SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért nem segít a férjem? Avagy szavaink hatása az életünkre

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-07-30
Kérted már meg a férjed, hogy "segítsen neked" a gyerek körül? Panaszkodtál már amiatt, hogy "semmi segítséged" nincs, hiszen hiába élsz kapcsolatban, mindent egyedül kell megoldanod? Pedig ideje lenne, hogy mindkét nem tagjai megértsék: ha az apa bármit elvégez a gyerek körül vagy a háztartásban, az nem "segítség", hanem a normális élet velejárója.
Miért nem segít a férjem? Avagy szavaink hatása az életünkre

„Nagyon rendes a feleségem. Reggelente korán járok be, így minden nap ő viszi a gyerekeket óvodába. Délután ezért nem tudok fél négynél tovább maradni a munkában, de már így szerencsés vagyok, hogy ennyit be tud segíteni.”
Hány férfitól hallottál már hasonló kijelentést? Gyanítom, nem soktól. Ha azonban egy nő számol be ilyen formán a napjaikról, ő maga és a környezete is szentül meg lesz győződve arról, hogy szerencsés, amiért ilyen rendes párt talált.

Számtalan kutatás kereste már a választ arra, miért természetes még a 21. században is az egyenlőtlen férfi-női munkamegosztás a családban. Mi lehet az oka annak, hogy a korábban jól funkcionáló házasságokban is felüti az első gyerek születése után a probléma a fejét.

Hazánkban könnyű azonnal a családtámogatási rendszert okolni: mivel az anya marad otthon a gyerekkel 2-3 évig – kis korkülönbséggel született testvérek esetében pedig még ennél is tovább – természetes, hogy övé lesz a gyereknevelés és a házimunka oroszlánrésze, amin később már nagyon nehéz változtatni. Egy 2008-as kutatás azonban némileg árnyalja ezt a képet: a Family Process című lapban megjelent tanulmány szerint Amerikában a jelenség főleg azokban az alacsony jövedelmű családokban figyelhető meg, ahol az anyáknak anyagi okokból nagyon hamar, a baba pár hetes korában vissza kell állniuk dolgozni. Ezek a nők rendszerint sokkal szívesebben maradnának otthon a babával, de nem tehetik meg, így azzal kompenzálnak, hogy az apát teljesen kirekesztik a kicsi körüli teendőkből, hogy legalább amikor idejük van rá, teljesen a gyereknek szentelhessék magukat.

A kutatók szerint az egyenlőtlen elosztás másik oka az, hogy az apa gyakran nehezen találja meg a helyét a kialakuló anya-gyermek kapcsolatban. Ilyenkor háromféleképpen szoktak reagálni: van, aki ragaszkodik ahhoz, hogy többet lehessen a babával, más arról panaszkodik, hogy a felesége nem foglalkozik vele, és létezik egy népes csoport, amely inkább a visszavonulást választja: ez utóbbi főleg a kevésbé nyitott személyiségekre jellemző, illetve azokban az esetekben, ahol már a szülés előtt is gond volt a házassággal.

Akármi is legyen az oka, a jelenség sajnos rendkívül gyakori: anya túlterheltnek érzi magát, zsémbelődik, hogy a férje nem segít, a férfi pedig erre inkább háttérbe vonulással reagál, és lassan teljesen kikopik a család életéből.

Férfiaknak és nőknek, anyáknak és apáknak egyaránt érdekük, hogy változtassunk ezen a hozzáálláson. Hogy az egyenlő munkamegosztást ne „segítségként”, hanem az élet normális velejárójaként értékeljük. Hogy ha néha meg is kérjük a másikat erre-arra, azzal ne sugalljuk, hogy ezzel szívességet kértünk. Ez a hozzáállás ugyanis számtalan szempontból rombolja a kapcsolatot és a családi életet:

  1. Leértékeli a férjet: A férj a feleség egyenrangú társa. Nem a segítője és nem az asszisztense. Nem is egy gyerek, akit tanítani kell az élet dolgaira. Mindenre képes, amire az asszony. Mindenre.
  2. Igazságtalanul nagy felelősséget ró a nőre: Rengeteg családra jellemző, hogy a férj bármit megtesz, amire kérik, de a szervezés és a dolgok észben tartásának felelőssége mégiscsak a feleségé. Ezzel mindaddig nincs is gond, amíg ez addig terjed, hogy a nő tartja észben a születésnapokat, ő tervezi meg a hétvégi ebédet, és ez mindkettejüknek megfelel. De baj igenis akkor, ha a férfi már a mosatlan edényeket sem veszi észre magától.
  3. Rossz példát mutat a gyerekeknek: Fiú és lánygyerekeknek egyaránt fontos, hogy egyenrangú, egészséges párkapcsolatot lássanak maguk körül.
  4. Felőrli a házasságot: Mivel két különálló ember vagyunk, természetes, hogy egyikünk ebben jó, a másikunk abban. Nem érdemes patikamérlegen méregetni, ki mikor mennyit tett a közösbe, ám ha az egyik – vagy különböző okok miatt mindkét – fél folyamatosan mellőzöttnek érzi magát, az lassan de biztosan olyan válságba sodorja a kapcsolatot, ahonnan nagyon nehéz lesz később felállni.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: skeeze / pixabay

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

A Covid-vakcinák megjelenése óta már nem új keletű jelenség az oltásellenes hozzáállás. A kicsit is szkeptikus szülők könnyen meggyőzhetőek arról, hogy egy-egy vakcina milyen károkat okozhat a gyermek szervezetében. Ezáltal az olyan, több évtizede használt oltások sem kerülnek beadásra, amelyek a gyermekek életét egyszerűen megmenthetnék. Tömegesen lépnek fel szülők háziorvosok ellen, akik, ha el akarják kerülni a bírósági tárgyalást, kénytelenek igazolást adni.
Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

A nassolás, vagyis az étkezések közötti kisebb ételek fogyasztása gyakori szokás, amely sokak számára okoz gondot, különösen akkor, ha egészséges életmódot szeretnénk folytatni. Azonban néhány egyszerű trükk és változtatás segítségével könnyen kordában tarthatjuk a nassolási szokásainkat, anélkül hogy megfosztanánk magunkat az étkezés örömétől. Íme 5 hasznos tipp, amely segíthet ebben.
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A szerkesztő ajánlja