SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egy új kutatás eredménye: Mégis külön szobában kéne altatni a babákat?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-06-10
Az egyik leginkább sarkalatos kérdés az első gyermeküket váró szülők számára a babájuk altatásának módja. Egy szobában aludjanak, vagy tegyék a kicsit külön? Ha ez utóbbi, akkor a kezdetektől, vagy csak néhány hónap elteltével? Esetleg vegyék maguk mellé az ágyba? Az egymásnak ellentmondó szakmai ajánlások sem könnyítik meg a bizonytalan szülők dolgát.
Egy új kutatás eredménye: Mégis külön szobában kéne altatni a babákat?

Alig egy éve adta ki az Amerikai Gyermekorvosi Akadémia a legújabb ajánlását arról, hogy a csecsemőket minimum hat hónapig, de ha lehetséges, egy évig altassuk a saját hálószobánkban. Most azonban, úgy tűnik, új szelek fújnak: egy 230 anya bevonásával készült kutatás szerint mégis jobb a babáknak külön – adta hírül a Popsugar

A kutatás vezetője, a pennsylvaniai Dr. Ian Paul együtt és külön alvó családokat egyaránt vizsgált. Úgy tapasztalta, hogy 4 hónapos korukban az egyedül alvó babák átlagosan 45 perccel hosszabb egybefüggő alvásra voltak képesek, mint a szüleik hálószobájában lakó társaik, ám ebben az életkorban az alvás összes mennyisége között nem talált számottevő különbséget. 9 hónaposan azonban a külön alvó gyerekek már egész éjjelre vetítve is 40 perccel többet tudtak pihenni.

A kutató az eredmények tükrében azt javasolja, hogy legkésőbb féléves korban költöztessük át a babát a saját szobájába. Mint mondja, az egy helyiségben alvást főleg a bölcsőhalál elkerülése érdekében szokták javasolni, ennek valószínűsége azonban 6 hónapos kor után már igen csekély. Annál több problémát okozhat azonban a kevés alvás.

„A nem kielégítő éjszakai pihenés a későbbiek során elhízáshoz és alvászavarokhoz vezethet, ráadásul a szülőkre is rossz hatással van. Sok gyerekorvos és egyéb szakértő kérdőjelezi meg a közös szoba ajánlását, mivel a babák életének második félévében megjelenik a szeparációs szorongás. Ebben az életkorban nagyon nehéz lehet megváltoztatni az alvás helyét. A túl hosszú várakozás rövid és hosszú távon egyaránt negatívan befolyásolja a szülők és a gyermekek alvásának minőségét.” – nyilatkozta.

Azon túl, hogy a külön szoba véleménye szerint a stabilabb esti rutint is elősegíti, az orvos úgy találta, hogy az így altatott gyerekek éjszaka kisebb valószínűséggel járnak át a szüleik ágyába.

Az ellenzők szerint a kutatás értékéből némiképp levon, hogy a résztvevők száma viszonylag alacsony volt, és a csecsemők közvetlen megfigyelése helyett kizárólag az anyák beszámolóira alapozott. Így azok az esetek, amikor a baba felébredt a másik szobában, majd észrevétlenül vissza is aludt, nem kerültek rögzítésre.

A vizsgálat arra az esetre sem tért ki, amikor a baba a testvéreivel aludt egy szobában.

Hogyan altassa hát a kisbabáját a tanácstalan szülő? Tényleg bölcsőhalál kockázatának teszi ki, ha együtt alszik vele? Vagy éppen ezáltal védi meg tőle?
A tanácsok évről-évre változnak. Jó, ha már a gyermek születése előtt van véleményünk a témáról, de ne féljünk rugalmasak lenni, és változtatni, ha az élet úgy hozza. Ne erőltessük az együttalvást a kötődő nevelés jegyében, ha a baba sokkal nyugodtabb külön, de ne is féljünk magunk mellé venni, ha a közelségünkre vágyik. A lényeg, hogy olyan megoldást találjunk, amely által lehetőleg az egész család viszonylag nyugodt alvását biztosítani tudjuk.

Fotó: sunflair / pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
A szerkesztő ajánlja