SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egyedül a játszótéren vagy egyedül az interneten? Ütős kisfilm a magukra hagyott gyerekekről

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-06-26
Elgondolkodtató kisfilmet jelentetett meg a minap a Magyar Telekom. Körbekerített, biztonságos játszótéren kértek arra szülőket, hogy engedjék 15 percre bekötni a szemüket, így ez idő alatt nem fogják látni a gyerekeiket. A többség vonakodva ment bele a játékba, és nem is bírta kivárni az előírt időt, előbb levette a kendőt a szeméről. Pedig van olyan, sokkal veszélyesebb felület, ahol akár órákat is tölthetnek a kicsik egymagukban.
Egyedül a játszótéren vagy egyedül az interneten? Ütős kisfilm a magukra hagyott gyerekekről

Ez pedig nem más, mint a világháló. Elgondolkodtató, hogy míg az évek folyamán egyre későbbre tolódik az az életkor, amikor a gyerekeket egyedül kiengedjük az utcára, már az egészen kicsik egy része is szinte korlátlanul szörfölhet a neten egész nap. „Veszélyes lett a világ” – magyarázzuk, miért nem mehet egyedül iskolába, közben pedig az interneten található, gyakran nagyobb veszélyeket figyelmen kívül hagyjuk.



Az Internetmatters című brit oldal felmérése szerint 2017-ben a hatévesek 44 százaléka rendelkezett önálló wifi eléréssel a saját szobájában. Ez az arány 2013-ban még a tízévesekre volt jellemző. A gyerekek jó része közösségi oldalakat is használ, pedig ezekre életkorukból adódóan elvileg nem is regisztrálhatnának. Teszik ezt magányosan, bármiféle szülői felügyelet nélkül. Félelmetes belegondolni, hány idegennel beszélgetnek ez idő alatt, és milyen, nekik nem való – például pornó – oldalakra akadhatnak rá, jórészt teljesen véletlenül.

A megoldás nem a teljes tiltás, hanem a szigorú szabályok felállítása. A pszichológus a következőket javasolja a kicsik biztonságos netezéséhez:

  • Állítsunk fel egyértelmű szabályokat: mikor, mennyi időt lehet a gép előtt tölteni, milyen oldalakat kereshetnek fel, milyen információkat oszthatnak meg magukról.
  • Internetezzünk velük együtt. Kérjük meg őket, hogy mutassák meg a kedvenc oldalaikat.
  • Ahova csak lehet, telepítsünk fel szülői felügyelő alkalmazást.
  • Állítsuk a gépeket repülőgép üzemmódba. Ez megakadályozza, hogy a gyerekek a tudtunk nélkül vásároljanak online.
  • Csak a nappaliban vagy a konyhában engedjük a netezést, ahol rajtuk tudjuk tartani a szemünket.
  • Kérdezzük meg az idősebb testvéreket, miket mutattak eddig meg a kicsiknek, és mit tudnak a netezési szokásaikról.
  • Használjunk biztonságos keresőprogramokat, mint amilyen a Swiggle vagy a Kids Search. A Google-ben is be lehet állítani biztonságos keresést.
  • Vegyük komolyan a korhatár ajánlást, ezek alapján meg lehet állapítani, hogy egy adott játék vagy film való-e már a gyerekeinknek.

A legjobb megoldás pedig az, ha minimalizáljuk a gép előtt tölthető időt. Engedjük ki őket inkább a szabadba! Gyerek- és környékfüggő is, mikortól tehetik ezt önállóan, így erre még körülbelüli életkort sem lehet megadni. Ha pedig még túl kicsinek tartjuk őket ahhoz, hogy egyedül menjenek le a játszótérre, akkor lehetőleg a világhálón való barangoláskor se hagyjuk őket magukra.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja