SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hóember készítése pókszövéssel

Mecznerné Kovács Ágnes [cikkei] - 2016-11-25
Sző, fon, nem takács. Nem is pók. Ki az? A Kispesti MESE-VÁR Óvoda óvodásai!
Hóember készítése pókszövéssel

Az óvodai nevelő – fejlesztő tevékenység egyik fő területe a rajzolás, festés, mintázás, kézimunka. A gyerekek természetes kíváncsiságukból adódóan örömmel ismerkednek a különböző alapanyagokkal, az ábrázoló eszközökkel, a különböző technikákkal. Vonzó számukra a tevékenykedés lehetősége, a közvetlen tapasztalatszerzés, az önkifejezés lehetősége (ez kezdetben természetesen nem tudatos, az ábrázolást játékként élik meg a gyerekek).

Az alkotótevékenység a mi óvodánkban 2004-től új lehetőséggel bővült, kézműves foglalkozásokat indítottam heti rendszerességgel, előzetes jelentkezés alapján, folyamatos bekapcsolódási lehetőséggel. A foglalkozások célja az, hogy a gyerekek sokféle technikát, eszközt, alapanyagot kipróbáljanak, (agyagozunk, plaketteket, gipszformákat készítünk, szalvétatechnikával dolgozunk, bájos figurákat hozunk létre a háztartásban fellelhető anyagokból) és megismerkedjenek a népi kismesterségek alapfogásaival is. Fontosnak tartom a régi népi kultúra átörökítését: nemezelünk, fonalbabát, rongybabát készítünk, gyöngyöt fűzünk, fonunk, szövünk.

Célul tűztem azt is, hogy a gyermekek vegyék észre a közvetlen környezetükben fellelhető, szinte felkínálkozó alapanyagokat. Tapasztalják meg azok tulajdonságait és alkossanak kreatívan, fantáziadúsan az újrahasznosítható anyagok felhasználásával. Igyekszem rávezetni a gyerekeket arra, hogy az elmélyült, lelkes alkotásnak nem feltétele a drága alapanyag és eszköz. Szárnyaló fantáziával, apró trükkökkel, technikai fogásokkal bármilyen feleslegessé vált anyag felhasználható. Örömmel tapasztalom, hogy a szülők is partnerek ezen elképzelésem megvalósításában és rendszeresen hoznak dobozokat, fonalmaradékokat, textil darabokat. Az elkészült remekműnek együtt örülnek a gyermekükkel.

Az általam bemutatott kreatív alkotási folyamat során a hagyományos pókszövést továbbgondoltam és több technika összekapcsolásával látványos végeredményt kaptunk. Nagycsoportos korosztálynak ajánlott, a nehézségi foka alapján.

A hóember elkészítése lépésről - lépésre:

Óvodában nagyon fontos az alkotás egyes fázisainak, munkafogásainak többszöri bemutatása, ismertetése.  A haladási tempó minden gyermek esetében más. Néhányan hamar elkészülnek az adott lépéssel, mások pedig lassan, aprólékosan dolgoznak.

A téma megfogalmazása előtt az érzelmi ráhangolódást zenével, vagy verssel, népi kismesterség alapfogása esetén a kapcsolódó hagyomány ismertetésével segítem elő. A hóemberhez jól illeszkedik a "Hóembernek se keze, se lába..." kezdetű ének.

A szükséges alapanyagok:

  • fehér fonal,
  • 2 db. hurkapálca,
  • piros, narancssárga dekorgumi,
  • bordó filcanyag,
  • 2 db. fekete gomb,
  • fekete napraforgómag
  • erős ragasztó
  • olló

 

Az alapanyagok természetesen az egyéni ízlés szerint változtathatóak, a dekorgumi papírra cserélhető, a kiegészítők színei is cserélhetőek.

1. A hurkapálcákat egymásra merőlegesen összekötjük. Felnőtt segítséget igényelhet ez a lépés.
 






Elkészül a fej (2 x 15cm) és a test (2 x 22cm) alapja.

2. A hurkapálcához rögzített fonalat a pókszövéssel körbefuttatjuk, a fonal végét leragasztjuk.
 

3. A testre ráragasztjuk a fejet.

4. Kivágjuk a kalapot, az orrot, rögzítjük ragasztással.

5. Felragasztjuk a szemeket.

6. Bevagdossuk a sál végét, felkötjük vagy ragasztjuk.

7. Felragasztjuk a napraforgómag szájat és a gombokat.

8. Kivágjuk és felragasztjuk a kezeket.

Az elkészült alkotásokat minden alkalommal megnézzük együtt, és rácsodálkozunk arra, hogy a közös téma milyen sokszínűen valósul meg, felfedezhetőek az egyedi megoldások. A gyermekek arcáról pedig sugárzik az „Ezt én csináltam!” boldog érzése.


 

 

 

 

 

 

 

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 

 

 

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

A Covid-vakcinák megjelenése óta már nem új keletű jelenség az oltásellenes hozzáállás. A kicsit is szkeptikus szülők könnyen meggyőzhetőek arról, hogy egy-egy vakcina milyen károkat okozhat a gyermek szervezetében. Ezáltal az olyan, több évtizede használt oltások sem kerülnek beadásra, amelyek a gyermekek életét egyszerűen megmenthetnék. Tömegesen lépnek fel szülők háziorvosok ellen, akik, ha el akarják kerülni a bírósági tárgyalást, kénytelenek igazolást adni.
Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

A nassolás, vagyis az étkezések közötti kisebb ételek fogyasztása gyakori szokás, amely sokak számára okoz gondot, különösen akkor, ha egészséges életmódot szeretnénk folytatni. Azonban néhány egyszerű trükk és változtatás segítségével könnyen kordában tarthatjuk a nassolási szokásainkat, anélkül hogy megfosztanánk magunkat az étkezés örömétől. Íme 5 hasznos tipp, amely segíthet ebben.
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
Tavasszal több a lehetőség az aktív életmódra az ILD-betegek számára is

Tavasszal több a lehetőség az aktív életmódra az ILD-betegek számára is

Az ILD-betegség elleni küzdelem fontos eleme a személyre szabott terápia mellett a megfelelő életmód kialakítása, különös tekintettel a fizikai aktivitásra. E betegek számára az aktivitás elsősorban a szabadban való mozgást jelenti, amire a tavasz ideális évszak.
A szerkesztő ajánlja