SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan fejleszthetjük gyermekünk figyelmét?

Szigetfalvi Mariann [cikkei] - 2012-01-02
Sok gyermek és szülő küzd azzal a problémával, hogy a gyermeke nehezen figyel, figyelme gyakran elkalandozik, csak nagyon rövid ideig köthető le, gyorsan elfárad.
Gyakran tanácstalanok, nem tudják mihez kezdjenek ebben az esetben. Sokszor csak szóban nógatják a gyereket, amely nem vezet eredményre.
Hogyan fejleszthetjük gyermekünk figyelmét?

Az ilyen esetekben nincs egyszerű dolgunk szülőként.

Minél többet mondjuk a gyereknek: „Már megint nem figyeltél próbálj meg jobban figyelni”, annál nagyobb ellenállásba ütközünk. Ugyanis az ilyen gyerek nem szándékosan nem figyel, nem a klasszikus értelemben nem figyel. Ez egyfajta zavar, amelyről ő nem tehet, és nem tudja egyedül legyűrni ezt az akadályt. Nagy segítségére lehet ebben a szülő. A szülőnek ismernie kell a gyermeke problémáját, el kell azt fogadni, és azon dolgozni, hogy segítsen a gyereknek.
De hogyan? Ez egy igen jelentős kérdés. Hiszen nem mindegy, hogy hogyan állunk a problémához. Nagyon fontos, hogy a gyerek ne érezze nyűgnek ezeket a feladatokat, a legjobb, ha játékos formában közelítünk hozzá. Lehet ez egy közös játék például, vagy akár egy kis verseny is, a helyzetből adódóan. Ezek a játékok  persze a szülő részéről egy kis tervezést igényelnek, de megéri a ráfordított időt, energiát.
Az alábbiakban találtok néhány jó technikát, amelyekkel könnyen lehet fejleszteni kicsit a figyelmét. Érdemes ezeket a feladatokat tréningszerűen, rendszeresen végezni a gyerekkel, mert csak akkor lesz érezhető hatásuk. Egy-egy ilyen feladat nem csak a figyelmet fejleszti, de jó hatással van egyéb területekre is, az elvégzésük pedig könnyű. Nem kell különleges, nehezen végrehajtható, sok időt, fáradtságot igénylő dolgokra gondolni, elég, ha a mindennapokból indulunk ki, a környezetünkből - nagyon jól fel lehet használni a meglévő játékokat, eszközöket, csak egy kis találékonyság kell hozzá.
 

Néhány egyszerű tipp, az otthoni figyelemfejlesztéshez:
 

  • Nézz ki az ablakon! Lehet, hogy kissé egyszerűnek hangzik, de igen hasznos. Nem kell hozzá semmi, csak időt szánjunk rá! Alkalma nyílik a gyereknek megfigyelni a környezetét, mégpedig tudatosan. A megfigyelés után beszélgessünk, kérdezzünk rá bizonyos dolgokra! Pl., Miből mennyi van? Milyen színű kabát volt a járókelőn? 
  • Ha tömegközlekedéssel utazunk, az kiváló lehetőség a megfigyelésekre, és a memóriát is fejleszti. Miután hazaértünk, el lehet beszélgetni arról, hogy mit látott utazás közben. Tegyünk fel olyan kérdéseket, amelyek megmozgatják az emlékezetét, ne csak egyszerű dolgokra kérdezzünk rá. Pl., Hány férfi utazott a buszon? Mi volt a sötét ruhás kezében? Milyen újságot olvasott az előttünk ülő? stb…
  • Nagyon jól fejlesztik a figyelmet és a memóriát egyaránt a memóriakártyák. Lehet kapni készen ezeket, de jól elkészíthetőek otthon is. A figyelem és az emlékezet fejlesztésén kívül ezek alkalmasak lehetnek egyéb ismeretek elsajátítására is, ha valamilyen adott témáról szólnak.
  • Mintamásolás, mintakövetés, soralkotás, ritmus követése. Ehhez jól használhatók az otthon megtalálható  építőjátékok, rajzos eszközök. Elkezdtem egy mintát, folytasd ugyanúgy! Figyeld meg a mintát, most megváltoztatom, mi változott?
  • Képek segítségével: Mi a különbség? keresd meg a két rajz között a különbséget, jelöld be! Ehhez a feladathoz alkalmas képeket találhatunk rejtvényújságokban, vagy az interneten - de aki picit jobban ért a számítógéphez, maga is könnyen készíthet. Pl., családi fotókon el lehet rejteni dolgokat :)
  • Szintén képes feladat: Figyeld meg a képet, majd egészíts ki a hiányosat ugyanolyanra! Ehhez szükség van egy képre/rajzra, és egy olyan változatára, ami hiányos. Szintén számítógépen meg tudjuk csinálni ezeket, vagy akár egy fénymásolóval.
  • Képmásolás nagyobbak esetébe, célszerű olyan képekkel, amin valamiből sokat látunk.
  • Képkeresés: Keresd meg a nagy képen a kicsit! Ezt is számítógépen egyszerűen megcsinálhatjuk, csak rá kell másolni egy nagyobb képre ugyanazt kicsiben, akár többször is, elrejtve
  • Hallás utáni figyelem fejlesztésére alkalmasak a rövid mesék, szövegek de akár a hírek is. Olvassunk fel egy rövid szöveget, vagy hallgassunk meg egyet, majd ezzel kapcsolatosan tegyünk fel kérdéseket, adatokra vonatkozóan! Hányan voltak, mikor, hol, stb.


Ezek a feladatok otthon is, saját eszközökkel és különösebb anyagi ráfordítás nélkül is, nagyon könnyen kivitelezhetőek. Emellett nagyon sok fejlesztő színezőt, munkafüzetet árulnak könyvesboltokban, és a neten is rengeteget lehet találni. Hamarosan ezen az oldalon, illetve a Feladattárunkban is hozzáférhetsz majd figyelemfejlesztő feladatokhoz is, hogy ne kelljen sokéig keresgélni.

Jó játékot!

Kép: Jay / Flickr.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

A Covid-vakcinák megjelenése óta már nem új keletű jelenség az oltásellenes hozzáállás. A kicsit is szkeptikus szülők könnyen meggyőzhetőek arról, hogy egy-egy vakcina milyen károkat okozhat a gyermek szervezetében. Ezáltal az olyan, több évtizede használt oltások sem kerülnek beadásra, amelyek a gyermekek életét egyszerűen megmenthetnék. Tömegesen lépnek fel szülők háziorvosok ellen, akik, ha el akarják kerülni a bírósági tárgyalást, kénytelenek igazolást adni.
Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

A nassolás, vagyis az étkezések közötti kisebb ételek fogyasztása gyakori szokás, amely sokak számára okoz gondot, különösen akkor, ha egészséges életmódot szeretnénk folytatni. Azonban néhány egyszerű trükk és változtatás segítségével könnyen kordában tarthatjuk a nassolási szokásainkat, anélkül hogy megfosztanánk magunkat az étkezés örömétől. Íme 5 hasznos tipp, amely segíthet ebben.
8 tipp szemünk egészségéért tavasszal

8 tipp szemünk egészségéért tavasszal

Aligha akad olyan közöttünk, aki a téli hideg napok után ne várta volna a tavaszi nap melegítő sugarait, ezzel együtt pedig a kerti munkálatokat, a szabadtéri sportokat, játékokat, kirándulásokat. A zöldellő természet, a virágba boruló fák azonban sokaknak egyet jelentenek a tavaszi allergiaszezonnal. Dr. Nagy Angéla, a Budai Szemészeti Központ szemorvosa összeszedte azokat a tanácsokat, amelyek segítségével ebben az időszakban gondoskodhatunk szemünk egészségéről.
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
A szerkesztő ajánlja