SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A meddőség

Kókai Kata [cikkei] - 2004-03-15
Magyarországon a párok 18%-a gyermektelen, melynek leggyakoribb oka a meddőség. De mit is nevezünk meddőségnek? És mit tehetünk ellene? Van rá gyógymód?
A meddőség

Mit nevezünk meddőségnek?

 Ha valaki rendszeres, fogamzásgátlástól mentes nemi életet él, s egy éven belül nem esik teherbe, akkor már meddőségről beszélhetünk. Az emberi szaporodással foglalkozó orvostudomány az elmúlt két évtizedben elképesztő méretű fejlődésen ment keresztül. Ennek eredménye, hogy ma már a meddő párok is jó eséllyel számíthatnak gyermekáldásra.

A világon évente több millió pár szembesül evvel a problémával, de csak mintegy 20 százalékuk fordul orvoshoz, pedig, ha valaki időben kezelteti a problémát, akkor mintegy 80-90%-os eséllyel indulhat el a szülővé válás útján. Magyarországon mintegy 15 000 gyermektelen pár él. De mi is okozza a meddőséget? A válasz nagyon egyszerű:

  • Abortuszok nagy száma
  • Nemi úton terjedő betegsége
  • Kitolódik a szülés anyai életkor
  • Környezetszennyezés
  • Higiénés viszonyok

És még sokáig sorolhatnánk a modern, rohanó világ által okozott problémákat.

Meddő vagyok, most mit tegyek?

Az első, és legfontosabb lépés: mindenféleképpen orvoshoz kell fordulni. Sokakat annyira megvisel már a meddőség lehetősége is, hogy saját maguknak sem ismerik be a problémát. Nagyon fontos, hogy ettől ne érezzük magunkat kevesebbnek, hiszen ez egy állapot, amiről senki sem tehet, és ha mindig elhalasztjuk a vizsgálatokat, akkor talán már késő lesz. Jó azonban tudni, hogy a meddőség nem csak nőknél, hanem férfiaknál is előfordulhat. Ezért első lépésben látogassunk el háziorvosunkhoz, aki a megfelelő szakrendelésekre irányít minket.

A leggyakoribb vizsgálatok:

  • Általános nőgyógyászati vizsgálat
  • Laborvizsgálat
  • Ultrahangos szűrés
  • Méhtükrözés
  • Andrológia (férfi meddőség esetén)

Van gyógymód a meddőségre?

Természetesen az orvostudomány rengeteget fejlődött az utóbbi évtizedekben, s folyamatosan fejlődésben áll. A mesterséges megtermékenyítés többféle módja is ismert, így ma már a meddő párok számára nem az adoptálás az egyetlen gyermekvállalási módszer.

Ez az állapot mindenféleképpen próbára teszi a párkapcsolatot, hiszen hosszú, és sokszor kellemetlen vizsgálatok sorozatán kell átesnie mindkét félnek, s leggyakrabb a fogamzás nem következik be az első beavatkozást követően.

Hasznos tanácsok

Mindenképpen keressünk fel egy megbízható nőgyógyászt, s végeztessünk teljes vizsgálatot. Igyunk gyógyteákat, hiszen egyetlen gyógytea sem rendelkezik mellékhatásokkal. Beszéljük meg párunkkal a problémát, hiszen az elfogadás az egyetlen módszer, hogy elinduljunk a megoldás felé vezető úton.

Fotó:
naliha: Zitrone 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja