SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ismerd fel időben a terhességi cukorbetegséget!

Családinet [cikkei] - 2014-09-19
Az adott, aktuális várandósság időszakában legelső alkalommal észlelt kóros szénhidrát anyagcserezavart nevezzük gesztációs, vagy terhességi diabétesznek. Kialakulását az örökletes hajlam, fizikai állapot és az életmód mellett a terhesség alatt bekövetkező hormonális változások is elősegítik. Kezelésével kapcsolatban dr. Turi Zsuzsanna szülész-nőgyógyász, a Nőgyógyászati Központ problémás terhességek gondozására specializálódott orvosa nyilatkozott.
Ismerd fel időben a terhességi cukorbetegséget!

Terhesség és inzulin

A hasnyálmirigy termeli az inzulint. Ez a hormon felelős azért, hogy testünk a szervezetbe jutó cukrokat megfelelő módon használja fel és tárolja; segít a vércukor értékét normál tartományban tartani. A terhesség idején bekövetkező hormonális változások megnehezítik az inzulin munkáját, megváltozik a szövetek inzulinra való érzékenysége. Amikor a hasnyálmirigy nem képes elegendő mennyiségű inzulint előállítani, és az előállított inzulin sem tud a szövetekre megfelelően hatni a vércukorszint normális tartományban tartásához, megjelenik a terhességi cukorbetegség.

A tünetek ritkán árulják el

Az emelkedett vércukorszint jelei könnyen összetéveszthetők a terhességgel normál esetben is tapasztalható változásokkal: fokozott szomjúság- és éhségérzet, gyakoribb vizeletürítés lehetnek a tünetek, de ezek hiányában is létrejöhet. Mivel nem okoz jellegzetes panaszokat, a gesztációs diabétesz felismerésében döntő szerepe van a szűrővizsgálatoknak – mondja dr. Turi Zsuzsa. Fokozott rizikóval élők esetében egyénileg határozzuk meg ezek gyakoriságát. Tervezett terhesség esetében már a tervezés időszakában, negatív esetben az első 12. héten belül ismételjük, majd a 24.- 28. hét között, de szükség esetén a 16-18. héten, vagy későbbi időpontban is.

Kik a nagyobb mértékben veszélyeztetett hölgyek?

- 35 év feletti először terhesek, 40 év feletti várandósok
- korábbi terhesség(ek) során jelentkezett már gesztációs diabétesz, vagy 2-s típusu diabétesz
- 4 kg feletti gyermek született;
- a családban van 2-es típusú diabéteszes beteg,
- fizikailag inaktív életet élő, túlsúlyos kismamák, PCOS-ben szenvedők.

A rettenetes cukros víz

A terhességi cukorbetegség szűrése - és egyben diagnózisa is -, az orális glükóz tolerancia teszt nevű vizsgálattal, éhgyomorra történik. 3-4 napos, szénhidrátdús étkezéseket követően (legalább 170gr szénhidrát naponta), 8 óra éhezési időszak után, a kora reggeli órákban - az első éhomi vérmintát célszerű reggel 8h előtt levenni - kezdjük el a vércukor terheléses vizsgálatot.  Először vénás vért vesznek, majd a kismama 75 gramm szőlőcukrot fogyaszt el, 2,5-3dl vízben feloldva, kb 5 perc alatt. Aki nem szereti a tömény cukrot, 1 valódi citrom levét belefacsarhatja az oldatba. Egy, illetve két óra múlva ismét vérvizsgálat történik. A gesztációs diabétesz diagnózisához legalább 2, eltérő időben mért kóros eredmény szükséges. Vércukor terhelés esetén, ha a cukorivást követő 120 perces érték: 7,8mmol/l vagy feletti – kóros. 11,1mmol/l érték a nap bármely szakában mérve – szintén kóros, ezt meg kell ismételni. Amennyiben az éhgyomri vércukorszint 7mmol/l vagy feletti, ismételni kell és étkezés utáni 1h-s vércukrot is nézni, nem azonnal terhelni.

A cukorértéket visszaállítani


A kezelés első lépcsőjét egy szigorúan betartandó, előírt étrendi terv és a mozgás jelenti.  Ez az úgynevezett kvantitatív diéta, meghatározott időpontokban, meghatározott (egy-egy alkalomra maximált) mennyiségű szénhidrát bevitelét írja elő. A diétát a szakorvos és a dietetikus együtt állítja össze. Ez általában napi ötszöri-hatszori, rendszeres étkezést takar, igény szerint pótvacsorával. Aki nem sportolt korábban, annak sem kell megrettennie, itt is a rendszerességen van a hangsúly. Akár napi fél óra séta is segíthet a vércukor értékeket karban tartani. Ha a bevezetett, pontosan betartott kvantitatív diéta és az életmódváltás nem elegendő, a kontroll vizsgálatokon továbbra is magasabb értékek mutatkoznak - főétkezések után 1h-val 7 mmol/l feletti vércukorértékek ismételten - akkor inzulinra van szükség a kezeléshez.  A diabétesz terápiájában használatos, szájon át szedhető gyógyszerek nem alkalmazhatók terhesség idején, mert ezekkel nem érhető el a kívánt anyagcsere állapot - vércukrok normál, élettani szinten tartása - olyan pontossággal, ami ilyenkor szükséges.

A fel nem ismert betegség rizikói

A terhesség alatti magas cukorérték a magzatot és az anyát egyaránt veszélyezteti. Megnő a szülési komplikációk – koraszülés, szülésbefejező hüvelyi műtétek, szülő-utak sérülésének lehetősége, a császármetszés - kockázata. A gyermek nagyobb súllyal jöhet világra, sérülhet a szülés kapcsán, nehezebben szokhat hozzá az önálló élethez közvetlenül a megszületése után, a megváltozott méhen belüli életviszonyok miatt. Kedvezőtlen – de kezelhető és visszafordítható változások jöhetnek létre a szervezetében – melyek a magas anyai vércukorszint következményei. Megszületése után átmenetileg infúzióra, cukorpótlásra szorulhat, a hirtelen vércukorszint csökkenés miatt. Koraszülés esetén számos, erre jellegzetes probléma nehezítheti a magzat életminőségét.

Utógondozás

A terhességi diabéteszes kismamák vércukorértékei az esetek többségében szülést követően visszarendeződnek. Célszerű azonban a terhesség alatt beállított és már megszokott életvitelt folytatni, mivel ez egy korai jelzés volt, hogy a későbbiekben cukorbetegség kialakulása várható. Kontroll vércukor terheléses vizsgálat indokolt, legkorábban a szülés után 6 héttel, vagy a szoptatás befejezése után. Amennyiben ez normál tartományt jelez, évente javasolt elvégezni a vércukor terheléses vizsgálatot. Ha a szülést követő kontroll során a vércukrok továbbra is a normál tartomány felett maradnak, a cukorbetegség kezelése folyamatos szakorvosi (diabetologiai) gondozással szükséges, a többi cukorbeteg pácienshez hasonlóan, a kialakuló szív- és érrendszeri, neurológiai szövődmények késleltetése, megelőzése, a betegek jó életminőségének megőrzése céljából.

Forrás: www.nogyogyaszatikozpont.hu
Fotó: imagerymajestic/ FreeDigitalPhotos.net

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja