SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő,
kérem segítsen engem a következő kérdéseim megválaszolásával,mert szeretnék előre tervezni:
mától gyermeket szeretnénk,ha összejön szeretnék 9-es kódra táppénzre menni,de előtte be kell tanítanom az utódom a munkahelyemen(az kb 1 hónap). 1. kérdésem, hogy van-e és lesz-e jövőre védelem a terhes kismamáknak az elbocsájtás ellen. Sajnos ez egy olyan hely,hogy ha megtudják fel is mondanának ha törvény nem véd. Nyílván nem a táppénz alatt értem,hanem abban az időszakban amikor már bejelentem a hírt és betanítom az utódom.
2. kérdésem, mekkora összegekre számíthatok ha 2012 januárjától – júniusig bejelentett Br. 180e ft-os fizetésem volt, ott volt egy munkahelyváltás 1 hónapon belül és 2012 júniusától 2013 novemberig bejelentett Br.150 000ft, majd 2013 novembertől máig bejelentett br. 206000 ft-os fizetésem volt-van? A tervezett hosszú táppénz miatt (kb 7-8 hónap 9-es kódon) érdekel csak, hogy kaphatok-e egyáltalán Tgyást, Gyedet, Gyes-t és hogy mennyire veszi vissza az összeget és a kifizetés hosszát.
3. igaz-e az, hogy ha pl. jövőre szülök, akkor az idei év bérét veszik alapul a számításkor?
Köszönöm előre is a segítséget, mert jelenleg mindenki mond mindent és teljesen összezavarnak.
A terhesség legalább 22 éve felmondási tilalom, de lehet, hogy a régi Mt. előtt is az volt, úgyhogy ettől nem félek, hogy ez változna a jövőben.

Minden ellátás alapja csak az utolsó helyen elért átlag, ha az előző évben van legalább 180 bérezett nap, akkor az előző évi átlag. Ebbe csak a bér számít bele, a táppénz nem, tehát nincs semmi gond abból, ha táppénzen vagy, mert 12 havi bérből is ugyanannyi az átlag, mint 1, 2, 6, 7. stb havi bérből. 206.000-ből családi kedvezmény nélkül az 1 naptári napi táppénz nettó 3.350 Ft, a 30 és 31 napos hónapok átlagában kapott nettó tgyás 121.000 Ft, a gyed 107.000 Ft.

Szakbarbár
2014-11-04 20:16:22
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Korábbi kérdésemre kaptam Öntől segítséget, a 2014.10.28 17:22-es válaszában (első gyerekkel gyesen, veszélyeztetett második terhességgel táppénzen a munkáltató megválhat-e tőlem ha munkaköröm megszűnik). Válaszát utólag is köszönöm!
A mostani kérdésem arra irányulna, hogy a gyed extra vonatkozik-e rám is? Azaz ha első gyerekkel itthon vagyok gyesen és a másodikkal veszélyeztetett táppénzen, akkor mehet e egymás mellett a táppénz és a gyes is, mondván két külön jogállás, vagy feltétele lett volna, hogy első gyerek mellett ténylegesen visszamenjek dolgozni (vagy legalább szabadságot kivenni)?
Én úgy értelmezem a jogszabályt,hogy nem kell az első gyerek után járó gyest felmondanom ahhoz, hogy a második után megkapjam a táppénzt, még úgy sem, ha nem dolgoztam gyes mellett egy percet sem a korábbi munkahelyemen.
Tudna nekem ebben a kérdésben segíteni?
Válaszát elore is köszönöm!
1 db jogviszonyod van, csak ha dolgozni lehet gyed mellett, akkor munkából betegnek lenni és így táppénzen és gyeden lenni is lehet egyszerre, hiszen a táppénz a kieső jövedelmet pótolja.

A hangsúly azon van, hogy munkából betegnek lenni, mert csak így jár a kettő együtt. Aki csak otthon babázik fizetés nélküli szabadságon, annak nem jár táppénz, egyértelműen rendezik a jogszabályok, hogy vagy csak egyik, vagy csak másik. Úgyhogy a gyedhez kért fizetés nélküli szabadságot vissza kell mondani ahhoz, hogy táppénzt is kaphass. Ha úgy mondod vissza, hogy pár nap szabadságot veszel ki, akkor teljesen tiszta lesz a jogosultság, egyébként magyarázkodni és bizonyítani kell, hogy vissza volt mondva a fizetés nélküli.


Szakbarbár
2014-11-04 20:09:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
E hónap 28. napján tölti kislányom a 3. életévét. Multi cégnél dolgozom. Még itthon vagyok gyesen, de a szabadságok után vissza mennék dolgozni. Kérhetek-e egy müszakot, mivel máshogy nem tudjuk a gyermeket oviba vinni? Illetve a munkáltató mire kötelezhet?
Várom válaszát!
Kérhetni kérhetsz, de a munkáltatót semmi sem köti, hogy teljesítse a kérésedet. A munkaszerződés szerinti feltételekkel kell tovább foglalkoznia - ez a másik kérdésedre a válasz - és most vagy a munkaszerződésben vagy a mellé kiadott tájékoztatóban van benne a munkarend. Meg kell próbálni, mert hátha van lehetőség, ha nincs, akkor viszont Neked kell felmondanod, mert Te vagy az, aki nem tudott ott folytatni, ahol abbahagytátok. Ilyenkor nem jár semmi. Közös megegyezésnél sem, meg lehet éppen állapodni bármiben, de ilyenkor nem jellemző, hogy fizetne a munkáltató.

Szakbarbár
2014-11-04 19:18:23
Olvasói értékelés: 5/5
Üdv!
A kérdésem lehet már későn teszem fel...
KISLANYOM 2011.08.03- an szültem,elotte remde bejelentett véglegesített munkahelyem volt.a szülés előtt 2011 júli 2-- val ketem a szülési szabit es dec 17- ig voltam Tgyas-on.
TAVALY sajnos Kiderült kislanyomrol hogy tej tojás allergiaja van azota a suoja es a buzaerzekensegbis felkerült,bar ezeket csak intolerancia tesztek mutattak ki...a lenyeg hogy szeptember 16- tol szamoltak a szabijaimat.nov 3- an azaz ma kellett volna kezdenem de nem tudtak olyat felajánlani amit elbtudtam volna fogadni.😞
A kislánnyal szerdán szemészetre kell menni,csit-peneten meg befekveses tejterhelesre megyunk ezt én jeleztem a munkáltatómnal,ekkor azt mondtak hogy a mai naptól vigyek nekik betegpapirt mert ihy igazolva lesznek a napjaim.Ja terhelésre azert most megyunk mert nov 30- ig szol a meghosszabbított gyesem es az emelt családi pótlék,ha nem mentünk volna akkor nem kapom meg a javaslatot.( lehet igy sem...ha javult volna).
Olyan munkaidobeosztast ajánlott nekem fel ,hogy hétköznap két nap két műszakban a napot műszakot ok mondjak meg es hetvegen szombat vasarnap reggel 6- este 6- ig kellett volna mennem ezt elbol elutasitottam mert én hordom a gyerekeknek azbetelt az oviba plusz nem pisil ott es ezert ott sem alhat,nem tudni Meddig tart ez az állapot de azzal ha meg tobbet nem lat tuti nem javulna a helyzet...utanna megkerdeztek hogy két műszakot tudok-e,valaszom nem tudok mert nem tudom kire bízni a gyereket...a párom is későn jar haza a mama meg nem minden nap tud ra vigyázni,bebivaoszre meg nem tellik,kerdesem hogy mit csinalhatnak velem lehet hogy ki fognak rugni???Mert nem hiszem hogy egy olyan nagy ceg mint a Zollner Kft nem tudna egy embernek állandó délelőttöt biztositani?A masik dilemmam higy ok mondtak hogy menjek táppénzre ez feljogositja őket a kirugasomra?Es egyaltalan kerhetem toluk ezt a toleranciat hogy engem egy muszakba tegyenek egy allergiás 3 éves gyerekkel aki nem alhat ott az óvodában mert akkor karosodna mind a lelkivilaga mind az egészsége?válaszát elore is köszönöm
Ja azt elfelejtettem hogy hallokdszulekes nagyothallo vagyok,igy a cégeknek egyeb kedvezmények is lehetnek rajtam keresztül nemcsak visszatérő kismama vagyok...
A munkaviszony nem arról szól, hogy a munkáltató jófej és úgy alakítja a munkarendet, hogy az Neked jó legyen. Annyi a kötelessége, hogy a szülés előtti paraméterekkel foglalkoztasson. Ha ez több műszak volt és most ugyanilyen munkarendben folytathatod a pályafutásodat náluk, azzal nincs semmi gond jogilag. Én azt látom, hogy a munkáltató mindent elkövet azért, hogy segítsen, két lehetőséget is felajánlott, ha Neked egyik sem jó, az a Te gondod.

Ha mától kellene dolgoznod, akkor két dolgot tehetsz: vagy dolgozol vagy igazolod a keresőképtelenséget, hogy a saját betegséged vagy a kislányod betegsége miatt nem tudsz dolgozni. Ha egyiket sem teszed, akkor akár azonnali hatályú felmondással fel is mondhatnak, hiszen a munkaviszonyból származó leglényegesebb kötelezettségednek nem teszel eleget.

Egy cégnek dolgozni tudó és akaró munkavállalókra van szüksége. Hiába jár valaki után több kedvezmény, ha munka és együttműködés helyett csak elégedetlenkedik és máshova jár a problémáit megbeszélni.

Szakbarbár
2014-11-03 19:36:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Miben fog változni a gyed számítás 2015.január 1-től?
Segítségét szeretném kérni az alábbi adatok alapján milyen ellátásra leszek jogosult:
2012.10.09.-2013.03.08.-ig tgyáson, 2013.03.09.-2014.10.09-ig gyeden voltam,majd 2014.10.09-től szülésig ami kb 2015. 09.10-én lesz gyesen leszek. Jól gondolom, hogy tgyásra jogosult leszek, viszont gyedre nem és csak gyes-t kapnék 2 éves koráig? Válaszát előre is köszönöm!

Niko
Az egyetlen változás, amit már nagyon régen lehet tudni, hogy megszűnik az a lehetőség, hogy a 2013.07.15 előtti és a hatályos szabályok szerint is kiszámítják a tgyást és a gyedet, és ezek közül a kedvezőbb összeget állapítják meg. Úgyhogy mostmár mindenkinek csak az utolsó jogviszonyban elért átlag után számolnak.
Ha a munkaviszonyod folyamatosan ketyegett a babázás alatt - ezt nem írtad, pedig ez a legfontosabb körülmény ilyenkor - és még a tgyás 1. napján is meglesz, akkor ketteskével is jogosult leszel tgyásra és gyedre, az aktuális béred után. Szakbarbár tegnap, 09:41

Tisztelt Szakértő!

Köszönöm a gyors választ! Folyamatos a munkaviszonyom és a br. bérem 190.000 Ft és a gyes lejártáig ami nem is lépek ki, azalatt pedig születne a testvér. Akkor az változott, hogy már nem az előző évet nézik a gyed alapjának számításához, hanem a gyed igénylés pillanatában fennálló bejelentett béremet? Az nem baj hogy gyesen voltam a gyed igénylés napját megelőző évben? Köszönöm a választ előre is. Az oep oldalán még a régi szabályok vannak feltüntetve.
Az OEP honlapján pár hete, amikor néztem még aktuális szabályok voltak, csak azokat tudni kéne értelmezni. Ha nem tudod, azért nem a honlap a hibás. Túlbonyolítod.
Aki évek óta ugyanott dolgozik, annál nincs változás, ez csak azt érinti, aki az irányadó időszakban új jogviszonyba került.
Minimálbér kétszerese alatti bérrel akármit csinálsz a 0 és a 365 bérezett nap között, az aktuális béred lesz a tgyás és a gyed alapja.

Szakbarbár
2014-11-03 19:21:51
Olvasói értékelés: 5/1
Üdvözlöm! Tgyással és gyeddel kapcsolatos kérdésem lenne. 2015 februárra várom a babámat, és szeretném tudni hogy mit kellene tennem hogy kapjak tgyást illetve gyedet. 2013 februárig visszamenőleg ezek a munkaviszonyból származó jövedelmeim :
2013.01.01.-2013.06.30.-ig 98.000/hó
2013.08.28.-2013.10.08.-ig 114.000/hó
2014.06.07.-2014.07.08.-ig 118.000/hó
2014.07.17.-2014.10.31.-ig 77.300/hó

Azt tudom hogy ezután még nem kapnék csak gyest, de lenne rá lehetőségem hogy legyen bejelentett munkaviszonyom még szülés előtt. A kérdésem az lenne hogy mennyi tgyást illetve gyedet kapnék ha 1 illetve 2 hónapra még be lennék jelentve 8 órás minimálbérre? Válaszát előre is köszönöm!
Ha még ebben a hónapban létesítesz egy munkaviszonyt, ami a tgyás 1. napján még fennáll, akkor mindkét jogosultsági feltétel rendben lesz a tgyáshoz és a gyedhez.
Az 1-2 hónap bejelentés elég, de ha minimálbéred lesz, akkor csak ez lesz az alapja az ellátásnak. Ha 210.000 lenne a béred, akkor maximális gyeded is lehetne...

Szakbarbár
2014-11-03 19:18:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Sajnos korábbi levelemben egy hibát vétettem – a helyes adatok a következők:
2010.03.01-én teljes munkaidőbe elhelyezkedtem (előtte Gyesen voltam első gyermekemmel)
2013. 02.11-én megszületett második gyermekem
2013.02.28-án megszűnt korábbi munkaviszonyom (amit korábban 2014.02.28-nak rögzítettem), ami 2010.03.01-óta fennállt - Jelenleg passzív Gyed-en vagyok, és harmadik babát szeretnénk. Szeretném érdeklődni, hogy korábbi javaslata ebben az esetben is helytálló lenne (Szakbarbár válasz: 2014. 10. 31.)? További kérdésem lenne: amennyiben a munkaviszony marad, csak gyermek otthoni gondozásához kért fizetés nélküli szabadságon lennék, hogy telik a szükséges 365napos biztosítási időm, ami a következő GYED-hez kell a harmadik gyermeknél? Fizetés nélküli szabadság esetén a munkáltató tovább fizeti a járulékokat a dolgozója után, amíg a szerződés fennáll?
Szeretném tudni, hogy a méltányossági GYED –nek mik a feltételei? Határozatlan idejű szerződéssel, ha esetleg csupán 270-300 biztosított napom lesz meg harmadik gyermekem születéséig - mivel nem lesz meg a vizsgált 2 év alatt a 365 nap biztosított időm - szeretném tudni milyen ellátásokra leszek jogosult és milyen méltányossági lehetőségeket lehetne esetemben kihasználni?Köszönettel!
Ha munkaviszonyból vagy - "aktív" - gyeden, akkor közben ketyeg a biztosítás és meglehet a 2 éven belüli 1 év. Enélkül nem lesz meg. Fizetés nélküli szabadság alatt nincs fizetés, ami után bárkinek bármit kéne fizetnie.

Méltányosságból gyedet az igényelhet, akinek az aktuális biztosítása rendben van, az előzetesből pedig nem sok hiányzik. Erről egyszer azt hallottam, hogy 300 nap alatt szóba sem állnak az emberrel. Ha igen, akkor a biztosítási előzménye mellett a körülmények azok, amiket néznek. Az egészségbiztosító dönti el, hogy mennyi időre és milyen összegben állapítja meg a tgyást és a gyedet, aminek ilyenkor legfeljebb a minimálbér az alapja. Ha a 300 napból ténylegesen csak 1-2 hónapot dolgoztál, az biztosan nem lesz elég a méltányossághoz...

Megoldás: nem kell annyira sietni hármaskával. Ha megvan a 365 nap, akkor simán jár a tgyás és a gyed, nem függ senkinek a szubjektív döntésétől.

Szakbarbár
2014-11-03 19:09:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Miben fog változni a gyed számítás 2015.január 1-től?
Segítségét szeretném kérni az alábbi adatok alapján milyen ellátásra leszek jogosult:
2012.10.09.-2013.03.08.-ig tgyáson, 2013.03.09.-2014.10.09-ig gyeden voltam,majd 2014.10.09-től szülésig ami kb 2015. 09.10-én lesz gyesen leszek. Jól gondolom, hogy tgyásra jogosult leszek, viszont gyedre nem és csak gyes-t kapnék 2 éves koráig? Válaszát előre is köszönöm!

Niko
Az egyetlen változás, amit már nagyon régen lehet tudni, hogy megszűnik az a lehetőség, hogy a 2013.07.15 előtti és a hatályos szabályok szerint is kiszámítják a tgyást és a gyedet, és ezek közül a kedvezőbb összeget állapítják meg. Úgyhogy mostmár mindenkinek csak az utolsó jogviszonyban elért átlag után számolnak.
Ha a munkaviszonyod folyamatosan ketyegett a babázás alatt - ezt nem írtad, pedig ez a legfontosabb körülmény ilyenkor - és még a tgyás 1. napján is meglesz, akkor ketteskével is jogosult leszel tgyásra és gyedre, az aktuális béred után.

Szakbarbár
2014-11-02 09:41:40
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

2014. július 1-e óta vagyok 4 órás minimálbérrel bejelentve. Tervezünk 3. gyermeket.

1.) Ha teherbeesnék, és utána váltanék munkahelyet 8 órásra, akkor az új munkahelyemnél kapott béremből számolnák a Tgyást, Gyedet? Mekkora bruttó bér kell a maximális Gyedhez?

2.) Meddig kapnék Gyedet?

3.) Az új munkahelyemről elmehetnék veszélyeztetett terhesként táppénzre, függetlenül attól, mióta vagyok ott munkaviszonyba? Akár 1 hónap után?

Köszönöm Válaszát!

1. Igen, csak az utolsó jogviszonyban szerzett jövedelem képezi minden ellátás alapját. Maximális gyedhez minimálbér kétszeresét elérő bér kell, ez jövőre kb. bruttó 210.000 Ft lesz.

2. A gyed hossza a szülés előtti 2 évben biztosításban töltött időtől függ. Minimálisan 365 nap (ennyi kell a jogosultsághoz), maximálisan a tgyás lejárta után a baba 2 éves koráig jár. Ehhez durván másfél év biztosítás kell szülés előtt.

3. Táppénz a folyamatos biztosítás idejére (de legfeljebb 1 évre) jár. Ha a biztosításod folyamatos marad - akkor folyamatos, ha 30 napon belül újra elhelyezkedsz - , akkor az egész terhességet táppénzen töltheted.

Szakbarbár
2014-11-02 09:35:34
Olvasói értékelés: 5/5
Üdvözlöm! 2011. novembere óta dolgozom alkalmazottként a munkahelyemen. 2014. januárjában tgyásra mentem. Február elején megszületett a lányom. Június óta gyeden vagyok. Kérdésem a következő lenne. Ha pár hónapon belül teherbe esnék és még a gyed alatt megszületne a második gyermekünk akkor újabb 2 évvel meghosszabbodna a gyed? Ugyanazt az összeget kapnám? Ez esetben az első baba után a 3. évre nem járna a gyes? Vagy egy évig gyedet és gyest is kapnék? Ha meg tudnám oldani hogy kislányom 1 éves korában visszamenjek dolgozni akkor a munkahelyem úgy is köteles visszavenni ha már addigra esetleg terhes leszek a másodikkal? Ha visszamegyek dolgozni de valami folytán például veszélyeztetett terhes lennék akkor mi van? Táppénzre mehetek és kapom a gyeddel egyidejűleg? Elnézést de sok kérdés kavarog bennem ezzel kapcsolatban. Állítólag munkahelyem nincs túl jó anyagi helyzetben. Mi van ha épp megszűnik? Azért kapom majd a gyedet a lányom 2 éves koráig? És ha akkor már újra babát várok? Akkor a második gyerkőc után ha még születése előtt megszűnne a cég csak a gyes járna? Válaszát előre is köszönöm!
Kaphatsz egyszerre két ellátást, egyet a kicsire és egyet a nagyra, tehát pl. járhat együtt a gyes, illetve a tgyás/gyed. Egyeske után a gyed mindig annyi marad, amennyi most. Ketteske után a tgyást és gyedet a szüléskori helyzettől függően fogják megállapítani. Ha van az előző év elejéig figyelembe vehető béred, akkor az abból - kizárólag a bérből - számított átlag lesz az alap, minimálbér kétszerese korláttal, 0 bérezett nappal pedig a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Táppénz és gyed/gyes akkor megy együtt, ha előtte a fizetés nélküli szabadságot visszamondod Ennek a megtörténtét mi sem bizonyítja jobban, mint a táppénz előtt pár nap fizetett szabadság.

A babázás és a terhesség felmondási tilalom, egy cég pedig nem tud egyik naptól a másikra megszűnni. Ha nincsenek pénzügyi problémái, akkor egy végelszámolás is több hónapig tart, ha vannak, akkor a felszámolás pedig több évig is húzódhat.

Szakbarbár
2014-11-01 06:56:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg az első kisfiammal vagyok gyesen, jövő májusban érkezik a kistesó.
A kérdéseim:
- Van olyan variáció, ami pozitívan befolyásolná a második gyermekem után folyósított Tgyás és Gyed összegét? (például ha az összegyűlt szabik idejére vissza vesznek dolgozni még idén...)
- Mi lesz a Tgyás / Gyed alapja, ha a szülésig egyáltalán nem mennék vissza dolgozni?
- Ha nem veszem ki most az összegyűlt szabadságokat, és csak a második baba után megyek vissza dolgozni, akkor az összegyűlt szabadságok egy része elvész?

Első gyermekem 2012.08.11-én született.
2011-ben az éves jövedelmem br 1 451 eFt volt, 2012. júliusáig a jövedelmem (utána táppénzen voltam): br 609 eFt volt.
Tgyás: 2012.08.11 - 2013.01.25
Gyed: 2013.01.26 - 2014.08.11
Gyes: 2014.08.12 -
2012-ben a teljes éves szabadságomat kivettem.

Segítségét előre is köszönöm!
Ha legalább 180 napot dolgoznál (naptári nap, szabadság és ünnep beleszámít), akkor a tgyás lehetne korlátlan. Az összes többi esetben a tgyás is minimálbér kétszerese alapú, a gyed meg nem is tud más lenni. (Ott az egyetlen különbség hogy +180 nappal lépést tart a minimálbér emelkedésével, egyébként meg nem, de ez elhanyagolható összeget jelent.)

Szakbarbár
2014-10-31 14:40:43
Olvasói értékelés: 5/4
Kedves Szakbarbár!
2010.03.01-én teljes munkaidőbe elhelyezkedtem (előtte Gyesen voltam első gyermekemmel)
2013. 02.11-én megszületett második gyermekem
2014.02.28-án megszűnt korábbi munkaviszonyom
Jelenleg passzív Gyed-en vagyok, és a kistesót szeretnénk. Szeretném tudni mi lenne számomra a legideálisabb helyzet, hogy az ellátások újra minél kedvezőbb összeggel járjanak a harmadik gyermek után? Egy ismerős szerint a passzív Gyed ideje beleszámít a 2 év alatt megszerzendő 365 napba, de a folyósítandó összegek mértéke attól függ mennyi munka- / biztosított viszonyom lesz a harmadik gyermek születéséig – ez valóban így van? Milyen munkaidőbe és milyen összeggel kellene elhelyezkednem, hogy minimum nettó 60-70000Ft Gyás-t kapjak? Hogy számít majd be a 4, 6, 8 órás munkaidő a nyugdíjamba? A munkáltatót mekkora fizetés határig, milyen kedvezmények illetik meg ha Gyed-en, Gyes-en levő kismamát foglalkoztat?Az ismét dolgozó kismamától ugyanazon járulékokat vonják mint bárkitől aki munkaviszonyba van?Köszönettel, Pongráczné
A passzív gyed a következő tgyáshoz beszámít az előzetes biztosításba, de a gyedhez, ami a fontosabb, mert hosszabb ideig jár, abba már nem.
Munkaviszony minél hamarabb, bruttó 210.000-es bér, 1 hónap munka után vissza gyedre: beláttad, hogy nem megy együtt az anyaság és a munka. A munkaviszony marad, csak gyermek otthoni gondozásához kért fizetés nélküli szabadságon leszel. A következő tgyás és gyed alapja az itteni bér. Ha ez kicsúszik a számítási időszakból, mert 2016-ban (esetleg táppénz beiktatása után) szülnél , akkor meg a szerződés szerinti bér, amiből szintén kellemes ellátás van.

Gyed, gyes mellett dolgozó kismama minden adót, járulékot ugyanúgy fizet. A munkáltató a gyed vagy gyesfolyósításról szóló igazolás birtokában 2 évig 100.000-ig nullázni tudja a fizetnivalót (további 1 évig kedvezményes) efölött ugyanannyi, mint egy nem kismamánál.

Szakbarbár
2014-10-31 14:22:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Három gyermekem van, jelenleg a legkisebbel 2012 tavasza óta GYET-en vagyok. Munkaviszonyban állok, üzletrészem van egy Kft-ben, onnan vagyok fizetés nélküli szabadságon. A Kft-ből most kiszállok, miközben tervezzük a 4. babát. Kérdésem, hogy amennyiben a munkaviszonyt nem szüntetjük meg, tehát továbbra is fizetés nélküli szabadságon maradok és a GYET ideje alatt szülök (tehát 2017 tavaszig), akkor jogosult leszek-e Tgyásra és Gyedre? Ha viszont megszüntetjük a munkaviszonyt és csak GYET-en vagyok, akkor kizárólag GYes-re lennék jogosult? Köszönöm válaszát!
A biztosításod 0 Ft járulék mellett folyamatosan ketyeg a cégben, mert ha gyet miatt vagy fizetés nélküli szabadságon, az nem befolyásolja a biztosítás fennállását. Nagy butaság lenne ettől megszabadulni, mert akkor az aktuális biztosításod egyáltalán nem lenne rendben, az előzetes biztosítás meg a korkülönbségtől függően lenne vagy nem lenne meg. Ha a két jogosultsági feltétel közül csak az egyikkel nem rendelkezel - és az elsővel semmiképpen nem rendelkeznél -, akkor már esélytelen a tgyás és a gyed.
Úgyhogy nem javaslom, hogy megszüntessétek az "enni nem kérő" munkaviszonyt, mert akkor csak a gyes marad. 0 bérezett nappal pedig a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lehet az ellátások alapja.

Szakbarbár
2014-10-31 14:06:13
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!
2004.december óta folyamatos munkaviszonyom van. Szakképzett minimálbérrel bejelentve.
2012. májusban táppénzre mentem 3 hónapos terhesen. 2012. novemberben szültem.
2014. novemberben lejár a gyes, ami után a szabadságom 2015.január 21-ig tart, mert visszamennék dolgozni.
A munkáltató jelenleg 4 órás munkakört ajánlott fel. Nem tudom, hogy harcoljak-e a 8 óráért, mivel tesót szeretnénk, csak még nem jött össze. (illetve a közelmúltban két embert is felvettek 8 órás határozatlan szerződéssel)
Ha nem jönne össze, csak 1 év múlva a tesó, akkor azt tudom, hogy rosszul járnék a 4 órás munkaviszonnyal.
Viszont, ha 4 órában visszamegyek januárban, és mondjuk már februárban terhes leszek, akkor mi alapján számolják a tgyás, gyed-et? Illetve, ha már egy napot is dolgozok 4 órásban, akkor a táppénz alapja a 4 órás bér lesz?
Válaszát előre is köszönöm.
Amint csak 1 napi félminimálbéred is van, úgyhogy az beszámít a következő ellátás alapjába, ha addig csak 4 órás bér van, akkor ez lesz a táppénz, tgyás, gyed alapja, vagyis a végén 2 évig szívsz azért, mert szorgalmas voltál.
Javaslat - ha olyan a munkáltató, akivel ezt meg lehet beszélni: simán dolgozhatsz úgy, hogy zsebbe kapod a béredet és közben hivatalosan gyesen vagy. A munkáltatónak olcsóbb, Neked meg nem rontja az átlagodat a kevéske hivatalos bér. Bárki bármit ellenőriz, 10 éve be vagy oda jelentve, ezt fogják látni, ha az adott hónapban visszamentél gyes mellett dolgozni, azt sehova nem kell lelejenteni, majd a következő hónap 12-ig küldött havi járulékbevallásban lesz Rólad adat.

Szakbarbár
2014-10-31 12:40:10
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Szakértő!
A helyzetem a következő:Kismama vagyok,az első babámat várom 2015.02.24-re vagyok kiírva.Munkaviszonyom határozott idejű,2014.10.31-én lejár,tudomásom szerint nem leszek hosszabbítva... :/ A 365 napom meg van,viszont már nem igazán tudok kimenni az olvassottakból,hogy mire is vagyok jogosult,és mire nem!? Viszont ha jól értem,akkor sem TGYÁS,sem GYED nem jár,mert "nem munkából megyek szülni"?Arra lennék kiváncsi,hogy akkor most csakis a GYES-re leszek jogosult?
Válaszát előre is köszönöm!
3 verzió van:
1. Nem csinálsz semmit, akkor csak gyest kapsz.
2. Álláskeresési járadékot igényelsz olyan időponttól, hogy a szülés várható idejét megelőző 28. naptól már kérhető tgyás 1. napján még kapjad az álláskeresési járadékot, ebben az esetben a tgyás és a gyed alapja a minimálbér (kivéve, ha kevesebb lenne a járadékhoz beszámító átlagod)
3. Kerítesz egy munkaviszonyt vagy vállalkozó leszel, rövid időre magas összeg (210.000 körüli alap után) járulékolsz és akkor akár maxiámális is lehet a gyeded. A maximális gyed pontosan a dupláját jelenti a 2. verzió szerintinek, úgyhogy én ezt tenném a helyedben.

Szakbarbár
2014-10-31 12:35:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Kislányom nov.18-án lesz 1 éves, szeretnénk kistestvért. Anyagilag nagyon rosszul jöttem ki a bruttó 114.000 fizetésemmel. Munkahelyemen visszavárnak, én pedig el szeretném érni, hogy 200.000 körüli legyen a bruttóm, hogy a maximum tgyást, gyedet kapjam a kistesó után. (Ha nem sikerülne, van másik munkalehetőségem is...)
A kérdésem: ha sikerülne a magasabb bérrel ugyanott munkába állnom, mennyit kéne dolgoznom?(A 180 nap munkaviszony számít, vagy ugyis átlagolják az előző évet, amibe a tgyásom/gyedem időszaka is beleszámít, ha 2015ben születne a kistesó.)
Vagy esetleg létezik ennél jobb megoldás?

Köszönöm szépen.

Ha csak 1 napi béred van 200.000-nek az 1 napra eső részével, akkor már ez, tehát havi szinten 200.000 lesz minden, a táppénz, a tgyás és a gyed alapja is.

Szakbarbár
2014-10-31 12:31:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Jelenleg GYES-en vagyok a kisfiammal. 2015.06.06.-án lesz 3 éves. Már bölcsödébe jár. Egyéni vállalkozó voltam mielőtt szültem. Most adódott egy munkalehetőség, amit elfogadtam. Napi 8 órában fogok dolgozni. Úgy tudom 8 órás munkaidő mellett már nem jár a GYES. Ez valóban így van? Létezik valami megoldás, hogy továbbra is kaphassam a gyermekgondozási segélyt?
Válaszát előre is köszönöm!
Idén év elejétől teljes munkaidő mellett is jogosult vagy a gyesre, úgyhogy semmi teendőd nincs, egyszerűen csak örülj neki.

Szakbarbár
2014-10-28 17:24:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Jelenleg gyesen vagyok és úton van a kistesó. Munkahelyemre már korábban vissza szerettem volna térni, de azt az információt kaptam, hogy a munkakörömet megszüntetik, amíg tudok, maradjak otthon, amint újra munkába állok, a munkaviszonyom megszüntetésre kerül. Az azóta eltelt idő alatt kétszer kaptam ajánlatot munkáltatómtól más munkakörre, amiket visszautasítottam, tekintettel arra, hogy nem a képzettségemnek, gyakorlatomnak megfelelőek voltak (a munkaköröm egyedi volt, hasonlót nem tudnak ajánlani).
A második terhességem veszélyeztetett terhesség, a nőgyógyász kérné a háziorvosomat, hogy vegyen táppénzre.
A kérdésem az lenne, hogy ha a háziorvos táppénzre vesz, én felfüggesztem a gyest és bejelentem a terhesség tényét valamint a táppénzes papírt benyújtom a munkáltatómnak, akkor továbbra is felmondási tilalom/korlátozás alá esek-e, azaz ebben az esetben sem mondhat fel nekem, amíg a táppénz tart, még akkor sem, ha a munkaköröm megszűnik? Anyagilag jobban járnék, ha táppénzre kerülnék (ha jól tudom, ebben az esetben a minimálbér kétszerese utan járna a táppénz, figyelembe véve, hogy korábbi fizetésem meghaladja ezt az összeget) de azt nem szeretném megkockáztatni, hogy a fizetés nélküli szabadság felfüggesztésével esetleg fel tudjanak nekem mondani és így munkaviszony nélkül a második gyerekkel ne legyek jogosult tgyásra és gyedre.
Válaszát előre is köszönöm!
A terhesség felmondási tilalom, úgyhogy bármit sakkoztok az ajánlatokkal, munkakörökkel, hímestojás vagy közben. Ezt külön jelezd a munkáltatónak, mert nem feltétlen értesül róla, hogy 9-es kód van a táppénzes papírodon és az mit jelent.
A táppénz az idei minimálbér kétszerese lesz, a tgyás és a gyed pedig a jövő évi minimálbér kétszeresének a 70%-a.

Szakbarbár
2014-10-28 17:22:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Babát várok 2014.11.22-re vagyok ki írva. 2010.09.01-től 2014.08.31-ig éltem és dolgoztam Angliában, majd miután haza költöztem 2014.09.08-tól elhelyezkedtem egy irodában, és tényleg dolgoztam is. A bérem 118.000 Ft. 2014. 10.25-től igényeltem a Tgys-t.
A kérdésem az lenne, hogy mi alapján kapom majd az ellátást?
Válaszát előre is köszönöm.
A tgyás és a gyed alapja csak az utolsó jogviszonyban elért jövedelem. (Tagállambeli akkor sem számított bele, amikor ez még nem így volt, mert az soha nem számított bele.)

Ha emelni akarod az átlagot - ami pár tízezernyi járulékból megoldható -, akkor ne jutalmat vagy más nem rendszeres jövedelmet kapj, mert a nem rendszeres nem számít bele az átlagba, ha nincs 180 bérezett napod. Egyszerűen emeljétek meg a bért visszamenőleges hatállyal.

Szakbarbár
2014-10-28 09:06:36
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

Írtam már 2 levelet időpont- egyeztetés okán a megadott e-mail címre bő két hete, de nem kapok választ, érdeklődöm, hogyan lehet másképp fizetős szolgáltatásra jelentkezni, eddig is sokat segített, nagyon bízom szakértelmében és segítségében.

Köszönettel,
Soltészné Tünde , kismama
Megmondom őszintén, azt sem tudom már, hogy hol kell belépni arra a felületre, ahol a csaladinet végződésű címre érkezett levelek vannak. Nagyon nehéz dolgod van, ha mindenképpen fizetni akarsz, mert lassan fél százaléknál is kevesebb azoknak az aránya, akiknek valami olyan extra segítségre van szüksége, aminél ezt javaslom. Írd meg sima nonprofit kérdésként itt, ahol most is írtál, amit szeretnél, és nagy valószínűséggel pár napon belül grátisz válaszolok. Ha nem lennél nonprofit kategória, akkor majd jelzem.

Szakbarbár
2014-10-28 08:53:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja