SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt szakértő!
38 éves munkanélküli veszélyeztetett terhes kismama vagyok. 2015. augusztus 27-re vagyok kiírva. 2014. október 27-től vagyok munkanélküli és november végétől kismama.
2012.04.11-től 2014.10.27-ig folyamatos munkaviszonyom volt.
Decembertől fizetem magam után a TB-t.
A Munkaügyi Központba még nem jelentkeztem be, mert úgy tudom, hogy ha szülés előtt kb. 1.5 hónappal bejelentkezek, a szülés napjától kérem a szüneteltetést és igénylem a TGYÁS-t és a GYED-et, akkor így mind a kettőt kapom, mert biztosított jogviszonynak számít, ha a munkanélküli segély folyósítása közben szülök, előző 2 évben pedig meg volt a szükséges biztosítási jogviszonyom. Szeretnénk második gyereket is, és a korom miatt már nem szeretnék a két gyerek között újra dolgozni.
Szeretném megkérdezni, hogy veszélyeztetett terhesként tényleg kell –e magam után a TB-t fizetni, hiszen a baba egészsége érdekében dolgozni sem dolgozhatnék még 4 órát sem. (Így alanyi jogon nem –e lenne ingyenes).
Kaphatok –e bármilyen jogcímen támogatást, segélyt a kicsi megszületéséig és a szülés után? (aktív korúak ellátása, gyógyszertámogatás, bármilyen folyamatos vagy akár egyszeri segély)
Hogyan kaphatok TGYÁS-t és GYED-et, illetve a második baba születése előtt mit kell intéznem, hogy vele is kapjak TGYÁS-t és GYED-et?

Előre is köszönöm a segítségét.

Üdvözlettel:
H. Zsuzsa
Ha kivársz a járadékigényléssel, akkor utána a járadékot szüneteltetve egy minimálbér alapú csedre és gyedre jogosult lehetsz - ha kevesebb lett volna a béred, akkor a kevesebb lesz az alapja. A munkaügyi központban kell jelezni, hogy igénybe vennéd ezeket, szüneteltetni fogják a járadékot és kiállítják a foglalkoztatói igazolás nevű nyomtatványt, amivel - meg a többi szükséges dokumentummal együtt - mehetsz az egészségbiztosítóba.
A járadék szünetelése mellett kapott csed, gyed passzívnak minősül, ami azzal jár, hogy egy következő baba után csak akkor jár csed, ha elég hamar születik és akkor is csak egy minimálbér alapú csed jön szóba, már a minimálbér alapú gyed is esélytelen, 168 nap után mindenképpen csak a gyes marad.

Akinek semmilyen jogcímen nem jogosult az egészségügyi ellátásra, annak meg kell fizetnie az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Nincsen egészségi állapot alapján mentesített kör, az egyetlen lehetőség, hogy ha a családban az 1 főre eső jövedelem nem haladja meg a 34.200 Ft-ot, akkor a járási hivatal 1 évre kiad egy igazolást, amivel nem kell fizetni. Ha apuka legalább egy minimálbért megkeres, akkor ezt meghaladjátok.

Március 1-től átalakult a helyi segélyezés rendszere, az új szabályokat nem ismerem, de valószínűnek tartom, hogy a járadék kimerítése most is feltétel bármihez.

Szakbarbár
2015-04-06 09:18:17
Olvasói értékelés: 5/3
Tisztelt Szakbarbár!

A kérdésem az lenne, hogy a 120 bérezett napba beleszámít-e a gyes után felgyülemlett szabik kivétele és az év közbeni rendes szabadságok kivétele is? A hétvége beleszámít?

Május 16-án kezdtem kivenni a gyes után felgyülemlett szabikat. Hogy kalkuláljak, mikor jár le a 120 nap?

Válaszát előre is köszönöm!
Minden szabadság beleszámít és minden naptári napban számolódik. Szept. 12-én lesz 120 napod, de mivel a számítási időszak az ellátás kezdetét megelőző 3. hónap végéig tart, ezért ez csak annál a csednél izgalmas, ami 2015. dec. 1 után indul. Pl júliustól induló csednél hiába van 120 bérezett nap, az nem akkor van, amikor beszámítana.

Szakbarbár
2015-04-05 11:27:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
férjem külföldi állampolgár, magyar letelepedett, ugyanazok a jogok illetik meg.magyar lakcímkártyával, TB kártyával (külföldi útlevéllel).2011 június óta állandó tartózkodási kártyával rendelkezik
Magyarországi munkaviszony:
2004 novembertől folyamatos, 2005 augusztustól jelenlegi cégénél
2009. május 15-től GYED-en 1.gyerekkel (másfél év), 2010. novembertől GYES-en (szintén) 2011 novemberig. Szabadságok után újra munkába állt, egy új munkakörbe vették át 2012. május 1-ig.
2012 május 1-től szeptemberig GYES-en a 2. gyermekünkkel, majd 2012 szeptembertől 2014 márciusig GYED-en a 2. gyermekünkkel. 2012 márciustól lehetett volna Gyes-en de ezt az én betegségem miatt nem intézte senki, a második félévre már nem akartuk kérni mert külföldön voltunk a nagyszülőknél (most tudtam meg hogy emiatt most a NAVnál be kell fizetnünk a hiányzó hónapokat :( ) - viszont a munkahelyen fizetésnélküli szabadságon volt. 2015. március 12-én lejárt a GYes miatti fizetésnélküli szabadsága, kapott 13 fizetett szabadnapot április 1-ig. Április 1-én bement és rögtön felmondtak neki, azzal hogy megszünt a csapat ahol dolgozott korábban (ami igaz). A felmondást (nem közös megegyezést) választottuk mert azzal munkaviszonya csak május 21-n szűnik meg.
Úgy tudom, ha 2015 áprilisban beadjuk a Gyes kérelmet a két utolsó hónapra (február - március) megkapjuk akkor 2015 február - március 12ig GYES-en lévőként lesz elszámolva.
2015 március 12 - április 1: fizetett szabadság
április 1- május 21ig felmondási idő . Munkaviszonya május 21-n szűnik meg.
3. kisbabánk 2015 április végén fog megszületni tehát a felmondási idő alatt. Szeretnénk ha apa venné igénybe az ellátásokat, gyed,csed, gyes, amire jogosult.

Kérdésem: mire jogosult és mekkora összegben tekintettel arra,hogy a baba a felmondási idő alatt fog megszületni - Anyuka nem vesz igénybe semmit - mi a legjobb választás?
Van-e bármilyen lehetőségünk a hiányzó gyes hónapokkal kapcsolatban (2.gyerek alatt 2014 márc - 2015 márc.)?
Lehet-e 13 nap összszabadság reális 2 gyerekkel (pótnapok) az egész 2012 március - 2015 március időszakra?
Felmondási idő kezdődhet-e április 1-én? nem volt korábban 30 napos várakozás?
Mivel felmondanak neki nem célszerű-e álláskeresési járulákot kérni inkább az első hónapokra?
Előre is köszönöm.

Áprilisi gyesigénylésnél február 1-ig visszamenőleg lehet kérni az ellátást. Ami régebben volt, azt buktátok.

Apuka csedre nem jogosult, gyedre akkor, ha rendelkezik a jogosultsági feltételekkel: az igénylés napján - ez legkorábban a baba 168 napos kora - egy aktuális biztosítási jogviszony és előtte 2 éven belül 1 év biztosításban töltött idő.
Aktuális biztosítása legrosszabb esetben az álláskeresési járadék jókor történő igénylésével meglehet, bár ha innen kér gyedet, akkor annak az alapja legfeljebb csak a minimálbér lehet. Az előzetes biztosítás már bajosabb: ha a munkáltató ismerte azt a szabályt, hogy szünetel a biztosítás a gyermek neveléséhez kért fizetés nélküli szabadság ideje alatt, ha közben nem kap gyedet vagy gyest, akkor szünetelő biztosítást jelentett abban az adatszolgáltatásban, ahonnan a gyed megállapításához nézik az adatokat és akkor nem lesz meg az előzetes biztosítás. Ha vagy azt nem tudta, hogy nem kap gyest, vagy azt nem tudta, hogy ilyenkor hogyan kell eljárnia, akkor rendben lesz az előzetes biztosítás. Ügyfélkapu - ebev szolgáltatások - járulék kivonatnál meg lehet nézni, hogy hogyan jelentették le a távollétet.

A felmondási idő kezdetével nincs gond, már nincs a +30 nap védelem. Szabadság a fizetés nélküli szabadság első 6 hónapjára járt, ha sok napot vett ki a kezdet évében, akkor lehet, hogy ez tényleg csak ilyen kevés maradékot jelent most.

Szakbarbár
2015-04-05 11:18:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

2006 jan. 2-a óta van folyamatos munkaviszonyom egy Kft-nél. 2009. júniusában született első gyermekem és 2012. március 19-én a második. 2014 szeptember elején mivel biztosra nem tudta ígérni az újbóli munkakezdést szóbeli ígéretet tett, hogy ha előbb találok munkát, mint Ő vissza tudna venni, aláírja a közös megegyezéssel történő munkaviszony megszüntetését. Találtam heti 20 órás állást máshol, kértem a régi munkaviszonyom megszüntetését de nem szüntette meg a jogviszonyomat a régi főnököm.
Március 19-én betöltötte kislányom a 3. életévét. Ismét kértem a munkaviszonyom közös megegyezéssel történő megszüntetését, amire április 1-jéig nem kaptam választ. Mikor telefonon kerestem, azt mondta, hogy én nem vettem föl a munkát.
Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben igazolatlan, fizetetlen távolléten voltam a régi munkahelyemen? Mert van több mint 60 nap szabadságom, amit nem adtak ki nekem. Először azzal kellene elszámolni. Nem? Ha felmondanék akkor igényt tarthat a cég a felmondási idő pénzben történő megváltására? Ha igen az levonható a szabadságból?
A heti 20 órás munkaviszonyom még mindig él, határozott idejű (dec. 31-ig) szerződésem van.
Ha kislányommal gyermekápolási táppénzre kell mennem, akkor a táppénzes papírt melyik munkahelynek kell leadnom?
Válaszát előre is köszönöm!

Timi
Miért ragaszkodsz a közös megegyezéshez? 30 napos felmondási idővel egyoldalúan is meg tudod szüntetni a munkaviszonyt és akkor nem kell arra várni, hogy a munkáltató lépjen. Írd bele, hogy tértivevényes levélben írja meg, hogy a felmondási időt hogyan töltsd le. Ha küld is valamit, nem veszed át, így nem tudod teljesíteni.
Azt is el tudom képzelni, hogy a munkáltató küld egy azonnali hatályú felmondást, amiért nem jelentkeztél munkára 2 hétig. Ha így alakul, egyszerűen csak örülj neki, hogy végre vége, ne foglalkozz a megszűnés jogcímével, soha senki nem fogja látni és semmi nem múlik rajta.

A szabadságmegváltás minden esetben jár, felmondási időre járó bér és végkielégítés az csak akkor, ha a munkáltató mond fel. A gyes vége és a munkaviszony megszűnése közötti időszakkal kell valamit kezdeni, ez vagy fizetés nélküli, vagy igazolatlan lesz - ezeknek semmi jelentősége -, vagy a megváltandó szabdság egy részét lehet rá kiírni. Ha ez utóbbi lesz, akkor is összességében ugyanannyit kapsz, mintha március 19-i közös megegyezés és az összes szabi pénzbeli megváltása történt volna.

A táppénz a kieső bért pótolja, ha az eredeti helyen fizetés nélküli szabadságon vagy igazolatlanul távollévőként tartanak nyilván, akkor erre az időszakra innen ezek miatt nem jár táppénz, csak a másik helyről.

Szakbarbár
2015-04-05 10:12:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Jelenleg GYED-en vagyok a nyolc hónapos kislányommal, mellette van egy 8 éves nagy fiam. 2015.11.28-ra várjuk a 3. babánkat. Lenne néhány kérdésem, milyen ellátásokra leszek jogosult:
1. Kapok-e CSED-et a 3. gyerek után? Mi lesz az ellátás számításának az alapja? Milyen időszakot vesznek figyelembe?
2. Jogosult leszek-e GYED ellátásra és milyen alappal? Milyen időszakot vesznek figyelembe?
3. Ha esetleg visszamennék dolgozni igényelhetem-e a GYED Extrát? Ebben az esetben a munkáltatónak milyen kedvezmények járnak? Ha veszélyeztetett terhesség miatt mégsem tudnám a munkámat ellátni, elmehetek-e táppénzre? A táppénz harmadot az állam felé a munkáltatómnak fizetnie kell?

Adatok:
2010.08.01-től 2014.07.10-ig 8 órás határozatlan munkaviszonyban dolgoztam
2014.07.11-től 2014.07.22-ig Tápppénz terhesség miatt
2014.07.23-tól 2015.01.06-ig TGYÁS/CSED
2015.01.07-től GYED
Bruttó munkabérem 236.900 Ft volt.

Válaszát nagyon várom és előre is köszönöm.
Anett
A csed és a gyed alapja egyaránt a minimálbér kétszerese lesz. Ha dolgozol, ha nem dolgozol, ha táppénzen vagy, akkor is, nincs olyan verzió, amivel más lenne. Ha visszamész dolgozni, akkor nem kell lemondani és extraként újra megigényelni a gyedet, ugyanúgy kapod tovább, mint eddig. A táppénz 1/3-áról a munkáltató fizetési meghagyást kap, a NAV felé kell befizetni.

Szakbarbár
2015-04-05 10:00:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Következő kérdéssel fordulok Önhöz! Kisfiam betöltötte a 2. évet, én pedig visszamentem dolgozni. 1 hónapja sem dogloztam, mikor kiderült, hogy ismét babát várok, és sajnos veszélyeztetett terhes vagyok, így 1 hónap után táppénzre kerültem. Kérdésem az lenne, hogy így a CSED és a GYED milyen jövedelem alapján kerül majd megállapításra. Ha jól tudom, hogyha nem mentem volna vissza dolgozni, akkor méltányosságból a korábban megállapított GYED-et folyósítanák nekem, de nem tudom, hogy ebben az esetben mi a számítás. Segítségét előre is nagyon köszönöm!

Üdvözlettel:

Melinda
A csed és a gyed alapja a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz.
2 éves koron nem tudom, hogy milyen gyedre gondolsz.

Szakbarbár
2015-04-03 12:39:01
Olvasói értékelés: 5/2
Kedves Szakbarbár

Egyszerűnek tűnhet a kérdésem, de sok tájékoztató olyan bonyolultan fogalmaz, és olyan sokan riogatnak, hogy inkább kérdezek. Közel 14 év folyamatos munkaviszonyom van, a jelenlegi munkahelyemen (2014 júniusa óta dolgozom itt) a bruttó besorolási bérem 380e Ft, előtte egy másik cégnél dolgoztam ennél még magasabb bérért. Január 6-tól veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok, a baba augusztus 1-re várható. Mi lesz az alapja a CSED és a GYED számításának? A Bruttó bérem, vagy ez a 8 hónap táppénz? Segítségét előre is köszönöm

Tisztelettel:
Varga Viktória
Egyszerű kérdésre egyszerű válasz: ne boncolgassuk, hogy mi van akkor, ha nem aug-ban szülsz, hanem júliusban, mert eltérne az időszak, aminek a jövedelméből számolnak, de mindkét esetben ugyanúgy a 380.000-es béred lesz a csed alapja, mert van belőle legalább 120 napnyi a számítási időszakban. Egyik ellátás a másik alapjába soha nem számít be.
A gyed alapja pedig a 2016-os minimálbér kétszerese lesz.


Szakbarbár
2015-04-03 12:36:23
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Május 7-én lesz a legkisebb lányom 2 éves-tehát lejár a GYED-em. Van-e arra lehetőség, hogy a férjem igényelje meg a GYES-t utána, én pedig álláskeresési járulékigényt adjak be?
Saját Bt-be társas vállalkozástagjaként van jogviszonyom jelenleg.
2011 júliusától 2013 februárig tgyás/gyeden voltam, majd gyes+járulék és 2013 április óta tgyás majd gyed.

Ha van erre lehetőség, akkor ez mennyi ideig járhatna?
Főleg az érdekelne,hogy okozhat-e gondot a saját bt-ben való tagság a munkaügyinél. A társas vállalkozói státuszt le tudnám zárni- hosszú távon szeptembertől tudok csak alkalmazottként elhelyezkedni, ezért keresek vm mentő átmenetei megoldást.
Köszönöm,
Zs
Minden további nélkül igényelheti apuka is a gyest.
A járadékhoz arról kell nyilatkozni, hogy vagy-e társas vállalkozás személyesen közreműködő tagja. A tulajdonlás és a közreműködés nem ugyanaz, van, hogy együttjár a kettő, vagy, hogy nem. Senki nem ellenőrzi, csak nyilatkozni kell róla, hogy van-e személyes közreműködés. Ha megemlíted, akkor rögtön társasági szerződést kérnek, ami nem feltétlenül tér ki erre. Azt hiszem, hogy csak a személyes közreműködés változása miatti tsz módosítást nem kell a cégbíróságra bejelenteni.
Álláskeresési járadék 3 hónapig jár.

Szakbarbár
2015-04-01 22:56:48
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
Október 30-ig gyesen vagyok 2. gyermekemmel, 3. gyermekkel október 25re irtak ki, mivel 3.császár ezért fokozottan veszélyeztetett vagyok igy táppénzt javasoltak. A doktor nem irta rá hogy 9e-s kód, csak azt hogy fokozott veszélyeztetés miatt. A munkáltatom sajnos elég negativ ugy általában, és a megérzésem hogy nem örülnek az ismételt gyermekáldásunknak.A helyzetemet húsvét után szeretném vázolni, és úgy hallom a kolleganőktől hogy nagy változások előtt állnak ( ez az államiszférában van, nem cég) Kérdésem, hogy
1./ valóban csak úgy kaphatom a gyest és a táppénzt párhuzamosan ha kiveszek 1 nap szabit?
2./Ha esetleg most mogorrolnak rám, felmondhatnak? Vagy amig a 3.gyermekkel gyes-en leszek tehát 2018-ig nem?
Köszönöm válaszát
1. Igen, amint nem vagy fizetés nélküli szabadságon, és 1 nap fizetett szabadság után ez egyértelmű, úgy minden további nélkül kaphatod a gyest és a táppénzt együtt. A szabadság olyan, mintha dolgoznál, gyes melletti munka esetén pedig jár a táppénz.
2. A terhesség és a keresőképtelenség külön-külön is felmondási tilalom.

Szakbarbár
2015-04-01 22:50:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
A következőkben szeretném tanácsát kérni!

2008 óta dolgozom egy cégnél, mint üzletvezető. 2012-ben született meg az első kisfiam, 2013-ban a második kisfiam. Már 2014-ben a kicsi 1 évet betőltvén szerettem volna visszamenni, dolgozni, mert jól jött volna a gyed extra adta lehetőség mivel a kicsikkel 30m2-élünk. Elutasított a cég,. és nem vett vissza! Most 2015 áprilisában a kicsi 2 éves lesz ismét jelzem visszatérési szándékom, de a válasz ugyan az lesz, hogy nem vesz vissza.
Kérdésem a következő:
- Ha a munkaköröm nem szűnt meg, csak jelenleg más tölti be, jogos-e hogy nem vesz vissza?
- Ha jogtalan mik a lehetőségeim?
- Vagy ennyi volt, két kicsivel, mehetek az utcára sajnos?

Köszönettel:
Kata
Ha a fizetés nélküli szabadság megszüntetését kéred, akkor legkésőbb 30 nap múlva munkába kellene állítani, illetve először ugye a szabadságot adják ki. Ha nem tudnak foglalkoztatni, akkor állásidőre járó bért kell fizetni, de ezért napi 8 órában kell malmozni bent a cégnél, mert rendelkezésre kell állni. Aki idáig eljut, az általában megnyeri a versenyt, ami ilyenkor arról szól, hogy mi adja fel hamarabb: Te mondod azt, hogy ez kellemetlen és inkább nem kell a pénz, vagy a munkáltató mondja, hogy menj haza és ne demoralizálj, inkább fizet.

Szakbarbár
2015-04-01 22:47:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Első gyermekemmel 2015.04.26-ig vagyok gyeden, utána igényeltem a gyest. A második gyermekem szeptember 23-ra várom. Évek óta a fizum bruttó 450.000 forint volt, ez után kaptam az ellátásokat. Mivel a cégemet jelenleg felszámolják így nem tudok visszamenni dolgozni, ezért most meg van kötve a kezem. Mit tegyek, hogy a CSED és a GYED is minél magasabb összeg legyen? Felszámolás alatt el tudok menni arra a bizonyos 12 nap táppénzre? Ami még bonyolít, hogy több mint 15 éves munkaviszonyom miatt a végkielégítésem több havi bér amelyet nem szívesen hagyok elveszni, azonban ezt az összeget csak a Nemzeti Bérgarancia Alap tudja kifizetni, és csak addig amíg a cég nincs felszámolva, de nekem már felmondott. Szóval ami a lényeg, hogy valamikor kellene 12 nap táppénzre mennem, ha ez lehetséges és a szülés napját megelőzően valamikor fel kell mondatnom magamnak, (erre azért van szükség mert a céget gyorsított eljárásban még idén felszámolják.) viszont, ha jól értelmeztem az eddigi válaszait akkor a 42 napra figyelnem kell ugye? Amennyiben mehetek táppénzre, veszélyeztetett terhesként akkor mennyit kapnék , illetve még a gyest is kaphatom az első gyermek jogán?
Válaszát köszönöm.
Ezekkel a dátumokkal nem kell "az a bizonyos 12 nap táppénz", nem fenyeget a minimálbér alapú gyed. Ha legalább a csed kezdetéig még él a munkaviszony, akkor utána passzív jogon, de ugyanolyan összegben és ideig jár a csed és a gyed, ez Nálad egy 2 éves korig végéig járó, minimálbér kétszerese alapú csedet és gyedet jelent. A passzív gyednek az a hátránya, hogy egy hármaska előtt újra kell kezdeni gyűjtögetni a 365 nap előzetes biztosítást.

Gyes és táppénz elvileg jár együtt, csak várhatóan nagyon le kell majd dokumentálni, hogy a gyed után munkába álltál volna és nem lettél volna tovább fizetés nélküli szabadságon. A táppénz maximális lenne, ez napi nettó 5.880 Ft.

A munkaviszonyod a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének a napjával fog megszűnni. A felszámolónál mindenképp jelentkezz be, mert ha nincs Rólad infója, akkor nem fogja megigényelni a Bérgaranciából a járandóságaidat és van egy olyan pont a felszámolásban, amikor már nem lehet ezen módosítani.

Hogy csed, gyed mellett felmondási időre járó bér mennyire jár, azt nem tudom, de a Bérgarancia úgyis csak bruttó 1.155.000-ig fizet, ennél pedig a garantáltan járó végkielégítés és lényegesen több, innentől kezdve meg mindegy, hogy a járó vagy a nem járó felmondási időre járó bért nem fogod megkapni.

Szakbarbár
2015-04-01 22:44:24
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Feleségemnek tavaly oktoberében járt le a GYED, december első hetéig szabadságát töltötte, mivel a munkaadója nem tudta alkalmazni volt munkakörében, mai nap is változatlan a helyzet. Novembertől GYES-en van. Jelenleg a második babánkat várjuk (13 hetes).
A napokban veszélyeztett terhes lett.
Mivel még mindig passzív állományban van, tehát nem dolgozott az elmúlt 5 hónapban, van -e rá mód, hogy táppénzre tudjon menni? Ilyen esetben milyen br.-nettó összegre számíthatunk?
Illetve, ezügyben táppénz mellett jogosult -e GYES-re?
Ha nem jogosult, akkor én (A férj :) ) igényelhetem -e a GYES-t?

Mindenképpen anyagilag egy legkedvezőbb megoldást szeretnénk találni.

Várom válaszukat!

Előre is köszönettel!
Attila
Táppénzre akkor tud menni, ha előtte a fizetés nélküli szabadságot visszamondja. Ennek a megtörténtét a munka vagy szabadság "mutatja" a legjobban, de enélkül sem kizárt, hogy táppénzt kapjon, csak le kell dokumentálni, hogy befejezte a fizetés nélküli szabadságot és munkába állt volna, csak közben keresőképtelen lett. Ha ez komplikáltan hangzik, akkor a gyest át tudja adni Neked, abból garantáltan nincs gond, ha kizárólag táppénzen van.
Ami a bruttó-nettó összeget illeti: az egyetlen szám a kérdésben az, hogy hány hetes terhes, ebből nem fogok tudni számolni...

Szakbarbár
2015-03-29 19:29:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Első gyermekemet várom 2015.10.15-re. Már harmadik éve folyamatosan dolgozom egy cégnél, de határozott munkaszerződésem van, melyet évente hosszabbítunk. A szerződés 2015.07.03-án fog lejárni. Bruttó bérem 150.000 Ft.
Az alábbi kérdésekre szeretném kérni válaszát.
Meddig kell meghosszabbítani a szerződésem, hogy kedvező CSED-et és GYED-et kapjak?

Illetve meddig kellene, hogy tartson a határozott idejű munkaviszonyom ahhoz, hogy a GYED összegének számításánál a bruttó 150 ezres béremet vegyék alapul?
-Szeretnénk tudni előre (én és a munkáltatóm), hogy ha veszélyeztetett terhes lennék, az mekkora anyagi teher a munkáltatónak és mennyi pénzt kapok belőle kézbe én.
Köszönöm válaszát!
A csedet már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól is igényelheted, ez 09.17. Ha ezen a napon még fennáll a munkaviszony, akkor utána ha meg is szűnik, ugyanannyi ideig és ugyanolyan összegben jár a csed és a gyed, mintha nem szűnt volna meg. De egy következő baba előtt a nulláról kell produkálni a 365 nap előzetes biztosítást, mert az nem ketyeg a passzív ellátások alatt. Tehát csak annyit kellene tenni, már ha ez megoldható, hogy kikönyörgöd azt a 2,5 hónapot.

Ha a számítási időszakban is 150.000 volt a béred, akkor abból az 1 naptári napi nettó táppénz kb. 2.520 Ft családi kedvezmény nélkül, a munkáltatót pedig a bruttó táppénz 1/3-a terheli, ez kb. napi 1.000 Ft.

Szakbarbár
2015-03-29 19:22:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Olvastunk sok hasznos tanácsát ezen a honlapon, de nem találtuk meg a választ az esetünkre, így megpróbálom röviden összefoglalni a kérdéseinket, hogy ha tudna segíteni.
Van egy kis babánk, aki 2013/Dec-ben született. Mivel a feleségemnek nem volt meg 1 éves biztosítási viszonya az előző 2 évben, így ő nem kapta meg GYED-et, de a GYES-t eddig is rendszeresen megkapja.
Most Áprilisban meg fog születni a 2. gyermekünk. Jól tudom-e, hogy mivel a jelenlegi GYES alatt a feleségemnek automatikusan jár a biztosítási viszony, így a 2. gyerekre meg fogja kapni a CSED-et és a GYED-et is ? Ha igen, mettől meddig jár nekünk és mennyi lenne az összege ? És ha azt szeretnénk, hogy ne a minimálbér alapján számolják ki ezeket az összegeket, akkor érdemes-e bejelenteni egy magasabb fizetésű állást a szülés előtt, és ha igen, akkor hány hónapra kell (valahol azt olvastam, hogy elég 1 hónappal előtte, de lehet, hogy kell 9 hónap) ?

Köszönettel
Ta Manh Dung
Az "utcáról igényelt" gyes mellé jár a szolgálati idő és az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság, de a biztosítás, ami újabb ellátásra jogosít, az nem. Az csak akkor ketyeg, ha a háttérben van egy biztosítást megalapozó jogviszony, pl munkaviszony.

Ha babázás alatt fennállt a munkaviszony, akkor a csed, gyed jogosultsága rendben lesz, de hogy hány napra kaphat gyedet, azt nem tudom megmondani.
0 bérezett nappal a következő csed alapja az ennek a kezdetén érvényes szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A gyedé viszont bármilyen magas bérrel is csak az egyszeres minimálbér lesz, ha nem lesz legalább 12 napot táppénzen szülés előtt. (12 nap táppénz + 168 nap csed=180 nap "méltányolt" előzményekkel, ezzel elkerülhető a minimálbér alapú gyed.)

Szakbarbár
2015-03-29 19:18:36
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Augusztusban fog lejárni a gyesem a kislányommal, de az előző munkahelyemen még állományba vagyok. Most kaptam egy munkalehetőséget, de ez lehet csak időszakos, mivel 5 napos szerződést kötnek csak velem. Az lenne a kérdésem, hogy a munkahelyemen ahol állományba vagyok fel kell mondanom, illetve tájékoztatni kell -e őket, hogy most jelenleg elkezdek ezen az új helyen dolgozni. Szeretném, még azt is megkérdezni, hogy a gyerekek után én is igénybe vehetem a szabadságokat, ha a férjem már kérte erre az évre.
Ha nem lennél fizetés nélküli szabadságon, akkor sem tiltaná semmi, hogy másik munkaviszonyt létesíts, csak be kell jelenteni. De 5 napnál ezzel sem vacakolnék.
Gyermek utáni pótszabadságot mindkét szülő igényelhet.

Szakbarbár
2015-03-29 19:12:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Első kislányom 2012.07.16-án született. Biztosításom folyamatos 2002 óta. 2015.02.05-től új munkahelyem van, gyes mellett dolgozom 8 órában, bérem bruttó 220.000 Ft. Közben kiderült, hogy második babánk is úton van, augusztus 31-re vagyok kiírva. Az orvosom veszélyeztetett terhesként 9-es kóddal március 17-től kiírt táppénzre, előtte március 12-től betegszabadságon voltam. Mivel hitelfelvétel előtt állunk és kicsit bonyolult a helyzetem, fontos, hogy lássuk, mennyi ellátásra számíthatunk a következő időszakban, ezért kérem a segítségét.
Kérdéseim:
- táppénz mellett maradhatok-e gyesen? úgy tudom, 2014-től járhat együtt a két ellátás, csak az nem tiszta, hogy mi a táppénz alapja és mennyi ideig jár? Annyi időre, amennyit a jelenlegi munkahelyemen eltöltöttem, tehát kb. másfél hónap, vagy mivel folyamatos a biztosításom, akár szülésig is? 2014 július 16-tól ugye gyesen vagyok, ami úgy tudom nem alapja a táppénznek, de biztosítási időnek számít.
- szülést követően mennyi CSED-re, Gyedre leszek jogosult?

Remélem minden fontos infót leírtam, előre is nagyon köszönöm válaszát!
A táppénz alapja a 220.000-es bér lesz, a csedé a minimálbér kétszerese, a gyedé a minimálbér kétszerese és a jövő évi minimálbér kétszerese közül a kisebb.
A táppénz és gyes megy együtt.
Táppénz 1 naptári napra kb. 3.696 nettó Ft, csed és gyed havi nettó 125.000 Ft illetve - ide minimálbérrel számolva - nettó 109.000 Ft, minden családi kedvezmény nélkül ennyi.

Felteszem, hogy a munka nem valós, különben már rég megszűnt volna a munkaviszonyod a próbaidő alatt. Ha erről van szó, akkor kapásból írhattad volna ezt is, megspóroltál volna nekem 2,5 sort.

Szakbarbár
2015-03-29 19:10:17
Olvasói értékelés: 5/5
Üdvözlöm!

Álláskeresési járadék ügyben kérném a segítségét.
GYES után (2015.03.21) jelentkeztem be a munkaügyi kp-ba. Előtte folyamatosan ilyen-olyan ellátásokban részesültem a 2 gyermek miatt. Szépen sorban visszafelé:
2014.03.21 2015.03.20 GYES
2012.09.04 2014.03.20 GYED
2012.03.20 2012.09.03 TGYÁS
2011.12.01 2012.03.19 táppénz
2011.07.25 2011.11.30 GYES
2010.01.08 2011.07.24 GYED
2009.07.24 2010.01.07 TGYÁS
Előtte volt még egy kis táppénz, azelőtt meg 5 év folyamatos munkaviszony.
A munkaviszonyom 2013.03.31-el közös megegyezéssel megszűnt (2. GYED közepén kb.). Miből fogják így számolni az álláskeresésit? Milyen összegre számíthatok?
Köszönettel,
Eleonóra
Flt. 26. § (3) Ha a megelőző négy naptári negyedévben egyáltalán nincs az álláskeresőnek járulékalapja, akkor az álláskeresési járadék megállapításának alapja a jogosultság kezdő napján hatályos kötelező legkisebb munkabér 130 százaléka.

Ez 1 naptári napra bruttó 2.730 Ft-ot és családi kedvezménnyel nem számolva nettó 2.020 Ft-ot jelent.

Szakbarbár
2015-03-29 19:03:25
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

A következő kérdéssel kapcsolatban keresem Önt.
Tavalyi évben bruttó 140000 Ft-ra voltam bejelentve,idén január 2.-tól viszont a fizetésem megemelkedett bruttó 200.000 Ft-ra. A férjemmel úgy döntöttünk ,hogy májusban megpróbálkozunk a babával. Teherbeesést követően is szeretnék dolgozni, de ha mégsem bírom, akkor elmennék táppénzre. Mennyi összegre számíthatok ha esetleg táppénzről megyek el szülni?

Üdvözlettel:
Hajnalka
A táppénz nem befolyásol semmit hátrányosan. Amikor az átlagot nézik, akkor megvan, hogy - a konkrét helyzettől függően - mikortól számítva és onnan az utolsó hány napi átlag lesz az ellátások alapja. Amikor ezt a valahány napot keressük, akkor a táppénzes napokat átugorjuk, így az átlagnál a számlálóban nincs benne a táppénz összege, a nevezőjében pedig a táppénz napjai. A végeredmény az lesz, hogy csak a bérből számolódik az átlag.

Szakbarbár
2015-03-24 20:23:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
2015.03.22.21:39-kor kaptam választ Öntöl. Felmerült még 2 kérdés ezekre szeretnék választ kapni:
1. Az ismételt munkábaállás lesz majd az ellátások alapja ezért kell a bruttó 220000Ft fizetés - mert így lehet a maximális ellátást kapni (vagyis nem átlagolják az egy év alatti béreket - ha jól gondolom)?
2. Amennyiben veszélyezetett kismamaként valaki nem dolgozik, de munkaviszonya fennáll a bruttó táppénznek az 1/3-a továbbra is a céget terheli vagy ilyen ebben az esetben már nincs?
Válaszát előre is köszönöm!

1. Csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem számít.
2. A táppénz 1/3-ot veszélyeztetett terhességnél is ráterhelik a munkáltatóra.

Szakbarbár
2015-03-24 20:17:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő,

Segítségét szeretném kérni, hogy lehetne-e korrigálni illetve hogyan tehetném jóvá azt az anyagi hátrányt amit tudatlanságom miatt okoztam magamnak.

Jan. 5-től T9-es kóddal táppénzen vagyok.

Hiba_1: Amikor jan. 5-én elmentem a háziorvoshoz hogy táppénzre vegyen, nem gondoltam hogy jan 1-től kellene kérni a táppénzt, úgy gondoltam hogy jan 1-4-ig úgymond dolgoztam volna, csak munkaszüneti napok voltak, ezért erre az időszakra távolléti díjat fogok kapni, ami jobb mint a táppénz. Ehhez képest, amikor pár napja megkaptam az első táppénz-kifizetést, annak kapcsán felhívtam a bérszámfejtőt, hogy miért nem kaptam távolléti díjat jan 1-4 közötti időszakra, akkor arról tájékoztatott hogy azokra a napokra nem jár nekem, hogy jan. 1-től kellett volna kérjem a táppénzes állományba vételt, úgy legalább táppénzt kaptam volna ezekre a napokra. Gondolom ennek a jóvátételére Őn sem lát semmilyen megoldást. Azt azért mégis megkérdezem / szeretném megérteni: így nem úgy néz ki mintha 4 napig nem is lett volna munkaviszonyom, mivel jan. 1-4-ig sem a táppénzt, sem mint aktív kereső, a munkaszüneti napok miatt járó távolléti díjat nem kaptam? Milyen egyéb vonzata van ennek a kiesett 4 napnak?

Hiba_2: Jan. 5-től T9-es kóddal vett fel a háziorvos állományba, én nem gondoltam hogy jelentősége van annak hogy milyen jogcímen vagyok munkaképtelen. A bérszámfejtővel való beszélgetés során kiderült, hogy bizony előnyösebb lett volna ha az első 15 napban más kóddal vesz fel (talán betegszabadságnak hívják), mert akkor nem max. téppénzt hanem a fizetésem x %-át kaptam volna. Háziorvos nem tudhatta, hogy esetemben ez számít (a max táppénz nem éri el a fizetésem felét), így csak magamra lehetek dühös, hogy a tájékozatlanságom miatt több 10e Ft-ot „buktam” ezen a lépésen, ami úgy értettem hogy szabályos, megilletett volna, élhettem volna vele. Ezt a második „hibát” szeretném korrigálni, és bízom benne hogy Ön tud rá módot. Szabályos-e, megszakíthatom-e a T9-es kódot, kérve a háziorvost hogy 15 napra vegyen táppénzre más jogcímen (pl. náthával), majd utána vegyen vissza T9-re? Vagy szabályosabb, ha a terhesség végén, amikor kérném a CSED-et, egy hónappal a szülés előtt, akkor függesztem fel a T9-t és kérek más jogcímen táppénzt, majd csak 2 héttel a szülés előtt a CSED-et? Köszönöm, ha laikus ötleteimet kijavítva javasol egy helyes megoldást erre a helyzetre, hogy ha utólag is de megkaphassam az elbukott összeget.

Egy másik kérdésem: múlt héten egy napot kórházban voltam (1 napos sebészet). Mi a vonzata az 1 nap más típusú igazolásnak, fontos-e leadjam, vagy se több se kevesebb táppénzt nem jelent? Adminisztratív szempontból gond-e ha nem foglalkozom vele? (ha ugyanannyi / közel annyi pénz jár arra a napra, minek növeljem az adminisztrációt?)

+1 Kérdés: Mondta a bérszámfejtő, hogy a családi adókedvezményt igénybe vehetem a 90 napot betöltött magzat után is, ha kitöltöm az adóelőleg-nyilatkozatot, és kérek egy igazolást a háziorvostól. Én akkor hirtelen úgy gondolkodtam, igénybe veszem majd ha megszületett a baba, visszamenőleg visszaigényelem a jövő évi adóbevallásnál, akkor esetleg nem is kell igazolás az orvostól hogy betöltötte a magzat a 90 napot (mivel ha megszületett ez már evidens lesz). Jól gondolom, hogy ez is járható út? Vagy utólag magzati kor időszakára már nem vehetem igénybe, csak most? Másképp fogalmazva: ha utólag, a bevallásnál igénylem vissza a levont adóelőleget, akkor érvényesíthetem-e a magzati korra is a családi adókedvezményt?

KÖSZÖNETTEL, és elnézést kérve a sok (és kissé bonyolultan / laikusan megfogalmazott) kérdésért:

Miranda
Jan. 1-4-re már nem fogsz táppénzt kapni, de ezen kívül nem buktál semmilyen jogosultságot, mert a munkaviszony, az ezzel megalapozott biztosításban töltött idő és ezáltal a szolgálati idő is ketyegett ezeken a napokon is.

Kismamát rutinból 9-es kóddal vesznek fel, ilyenkor az első naptól táppénz jár. Ha meg tudod beszélni az orvossal, akkor technikailag lehetséges, hogy kiír keresőképesnek mondjuk egy szombati napra, aztán hétfőtől újra felvesz 8-as kóddal, valamilyen nem terhességgel összefüggő problémával, pl. megfázással, 3 hét után pedig ráírja a következő igazolásra, hogy diagnózisváltás és onnantól kezdve megint 9-essel adja ki a táppénzes papírt. A munkáltatónak ezzel nem kevés költséget okozol majd...

Az egynapos sebészeti ellátás idejére a kórházi igazolás alapján a háziorvos igazolja a keresőképtelenséget, vagyis ő ad rá táppénzes papírt. Ő már így is folyamatosan adja a táppénzt más miatt, úgyhogy ne foglalkozz vele.

A 91 napos igazolás kell. Egyrészt, mert a jogszabály ezt mondja, másrészt mert a szülés időpontjából nem feltétlen lehet helyesen megállapítani, hogy mikor töltötted a 91 napot. Másképp számolod, félreérted, később szülsz, előbb szülsz - ezért.

Szakbarbár
2015-03-24 20:16:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja