SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hölgyek zöldben - Homokozó Sapiens

Török Monika [cikkei] - 2006-04-12
Az elmúlt évtizedekben az emberi fogyasztásra alkalmas víz hozzáférhetősége a globális viszonylatban problémásnak tekinthető szintre küzdötte fel magát...
Hölgyek zöldben - Homokozó Sapiens

Nem mintha ezen a bolygón olyan nagyon kellene küzdeniük az elemeknek azért, hogy - a homo sapiens tevékenységének hála - a veszélyes vagy problémás jelzők valamiféle változata ragadjon rájuk. Viszont ha a jelenlegi iramban haladunk tovább, elég jó esély van arra, hogy nem is olyan sokára legfeljebb már csak Homokozó Sapiens legyen belőlünk.

Egy egyszerű, szürke hétköznapon fejenként átlagosan 100-150 l vizet használunk el, háztartási vízigényünk főbb számadatai pedig valahogy így néznek ki:

Fürdés 75-95 liter
Zuhanyzás 20-40 liter
Vécéöblítés 11-26 liter
Mosogatás 40 liter
Mosógép 120 liter

A háztartási munka jelentős része tisztogatásból, takarításból és mosásból áll. Mindezekhez vizet és mindenféle háztartási szereket használunk. A meggondolatlan vízhasználat és a háztartásokból eredő vízszennyezés csökkenthető. A vizek védelmét és a víztakarékosságot a háztartásban kell elkezdeni.

Ha meg aztán merészen hulladékos szempontból mérlegeljük a témát, bizony minden jó szándék ellenére szembe találjuk magunkat a szennyvíz kérdésével.
Mert hát minél több vizet használunk, annál több szennyvizet állítunk elő.
Ez utóbbiról azért érdemes tudni, hogy a világon sokfelé még mindig tisztítás nélkül eregetik a folyókba. Budapest szennyvizének például 50%-át engedi tisztítatlanul a Dunába - azaz ugyanabba a folyóba, amelyből a város saját ivóvizét nyeri.

Néhány tipp:
- Járjunk nyitott szemmel! Ha közterületen vízszivárgást észlelünk - csőtörés, aszfalt alól csodogáló víz, utcai tűzoltócsap stb -, jelezzük azt az illetékes vízműnek. Ne várjunk arra, hogy helyettünk mások jelentsék be.


- A csöpögő csapokat javíttassuk meg! Egy lassan csöpögő csap egy nap alatt 40-120 l vizet pazarol el, s küld a szennyvízcsatornába.
- Csapot soha ne folyassunk feleslegesen! Ez az egyik aranyszabály. Fürdés helyett zuhanyozzunk, egészségesebb is, takarékosabb is, mint a kádban fürdés. Fogmosáskor ne folyassuk a csapot! Használjunk fogmosó poharat, vagy épp csak arra a rövid időre engedjük meg a vizet, míg szánkat és a fogkefét öblítjük.
- Minél kevesebbet használunk a vízlágyító, öblítő-, mosó- és öblítőszerekből, szappanból és egyéb kozmetikai termékből, annál kevesebb szennyvíz keletkezéséhez járulunk hozzá. A foszfátmentes tisztítószerek környezetkímélőbbek - alkalmazzuk ezeket.
- A mosógépet csak ruhával teli kapcsoljuk be, negyedig, félig rakva pazarlás beindítani.
- Ne öntsünk lefolyóba, vécébe sűrű zsiradékot, ételmaradékot, maró vegyszert, használt olajat! Egy liter olaj egy millió liter tiszta vizet képes fogyasztásra alkalmatlanná tenni. A használt sütőolaj, fáradtolaj veszélyeshulladék-gyűjtések alkalmával vagy hulladékudvarokban leadhatóak.
- Ha hideg vizet innánk, ne folyassuk ki a csapot! Inkább legyen mindig egy kancsó víz a hűtőszekrényben.
- A járdáról, kerti járófelületről ne slauggal távolítsuk el a szemetet, koszt, hisz erre felesleges vizet, főként tisztított, vezetékes vizet pazarolni. Használjuk inkább a jó öreg cirokseprűt.
- Kocsit se slauggal mossunk. A kosz nagyja mosókefével és néhány vödör vízzel is eltávolítható, s csak utolsó mozzanatként zuhanyozzuk le röviden a járművet.Ha már éppen nincs szükség a folyóvízre, zárjuk el a csapot! Sose folyjon a víz a csak egy percre félretett slaugból.
- Gyűjtsük az esővizet! Az ereszek alá állított hordók, tartályok sok vizet felfoghatnak, ezzel locsoljuk a kertet, így sokat megspórolhatunk.
- Építsünk csepegtetős öntözőrendszert! Leginkább az ágyások, sövénysorok mellé - így közvetlenül a növények tövére jut a víz, hatékonyabbá téve a locsolást.
- Kertünket reggel vagy este öntözzük, ne a nappali melegben! A növények is jobban szeretik (kisebb a hőkülönbség) és a hűvösebb, árnyasabb napszakokban kevésbé párolog el a vízpermet.
- Az automata locsolórendszereket legcélszerűbb éjszakai, hajnali üzemmódra programozni.
- Kisebb kerteket, balkonokat vagy a nagyobb kertek egyes részeit beültethetjük szárazságtűrő, pozsgás, sziklakerti növényekkel - ezek kevesebb vizet igényelnek. (Az ilyen növények jó megoldást jelenthetnek a városi közterületeken lévő apróbb zöldfelületek, terek, ágyások, növényládák esetében is.) A módszer már terjed a tengerentúlon, ahol egyre több nagy kertet kizárólag ilyen növényekkel terveznek, ültetnek be.

Forrás:
HuMuSZ - Hulladék Munkaszövetség (
www.humusz.hu ) és
Könczey Réka - S. Nagy Andrea: Zöldköznapi kalauz

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja