SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
A válaszai nagyon tetszettek, és remélem, hogy az én problémámban is tud segíteni. 35 éves nő vagyok. Szapora a szívműködésem, amire concort szedek, ettől függetlenül zsibbadnak a karjaim főleg éjszaka, arra ébredek, hogy ki akar esni a szívem és szakad rólam a víz, mostanában zsibbad még az arcom is. Már ettől a rossz közérzettől vagyok az őrülés határán. a bokáim is szoktak a ödémásodni, főleg a bal. A válaszaiban olvastam a pajzsmirigybetegség tüneteiről és nekem több mint 5 tünetem van. Lehet, hogy a hormonok csinálják ezt a rossz közérzetet, vagy pánik? A tüneteim: izzadás, szapora szívműködés, feledékenység, fáradékonyság, érdektelenség, zsibbadás, ödéma a bokán, ájulás közeli állapot, szédülés, nyomás a mellkas felett / a szívem ki lett vizsgálva, és az eredmény negatív/, az államon szőrzet alakult ki, és a bajúszomon is. vagy lehet autoimmun betegség is. Hová forduljak. Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Remélem Önre vonatkozó válaszom is fog tetszeni. A panaszai elég összetettek, de egy részük mindenképpen beleillik az endokrin, ezen belül a pajzsmirigybetegség csoportjába.
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
Ezzel ellentétben a pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg).
Hasonló tüneteket a pajzsmirigy göbös betegségei is okozhatnak. A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.Fontos: ezek nem autoimmun betegségek! A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
Javaslatom: immuno-endokrin kivizgsálás (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-21 08:02:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja