SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy lehet-e olyan esetben is pajzsmirigy problémának a fennállása, ha a háziorvos által beutalt vérvételi eredményen a TSH érték a normális értéken belül 1,36 uTU/ml látható. (Ő azt állítja, hogy nem lehet problémám a pajzsmiriggyel.)
A kérdésem azért merült fel, mert a nőgyógyászati bajaim, panaszaim miatt viszont 2 héttel ezelőtt egy hormonális –ciklus 2. napján történt vérvétel – kivizsgálás alkalmával több helyen is eltérnek – nem sokkal, de a pajzsmirigy hormonjainál is láthatóak – az adatok a normális értékektől, így az adott orvos, mindenféleképpen endokrinológiai kivizsgálásra küldött. Erre a vizsgálatra még várnom kell, de addig is, érdekelne az Ön véleménye.
Ahogy visszaolvastam a válaszait, és amit írt a pajzsmirigy problémának a tüneteiről, azok közül elég sokat tapasztaltam magamon is, viszont ki kell hangsúlyoznom, hogy ezek a tünetek hullámzóan, erőteljesebben vagy gyengébben, de érezhetőek. Régebb óta, szinte már idegesít elsősorban két tünet, ez pedig nem más, mint a fáradékonyság és a „lassúság”. Igazából, a környezetem is felfigyel ezekre a tünetekre, amikor erősödik. Olyankor, olyan mértékben „lelassulok” mind agyilag mind szellemileg (hiába alszom, mindig fáradtnak érzem magam, a beszédem is teljesen lelassul), hogy valakit, már idegesít. Ilyen esetekben hiába próbálom bizonygatni, hogy nincs erőm többre, arra fogják, hogy nem is akarok tenni ellene. Lehet, hogy nekik van igazuk, és nekem kellene erősebbnek lennem olyankor, vagy lehetséges, hogy egy betegség áll mindezek mögött???
Előre is nagyon szépen köszönöm a segítségét, válaszát.
Tisztelettel: Edina
Tisztelt Edina!

Miként erről már Önnek többször írtam, a TSH norm. érték mellett még más elétés is okozhataja panaszait. A kóros fáradékonyságnak pszichoszomatikus okai is lehetnek. Különösen igaz ez így tél végén, amikor az energiatartalékok minimálisra csökkennek. Jó lehet Ön még fiatal, de jó tudni az olvasóknak is a következőket:
A pajzsmirigy alulműködésében (hypothyreosisban) a viselkedési és pszichológiai tünetek sokszor nem specifikusak, egyaránt jelentkezhetnek a pajzsmirigy csökkent működésekor és depresszióban. Ezek közül említést érdemel a fáradékonyság, a pszichomotoros lelassulás, az aluszékonyság, az anergia, a dysphoria. Gyakoriak a kognitív funkciózavarok: memóriazavar, tanulási nehézség, a gondolkodás lelassulása, figyelmetlenség. Ez azt eredményezi, hogy a tünetek jelentkezésekor nem lehet tudni, vajon hypothyreosis, depresszió, idős betegek esetében, cerebrosclerosis okozta tünetekkel állunk-e szemben. Ami az időskorúakat illeti, nem egységes a vélemény: egyes vizsgálatokban összefüggést mutattak ki az emelkedett TSH-szint és a depresszió között, más vizsgálatokban nem tudták ezt megerősíteni. Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy különösen időseken a szubklinikus hypothyreosis és a depresszió, valamint a kognitív funkciók romlása egymástól különálló, csak egyidejűleg jelentkező kórképek is lehetnek, amelyek között nincs ok-okozati összefüggés. Bonyolítja a kérdés tisztázását, hogy depresszióban, aluszékonyságban viszonylag gyakori az autoimmun thyreoiditis, ez különösen a rapid, ciklikus, bipoláris betegségre jellemző. A 60 év feletti nők akár 10%-ában emelkedett lehet a szérum TSH-szintje (5–10 mE/l), egyúttal thyreoidea elleni antitest-pozitivitás is kimutatható. Sokirányú pszichológiai tesztekkel végzett tanulmányokban arra hívták fel a figyelmet, hogy ezeknél az embereknél, a kontrollokhoz viszonyítva, gyakrabban lépnek fel alvászavarok, szorongás és szomatikus panaszok, amelyek L-Thyroxin adásával megszüntethetők. A z Euthyrox és szelén együttes bevitelével az aluszékonyság és a kognitív funkciók egyaránt tovább javíthatók.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-25 07:41:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja