SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Csodaosztály Szegeden: 146 érettségi jegyükből 143 ötös lett, az osztály fele külföldön tanul tovább

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-07-05
Fantasztikus teljesítményt értek el az érettségin a szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium matematika tagozatos végzősei: az egész osztályban mindössze három négyes eredmény született az érettségin, az összes többi ötös lett. Mindezt úgy, hogy a jegyek fele emelt szintű vizsgából származik. Az osztály nagy része most brit csúcsegyetemeken tanul tovább.
Csodaosztály Szegeden: 146 érettségi jegyükből 143 ötös lett, az osztály fele külföldön tanul tovább

A delmagyar.hu beszámolója szerint eddig sem volt ritka a kiemelkedő teljesítmény a Radnóti Gimnáziumban, ez az eredmény azonban minden eddigit túlszárnyal. A csodaosztály tagjainak fele most jó nevű külföldi egyetemeken – többségük  Oxforban és Cambridge-ben – folytatja tanulmányait.

A diákok Schultz János tanítványai, akinek már több korábbi tanulója is fényes karriert futott be. A legismertebb közülük Incze Attila, aki korábban a Nokiának dolgozott Finnországban, jelenleg pedig a kaliforniai Facebook-központ szoftverfejlesztő mérnöke. A mostani 12. M osztályból Williams Kada idén 300 000 induló közül nyerte el a megosztott első helyezést az Amerikai Matematikai Diákolimpián.

A magyar fiatalok teljesítménye azért is kimagasló, mert a brit elit egyetemekre bekerülni rendkívül nehéz. Nem csak külföldről, hanem a szigetországból is. Elmondható, hogy aki nem színvonalas – és rendkívül drága – magánintézménybe, hanem egy átlagos állami középiskolába jár Angliában, annak gyakorlatilag nincs esélye arra, hogy a legjobb egyetemek valamelyikén folytassa a tanulmányait.

Legalábbis így volt ez egészen mostanáig. A brit média nemrég felfigyelt arra, hogy a bevándorlók gyermekei sokkal ambiciózusabbak, kevesebbet lógnak, és keményebben dolgoznak, mint a brit fiatalok. 2015-ben komoly visszhangot váltott ki a Londonban élő Győrfi Róza esete, aki középiskolája történetében első tanulóként nyert felvételt Oxfordba. Iskolájába, a Southfields Academy-be 90 százalékban bevándorló háttérből érkező diákok járnak, akiknek az érettségi eredményei országos szinten is kimutathatóan jobbak, mint brit társaikéi.

A nehézségek ellenére Magyarországról is egyre többen kerülnek be ezekre az egyetemekre. A többségük a University College London vagy Aberdeen intézményeiben folytatja tanulmányait, Oxfordnak és Cambridge-nek az elmúlt tanévben összesen 60 magyar hallgatója volt. A régióból egyedül Lengyelország és Románia előz meg bennünket, de mindkét ország lakossága többszöröse Magyarországénak. A hazánkból jelentkező fiataloknak évente 15-17 százaléka nyer felvételt, számuk évről-évre nő.

Mindez az adat azonban sajnos nem a magyar közoktatás színvonalának, hanem a méregdrága felkészítő tanfolyamoknak köszönhető. 2015-ben a csúcsegyetemekre felvettek 69 százaléka Milestone Intézet tanulója volt. Az intézmény az iskolai kereteken kívül kínál felkészítő foglalkozásokat, a tandíj évi félmillió forint.

A Milestone operatív igazgatója, Zeitler Ádám korábban a 24.hu-nak elmondta: nem kell aggódnunk akkor sem, ha a külföldön tanuló fiatalok túlnyomó többsége valószínűleg úgy dönt, nem tér majd haza. Ha az életüket nem is Magyarországon fogják folytatni, a családi és egyéb érzelmi kapcsolataik örökre ide kötik majd őket.  Ezáltal – Lengyelország, Kína, Izrael vagy Románia hasonló eseteiből kiindulva – távolról is komoly tőkét juttathatnak vissza az országba, ezzel is növelve hazánk nemzetközi versenyképességét.

Fotó: Frank Yvette

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja