SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hasmenés és kezelése

Családinet [cikkei] - 2014-09-17
A hasmenés, orvosi szóval diaré (diarrhoea) a híg, vizes székletet jelenti, amely gyakoribb és esetleg nagyobb mennyiségű székletürítés, mint normálisan. Bárkivel, bármikor előfordulhat. A legtöbb esetben a hasmenés jelei, tünetei csak néhány napig tartanak, tehát általában múló jellegű. Bizonyos esetekben azonban elhúzódhat, akár több hétig is eltarthat. Ha ilyen előfordul, a hasmenés súlyosabb betegséget jelezhet, pl. gyulladásos bélbetegséget, vagy a stresszel kapcsolatba hozható, és kevésbé súlyos IBS-t, amely az ún. irritábilis bél szindróma.
Hasmenés és kezelése

A hasmenés jellemző tünetei

• Gyakori, híg, vizes székletürítés
• Hasi görcsök, fájdalom
• Láz
• (Friss) vér a székletben
• Hasi puffadás

Mikor kell orvoshoz fordulni hasmenés esetén?

Ha Ön felnőtt beteg, akkor a következőek fennállásakor:

• A hasmenés 2 napnál régebb óta fennáll
• A beteg kiszáradhat (dehidráció), erre jellemző az erős szomjúságérzet, a száj- és bőrszárazság, vizelet kevesebb, vagy egyáltalán nem képződik, súlyos gyengeségérzés, szédülés, sötét vizelet
• Súlyos hasi, végbéltáji fájdalomérzés
• Véres, vagy fekete színű széklet
• 39°C feletti, magas láz

Gyermekeknél, csecsemőknél más a helyzet! A hasmenés igen gyorsan kiszáradáshoz vezethet. Az orvost azonnal hívni kell, ha a tünetek 24 órán belül nem rendeződnek. Melyek a kicsiken észlelhető fontos tünetek:

• Három órán túl is száraz a pelenkája
• Magas láz, 39°C felett
• Véres vagy fekete széklet
• Sírás, könnyek nélkül, szájszárazság
• A baba álmos, nyomott, nem reagál, vagy épp ellenkezőleg, irritált
• A has, szem, arc beesettnek látszik
• A bőr belapult, nem lehet "megcsippenteni"

A hasmenés okai

Hasmenés, akkor alakul ki, ha az étel és a folyadék túl gyorsan, nagy mennyiségben, normális felszívódás nélkül halad át a gyomor-bélrendszeren, főként a vastagbélen. Normál állapotban a vastagbélben szívódik vissza a táplálék folyadéktartalma, így félig nedves – félig száraz, tehát normális állagú széklet képződik. Ha a folyadék nem szívódik fel a vastagbélből/ben, akkor érthető, hogy vizes jellegű és folyékony állagú lesz a széklet.

Mi minden okozhat hasmenést? Lássuk a leggyakoribb okokat, tényezőket.

• Vírusfertőzés: ilyen lehet pl. a vírusos májgyulladás, csecsemőkön a rotavírus, és néhány egyéb faj (CMV, Norwalk-vírus stb.)
• Baktériumok, paraziták. A fertőözött, szennyezett vízben (ivóvízre gondolunk) lévő paraziták, mint pl. a Giardia is okozhat hasmenést.
• Gyakori baktériumok a hasmenés okaként: Campylobacter, Salmonella, Shigella, és a rettegett Escherichia coli. Sokszor követi a bakteriális eredetű hasmenés az utazásokat, más országban más a baktériumflóra, és a fejlődő országokban nagyobb is a veszély, a kitettség a higiéniás körülmények elégtelensége folytán.
• Gyógyszeres kezelés: számos gyógyszer mellékhatása lehet a (enyhébb/erősebb) hasmenés. Jellemző példa az antibiotikum-kezelés, ahol az antibiotikum a jó és rossz, hasznos és káros baktériumokat egyaránt "lepusztítja", így viszont megbomlik a szervezet, a bél normális baktériumflórája. Ilyenkor alakulhat ki pl. az ún. Clostridium fertőzés, ami súlyos hasmenést eredményezhet.
• Laktóz-intolerancia: a laktóz, tejcukor a tejben, tejtermékekben fordul elő. Genetikai okok miatt sok ember nem képes a laktóz megemésztésére, ezért laktóztartalmú élelmiszerek, ételek fogyasztását követően hasmenés (is) kialakulhat náluk.
• Fruktóz okozta zavar: a gyümölcscukor a gyümölcsökben, mézben fordul elő jellemző módon. Egyes üdítőkben segédanyagként szerepel. A helyzet hasonló, mint előbb, akinek fruktóz-emésztési zavarai vannak, hasmenéssel fog reagálni. .
• Mesterséges édesítőszerek: a rágógumiban és cukormentes élelmiszerekben lévő szorbit, mannit és a mesterséges édesítőszerek is okozhatnak – egyébként egészséges embereken – hasmenést.
• Sebészet, műtéti beavatkozások: hasműtétek, esetleg epeműtét utáni s jelentkezhet hasmenés.
• Egyéb emésztőszervi zavarok: már említettük a súlyosabb formákat, ilyenek a gyulladásos bélbetegségek, a colitis, vagy a Crohn-kór, de ilyen a coeliakia (lisztérzékenység), és a főként stresszes életformához kapcsolható IBS.

Orvosi vizsgálat, diagnosztika

Mivel a hasmenés számos esetben múló jellegű és néhány nap alatt "magától" elmúlik, mindez csak akkor érvényes, ha a tünetek hosszabban fennállnak, a beteget aggasztják, rontják az életminőséget stb.
Az orvos fizikális vizsgálatot végez, lázat mér, megnézi a vérnyomást, pulzust, az esetleges kiszáradás jeleit. Betapintja a hasat, a hasi fájdalom ellenőrzésére.
Átnézik a beteg által szedett gyógyszereket, ha vannak. Itt nemcsak a vényre felírt, orvos által rendelt gyógyszerek lehetnek fontosak, hanem mindaz a vény nélkül vásárolt szer, termék, amelyet a beteg saját elhatározásából vesz és fogyaszt (pl. étrend-kiegészítők).
Vérkép, vérvizsgálat: az ún. teljes vérkép is adhat tájékoztatást a hasmenés okairól.
Székletvizsgálat: ha felmerül a fertőzés gyanúja, az orvos székletvizsgálatot rendelhet, ebből kiderül, hogy milyen baktérium, parazita stb. okozta a hasmenést.

A hasmenés kezelése

Ahogy már többször írtuk, a hasmenés az esetek nagyobb részében minden különösebb kezelés nélkül is rendeződik, megoldódik pár napon belül. Ha életmódi változtatások és "háziszerek" nem segítenek, akkor fontos az orvosi beavatkozás igénybevétele.

Orvosi kezelés

Antibiotikumok

Csak akkor érdemes antibiotikumot adni, ha bizonyosan tudható, hogy baktérium, esetleg parazita okozta a hasmenést. Vírusok ellen az antibiotikumok nem hatnak! .

Folyadékpótlás

Az orvos megfelelő só- és folyadékpótlást javasol. Ez legtöbb esetben víz, tea, gyümölcslé. Súlyosabb esetben, kórházi körülmények között szükség lehet intravénás folyadékpótlásra is, infúzió formájában.

A víz fogyasztása hasznos, de az elektrolitokat (főként a nátriumot és káliumot) nem tartalmazza olyan mértékben, mint ahogyan az erősebb hasmenés azokat eltávolítja a szervezetből, ezért célszerű nem megvárni az elektrolit-(só-)háztartás megbomlását, és pótlásként gyümölcslevet, vagy enyhébb leveseket fogyasztani az elvesztett sók pótlása céljából.

A gyógyszerelés változtatása

Ha az orvos megállapítja, hogy a hasmenést antibiotikumos kezelés okozta, a kérdéses antibiotikum szedését abba kell hagyni, más gyógyszerre váltani stb.

Az alapbetegség rendezése, kezelése

Ha a hasmenést a már említett súlyosabb háttérbetegségek valamelyike okozza, akkor természetesen ezt kell kezelni. A betegség megállapítását általában szakorvos, ez esetben gasztroenterológus végzi, és a célzott kezelést is ő rendeli a továbbiakban.

Házi szerek a hasmenés kezelésére

Víz, gyümölcslé, tea, erőleves, húsleves. Az alkohol és kávéfogyasztás kerülendő.
Fokozatosan fogyasztható félszilárd és alacsonyabb rosttartalmú élelmiszer, kekszek, toast kenyér, tojás, rizs, csirke.

Kerülendő: tejtermékek, zsíros ételek, magas rosttartalmú élelmiszerek, romlandó élelmiszerek.

Vény nélkül is kapható gyógyszerek: számos vény hasmenésgátló vény nélkül is elérhető, ilyen a loperamid, a bizmut-szubszalicilát, mindkettő hatásosan gátolja a hasmenést.

Bakteriális és parazitafertőzés esetén azonban e két utóbbi szer alkalmazása nem javasolt, hiszen a hasmenés "megfogásával" éppen hogy bent tartják a kórokozókat. A loperamid gyermeknek (nálunk, Magyarországon) csak 6 éves kor felett alkalmazható! A hasmenésgátlók adását célszerű mindig megbeszélni az orvossal.

Probiotikumok: élő baktériumtörzseket tartalmazó készítmények. Ez a bélflórában lévő baktérium-állományt modellezi, tehát hasmenés esetén, ahol a bél baktériumállománya pusztul, hasznos pótlást jelentenek. Számos probiotikum elérhető már napjainkban, de a joghurt- és egyes sajtfélék is tartalmaznak jótékony hatású baktériumokat.

Szerző: dr. Székely Gábor
Forrás: Egészségkalauz
Fotó: marin/ FreeDigitalPhotos.net

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
A szerkesztő ajánlja