SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tegyek, hogy én is anya lehessek?

Kókai Kata [cikkei] - 2004-09-08
Amikor hosszú hónapok-évek próbálkozása sem vezet eredményhez, számtalan kérdés merül fel egy nőben: Kevesebbet érek, mint más nők? Mit tegyek, hogy gyermekem legyen? Van még esély?
Mit tegyek, hogy én is anya lehessek?

Miért nem lehet gyermekem?

Ősidők óta így működik: szerelem, házasság, gyermekvállalás. De amikor hónapok alatt sem következik be a gyermekáldás, sokan kétségbe esnek: "Másoknak olyan egyszerűen ment, nekem miért nem?" Számtalan okot sorolhatunk fel, melyek között nem feltétlenül a meddőség áll az első helyen.

A dohányzás, gyakori stressz könnyen meggátolhatja a teherbeesést, illetve ennek ideje alkati kérdés is lehet. A túlzott tenni akarás legalább annyira hátráltatja a teherbeesést, mint az elkeseredés. A nőgyógyászok általában egy-két évig tartó próbálkozás után javasolják a komolyabb vizsgálatokat. (Ekkor már felmerülhet a meddőség gyanúja.)

Mi kell ahhoz, hogy természetes úton teherbe essek?

1. Egészséges külső/belső nemi szervek. Átjárható petevezetékek, hogy a hímivarsejtek elérhessenek a petefészekbe, majd a méhbe.

2.  Jól működő hormonháztartás. A női megtermékenyülést, a peteérést, a beágyazódást, s szinte az összes nélkülözhetetlen funkciót a hormonok kontrollálják.

3.   Ovuláció, tüszőérés. (menses)

Mit tegyek, hogy terhes maradjak?

Első lépésben a kiegyensúlyozottabb, stressz-mentes és egészséges életmódra érdemes figyelni. A terhesség a pete méhfalba történő beágyazódásával kezdődik, nagyjából a megtermékenyülés utáni 5-12. napon. A terhesség fenntartásáért többek között a sárgatest hormon(progesteron) felelős. Ez bizonyos határig a táplálkozás segítségével is pótolható.

A vetélés előfordulásának oka lehet többek között az immunrendszer is, mely az apától kapott anyagokat idegen(és káros) anyagnak véli, s ennek eltávolítására tesz lépéseket.

Mit jelent az infertilitás és mit tehetek ellene?

Az infertilitás a magzat kihordására, és élve szülésére való képtelenséget jelenti. Az esetek 50 %- ban nem a nők alkalmatlanok a feladatra, hanem az alacsony spermiumszám akadályozza meg a terhesség megmaradását.

Először egy kellemetlen, általános nőgyógyászati vizsgálatra, és laborvizsgálatra van szükség (utóbbit ált. a ciklus 3.,16, és 23, napján kérik). A kivizsgálás, s a későbbi kezelés folyamán többször szükséges az ultrahang vizsgálat. Az ovuláció megléte, illetve az esetleges szervi rendellenességek is könnyen kideríthetők az ultrahangos vizsgálatok során.

Mi okozhatja a meddőséget?

Funkcionális problémák. A hormonháztartás felborulása nagyban gátolja a teherbeesést, és a magzat kihordását. Ennek tünetei leginkább a mensesnél figyelhetők meg: a rendszertelen, vagy kimaradozó ciklusok, a túl hosszú- vagy éppen rövid menses is jelezhet funkcionális problémákat.

Organikus problémák. Ez esetben szervi rendellenességekről kell beszélnünk. Ezek lehetnek szerzett, vagy öröklött elváltozások. Ide tartozik a méh, vagy a méhnyak rendellenessége, és a petevezeték elzáródása is.

A problémára -szakorvos segítségével- megoldást jelenthetnek a különböző kezelések.

Mi jelent az IVF kifejezés?

In Vitro Fertilizáció, azaz mesterséges(külső) megtermékenyítés. A Lombikbébi program keretében a női petesejtjét, és a férfi hímivarsejtjét mesterségesen egyesítik, majd beültetik az anyaméhbe. Mintegy 20-30%-os hatékonysággal működik, így nagyobb esélye van a megtermékenyülésnek, mint természetes próbálkozások esetén.

Vállalhatok gyermeket idősebb korban?

Természetesen fiatalabb korban nagyobb az "aktív" petesejtek száma, így nagyobb az esély a gyermekvállalásra, és egy egészséges gyermek születésére. Nagyjából 35 éves kor felett már kevésbé ajánlják a gyermekvállalást. Természetes ez egyénenként változó lehet, az egészségi állapot és más tényezők függvényében.

Sokan negyven éves kor felett is vállalnak gyermeket. Ilyen esetben célszerű fokozottabban odafigyelni, ugyanis egészséges párok esetében is nagyobb az esély az olyan genetikai rendellenességek kialakulására, mint a Down kór.

Ilyenkor gyakran felajánlják a genetikai vizsgálatot is, melyet érdemes komolyan venni, hiszen fényt deríthet a lehetséges rendellenességekre!

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

A Covid-vakcinák megjelenése óta már nem új keletű jelenség az oltásellenes hozzáállás. A kicsit is szkeptikus szülők könnyen meggyőzhetőek arról, hogy egy-egy vakcina milyen károkat okozhat a gyermek szervezetében. Ezáltal az olyan, több évtizede használt oltások sem kerülnek beadásra, amelyek a gyermekek életét egyszerűen megmenthetnék. Tömegesen lépnek fel szülők háziorvosok ellen, akik, ha el akarják kerülni a bírósági tárgyalást, kénytelenek igazolást adni.
Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

A nassolás, vagyis az étkezések közötti kisebb ételek fogyasztása gyakori szokás, amely sokak számára okoz gondot, különösen akkor, ha egészséges életmódot szeretnénk folytatni. Azonban néhány egyszerű trükk és változtatás segítségével könnyen kordában tarthatjuk a nassolási szokásainkat, anélkül hogy megfosztanánk magunkat az étkezés örömétől. Íme 5 hasznos tipp, amely segíthet ebben.
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A szerkesztő ajánlja