 13:22:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Tegnap küldött levelemben feltett kérdésekre nem kaptam választ, illetve lehet, hogy csak én nem tudom értelmezni.Vagy lehet, hogy nem egyértelmű a problémám, és csak általános válaszokat tudott adni.Persze, tudom, hogy távgyógyítani nem lehet, de a laboreredmények alapján tud diagnózist mondani az orvos. A kérdésem az volt, hogy a levelemben leírt laboreredmények alapján a felírt gyógyszert kell szednie?Alulműködése van, vagy túlműködése?Vagy további vizsgálatok szükségesek?Azért írtam Önnek, mert kételkedem a felírt gyógyszer szükségességében, illetve abban, hogy erre van szükség.Mivel a T3 érték magas a normálhoz viszonyítva,ehhez képest alulműködést állapított meg a körzeti orvos. Nem utalta be a lányomat endokrinológushoz, én viszont ezt szükségesnek gondolom, mivel nem egyértelmű a laboreredmény.Ön szerint ehhez nem kell szakorvos, és további vizsgálatok?Bemásolom a tegnapi levelemet. Elnézést, hogy újra kerestem, de nem tudtam kibogozni a válaszokat a kérdéseimre, bár lehet, hogy Ön megválaszolta, csak én nem értem meg.
Köszönöm mégegyszer.
Tegnap levél:
19 éves a lányom,egy vérvétel során kb 1 hónapja derült ki, hogy pajzsmirigy problémája lehet.(TSH :5.89,) ( FT4:13,10) ( FT3:8,08).Novemberben kezdett fogamzásgátlót szedni,és rögtön ezt követően hízott 3-4 kg-ot, ingerlékeny lett, feszült, fázékony.
Ön szerint a fogamzásgátló előhozhatta a pajzsmirigy problémát?Illetve miután utánanéztem nem értem azt sem, hogyha magas a TSH és a FT3 is, FT4 pedig jó, akkor most alul vagy túlműködése van?Elküldték pajzsmirigy UH-ra, ott semmit nem találtak.A körzeti orvos alulműködést állapított meg, és felírt Euthyrox 50 mg tabelttát., amit jelenleg még nem szed.Ön szerint is alulműködése van?De akkor miért emelkedett a hormonszintje?Illetve Önnek mi a véleménye, a fogamzásgátlót szedheti, vagy inkább ne, mert ezzel kapcsolatban is eltérőek a vélemények.Először a körzeti orvos valami fertőzésre gyanakodott, hogy amiatt vannak az eltérések, mivel a Limphocyíta16.800Neutrophyl 73,80,fehérvst.11.000, sem lettek jók.Illetve a klorid 96, és a koleszterin is 5,5 sem a normál tartományban van.Kell még valami kiegészítő vizsgálat vagy szedheti a gyógyszert?Köszönöm a válaszát.Üdvözlettel: K.Éva
Tisztelt K. Éva!
A csökkent pajzsmirigyműködés nem egyszerűen laboratóriumi diagnózis. Akezelés eldöntéséne alapja nem egyszerűen egy laboratórimi adat.
" We are patients, not lab values", ahogy az angol napjainkban mondja.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-23 13:20:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professor Úr!

2009-ben került sor pajzsmirigybetegségemre.A pajzsmirigyben egy 1,7 cm haloval körülvett echoszegény és egy 1,4 cm cisztikus göböt találtak.Az izotóp MIBI felvetette a malingitás gyanúját. Majd tűbiopszia eredménye chr. thyeroditis. Hogyan kell nyomon követni, hogy biztosan nem rákos-e a göb?
Mivel az anti TPO már 3000 megállapították, hogy Hashimoto thyeroditis. A legutóbbi leleteim TSh:4,29 T3 3,35pg/ml T4 1,2 ng/dl anti-TPO 1000 felett / már nem is mérik/
Panaszaim teljes lelassultság, fásultság, memóriazavarok és koncentrációs és gondolkodási nehézség. Lehet ez a pajzsmirigybetegségemtől? Hiszen a hormoneredmények még jók. Csak a TSH magas egy kicsit. Az orvos felírta a napokban a Letroxot 1/2 tablettát. Nem fogja ez megzavarni a pajzsmirigyműködésemet? Segíthet ez a tüneteimen?
Tisztelt Kérdező!

Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Amennyiben a göb nem rosszindulatú, akkor helyi kezeléssel a göb eltüntethető műtét nélkül (utalok ezen a honlapon általam most leírtakra) (06-30-631-9309).
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-23 07:32:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

32 éves vagyok, bő egy éve próbálkozunk a férjemmel, de nem tudok teherbe esni. Egy mostani hormonvizsgálat alkalmával derült ki, hogy nagyon magas a TSH-m, ezért gyógyszert kell szednem. Kezdő betegként érdeklődnék, hogy gyógyszeres kezeléssel általában mennyi időre van szüksége a szervezetnek, hogy újra egyensúlyba hozza magát, illetve ilyen értéknél lehetséges-e egyáltalán a teljes gyógyulás (egészséges terhesség)?
Tisztában vagyok vele, hogy egy lelet alapján nem lehet pontos diagnózist adni, egyelőre csak a lelkemet szeretném felkészíteni az elkövetkezendőkre..

Letrox 50mg tablettát írtak fel kezdésnek - első héten fél, majd azt követően 1 egész tablettát.

