SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kezdő szülők első napjai otthon a babával

Teszáry Nikolett [cikkei] - 2016-10-27
Amint aláírja az orvos a papírodat, alig várod, hogy a párod megérkezzen értetek és már mehessetek is haza a csöppséggel. Ám ahogy kiléptek a kórház kapuján, elkezdődik a "mit is? hogyan?"-akadálypálya és véget sem ér jó sokáig. Lássuk, mik azok, amiken szinte mindenki fennakad az első alkalommal.
A kezdő szülők első napjai otthon a babával

1. Mit adjunk rá?

A kórházi ruhák után a hazainduláshoz saját ruhát kell ráadni... de melyiket? Évszaktól függően rengeteg a variáció a temérdek rékli, body, rugi, kis sapka, sál, és overall között. Jó idő el fog telni, mire megtaláljátok a megfelelő ruhadarabokat, illetve azokon a patentokat, gombokat. Biztos, ami biztos alapon be fogjátok bugyolálni, mint egy kiscsibét, persze csak miután kifundáltátok, melyik pinduri testrészt melyik darabba, mely végéről kell beledugni.


2. Az első „járgány”

Vagyis az autós hordozó, illetve babakocsi. Függetlenül attól, hogy melyikkel terveztek hazaindulni, biztosan forgatjátok majd egy darabig, mint a bűvös kockát. Hogy kell összerakni, hogy tegyük bele a babát, na meg az a rengeteg öv, szíj és csatt...

”Biztos, hogy ki fog esni. Nem, így meg megfojtjuk. Tartsd, amíg ezt kihúzom alóla!” – és így tovább. Ne csüggedjetek, mindenki így kezdi, csak számoljatok rá egy kis időt. Ha már haladó vagy, nézz meg néhány hasznos tippet és trükköt a babakocsihoz
Érdemes Apát hagyni érvényesülni, jó eséllyel ő jön rá hamarabb az ördöglakat nyitjára. Később iratkozz be hozzá továbbképzésre, így ő is érzi majd, mennyire nélkülözhetetlen a babázásban.


3. Hova tegyük?

Mikor hazaértek, a pici biztos aludni fog – az utazás rendszerint elszenderíti őket –, ti pedig ott toporogtok majd vele az előszobában: „Hova tegyük? Levetkőztessük? Akkor felébred. De ne tegyük így ruhástól az ágyba... Akkor csak hagyjuk az autóshordóban?”

Erre nincs is jó válasz, általában a parányi új lakó félig kibontott ruházatban a szülői ágy közepén landol. A gondolat, ami ezt motiválja, pedig a következő: „Csodáljuk, míg felébred és majd azután meglátjuk!” :)


4. Az első pelus

Te valószínűleg már túlestél az első döbbeneten, amikor a kórházban kinyitottad a magzatszurokkal teli pelenkát. Apa azonban biztosan meg fog lepődni, mikor meglátja ezt a zöldes-feketés trutymót, ami nem hiába kapta a szurok nevet. Ha elakad, besegítesz az eltakarításban, hiszen te már pár pelenkával előrébb vagy a tapasztalat útján. Az első pelenkázások jóval könnyebbé válnak, ha ketten csináljátok.


5. Hogyan tartsam?

Amint a szülés fáradalmait kipiheni, a kis jövevény mocorogni kezd. Ahogy fogjátok, gyakran aggódtok amiatt, hogy esetleg le fog esni. Úgy érezhetitek, hogy kézbe fogni rémisztő, amíg nem tanultok meg alkalmazkodni a mozdulataihoz.
Nyugalom, amint megtanultok egy-egy mozdulatot követni a fogással, a csemete újat fog tanulni, és kezdhetitek elölről a „jaj, csak le ne essen” dolgot.


6. Fel ne ébredjen!

Az altatás távolról sem úgy működik az első napokban, ahogy elképzelitek. Nem akkor, nem annyi ideig szunyókál a gyermek, mint ahogy a könyvek írják. Anya dereka fáj, apa karja már zsibbad és a picinek még mindig tágra nyitva a szeme. Ha pedig végre elalszik, lábujjhegyen osontok az egész lakásban és fénysebességgel vetitek magatokat a telefonra, számítógépre, ébresztőre, a postásra, a macskára - egyszóval bármire, amit meg kell akadályozni a zajkeltésben.


7. Vesz levegőt?

Az első napokban - ha van bébiőr, légzésfigyelő a házban, ha nincs – egyfolytában ellenőrizgetitek majd, hogy az apróságotok vesz-e levegőt. Sokszor szörcsögnek, zajosak, de máskor annyira csendesen tudnak szuszogni, hogy nem csoda, ha a szoba másik sarkából ugrotok oda fölé hajolni, hogy nem hagyta-e abba a légzést. Aztán egy idő múlva alábbhagy az izgalom – körülbelül ezzel egy időben szokott repülni a lakásból a légzésfigyelő, ami állandóan beriaszt, ti meg a vaklármák miatt már megőszültetek.


8. Fürdetés

Ha másban magabiztosabbak is vagytok, ezen a ponton egész biztosan lesz némi tanácstalanság, néhány rémült pillantás és fejvakargatás. A megfelelő fürdetős testhelyzet mindenkinek más.

Apa másként tudja biztosan fogni, mint Anya, ráadásul az a póz véletlenül sem ugyanaz, mint amiben a baba lenni akarna. Hason vagy háton? Meddig merüljön bele? Megmossuk a haját? És akkor még nem is említettük az első napokban használatos gyógyszertári fürdetőkrémet, amitől úgy csúszik a baba egész kis teste, hogy egy vergődő pontyot is több esélyetek lenne kézben tartani. Azért megpróbáljátok, valószínűleg sikerül, de szoba-medence alakul ki a mutatvány folytán a nappaliban.

Az első napok izgalmai majdnem mindenkinél ugyanazok és mindenki ugyanúgy túl is lendül ezeken a nehézségeken. Segítsetek egymásnak: ha együtt csináljátok, könnyebb lesz, ráadásul érzelmileg nektek és a babának sem mindegy, hogy ott vagytok-e mindketten. Az első kisbaba, a családdá válás egy fiatal házaspár számára afféle jutalomjáték, ami soha vissza nem térő időszak. Élvezzétek ki, mosolyogjatok sokat. A fürdővizet fel lehet törölni, a kaki a ruhából kimosható, ezek miatt mérgelődni nem érdemes. Nevessetek együtt a baleseteken, ügyetlenkedésen és meglátjátok, milyen jó lesz később ezekre az élményekre visszagondolni.
 

Kép: unsplash.com / Pexels

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

A Covid-vakcinák megjelenése óta már nem új keletű jelenség az oltásellenes hozzáállás. A kicsit is szkeptikus szülők könnyen meggyőzhetőek arról, hogy egy-egy vakcina milyen károkat okozhat a gyermek szervezetében. Ezáltal az olyan, több évtizede használt oltások sem kerülnek beadásra, amelyek a gyermekek életét egyszerűen megmenthetnék. Tömegesen lépnek fel szülők háziorvosok ellen, akik, ha el akarják kerülni a bírósági tárgyalást, kénytelenek igazolást adni.
Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

A nassolás, vagyis az étkezések közötti kisebb ételek fogyasztása gyakori szokás, amely sokak számára okoz gondot, különösen akkor, ha egészséges életmódot szeretnénk folytatni. Azonban néhány egyszerű trükk és változtatás segítségével könnyen kordában tarthatjuk a nassolási szokásainkat, anélkül hogy megfosztanánk magunkat az étkezés örömétől. Íme 5 hasznos tipp, amely segíthet ebben.
8 tipp szemünk egészségéért tavasszal

8 tipp szemünk egészségéért tavasszal

Aligha akad olyan közöttünk, aki a téli hideg napok után ne várta volna a tavaszi nap melegítő sugarait, ezzel együtt pedig a kerti munkálatokat, a szabadtéri sportokat, játékokat, kirándulásokat. A zöldellő természet, a virágba boruló fák azonban sokaknak egyet jelentenek a tavaszi allergiaszezonnal. Dr. Nagy Angéla, a Budai Szemészeti Központ szemorvosa összeszedte azokat a tanácsokat, amelyek segítségével ebben az időszakban gondoskodhatunk szemünk egészségéről.
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
A szerkesztő ajánlja