T4 - 0,65 ng/dl (0,7 - 1,48)
T3 - 3,09 pg/mL (1,71 - 3,71)
ultrasens TSH - 75,7874 uIU/mL (0,3500 - 4,9400)
FSH - 6,2 mU/mL
Tesztoszteron - 69,00 ng/dl (5,00 - 73,00)

Köszönettel:
Anita
Tisztelt Anita!

Nem véletlenül írtam az előbbi kérdezőnek, hogy előbb jöjjön a baba, aztán a fogamzásgátlás...
A helyzet az, hogy a csökkent pajzsmirigyműködés, főleg ha gyulladással is társul, akkor meddőséget okozhat.
A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztünk összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztak ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez elmúlt év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
• A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
• A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
• A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
• A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
• A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
• A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
• A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
• A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
• A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
• A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
• A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
• A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .

Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
További részletes immuno-endokrin kivizsgálást javaslok: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-22 12:29:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

19 éves a lányom,egy vérvétel során kb 1 hónapja derült ki, hogy pajzsmirigy problémája lehet.(TSH :5.89,) ( FT4:13,10) ( FT3:8,08).Novemberben kezdett fogamzásgátlót szedni,és rögtön ezt követően hízott 3-4 kg-ot, ingerlékeny lett, feszült, fázékony.
Ön szerint a fogamzásgátló előhozhatta a pajzsmirigy problémát?Illetve miután utánanéztem nem értem azt sem, hogyha magas a TSH és a FT3 is, FT4 pedig jó, akkor most alul vagy túlműködése van?Elküldték pajzsmirigy UH-ra, ott semmit nem találtak.A körzeti orvos alulműködést állapított meg, és felírt Euthyrox 50 mg tabelttát., amit jelenleg még nem szed.Ön szerint is alulműködése van?De akkor miért emelkedett a hormonszintje?Illetve Önnek mi a véleménye, a fogamzásgátlót szedheti, vagy inkább ne, mert ezzel kapcsolatban is eltérőek a vélemények.Először a körzeti orvos valami fertőzésre gyanakodott, hogy amiatt vannak az eltérések, mivel a Limphocyíta16.800Neutrophyl 73,80,fehérvst.11.000, sem lettek jók.Illetve a klorid 96, és a koleszterin is 5,5 sem a normál tartományban van.Kell még valami kiegészítő vizsgálat vagy szedheti a gyógyszert?Köszönöm a válaszát.Üdvözlettel: K.Éva
Tisztelt K.Éva!

Kérdéseire nagyon nehéz röviden válaszolnom:
1. A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
2.Lényeges, hogy a fogamzásgátló tabletták a hormonok kötéséért felelős fehérje termelődését is befolyásolják, ezért a pajzsmirigy hormonjai szintjére is hatnak. A kérdés másik oldala, hogy a pajzsmirigy a szervezet energia háztartásának irányítója és túlműködése esetén más anyagok (pl. gyógyszerek) mennyisége hamarább bomlik le a szervezetben.
1. Amennyiben a mirigy működése normális, élettani, de már autoimmun gyulladás fennáll (antitestek mutatható ki), akkor a beteg szedheti a fogamzásgátló tablettát. Ilyenkor esetekben alacsony hormontartalmú tabletta javasolt és legalább évente ellenőrizni célszerű a hormonszinteket.
2. Ha a pajzsmirigy működése fokozott, azaz hipertireózis áll fenn, akkor a szervezet anyagcseréje felgyorsult és ennek következtében a fogamzásgátló tabletta hormontartalma gyorsan csökkenhet, ezért hatástalanná válhat.
3. Amennyiben a pajzsmirigy működése csökkent, akkor ugyan szedhető a fogamzásgátló, de a pajzsmirigyhormon ( tiroxin) dózisának változtatása, emelése válhat szükségessé. Az egyik vezető orvosi lapban (New England J. Med.-ben ) közölt adatok azt mutatták, hogy a megfelelő pajzsmirigyműködés helyreállításához nagyobb mennyiségű tiroxinra volt szükség azokban a nőkben, akik fogamzásgátló tablettát szedtek. Ilyen esetekben a pajzsmirigy működésének 6 hónaponkénti ellenőrzése szükséges.
4. Rosszindulatú, vagy súlyos pajzsmirigy betegségben a fogamzásgátlás nem javasolt és más megoldást kell választani.
Végezetül alapvető, hogy a családtervezéskor a fogamzásgátló tabletta elhagyása után sor kerüljön a pajzsmirigy hormonjainak és az autoimmun gyulladásért felelős antitesteknek a meghatározására is. Ez különösen fontos azokban, akiknek már volt pajzsmirigybetegségük vagy családjukban hasonló betegség már előfordult.
Ezek alapján előbb jöjjön a baba és aztán a fogamzágátlás!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-22 12:24:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Autoimmun thyreoiditis miatt járok Önhöz. Meforalt, szelént, Tritace HCT-t és Euthyrox 75. tbl.-t szedek. Utolsó kontroll vizsgálat december elején volt. Sajnos, azóta több panaszom is jelentkezett. A Verospiron tbl.-t 2 hétnél tovább nem tudtam szedni, mert nagyon erős fejgörcsöket okozott, így visszatértem a Tritace HCT.-re. Említettem, hogy sarokcsont kinövésem miatt Diprophos kezelést javasoltak, de sajnos a kezelés után néhány nap kihagyással január közepéig vérzésem volt, (5 évig menstruáció mentes időszak után). A nőgyógyász doktor Norcolut tbl szedését javasolta 3 hónapig, most kordában tudjuk tartani. Február eleje óta ismét érzem, hogy az arcom püffedtebb, ismét jobban hullik a hajam, fáradékonyabb lettem, az előző fél évhez képest, a fogyásom megtorpant. 1 hete folyamatos szívdobogás érzésem volt, gombócérzéssel a torkomban, és fáradékonyság, gyomor táji remegés. Heti 3-4 alkalommal járok tornázni, de sajnos az utóbbi héten folyamatosan 180/perc körül volt a pulzusom, többször abba kellett hagyni a tornát, mert rossz volt a közérzetem. A kellemetlen érzések miatt úgy gondoltam néhány napig nem szedem az Euthyrox tbl.-t, de sajnos ekkor sem változott ez az érzés, rossz közérzet. Az elmúlt héten pénteken egész nap 90-100/perc között volt a pulzusom és ismét a tornán is 180/perc volt. Félbehagytam, de sajnos 120/perc alá nem ment, próbáltam légző gyakorlatokat végezni, nem segített. Este jelentkeztem az ügyeleten, ahol az EKG-t rendben találták, a magas pulzusszámon kívül nem észleltek más eltérést. 1 tbl Betalocot kaptam, melynek hatására 2 óra múlva már rendeződött az értékem. Az ügyeletes orvos Nebivolol tbl-t és Xanax tbl.-t írt fel, hogy szedjem, és keressem fel a kezelő orvosom. Szombaton be is vettem reggel a Nebivololt, ezután néhány órával bőrviszketést éreztem test szerte. Vasárnap már nem mertem bevenni, mert úgy gondoltam a gyógyszer mellékhatása lehetett. Sajnos vasárnapra a hajlatokban néhány kiütés jelentkezett, amely nem csalánkiütés volt. Calcimusc inj..-t ittam, de csak minimálisan csökkent a viszkető, kellemetlen érzés. Hétfő reggelre test szerte jelentkeztek kiütések, amelyek nagyon kellemetlenül viszketnek, megjelent a foltos ekcémám is, sajnos a szívdobogás érzés és a gombócérzés és a gyomor táji remegés sem szűnt meg. Jelentkeztem a háziorvosomnál, aki laborvizsgálatra és bőrgyógyászatra utalt és javasolta az esetleges kardiológiai kivizsgálást és endokrinológiai konzultációt. A bőrgyógyászaton azt mondták nem kizárt, hogy a gyógyszer mellékhatása, de nagyobb a valószínűsége, hogy valami gyulladásos folyamat lehet, elkezdték a tüneti kezelést és konzultációt javasoltak a kezelőorvossal. Közben elkészültek a laborleletek TSH 3,57mIU/l ez az utolsó vizsgálatkor 2,060mIU/l volt. We: 26mm/óra; Se K: 3,3mmol/l, a vérkép, vas, májfunkció eredmények rendben vannak. Ön szerint lehetséges, hogy a pajzsmirigy betegségemmel kapcsolatba hozhatók a panaszaim? Ha igen, kell személyesen találkoznunk? Mi a teendőm? A tornát rövid időre függesszem fel? Ön is javasolja a kardiológiai kivizsgálást?
Mielőbbi válaszában bízva maradok tisztelettel: Mária
Tisztelt Mária!

Legutóbbi találkozásunk óta nem csak a panaszai változtak, de a kezelése is, ezért szakszerű változtatást pontos, szakszerű választ és javaslatot az újabb kiegészítő vizsgálat után tudok adni. Az allergiás tünetek lehetségesek, mert az autoiommun gyulladás és az allergiás folyamatok gyakran fordulnak elő együtt.Az allergiás betegségek lényegében autoimmun kórképek. Az allergiás kórképekben az un 1. típusú immunreakció zajlik, amelynek lényeges, hogy az allergén (pollen, gyógyszer stb) elleni immunreakcióban az IgE típusú, antitestek vesznek részt és ez azonnal, gyors szöveti immunválaszt eredményez. Ezért nem meglepő, hogy az allergiás betegségek (asthma, lisztérzékenység, cöliákia, csalánkiütés, bélgyulladások stb.) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ez a kiséletesen is igazolt adat azért fontos, mert felhívja az orvos és betege figyelmét arra, hogy ezekben a betegségekben nem a pajzsmirigy, a tüdő, az izületek vagy a bőr a beteg, hanem a hiba az immunrendszerben van! Ezért szükséges a holisztikus, integratív szemlélet, amely az embert egységes egésznek tekinti és nem az egyes szerveket, panaszokat kívánja gyógyítani, ill. enyhíteni, hanem a szervezet egészére koncentrál. Fontos tudni, hogy az immunológiaiialg aktív gyógyszerek nem egyszerűen elnyomják az immunreakciókat, hanem modulálják és a helyes irányba tudják „visszabillenteni”.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-22 12:18:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professor Úr!
Lányom 21 éves, a következő a pajzsmirigy ultrahang lelete:" a pajzsmirigy mindkét lebenye normális nagyságú, a structura diffusan inhomoén, a vascularisatio jelentősen fokozott. Kóros morfológiájú nyirokcsommó nem mutatható ki. A nyálmirigyek szabályosak."TSH:6.67, T4:0,79, Vérkép: Segment: 48, Lomphociták: 41. Hízni nem tud, alvásproblémái vannak, sokszor ingerült, emésztési roblémái is vannak. előfordult már nála pánikroham: erős szívdobogás, szédülés, hasmenés, végtag zsibbadás. Köszönettel L.Lilla
Tisztelt L.Lilla!

A pánikrohamai, ingerültség nem a pajzsmirigy leírt elváltozásától vannak.
Annak további tisztázását, a pánik tünetek gyógyszeres befolyásolását javaslom.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-22 12:12:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Balázs Professzor Úr!

Pár hónappal ezelőtt,egy szájüregi röntgen alkalmával,almányi substernális strummát diagnosztizáltak,amit az ultrahang vizsgálat nem igazolt.
Az ultrahang szerint a pajzsmirigy jobb lebenye 15X14X43 mm,alsó pólusában 0X14 mm-es göb van,melynek közepén 8mm cysta látható.
A bal lebeny 12X14X40mm,durvább szerkezet mellett focalis eltérés nem ábrázolódik.Az isthmus 4mm.A trachea nem dislocalt,nem comprimal.
A lebenyek nem érnek a sternum alá.

A tüneteim,mellkasi nyomás,furcsa,eddig ismeretlen fejfájás,kézzsibbadás,zavartság,látászavar,dobhártyámban dobogó érzés,alvászavar,száraz köhögés.
Kardiológushoz fordultam elsőre,mert értágított,stentes beteg vagyok.

2 hete meg is történt egy ujabb értágításom,de a fejemben jelentkező tüneteim sajnos egyre erősebben jelentkeznek.
Van egy anyai ágon öröklött autóimmun betegségem/Bechterew-kór,HLA B27 antigénnel rendelkezem/és édesanyám is pajzsmirigy betegségben szenvedett idősebb korában.
Tüneteim kezdenek elviselhetetlenné válni.
Olvasva az Ön válaszait,kérem én is a segítségét.Fenti leleteim és tüneteim alapján tudna-e nekem segíteni gyógyulásomban?
Köszönettel várom válaszát.
Üdvözlettel:Szegediné Erdélyi Judit Egerből
Tisztelt Szegediné Erdélyi Judit !

Miként azt az előbbi válaszoban röviden vázoltam: az autoimun betegségek öröklődnek és egymással társulnak. Ezért nem a szerveket, hanem az Embert kell nézni és vizsgálni (holisztuikus medicina). Ugyanis napjainkban egyre több adat van a neuro-endokrin és az immunrendszer közötti kapcsolatra. A molekuláris genetikai kutatások eredményei bizonyították, hogy a neurotranszmitterek, a hormonok és a cytokinek az alapjai ennek a közös nyelvnek. Bebizonysodott, hogy az immunrendszer képes neurotranszmitterek, hormonok, az endokrin rendszer pedig citokinek termelésére. Ez az integrativ (holisztikus) szemlélet teszi lehetővé a pszicho-neuro-endokrin-immun rendszer élettani és kóros működésének megismerését. Az autoimmun kórképek társulásai és az autoimmun poliendokrin szindrómák heterogén betegségcsoportot képeznek, amelyeknek lényege a saját antigénnel szemben csökkent vagy megszünt tolerancia. A molekuláris genetikai kutatások a szervspecifikusnak nevezett kórképek társulásainak mechanizmusát tárták fel. Az 1. típusú autoimmun poliendokrin szindróma jellemzője, hogy legalább kettő jelen van a három kardinális betegségből: Addison kór, autoimmun hypoparathyresos és mucocutan candidiásis. Ennek a ritka, autoszomális szindrómának az oka az autoimmun regulátor gén (AIRE) mutációja. A 2. típusú autoimmun poliendokrin szindrómában az Addison kór, az autoimmun pajzsmirigy-betegségek egyike és/vagy 1. típusú diabetes mellitus társul egymással. A 3. típusú poliendokrin szindrómát az autoimmun pajzsmirigybetegség, az 1. típusú diabetes mellitus jellemzi. Az 1. típusú poliendokrin szindrómától eltérően a 2.-es és a 3.-as típusúakat egyes HLA antigének társulásai jellmezi. Az egyes betegségekre hajlamosító genetikai faktorok megismerése lehetővé teszi, hogy jobban megértsük az közös autoimmun mechanizmust és lehetőséget nyújt a korai kezeléshez és megelőzéshez egyaránt.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-21 12:14:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Ur!
En egy 50 eves nö vagyok. Egy eve palyzsmirigyalulmüködesben szenvedek. Letrox-ot szedek, de a gyogyszer szedese ellenere a verleleteim alulmüködest mutatnak. Egy hete kronikus Gastritist allapitottak meg nalam.
Kerdeseim:
-Chronikus Gastritis-em befolyasolja a Letrox felszivodasat?
-Hypothyreosisch elöidezhette a chronikus Gastritist?
Valaszat elöre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!


Az ún. szervspecifikus (gyomor-, bél-, bőr- szem- stb ) és szisztémás kórképek (reumatoid arthritis, SLE, Sjögren szindróma) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ez a kiséletesen is igazolt adat azért fontos, mert felhívja az orvos és betege figyelmét arra, hogy ezekben a betegségekben nem a pajzsmirigy, a tüdő, az izületek vagy a bőr a beteg, hanem a hiba az immunrendszerben van! Ezért szükséges a holisztikus, integratív szemlélet, amely az embert egységes egésznek tekinti és nem az egyes szerveket, panaszokat kívánja gyógyítani, ill. enyhíteni, hanem a szervezet egészére koncentrál. Fontos tudni, hogy az immunológiailag aktív gyógyszerek nem egyszerűen elnyomják az immunreakciókat, hanem modulálják és a helyes irányba tudják „visszabillenteni”.
1. A gastritis és más faktorok is befolyásolják a gyógyszer felszívódását!
2. A fentiekbők következik, hogy az autoimmun gastritis gyakran társul pajzsmirigybetegséggel: ezért "thyreogastrikus "tünetegyüttesről, betegségről beszélünk.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-21 12:09:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
A válaszai nagyon tetszettek, és remélem, hogy az én problémámban is tud segíteni. 35 éves nő vagyok. Szapora a szívműködésem, amire concort szedek, ettől függetlenül zsibbadnak a karjaim főleg éjszaka, arra ébredek, hogy ki akar esni a szívem és szakad rólam a víz, mostanában zsibbad még az arcom is. Már ettől a rossz közérzettől vagyok az őrülés határán. a bokáim is szoktak a ödémásodni, főleg a bal. A válaszaiban olvastam a pajzsmirigybetegség tüneteiről és nekem több mint 5 tünetem van. Lehet, hogy a hormonok csinálják ezt a rossz közérzetet, vagy pánik? A tüneteim: izzadás, szapora szívműködés, feledékenység, fáradékonyság, érdektelenség, zsibbadás, ödéma a bokán, ájulás közeli állapot, szédülés, nyomás a mellkas felett / a szívem ki lett vizsgálva, és az eredmény negatív/, az államon szőrzet alakult ki, és a bajúszomon is. vagy lehet autoimmun betegség is. Hová forduljak. Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Remélem Önre vonatkozó válaszom is fog tetszeni. A panaszai elég összetettek, de egy részük mindenképpen beleillik az endokrin, ezen belül a pajzsmirigybetegség csoportjába.
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
Ezzel ellentétben a pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg).
Hasonló tüneteket a pajzsmirigy göbös betegségei is okozhatnak. A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.Fontos: ezek nem autoimmun betegségek! A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
Javaslatom: immuno-endokrin kivizgsálás (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-21 08:02:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Tavaly márciusban near total pm műtétem volt, azóta másfél L-Thyroxin 50-t szedek. Fáradékony vagyok, a hízás úgy-ahogy megállt de leginkább az zavar, hogy egyfolytában ennék:( Nem tudom a szelén segítene-e gondjaimon, megpróbálnám. Mivel kicsit magas a koleszterinem, az Epaselre gondoltam a neten való keresglés után. Mi erről a véleménye? Azt látom, hogy legtöbb sorstársam inkább a "sima" szelént szedi csak. Az endokrinológus szerint, akinél műtét után 2x voltam, elég, ha a háziorvosomhoz járok:( Hál'istennek találtam egy lelkiismeretes gégészt, de sajna Ő sem tud mindent.
Üdvözlettel
Katalin
Tisztelt Katalin!

Nem mindegy, hogy milyen ok miatt volt a műtéte. Az sem egyértelmű, hogy az L-Thyroxin tbl a legmegfelelőbb klészítmény? Nem tanácsolom az öngyógyítást, mivel egyes szelénkészítményeknek lehetnek nem kívánt mellékhatásai.
A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki kezelést.A csökkent pajzsmirigyműködés szívelégtelenséghez, lassú szívműködéshez („mixödemás” szívbajhoz”) vezet. További gond, hogy ezekben a betegekben lényegesen magasabb a koleszterin szint és megnő az érelmeszesedésből származó szívbetegség kockázata is.
Jó egészséget kívánok (06-30-631-9309)

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-21 07:51:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor úr!
33 éves nő vagyok. Párommal több, mint 2 éve próbálkozunk, hogy kisbabánk legyen, de sajnos sikertelenül. Lassan 1,5 éve járunk meddőségi központba, ahol jelenleg a 6. inseminatio-n vagyunk túl. Amikor elkezdtük a vizsgálatokat, hogy rendben vagyunk-e, akkor nálam derült ki a következő probléma a postcoitalis teszt elvégzésekor: sterilitás I. Látóterenként 4-5 célirányos mozgású és 1-1 holt spermium látható. Vélemény: pozitív teszt. Párommal minden rendben van.
Az orvos tájékoztatása szerint az immunrendszerem termel olyan anyagot, ami miatt a spermák nem jutnak el elég messzire. Ezt ki lehet kerülni az inseminatio-s eljárással. Természetesen sokkolt a hír, és azóta is keresi az ember, hogy mi ez és mit lehet tenni? Elmentem immunológia vérvételre tavaly márciusban. Az orvos a következőket írta le: az antinuclearis antitest és a kromatin ellenes antitest pozitív, ezek sejtmagban lévő fehérjék ellen termelt kóros védekező fehérjék. Ezek előre vetíthetnek egy később megjelenő autoimmun betegséget, de ennek kialakulása nem biztos. Diagnózis: hypothyreosis. Szeretnék tenni valamit ez ellen, függetlenül a babavállalástól, hiszen ez hatással lehet későbbi egészségemre.
Mit tehetek? Valóban károsak ezek a fehérjék? Mivel lehet védekezni, van erre gyógyszer? Lehet, hogy furcsa a kérdés: a szervezetem megtámadhatja a magzatot is a későbbiekben?
Keresem a válaszokat, hogy mit tehetek. Mondják, hogy ezt gyógyítani nem lehet, és lehet, hogy ki sem alakul az autoimmun betegség. De akkor miért termelem ezt az anyagot? Vannak-e egyéb vizsgálatok, amikre mehetnék, hogy közelebbi képet kapjak erről az egészről? Vagy "csak" vérvétel van?
Most január végén is készült egy vérvétel, erre a 2 értékre. Az eredményére még várok.
Előre is köszönöm a segítséget.

Tisztelt Kérdező!
Az utóbbi időben döbbenettel érzékelem, hogy az Önök problémája elképesztő méreteket öltött. Hozzá kell tennem, hogy egyetlen egyén egészségügyi problémája is nagy gond, ez nem a méretektől függ, de……
A terméketlenségnek sok oka lehet (ezekre korábbi írásaimban már kitértem ezen a honlapon.):
• Az immunológiai kérdésekre koncentrált, ezért igyekszem válaszomban erre koncentrálni. Sok éve oktatom az immunológiai és endokrinológiai szakvizsgára készülő kollégákat, ezért mondhatom, hogy a probléma ott van, hogy az orvosok egyik része az immunológiához, a másik az endokrinológiához ért. Ezeken a továbbképzéseken 2 órában foglaltam össze 1 hónapja is a pszicho-neuro-endokrin-immunológiát, amely az Embert nem részeiben, hanem egységben, holisztikusan szemléli és gyógyítja. Az már csak a jó Isten rám mért „csapása”, hogy korábbi munkahelyemen önálló – országos referencia központkén szereplő - immunológiai- endokrinológiai- molekuláris genetikai laboratóriumot is szerveztem és vezettem, ezért az egyes laboratóriumi tesztek értékének tudatában kell lennem. Tovább lépve: hormonális rendszer immunológiájának kérdésén azt is tapasztalom, hogy a reproduktív szervek (petefészek, herék), a terhesség immunológiájáról keveset tudnak. Hozzá kell tennem, hogy a hüvely immunológiájáról egyre többet tudunk és ismerjük azokat a helyileg képződő antitesteket (fehérjéket), amelyek pl. a spermiumok ellen termelődnek. Az előző válaszaimban ismételtem kitértem rá és a kollegáknak is unos-untalan ismétlem :” nem egy szervnek van autoimmun betegsége, hanem az embernek”. Ez azt jelenti, hogy amennyiben az egyik szerven autoimmun betegség lép fel pl. autoimmun pajzsmirigygyulladás, akkor nagy a valószínűsége, hogy vészes vérszegénységük is kialakul. Hozzá kell tenne, hogy nem a laboratórium teszteket kell gyógyítanunk, hanem a beteget, ezek a tesztek hasznosak és ezért is dolgoztam ki néhányat, ill. alkalmaztam, ezért hiszem és tudom és vallom ezt a nézetet.
A terméketlenség másik fő okát az EDC („endocrine disruper chemicals) képezik, amelyekről az elmúlt évben a Magyar Endokrin Társaság Kongresszusán számolam be és erről rövid összefoglalót is adtam. Mik azok az EDC anyagok? Ezek a hormonháztartást megzavaró vegyületeket, amelyek károsítják a természetes hormonok termelését, kibocsátását, transzportját, kötödését, reakcióját, vagy kiürülését. Az EDC anyagok egyre nagyobb mennyiségét állítják elő és egyre számottevőbb mennyiségben kerülnek a természetbe, így az eddig elhanyagolhatónak számító szennyezések jelentőssé váltak. Ilyenek a lángfogó polibrómozott -bifeniléterek (PBDPE-k), biszfenol-A és benzinadalékok. Ezen vegyületek káros hatásai sokáig ismeretlenek maradtak, mivel meghatározásukhoz nem állott rendelkezésre megfelelően érzékeny analitikai eljárás. Az EDC-re jellemző a DDT története. Fél évszázad telt el azóta, hogy a DDT rendkívüli rovarölő (inszekticid) tulajdonságát felismerték és harminc éve, hogy katasztrofális környezeti hatásaira rádöbbenve használatát a fejlett országokban betiltották.
A legfontosabbak EDC anyagok a következők:
• Alkilfenolok és származékaik
• Ftalátok
• Biszfenol-A és hasonló fenolok
• PCB (poliklórozott-bifenilek) vegyületcsoport
• Égéstermékek (ezek nemcsak a gumiabroncsok, híradástechnikai termékek égetésekor szabadulnak fel, hanem nagyobb mennyiségben repülőterek környéki is kimutathatók
• Halogénezett többgyűrűs égetési melléktermékek (dioxinok)
• Rovarirtók (peszticidek)
• Gyógyszerek (pl. Cordarone, Amiodaron)
• Fémek és fémtartalmú vegyületek
• Természetes anyagok (fitoösztrogének)
• Ezek az anyagok nem kis részben felelősek hazánk népesedési helyzetéért. A kutatások azt bizonyították, hogy a DDE, a DDT főmellékterméke, a testben hatásos anti-androgén, ami azt jelzi, hogy gátolja a férfi hormon hatásait. E tulajdonsága miatt, legalábbis részben, okozója a férfiak között egyre gyakoribb meddőségnek és impotenciának. Jóllehet a fejlett országokban a DDT használatát már legalább húsz éve betiltották vagy korlátozták, azonban nagyon lassan bomlik le (felezési ideje a természetben mintegy száz év!), felhalmozódik és koncentrálódik a táplálékláncban, s káros hatásai vannak a vadon élő állatok szaporodására is. Ezzel magyarázható, hogy használatának betiltása ellenére a DDT még ma is kimutatható minden ember szervezetében, főleg a zsírsejtekben. Az ösztrogén-jellegű (női hormon) EDC-k hatására mellrák alakulhat ki, de az utóbbi években a hererákos esetek száma is erősen emelkedett. Más anyagokról, így a fogamzásgátló tablettákról is egészségkárosító hatást tételeztek fel. Ez nagy mennyiségben igaz is, azonban szerencsére csak kis mennyiségben kerülnek ki a természetbe, ezért jelentőségük még nem nagy (ivóvízben még nem sikerült kimutatni hitelt érdemlően jelenlétüket). A környezetre sokkal jelentősebb veszélyt jelentenek a mosószerek, lágyítók, ugyanis ezek több ezer tonnás mennyiségben szennyezik a természetet. Az EDC hatású mosó- és mosogatószereket gyakran mutatták ki ivóvízből is. Miután minden évben számos új vegyi anyag kerül forgalomba és a környezetbe az újabb és újabb mosószerekkel, kozmetikumokkal, műanyag adalékokkal, festékekkel (ezek cumisüvegekben, gyermekjátékokban is kimutathatók!), a jövőben a rendelkezésre álló vizsgálati módszerekkel azt is meg kellene rendszeresen határozni és ellenőrizni, hogy ezekből nem szabadul-e fel hormonhatású anyag. Az EDC anyagok egy külön csoportját alkotják a TDC („thyroid disrupter chemicals” azaz a pajzsmirigyet károsító anyagok).(www.endo-society.org/advocacy/poily/index. Az USA-ban a National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) III (2009) által végzett részletes felmérés szerint 17.353 felnőtt egyénből 7,5% volt pajzsmirigybetegek (20 millió ember!). Az elmúlt 10 évben 100%-kal megnőtt a pajzsmirigyrákos betegek száma. Ez a csernobili nukleáris balesetnél nagyobb katasztrófát jelent.
• A csökkent pajzsmirigyműködés azt mutatta, hogy hypothyreosisos betegek 65%-ban volt kóros vérzsír (koleszterin) érték és koszorúér betegség. A betegek hormonális kezelésével a vérzsír szintek normalizálódtak és a koszorúér rizikó 9-31%-ra csökkent.
• Az USA-ban 11 millió ember ivóvizében a perklorát szint magas, az anyatejben 10,2 ug/l, a tehéntejben 2 ug/l, ami súlyosan károsítja a magzat és az újszülött pajzsmirigy működését, rontja szellemi fejlődésüket.
• A DDT és metabolitjai rendkívül lassan bomlanak le, felezési idejük 60-100 év.
• Több ezer tonna biszfenol-A kerül ki a természetbe évente, elsősorban mint epoxigyanták ipari mellékterméke, de műanyag-adalékként, és fogtömésekben is alkalmazzák.
• A hagyományos szennyvíz-tisztítók csak kis mértékben távolítják el a biszfenol-A-t
• Perfluor-oktánsav (PFOA) és származékaik. Ezek a teflon bevonatban találhatók és pajzsmirigybetegséget okozhat! (Teflon chemical may harm thyroid)(Wales J et al. 2009)
Egyes EDC molekuláról, így a biszfenol-A-ról (BPA-ról) bebizonyosodott, hogy gátolja a pajzsmirigy hormonjainak kötődését a jelátvivő receptorhoz. Ráadásul kedvezőtlen, az immunrendszert károsító hatásai miatt fokozza az autoimmun gyulladásokat. Mindez a pajzsmirigy csökkent működéséhez, golyva kialakulásához vezet. A pajzsmirigy csökkent működése viszont elhízást, fokozott vérzsír szintet, magas vérnyomást, meddőséget okoz.
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
• Környezettudatos szemléletváltás és gyakorlat. 
- A műanyag palackok helyett üvegedények használata! Az a furcsa helyzet alakult ki, hogy az egyébként kitűnő ásványvizek, tej és termékeik műanyag csomagolásban kerülnek a piacra és nehezen ellenőrizhető a kioldódó vegyszerek mennyisége. Kerülni a műanyagban tárolt ételeket, a teflon bevonatú edények használatát (4. ábra) 
- A mérgező anyagokat tartalmazó festékek, adalékok, rovarirtók kerülése! A friss zöldségekről, primőrökről azt gondoljuk, hogy minden esetben hasznosak. Ez csak alapos tisztítás, mosás után igaz! 
- A szemétégetés jelentős kockázat az egészségünkre.
• Az ellenőrző (monitoring) rendszer fejlesztése. A mérgező anyagok kimutatására sok módszer van. Az egyik legegyszerűbb bizonyos rákok vizsgálata. Ezek a kis élőlényeg a mérgező anyagok jelenlétében elpusztulnak (3. ábra)
• Több hazai élelmiszert kellene fogyasztani! Az itthoni monitoring rendszer jobb, mint a külföldi, másrészt a hazai élelmiszerek lényegesen kisebb mértékben szennyezettek.
• Támogatni kell a bioélelmiszerek előállítását. A tudatos vásárlási szokást kell erősíteni, ami azt is jelent, hogy nem azt kell megvenni, ami egyszerűen olcsó, hanem minőségileg jobb.
• A méregtelenítés különböző formáit széles körben elterjeszteni: 
-  Szauna kezelés, wellness módszerek 
-  Szabad gyökfogók alkalmazása (Szelén, E vitamin) 
-  A testsúly fokozatos és nem gyors csökkentése. A zsírszövetben felraktározódott méreganyagok a gyors fogyás során gyorsan kerülnek a szervezetbe és ez rendkívül káros lehet. 
-  Az ún. „savanyosodást” okozó ételek elhagyása 
-  Olestra: szukróz poliészter előnyös lehet 16-20 g/nap 12-24 hónapon át
• Az endokrin, pajzsmirigy szűrővizsgálatokat ki kellene terjeszteni azokra, akik az átlagosnál nagyobb környezeti szennyezésnek vannak (ill. voltak) kitéve. Gondolni kellene a családtervezés (meddőség esetén) erre a lehetőségre is
Amennyiben módomban áll próbálok segíteni (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-18 13:05:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Én 42 éves nő vagyok, sajnos még mindig gyermektelen. Túl vagyok 7 lombik programon, ami minden esetben probléma mentesen, gyönyörű embriók visszahelyezésével zárult, csak a végső cél, a terhesség és gyermekáldás maradt el. Több kivizsgáláson is voltam, nem találtak semmit. Pajzsmirigy eredményem, amit néztek, TSH:1,35 volt utoljára, ezért a többi ehhez tartozó vizsgálatot el sem végezték. Tegnapi napon azonban voltam pajzsmirigy ultrahangon ahol a következőt találták:
Az isthmus asszimetrikusan kiszélesedett, jobb oldalon 6,5 bal oldalon 4mm.
A pajzsirigy mk. lebenye mérsékelten, jobb dominanciával megnagyobbodott, a jobb lebeny 21*19*50 mm, a bal lebeny 16*20*42 mm nagyságú.
Az alapszerkezet diffusan mérsékelten inhomogenebb. A jobb lebeny kp. harmadában dorsálisan egy 9*8*12 mm-es típusos, echodús göb ábrázolódik.
A nyak régiójában kórosan megnagyobbodott nyirokcsomó nem látszik.
A nagy nyálmirigyek morphológiailag épek.
A carotis rendszer vizsgálható szakaszain áramlási eltérést okozó fali felrakódás egyik oldalon sem látszik.

Kérdésem az lenne, hogy érdemes e további vizsgálatokat végezni ebbe az irányba, vagy egyáltalán van e valamilyen ilyen irányú vizsgálat, amivel aztán ki lehetne zárni vagy éppen bebizonyítani, hogy a várva várt terhesség ezért nem jött létre. Az én problémám csak az, hogy a véreredmények, TSH; T4 és egyebek, nem mutatnak semmi eltérést, ezért eddig ezzel nem is nagyon foglakoztak.

Tisztelettel Várom Válaszát, Erika
Tisztelt Erika!

Van megoldás. Ma is jelentkeztek a kismamák 6 és 8 hónaposak és volt, aki babája arcképét hozta, aki 5 év küzdelem után született meg (nálunk külön tablón őrizzük a kicsik fényképeit).
Erről a kérdésről sok előadást tartottam orvosokna ( az elmúlt év májusában), közleményt írtam, amely 2 hónapja jelent meg, ezen a honlapon az érdekeltek figyelmét hívta fel a lehetőségekre. Kérdése arra sarkall, hogy erre a fontos problémára- amennyiben időm engedi - majd visszatérjek.
Bevezetőben két elméletinek látszó kérdést kell az érthetőség miatt tisztáznom:
• A pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás esetén) a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb.
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
A tanulmányból a legfontosabbak emelem ki:
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
5. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
Kik tartoznak fokozott rizikójú csoportba?
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát. Nem elhanyagolható az sem, hogy más betegségek (szív-érrendszeri-, vérképző-, idegrendszeri- betegségek is megelőzhetők, ill. korábban felismerhetők).
A lehetőség megvan és tudok segíteni: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-18 12:37:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Balázs Doktor!

Több mint 5 éve a pajzsmirigyem alul működik. Azóta L-thiroxin 50 tablettát szedek. Sajnos állandó gondom van a hízással. Szedhetek-e olyan étrend kiegészítőt, ami l-carnitint, sinetrolt, glabridint tartalmaz?
A másik gondom a körmöm beszakadása és a hajritkulás. Tehetek-e ezek csökkentése érdekében valamit?
Köszönettel: Sz.Györgyi
Tisztelt Sz. Györgyi!

Az alulműködésnek (hypothyreosis), vagyis a pajzsmirigy alacsonyabb hormontermelésének oka lehet a pajzsmirigy megbetegedése, melynek hátterében állhat gyulladás, a jód hiánya, pajzsmirigyműtét, röntgensugárzás vagy akár gyógyszerek is. Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítunk nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy!). Ilyenkor a bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH-nak a meghatározása segít a kórismézésben, de egyetlen hormonérték önmagában nem diagnosztikus értékű! A pajzsmirigy ultrahang vizsgálata fontos vizsgálat, de a betegség pontos diagnózisát önmagában nem biztosítja! A pajzsmirigy alul működése jól kezelhető hormonpótlással és a kísérő, ill. kiváltó betegségek egyidejú gyógyításával. Fontos! A pajzsmirigybetegségekhez gyakorta más tünetek, kórképek is társulnak:.
• Mellékvese csökkent működése
• A szem betegségei. Gyakran allergiásnak gondolt szemtünetek hátterében a Basedow-Graves betegség áll.
• • Az idegrendszer általános gyengeséggel járó betegsége (myasthenia gravis) ritkán kerül időben felismerésre, pedig idejében felismerve gyógyítható. Ennek a betegségnek egyik formája a szemen jelentkezik.
• Cukorbetegség: u.n. inzulinhiányos, 1. típusú diabetes mellitus
• A bőr festékhiányos betegségei (vitiligo)
• Ismételt vetélés, terméketlenség
Klinikai immun-endokrin vizsgálatot javaslok, amelyben tudok segíteni személyes konzultáció alapján (06-30-631-9309)

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-18 12:28:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja